İçeriğe Yönlendir

Kayış Bakımı ve Motor Temizliği

Aytac Sakal
Çözüme git Mustafa Erkan tarafından,

Recommended Posts

Aytac Sakal

2008 Focus Tdci aracımın motorunu temizlemek istiyorum geçen yıl (XX40) bilindik bir pas sökücü ile boya fırçası kullanıp yaptım sorun olmadı ama toz tuttu.Piyasadan Genel Temizleme Spreyi edindim onumu kullansam yoksa zincir marketlerde satılan motor temizleme spreylerindenmi alsam öneriniz nedir ?

Asıl soru Motoru temizlemişken kayış bakım  spreyide alıp V kayışına uygulamak istiyorum deneyen varmı ? zararı olurmu ? merak ediyorum.

Elimdeki Genel temizleme spreyi.

https://www.resimyukle.org/i/qip9q

Yorum bağlantısı
Tolgahan Doğru

Motor temizleme sivilarina bence gereksiz yere  para harcamayın. Motor bölümünde ki kolayca çıkabilen plastik parçaları sökün ve bulaşık makinesine atın yikansin. Diğer parçaların ise ıslak mendille kabasini alın sonrada sıvı sabunlu sulu sprey hazırlayın fırça ile girişin ve kurulayin .  Kayış bakım spreyini ilk kez duydum para tuzağı gibi geliyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Evren Erakçora yazdı:

kayış bakımı diye bir şey olduğunu sanmıyorum. 

Piyasada ürünler var arama motoruna yazınca çıkıyor gerek olmadığı düşüncesindemisiniz ?

Tolgahan Doğru yazdı:

Motor temizleme sivilarina bence gereksiz yere  para harcamayın. Motor bölümünde ki kolayca çıkabilen plastik parçaları sökün ve bulaşık makinesine atın yikansin. Diğer parçaların ise ıslak mendille kabasini alın sonrada sıvı sabunlu sulu sprey hazırlayın fırça ile girişin ve kurulayin .  Kayış bakım spreyini ilk kez duydum para tuzağı gibi geliyor

Parçaları sökecek kadar cesur değilim 🙂 direk uygulama düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Selim Bilgin yazdı:

Kayışa dokunmayın bence. Zamanı gelince değiştirin yeter.

Geçen ay alternatör söküldü diyod tablası değişti orada aklıma geldi 10k bakımı yapılalı daha 750 km oldu aracı değiştirmezsem diğer bakımda hallederiz artık mümkün olan en iyi şekilde teslim etmek istiyorum.

Yorum bağlantısı
Ozkan çoban

Kayış bakımı diye bir şey yok sadece yağ,su,antfriz vs görmesin yeter. En iyisi değiştirmek olur zaten kayışların fiyatları uygun 100 civarı anca.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hiç duymamıştım, biraz inceleyince kauçuk V kayışı kalmadığı içindir diye anladım, 1970 buick falan zamanından kalma bir ürün olabilir veya motorsikletler için olabilir. düz kayışlarda kullanmayın diye yazıyor zaten kılavuzda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Çağlar Bayur yazdı:

hiç duymamıştım, biraz inceleyince kauçuk V kayışı kalmadığı içindir diye anladım, 1970 buick falan zamanından kalma bir ürün olabilir veya motorsikletler için olabilir. düz kayışlarda kullanmayın diye yazıyor zaten kılavuzda

Anladım , benim merak ettiğimde buydu piyasada bu ürünler var bilgi edinmiş olduk deformasyon yoksa dokunmacağız o zaman kayışa müdahale etmeyeceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Mustafa Erkan

Dayco nun sitesine göre aracınıza bakım yapabileceğiniz bir tane kayış var.

Dayco Katalog - Uygulamalar Göre Ara (daycogarage.com) 

triger dışında 6 PK975 nolu kayışa bakım yapabilrsiniz. Bu kayışın fiyatı da 100 tl görünüyor. 

Dayco Focus, Fiesta, Fusion, Cmax, Courier 1.5-1.6 Tdci V kayış (onlinefordyedekparca.com)

yani 100 tl lik kayış için 76 tl sprey parası ödemek epey mantıksız bir iş olur. 

Würth V-Kayışı Spreyi 400 ml Fiyatı - Taksit Seçenekleri (hepsiburada.com) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Motor için würth motor temizleme spreyi derim başka da birşey demem. Kayışlara asla birşey sıkmayın. Motor temizliğini yılda en az bir kere yaz dönemine girerken yani bu zamanlar yapılması çok uygundur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Alpay Sumer yazdı:

Eski araçtan kalma bakım fotosu.

Yenisinin yapamadık daha😒

IMG_20210501_230437.jpg

Würth spreymi uyguladınız , tertemiz görünüyor.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Aytac Sakal yazdı:

Würth spreymi uyguladınız , tertemiz görünüyor.

Evet. bu foto ss den alınma.. hatta 2x ss 😄

biraz abartmıs sık sık temizliyordum. Düzgün kullanımda da aynı sonuc olur. benimki biraz müsrüflük 😬

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Alpay Sumer yazdı:

Evet. bu foto ss den alınma.. hatta 2x ss 😄

biraz abartmıs sık sık temizliyordum. Düzgün kullanımda da aynı sonuc olur. benimki biraz müsrüflük 😬

Siparişi veriyorum 🙂 ürün belli.

Araç gitmiş ama nazar boncuğunu kesinlikle  hakkediyor.

:nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Aytac Sakal yazdı:

Siparişi veriyorum 🙂 ürün belli.

Araç gitmiş ama nazar boncuğunu hakkediyor.

sorumluluk sizde 😉

Evet gitti. Farketmez gidende gelende cillop gibi bakılır bizde 😎

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Alpay Sumer yazdı:

sorumluluk sizde 😉

Evet gitti. Farketmez gidende gelende cillop gibi bakılır bizde 😎

Aynı düşüncedeyiz 🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

gazyağı emdirilmiş bez ile ayda bir silinir, güzel parlar biraz kokar ama sonra uçar.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

15 yıldır aracımla beraberiz . 2 defa ıslak mendil ile sildim onun haricinde su deymedi. 

Bence bu temiz motor bize galericilerin pazarlamak için yaptığın sonradan kalan bir görüş Aynı Boyalı araba takıntısı gibi.

Yıkanmasına karşıyım su ile elektrik arıza korkusundan ama linki verilen ürünü kullanırım kendini kanıtlamış bir marka sonuçta.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Bir kere Shell'de aracımı yıkadım kuruluyorum bir tane eleman geldi Avensis'in motor kaputunu açtı dibine dibine vurdu suyu. Şimdi 5 ay sonra mı 8 ay sonra mı ne zamansa yerini yakalayıp oksitleyecek piyango nereye çıkarsa, Motor dediğin kirli olur zaten bağlantı noktalarında ki soketler taş gibi 20 sene toz bile geçirmez. Çok yıkamak isteyen iletken olmayan kimyasallar ile üstün körü silebilir. Bastıra bastıra bezle silmekte bir kumar Alman arabalarının kaputu tepeleme tesisat ile dolu. Elin bir yere çarpsa durduk yere kurt düşer adamın içine. Amortisör Kulelerini,Akü Kapağını,Motor Kapağı beraberinde kaput yalıtımı ve hava filtresini silerim 6 ayda bir yoluma bakarım. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Aracı ilk aldığımda motor pisti bilindik bir pas sökücü ile fırça ile temizledim toz tuttu kötü görünüyor.Forumlarda çok denk geldim yıkanan motor arıza çıkartabiliyor örn. ateşleme arızaları gibi ben kesinlikle motoru yıkatmayı düşünmüyorum.Piyasada motorlar için su bazlı olmayan uçucu kimyasallar mevcut alacağım üründe netleşti dikkatlice temizleyeceğim riskmi ? evet risk örneğin enjektör kafaları soketler buraların fırça ile sadece tozunu alacağım.

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
gazyağı emdirilmiş bez ile ayda bir silinir, güzel parlar biraz kokar ama sonra uçar.
Ben plastik aksami ve boruları bezin üzerine bulaşık deterjanı veya sivi el yıkama sabunu ile siliyorum. En az 3 ay temiz kalıyor toz tutmuyor. Senede 1 bazen iki sefer bu işlemi uyguluyorum.

Zararı olur mu bilmiyorum. Ilk iki seneyi saymazsak (temizdi motor) 5 senedir herhangi bir sorun yok şimdilik

Aşağıdaki foto iki gün önceki temizlikten..
d106c013ff240d0af0a7d1d9ca100fbb.jpg
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Barış AÇIL yazdı:

bulaşık deterjanı veya sivi el yıkama sabunu ile

solvent spreyden bin kat iyidir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...