İçeriğe Yönlendir

Siyah Çay Çeşitleri

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, içmeyi sevdiğim çay çeşiti bergamot aromalı çaydır. Bunu alırken de üzerinde Earl Grey yazanı alırım. Yalnız merak ettiğim bir şey var, bir sürü siyah çay çeşiti var hangisinin tadı nasıldır nedir bilmiyorum. 

Mesela x marka filiz çay 

X marka doğu Karadeniz çayı

X marka tirkaki çayı

... Gibi bir sürü çeşit var. Marka değişiyor ama filiz çay, doğu Karadeniz çayı tiryaki çay vs bunlar çoğu markada var. 

Bunların tadı nasıldır? Earl Grey olunca bergamot kokusu ve tadı oluyor ama diğerleri bilmiyorum 😊

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Galiba ben dümdüz adamım, içtiğim çayda katkı olunca içemiyorum. Klasik siyah çay 😀

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bende. Bergamot tadı çok kötü. Lipton siyah inci ve extra demi birebir harman yapınca ve soğuk dem ile mis oluyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Çok çay harmanı yaptım (500 gr çaykur çay çiçeği + 500 gr çaykur turist çayı + bir teneke kutu çaykur tomurcuk çayı) en sonunda hanım yeter boşver bu eziyetli işten deyince bıraktım. 1987 yılında çalıştığım bir inşaat firmasında özel bir çay fabrikasından elek altı çay getiriyorlardı. Çok az kullanımla koyu bir dem veriyordu. bir demliğe 1 çay kaşığı attınmı zifir gibi renk harika bir tat olurdu. son zamanlarda en çok damağımda tat bırakan çay çaykur tirebolu 14 çayı oldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Elek altı fenadır. İyicene dem olunca zift gibi olur ama enfes tadı oluyor sonra

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Ben çaykur rize + seylan çayı birer kaşık karıştırıp demliyorum. Tadı demi çok güzel oluyor.

Bazen bergamotlu yada karanfilli çay yapıyorum ilk demlendiğinde içilince güzel ancak kalınca çok ağır oluyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Servet Aydın yazdı:

Elek altı fenadır. İyicene dem olunca zift gibi olur ama enfes tadı oluyor sonra

giphy.gif

• Beğen 6
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Bergamot bizim evde de pek sevilmiyor. Ben arada kaçamak  yapıp bir demlik poşeti Earl Grey atıyorum normal çayın içine. Bazen de demliğin içine minnacık karanfil parçası atıyorum. Arada değişik aromalar fena olmuyor ama sürekli olunca tat vermiyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çay diyince geldi ya la [emoji23][emoji23][emoji23]

Basıldık kaçın
  • Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Hemen mutfağa koşup stoğu sakladım.

Sayın üyeler. Bu tatbikat değildir. Çaylarınızı saklayın yok diyin artık kahve içiyoz diyin. Sakın çay + sigara kelimelerini yan yana kullanmayın. Tehlike geçene kadar evlerinizde çay varsa özel kilitli kasalara koyun. Anahtarı denize atın yakın parçalarını çöllere atın. Bak uyarmadı demeyin. Tehlike çok büyük valla bak

• Beğen 3
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Aslında benim aradığım harman da hem yumuşak içimi olsun hemde bergamot tadı olsun 😊 bergamot tadı bence çok güzel aroması hoşuma gidiyor gerçekten. Tabiki damak tadı bu kimine göre güzel kimine göre çay dediğin kokusuz olur 😊 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

En sevdiğim çay bildiğimiz sarı paketli Rize turist çayın içine bir miktar kaçak çay atıp demlemek. Çok az bergamot aromalı olunca da tadından yenmiyor. Hayırlı sahurlar olsun herkese. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Çay bergamotlu da içilebilir ama normal içmek bana göre daha zevkli yaklaşık 1 yıldır aynı çayı tüketiyoruz içimi süper Dem için su büyük faktör su ne kadar sert ve kireçli olursa dem o kadar iyi oluyor arıtılmış sudan dem çıkmıyor... Bu arada Türkiye de çay tüketimi yıllık kişi başı 2kg ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Kemal Korkmaz yazdı:

Çay bergamotlu da içilebilir ama normal içmek bana göre daha zevkli yaklaşık 1 yıldır aynı çayı tüketiyoruz içimi süper Dem için su büyük faktör su ne kadar sert ve kireçli olursa dem o kadar iyi oluyor arıtılmış sudan dem çıkmıyor... Bu arada Türkiye de çay tüketimi yıllık kişi başı 2kg ...

Bende daha fazladır o kilo miktarı 😀

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin
Çok çay harmanı yaptım (500 gr çaykur çay çiçeği + 500 gr çaykur turist çayı + bir teneke kutu çaykur tomurcuk çayı) en sonunda hanım yeter boşver bu eziyetli işten deyince bıraktım. 1987 yılında çalıştığım bir inşaat firmasında özel bir çay fabrikasından elek altı çay getiriyorlardı. Çok az kullanımla koyu bir dem veriyordu. bir demliğe 1 çay kaşığı attınmı zifir gibi renk harika bir tat olurdu. son zamanlarda en çok damağımda tat bırakan çay çaykur tirebolu 14 çayı oldu.
Yıllardır tirebolu 14 nolu çayını kullanıyorum. Eskiden seylancı idim ama tireboluyu bulunca net oldum. Ayrıca tirebolu güneş gören tek filizlerin oldugu yer olarak söylenir karadenizli lerce. Karadenizliler genelde çaykur dışında çay kullanmıyor yörede, birde kendi yaptıklarını kullanıyorlar, fakat oda sert oluyor.
Bir yerde de çay tozunun daha iyi dem verdiğini okudum evelce çayı demleden yıkardım, artık yıkamıyorum gerçekten daha iyi oluyor, tavsiye ederim.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Elek altı çay bulursanız 15-20 dk demleme süresidir. Yine maksimum 20 dk da tüketilmesi gerekir.Bulması zor olabilir. Rizeli bir kahveci abimiz vardı. Çay 21 dk da demlenir 20 dk da bitirilir derdi. Çaykur Altınbaş serisi de gayet lezzetli bir çaydır. Herkesin damak tadı oluşmuştur. Bu saaten sonra farklı markalara da yönelseniz, hep o damağınızda oluşan tadı ararsınız. Demleme şeklinden tutun, kullandığınız suya hatta çaydanlığa varıncaya kadar çayın tadını etkileyen faktörler vardır. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Lipton Earl Grey evde içerim Çaykur Altınbaş ofiste içtiğim çay. kaçak çay içemem neden bilmiyorum hiç içemedim. Çaykurun bence en kaliteli çayı Altınbaş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Rizede Çaykur çalışanıyla konuşmuştum. Çayın kalitesi önemli ancak en önemlisi su demişti. Çayın tadını %30 çay %70 su belirler demişti.  Birde çaylar işleme sürecinde 4 aşamadan geçiyormuş.

1. sırada çerçöp

2. sırada en iyi kalitede çay

3. sırada marketlerde ki premium tarzı olanlar

4. sırada normal çaylar işleniyormuş.

2. sırada bahsettiğimi bulmak kolay değilmiş. Yöre halkı kendi kullanıyormuş. Zaten hasattan çok az çıkıyormuş bu kısımdan.

Marka farketmeksizin export-ihraç çaylar her türlü daha kaliteli oluyor. Bazı markalar bu export isimli çaylarını da perakende satabiliyor. Çaykurun, hediyelik isimli çayı da bayağı kaliteli. 

Tabi en önemlisi suyun kalitesi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Bizim aile Çaykur turist çay seviyor biz şahsen hanımla Lipton demlik poşeti kullanıyoruz..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bak hâlâ yazıyor millet. Olm ecelinize mi susadınız? İllaki günün karanlığa büründüğü anda Karabük'ten bir saldırı mı bekliyorsunuz?

Hem şişko hem hızlı hemde pisboğaz birisi izliyor gözlüyor kolluyor liste tutuyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Servet Aydın yazdı:

Hem şişko hem hızlı

Nasıl olabilir böyle birşey, gözümde canlandırayım diyorum hayal gücüm eror veriyor. :yildizlar: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Allahını seven canlandırmaya çalışmasın. Kendinizi çolu çocuğu düşünün. Gelecek nesiller için yapın bunu

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Stoğum azalmış kapanmadan alayım bari biraz daha :D

1852dfe5d12286a3ced3fbfd7390f45f.jpg

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...