İçeriğe Yönlendir

Çiftçilik Belgesi Almak

Erhan Doruk

Recommended Posts

Erhan Doruk

Uzun sokağa çıkma kısıtlaması açıklanınca sipariş ettiğim fideleri ne yapacağımı düşünmeye başladım. Bir arkadaşım çiftçilik belgesinden bahsetti. Salı günü tapu ve kimlik fotokopisi ile ilçe ziraat odasına başvurdum. Benim gibi düşünen çok kişi varmış , çok fazla sıra vardı. Perşembe günü dosya çıktı ve dosyayı alıp muhtar ve azalara imzalattım. Sonra ziraat odasına tekrar bıraktım ama yoğunluk olduğu için pazartesi öğleden sonra alabileceğimi söylediler. Kısıtlamadan dolayı muaf birine aldıracağım artık. 

Ancak net olmayan durum ise bazı resmi sitelerde bu belge ile bahçeye birinci derece yakınların da gidebileceği yazarken bazılarında sadece belge sahibinin kullanacağı yazıyor. Bu konuyu halen netleştiremedim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

onları da sigortalı çalışan yaparsan gider :)

dikilecek malzeme ve sizin kıyafet önemli. traktörle 10 kişi gitsen birşey demez kimse.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Mehmet hocam doğru diyor. Bizde sadece babamda çiftçi belgesi var ama biz her yasakta işimiz olduğu zaman yalnız veya beraber çıkıp işimizi görmeye gittik. Zaten altımızda traktör olduğu için kimse nereye diye sormadı. Yanınızda götüreceğiniz kişinin de gerçekten iş yapmaya gittiğine inandırırsanız problem olmaz diye tahmin ediyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alper Şenses
(düzenlendi)

Eşimin dediğine göre ziraat odasından alinan belge yeterli değilmiş, ayrıca ilçe tarımdan ÇKS(Çiftçi Kayıt Belgesi) alınıp (ilk kayıt olacak ise dilekçeyle başvuru yapılacak) o zaman muaf olunuyormuş, eşimin çalıştığı ilçe tarımda çoğu insan muaf olmak için hem ziraatten alinan belge hemde ilçe tarımdan ÇKS belgesini alınır ise çalıştığı ilçedeki jandarmanın kabul ettiğini söyledi. (ÇKS için zaten Ziraat odası kayıdı mecburi oluyor)

tarihinde Alper Şenses tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

onları da sigortalı çalışan yaparsan gider :)

dikilecek malzeme ve sizin kıyafet önemli. traktörle 10 kişi gitsen birşey demez kimse.

sonra büyüşbaşları gezdirene ceza yazar gibi tüm traktörü indirmesinler?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Elimde tapu var (babama ait) muhtardan ilmuhaber aldim bu parseli levent doruk bahar isliyor diye ma aile gidecem gectigimiz hafta gittim durduran olmadi durduran olursa meyve agaclarinkn cileklerin soganlarin fotosunu gosterip bunlara ben bakmazsam bakacak kimse yok diyecem umarim ceza yemeyiz. Honi olarak yaptifimiz icin bir sisteme kayitli değiliyiz. Polisin insafina kaldik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

Çks çıkaracaksanız tarım bağkur yapıyorlar değişmediyse eğer

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Levent Güzelkalp yazdı:

gectigimiz hafta gittim

açık ve net bu hafta değişikolacak dendi, ailecek olunca 12bin TL gibi gidebilir cezaya

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
açık ve net bu hafta değişikolacak dendi, ailecek olunca 12bin TL gibi gidebilir cezaya
Secimde af cikar silinir diye düşünüyorum abi [emoji3]
  • Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Levent Güzelkalp yazdı:

Secimde af cikar silinir diye düşünüyorum abi emoji3.png

o zaten kesin gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

tarım arazileri küçük parseller tarlalar bağbahçeler geçen sene ile bu sene arasında %60 %70 fiyat oynattı

corona acayip derecede ufak bi yer alıp bağ bahçe işine soktu milleti :D 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Levent Güzelkalp yazdı:

Elimde tapu var (babama ait) muhtardan ilmuhaber aldim bu parseli levent doruk bahar isliyor diye ma aile gidecem gectigimiz hafta gittim durduran olmadi durduran olursa meyve agaclarinkn cileklerin soganlarin fotosunu gosterip bunlara ben bakmazsam bakacak kimse yok diyecem umarim ceza yemeyiz. Honi olarak yaptifimiz icin bir sisteme kayitli değiliyiz. Polisin insafina kaldik

Kira kontratı düzenle.. 

Kiralayan olarak ziraat odasına ve ÇKS ye kaydol 

Ali Gök yazdı:

Çks çıkaracaksanız tarım bağkur yapıyorlar değişmediyse eğer

Mevcutta memursa veya işçi ise bağkuru başlamaz.. 

Ancak herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı yoksa yani memur yada işçi değilse çks ile birlikte bağkur başlar. 

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kira kontratı düzenle.. 

Kiralayan olarak ziraat odasına ve ÇKS ye kaydol 

Mevcutta memursa veya işçi ise bağkuru başlamaz.. 

Ancak herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna kaydı yoksa yani memur yada işçi değilse çks ile birlikte bağkur başlar. 

Artık Kapandık Abi Açıldığın da heryer başvururum 

Yorum bağlantısı
Alper Şenses

İstanbuldan taa Çanakkale Ayvacık’a zeytinlik var diye haftasonu yasağını istismar etmek isteyen (gerçek çiftçilik yapacak olanlar hariç ve bu dönemde dikili zeytinlikte iş olmaz) bir sürü insanın Çks kaydı aldığını biliyorum. Her türlü yol bulunuyor bakılınca ama istismar etme eğilimi olanlar artık jandarma/polisin insiyatifine kalıyor.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Erhan Doruk yazdı:

Uzun sokağa çıkma kısıtlaması açıklanınca sipariş ettiğim fideleri ne yapacağımı düşünmeye başladım. Bir arkadaşım çiftçilik belgesinden bahsetti. Salı günü tapu ve kimlik fotokopisi ile ilçe ziraat odasına başvurdum. Benim gibi düşünen çok kişi varmış , çok fazla sıra vardı. Perşembe günü dosya çıktı ve dosyayı alıp muhtar ve azalara imzalattım. Sonra ziraat odasına tekrar bıraktım ama yoğunluk olduğu için pazartesi öğleden sonra alabileceğimi söylediler. Kısıtlamadan dolayı muaf birine aldıracağım artık. 

Ancak net olmayan durum ise bazı resmi sitelerde bu belge ile bahçeye birinci derece yakınların da gidebileceği yazarken bazılarında sadece belge sahibinin kullanacağı yazıyor. Bu konuyu halen netleştiremedim. 

Erhan bey, benim de nacizane 130 kök kadar 5-6 yaşında zeytin fidanlarım var, arazim 3 dönüm kadar, ancak tapu benim üzerime değil. Ben de çiftçilik belgesi almak üzere başvurabilirmiyim. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ayhan Asil yazdı:

Erhan bey, benim de nacizane 130 kök kadar 5-6 yaşında zeytin fidanlarım var, arazim 3 dönüm kadar, ancak tapu benim üzerime değil. Ben de çiftçilik belgesi almak üzere başvurabilirmiyim. 

Başvurabilirsiniz. Kimlik ve tapu fotokopisi ile kullanım hakkın konusunda dilekçe veriyorsunuz.  Arsa sahibi şu kişinin kullanımına verdim diye imzalıyor. Sizin adınıza çiftçi belgesi düzenleniyor.

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Başvurabilirsiniz. Kimlik ve tapu fotokopisi ile kullanım hakkın konusunda dilekçe veriyorsunuz.  Arsa sahibi şu kişinin kullanımına verdim diye imzalıyor. Sizin adınıza çiftçi belgesi düzenleniyor.
Keske online olsa
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Levent Güzelkalp yazdı:
Erhan Doruk yazdı:

Keske online olsa

Ziraat odasına belgeleri vermeye gidince asıl o zaman bürokrasiyi göreceksin. İmza attır, sıra bekle, evrak al, muhtara git, azaları bul imzalat geri getir, sisteme girişi bekle, 3 gün sonra gel belge al v.s. ama biryerden başlamak lazım.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Erhan şaka maka çiftçi olursun bi bakarsın. Yanık ense felan.

Zor işler kıymetini bilen de yok. 

iki metre fayans döşer adam dünyanın parasını alır. öte tarafta harika kabak yetiştir kimse yüzüne bakmaz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

harika kabak yetiştir kimse yüzüne bakmaz.

bebek te bir restoran vardı, 400-500 kg lık kabaklardan satın alırdı araba parası verip

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

bana da gayınoğlan ilçe tarımdan tarımsal üretim izin belgesi almış tapu ile gösterse yeter demişler.

başka belgeyede ihtiyaç var mı ki.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Bu ülkede alabildiğiniz bütün belgeleri sertifikaları almak lazım. Mutlaka bir an geliyor gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

bebek te bir restoran vardı, 400-500 kg lık kabaklardan satın alırdı araba parası verip

onu sosyete bilir biz köfteciden köfte alırık.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Muhammet Ali Deli yazdı:

Bu ülkede alabildiğiniz bütün belgeleri sertifikaları almak lazım. Mutlaka bir an geliyor gerekiyor.

S.S. kupkuru kuruyemiş ve lojistik Koop.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Çağlar Bayur yazdı:

ağzının tadını biliyorsun  :D 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...