İçeriğe Yönlendir

Otomotiv Fabrikaları

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Çağlar Bayur

Ülkemizde otomobilin ayrı bir yeri vardır, Dünyada biraz daha araç olarak bakılır, biz de biraz daha fazla amaç tır. Otomotiv fabrikaları uzun süre amortismanlı ve teknik yoğun bir yatırımdır. Sadece bol param diyerek te bir fabrika yapılmaz, batar. Coğrafik olarak fabrika vergi sistemleri de, otomobil vergi sistemleri de farklılık göstrerir. Aynı projeyi her kıtada, ülkede yapamassınız, birinde kar eden diğerinde batar.

Ürünler de sadece üretimi yapılan ülkeye satılmaz, baştan ihracatı tasarlanmayan bir fabrika da maliyetini karşılayamaz ve batar.

Dolayısı ile otomotiv üretimi global bir piyasaya hitap eder, 1990 lardan sonra dünya otomobili kavramı yerleşmiştir. Eskiden bir volvo ile röno arasında dağlar kadar fark varken artık markaların teknik/dayanım/konfor farkları yok denecek kadar azalmış, hatta teknik aynı olmuştur.

Artık bir marka sınırlar ile sınırlı değildir, yani hangi ülkede üretildiği önemsiz hale gelmiştir, Bir mersonun tamponu portekizden koltuğu meksikadan gelebilir almanya da birleştirilir , lamborghini şanzıman kovanı, diferansiyeli konya da üretilir, tesisiatı bursa dan çıkar vb. dolayısı ile otomobilde menşeii kavramı tüketici için artık önemsizdir,

Önemli olan o otomobilden alınacak olan teknik faydadır.

Tüm işletmeler kar etmek için kurulduğu için (hayrat fabrikası olmaz) ve bir fabrika milyar rakamlı yatırım olacağı için parçaların geleceği ülkeler, ürünlerin satılacağı coğrafik pazar önceden çalışılır, geleckte pilli otomobilllerin satılacağı planlaması ile artık fabrika tasarımları ve teknolojik bir ürün tasarlanma süresi de hızlanmıştır, artık şaseler de birkaç parça olarak tasarlanabildiği için model değişmileri de hızlı olacaktır.

Bizim otmobillere bakış açımız dünyaya nazaran daha duygusaldır, ancak fabrika planlaması tamamen maddiyata ve teknik hesaplara dayalıdır.  Artık menşein neresi olduğu değil alınan teknik faydaya bakmaktadır tüketici.

• Beğen 18
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

bizim yerli oto fabrikasında, merkez bürolar nerede, hani devlet büyükleri falan gelince ağırlanan kısım, konumunu merak ettim, bunu neden sordum? Hondanın ceo suydu galiba yada başkasıda olabilir Japon biriydi ama, birşeyler demişti zamanında, bakalım bizimkiler dikkate almışlarmı, sadece bunun cevabına göre bile bu işin sonu hakkında karar verebilirim...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bizim yerli oto fabrikasında, merkez bürolar nerede, hani devlet büyükleri falan gelince ağırlanan kısım, konumunu merak ettim, bunu neden sordum? Hondanın ceo suydu galiba yada başkasıda olabilir Japon biriydi ama, birşeyler demişti zamanında, bakalım bizimkiler dikkate almışlarmı, sadece bunun cevabına göre bile bu işin sonu hakkında karar verebilirim...

Tatar olduğu ortaya çıktı sonradan onun... O yüzden dikkate almamışlar Ali abi... :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

eskişehir motor fabrikası yanında fabrikaya ait bir bina vardır, dışı öüştemilat, içindeki hizmette hilton falan halt etmiş. Bursa da çelik palas suit... kararı alalım?

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

İnşallah Ülkemizde kendi insanlarımızın tasarlayıp ürettiği otomobilin içinde yine kendi üretimimiz içten yanmalı motoru olan aracıda görmek nasip olur.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bilişim vadisinde şu an ama gidecekler karşıya.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

vadide gece kalmalı yataklı lokantalı otel var mı?

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Çağlar Bayur yazdı:

vadide gece kalmalı yataklı lokantalı otel var mı?

Bizde amaç gezmek olurdu

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
eskişehir motor fabrikası yanında fabrikaya ait bir bina vardır, dışı öüştemilat, içindeki hizmette hilton falan halt etmiş. Bursa da çelik palas suit... kararı alalım?

İnönü'de kalmışlığım var. Ve normal vatandaş yeri ki üff
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

al  işte....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

güzeel, yeri güzel, şaşaa kısmı yanlış, keyfe geldiysen 5 yıldızlı otele git, burası işe yeri, ve evet bina yanında olacak merkezinde değil hatta bana kalsa hiç olmamalı, yokedemedik şu kafa yapısını, kafana göre geldim gezicem durun hele denmeyecek, göster bakiim amcana üretim bandını stayla oldumu o işten hayır gelmez, ciddiyet olacak, herkes giremeyecek, işi olan girecek falan pişman...

Çanakkalede batan bir sürü şehidimizin olduğu Dumlupınarı bilirsin, kurtarma hikayesinide biliyorsundur, geliyorlar adamlar tam operasyonun ortasında, durun hele kodamanlar bakacak, aman efendim olmaz yapmayın, yok hööt konuşma... duruyor ekip şöyleydi böyleydi derken zaman akıyor, bir ters rüzgar akıntı vs. gemiyi tutan halat bir kopuyor kurtarma gemisi konumunu kaybediyor ve zaten zayıf olan battı şamanadırası halatıda çat..... Allah rahmet eylesin, Aziz Şehitlerimizide analım yeri gelmişken, bak şimdi hatırladım dahada üzüldüm...... oof offf...

o yüzden şatafat isteyen mevki sahipleri gidecek otele, gidecek tatile, senin havanı atacağın yer değil orası... neyse :angry: 

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Üzgün 3
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Mahmut Yıldız yazdı:

100 avroya ağlarım, köpüklü hemi de.

Ben hem ağlar, hem köpük, hem de ayaklarımı yere sürterim. 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Ayhan Asil yazdı:

Ben hem ağlar, hem köpük, hem de ayaklarımı yere sürterim. 

Daha neler yapan vardır kim bilir.:blush:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...