İçeriğe Yönlendir

Siyah Çay Çeşitleri

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Ersen Tapan

Fırsatı kaçırmayın bulamazssınız birdaha. 
https://www.hepsiburada.com/caykur-organik-cay-500-gr-x2-p-HBV0000131CGD?magaza=Bydemirr

Servet Aydın yazdı:

Allahını seven canlandırmaya çalışmasın. Kendinizi çolu çocuğu düşünün. Gelecek nesiller için yapın bunu

Artık çok geç gözlerimi kapatıyorum gözümün önüne geliyor kurtulamıyorum. :oghk:

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Biri gitti...
Bankacı gibi eceline susamış kim var başka?
Geçerken köye bıraksın, stoğum feda olsun :)
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kaç ton ?

Ben fabrikanın anahtarı gibi düşünmüştüm ama. ?

Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ
Zafer Ayvacı yazdı:

giphy.gif

Artık kimse güvende değil.  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Çaykur Altınbaş Bana göre çayın KRAL'ı dır,1 kg'lık demlik paketini aldım sabah akşam demliği boş durmayan evimde uzun süre götürüyor,Hem dem hem tad gerçek çay sevenleri her türlü memnun eder,kime tavsiye ettiysem devamı geldi..:good1:

Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Servet Aydın yazdı:

Hemen mutfağa koşup stoğu sakladım.

Sayın üyeler. Bu tatbikat değildir. Çaylarınızı saklayın yok diyin artık kahve içiyoz diyin. Sakın çay + sigara kelimelerini yan yana kullanmayın. Tehlike geçene kadar evlerinizde çay varsa özel kilitli kasalara koyun. Anahtarı denize atın yakın parçalarını çöllere atın. Bak uyarmadı demeyin. Tehlike çok büyük valla bak

Onların çayı onların olsun. Benim hedefim belli 

giphy.gif

Mehmet Ozyurek yazdı:

Çay diyince geldi ya la emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

Forumun keyword alarmı çalışıyor. Sevdim bu özelliği. 🥰

Kemal Korkmaz yazdı:

Çay bergamotlu da içilebilir ama normal içmek bana göre daha zevkli yaklaşık 1 yıldır aynı çayı tüketiyoruz içimi süper Dem için su büyük faktör su ne kadar sert ve kireçli olursa dem o kadar iyi oluyor arıtılmış sudan dem çıkmıyor... Bu arada Türkiye de çay tüketimi yıllık kişi başı 2kg ...

Acaba ben hangi iki kişinin hakkını içiyorum acaba. Helal etsinler 😂

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı

Konuya cevaben ben de yazmak isterim ki; Türkiye'deki en iyi çay Servet Aydın'ın Lipton fabrikasından çal...aman aldığı çaydır. Kilosu 7900 euro muydu neydi. Tabi biz para vermiyoruz, yoldan geçerken gel bak burada "sac kavurma" var deyip çeviriyoruz. Siyah poşetlerle çayını alıp gönderiyoruz.

Bu çay bildiğin İstanbul gibi... Fatihi tek @Servet Aydın fethi zor.

Daha ulaşılabilir çaylardan gidersek tabi, ikinci sırada Çaykur 42 Nolu Tirebolu geliyor. Hani şu yeşil paket Tirebolu 42 diye satılanlar hikaye. Karıştırmayın aman. Bununla Altınbaş birbirine çok yakın bence. Bu çaylardan harman yapan da var ama bana sade daha güzel geliyor. Harman için forumda çok eskilerden kalma formül; 4+4+1; 500 gr Tirebolu 42 + 500 gr Altınbaş + 125 gr Tomurcuk. Bunların yanına değişiklik olsun diye son zamanlarda Doğuş Gurme içiyorum ben. O da favorilerimden. Fiyat olarak da uygun tabi diğerlerine göre.

Son olarak geçenlerde Ankara Çitlekçi mağazasında çay sattıklarını gördüm. Siyah 400 gramlık paketler halinde. Denemek için aldım, gayet güzel çay o da. Var kendine has bir tadı ama fiyat olarak değmez. 400 gr normal paket 24, metal kutulusu (hediyelik gibi) 29 liraydı. 

Öyle işte. Bir de @Ertan Çabukbu konuya cevap yazmazsa konunun kilitlenmesini talep ediyorum. Eşşek kadar "arpa suyu" bardağında yeniden karşılıklı çay içebilmek ümidiyle. 

Esen kalın. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Çay nedir niçin içilir bunu anlamış oldum ..[emoji23]

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Lipton Earl Grey, Lipton yumuşak içim ve Lipton yoğun dem bunları karıştırdım kokusu olan sıcak su gibi oldu 😊 içine a101 de satılan karadem poşet çay koyunca tadı biraz daha geldi. Ama yine de aradığım net tat değil. Lipton filiz de ekleyerek deneyeceğim. Olmazsa çaykur altınbaş da denerim 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Tiryaki Çağı ile Siyah paketli satan markanın gurmesini %40 %40 karıştırıp üzerine %20 Filiz çayı ekler kısık ateşte demlerim. Çökmesini de kapağını açmadan beklerim. Çok formül bulmaya çalışınca tadı kaçıyor çayın. Şekerli içen de çok Aroma beklemesin sadece dem acısı gelir ağzına. Zaten şekerli içen adam ortamda kendini içtiği bardak sayısı ile belli eder. Şekersiz içene demlik yetmez şekerli içen 3. bardaktan sonra yeter der

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Benim birkaç aydır favori harmanım bunlar;

3eec921ef0ab2a175b4fe187c0bb7325.jpg

b0619c98ad633b3b40bebf7e805103d8.jpg

Bütün yaprak el yapımı, kaçak çaylar gibi.

635d7e56bb61410026df7f8574e6157c.jpg

Bu zaten yıllardır favorim.

232d1cafab6f13c00cfccd3c5b88166a.jpg

Bu da, Bergamotlu (early grey) sevmeyen bana, bergamotu sevdiren şey. Hakiki bergamot. Bir parça yetiyor demliğin üstüne, harika bir reha veriyor çaya. Öyle bilindik kıyılmış tomurcuk çayı değil, bulaşık deterjanı içiyor gibi onlar [emoji1]

Bu üçünü harmanlıyorum her demlikte, haşlamadan demliyorum, 20-25 dk sonra açıyorum çayı, evde çayı sevmeyen bireyler bile her akşam ister oldu.

Trabzon çayının tadı başka, içimi yumuşak oluyor Rize çaylarına göre, fakat burukluğu kendine has. Ne çok yumuşak ne çok sert, kıvamında bir burukluk.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
(düzenlendi)

@Celal Aydın kabuk bergamot olduğunu hiç bilmiyordum. Ben zaten bergamot severim bu eminim daha güzeldir 😀 ama o iki çay marka çay yereldir sanırım marketlerde pek yok. 

Bende yumuşak içimi bergamot aromalı bir çay arıyorum ama hala istediğim tat olmadı. 

En son lipton Earl Grey lipton yoğun dem lipton yumuşak içimli karışımın üstüne lipton filiz ekledim tat yok

tarihinde Mustafa Karaca tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
[mention=75713]Celal Aydın[/mention] kabuk bergamot olduğunu hiç bilmiyordum. Ben zaten bergamot severim bu eminim daha güzeldir [emoji3] ama o iki çay marka çay yereldir sanırım marketlerde pek yok. 

Bende yumuşak içimi bergamot aromalı bir çay arıyorum ama hala istediğim tat olmadı. 

En son lipton Earl Grey lipton yoğun dem lipton yumuşak içimli karışımın üstüne lipton filiz ekledim tat yok

https://www.bizeikicay.com/ web sitelerinden sipariş veriyorum ben.
3 yıl önce Karadeniz tur gezisinde, Trabzon Sürmene’de bizimkiler fabrikasına gitmiş, ordan getirdiler, o gün bugündür marketten çay almıyorum.
Tek başına Kızıl Büyü modeli gayet güzel fakat ben harman sevdiğimden deneye deneye bu üçlüyü tutturdum.

Bergamotun Limonun akrabası olduğunu bile bilmiyordum ben, bildiğin turunçgiller [emoji1]
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu ikiçay çok pahalıymış.
Bu fiyatlarla Günde 20 liralık falan tüketim olur bizde.
Ancak bergamot severim. Bergamotlu çay yerine bergamot alıp kullanabilirim.

Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Celal Aydın yazdı:

Bergamotlu çay şans eseri bulunmuş bir şeymiş. Bergamot yağı ile çay karışmış bir kaza sırasında o şekilde olmuş 😃 ama iyi ki olmuş, kabuk bergamot deneyeceğim bende. Ama gerçekten paylaştığınız çayın tadını bilmem ama fiyatı pahalıymış. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Bergamotlu çayı ilk defa içtiğimden bu yana favorimdir benim de. Piyasa da güzel Bergamotlu çay yok malesef 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Bergamotlu çayı ilk defa içtiğimden bu yana favorimdir benim de. Piyasa da güzel Bergamotlu çay yok malesef 

Tarihçesini bilmiyordum, iyiymiş valla [emoji1][emoji1360]

Altınbaş Çaykur 45₺ kilosu
İki Çay 55₺ yazıyor sitede fakat kredi kartı veya havale ile alınca %10 iskontoyla 50₺’ye geliyor
5₺ daha pahalı fakat değiyor (benim nezdimde)
Tek handikapı kargo ücreti, 150₺ üzerine kargo bedava, o yüzden bitmeye yakın toplu sipariş veriyorum, kargodan yırtıyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Siyah çay ise çinden İngiltereye gelirken gemi yanınca mı ne keşfedilmiş

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...