İçeriğe Yönlendir

Webasto | Kendin Yap Projesi

Mustafa Arıkan

Recommended Posts

Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Selamlar;

Bir arkadaşım vasıtası ile Webastolara hayat vermeye başladım. Eski araçlardan çıkan ECU ve kumandaları kayıp atıl durumda olan Webastoları kullanılabilir hale getiriyorum.

Arkadaşın aracına Webasto yapmak istemesi ile yola çıktık. İlk önce tek üreteceğimi düşünerek basit bir ECU yapmıştım.

Ancak hem talep oldu hem de madem yapıyoruz istediğimiz özellikler olsun dedim.

Şu an uygulama yapılacak bir adet Audi, bir adet BMW, bir adet karavan var. Belki kendi aracıma da yapabilirim.

3 tane sıcaklık sensörü girişi var. Bunlar su sıcaklık sensörü, iç sıcaklık sensörü ve dış sıcaklık sensörü.

İster araca monte edin motor soğutma suyunu ısıtsın, ister karavana bağlayın duş için sıcak su elde edin ve radyatöre bağlayıp karavanı ısıtın fark etmiyor.

1 inç'lik OLED ekran ve tuşlar vasıtasıyla sıcaklık değerleri ayarlanabilir.

Uzaktan kumanda ile çalıştırılabiliyor.

Hem yazılımı hem tasarımı bana ait.

Kutu olarak alüminyum ECU kutusu kullandım. DJ7242 24 pin soket kullanıyor.

Henüz daha montaj işlemleri bitmedi. Prototipi dışarıda denedik gayet sorunsuz ateşledi, istediğimiz gibi çalıştı. Sonrasında nihai üretime geçtim.

Projede kodlaması ve değişiklik yapması kolay olması için Arduino kullandık. Gömülü bir MC ile de yapılabilirdi. 

Kullandığım alüminyum kutular;

51155190493_45754b1226_c.jpg

Soketleri;

51154957456_94e2d6f9cc_c.jpg

PCB tasarımını alüminyum kutuya göre hazırladım.

51155033131_a38ff5d269_c.jpg

51155767699_d1676c3272_c.jpg

Kutu için PCB alıştırmaları

51156063355_f7bb45fa33_c.jpg

Tasarımı bitince PCB'leri Çin'de yaptırdım.

Elime geçince de dizgilerini tamamlamaya başladım.

51156063440_ba7870033b_c.jpg

51154956651_0e14534a9d_c.jpg

51154287742_3ef079d8e5_c.jpg

Kablo tesisatı hazırlandı.

51156139880_5e6d510f8e_z.jpg

51156139875_8c127bfa02_z.jpg

Bundan sonraki aşamada Webastonun araç üzerine montajı kaldı. 

Webastonun, ECU'nun ve kontrol ekranının yerleri ayarlandıktan sonra kablo boyları kesilip ucuna pinler çakılacak.

Ekran ve kontrol panelinin olduğu kısım da henüz tamamlanmadı. Onu hazırlayınca ekleyeceğim.

O aşamaya henüz gelmedi. Gelişmeler oldukça paylaşacağım.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 43
  • Teşekkür 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Bittiğinde sağlıklı çalışıp çalışmayacağını merak ediyorum. Takipteyim. Çalışırsa müthiş olacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ayhan Asil yazdı:

Bittiğinde sağlıklı çalışıp çalışmayacağını merak ediyorum. Takipteyim. Çalışırsa müthiş olacak. 

Teşekkürler. Aşama aşama gittik hep, dışarıda son derece stabil şekilde çalıştı. Araç üzerinde de sorunsuz çalışacaktır inşallah.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Ayhan Asil yazdı:

mustafa bu.. Calısmama gibi bi ohtimali yokki👍

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Alpay Sumer yazdı:

mustafa bu.. Calısmama gibi bi ohtimali yokki👍

Teşekkürler :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Selçuk Bakış yazdı:

Eline sağlık Fiatta çalışır mı bu 😃

Elimizdeki Webastolar dizel. Araç da dizel olduğu sürece sorun yok. Yoksa mazot için 4-5lt'lik bir tank gerek. Gerisi zaten elektrik tesisatı ve soğutma suyuna ara bağlantı yapmak. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Mustafa Arıkan yazdı:

Elimizdeki Webastolar dizel. Araç da dizel olduğu sürece sorun yok. Yoksa mazot için 4-5lt'lik bir tank gerek. Gerisi zaten elektrik tesisatı ve soğutma suyuna ara bağlantı yapmak. 

Masrafı ne kadar bunların

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Arıkan yazdı:

sulu yapmıyorlar çoğu kez sizdekiler sulu mu?

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Selçuk Bakış yazdı:

Onu bilahire görüşelim :) 

Metin Akbal yazdı:

Fis gauges entegreli mi olacak Mustafa :) Tebrik ederim.

Aslında çok güzel olur. Ayarını da yol bilgisayarından yaparım. Kullanışlı olur. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Güzel çalışma, tebrik ediyorum :) Nihai olarak sonuçlandığında bilgi isterim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Mustafa abi maşallahın var, çok profesyonel çalışmışsın, bi ara ısıtmalı direksiyon projen vardı hatırlıyorsan ilk müşterin olurum demiştim t5 varken, onu ne yaptın abi ? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bir adım ötesini düşünerek buna bir de havayı nemlendiren bir geliştirme yapsan süper olur. Kaloriferin en büyük sıkıntısı içerideki havayı ciddi kurutması ve rahatsız etmesi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Selçuk Bakış yazdı:

Elinizdeki webastolarla karavanlar için boiler yaparsanız acayip satar :) tabi uygun fiyatlı olmalı. Truma B10 lpg boiler 8500 TL civarı şu an. Pahalı diye hermetik şofben taklıyor mecburen 1500 - 2000 TL'ye :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ebrar Tüfek yazdı:

Mustafa abi maşallahın var, çok profesyonel çalışmışsın, bi ara ısıtmalı direksiyon projen vardı hatırlıyorsan ilk müşterin olurum demiştim t5 varken, onu ne yaptın abi ? :)

Direksiyonu ahşaba çevirince o proje iptal oldu. Bir de direksiyon ısıtma destekli airbag sargısı TR'de yok. Çünkü o donanımlı araç çok çok nadir, ülkemizde hiç yok. ebay'de bile zor denk geliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Selçuk Bakış yazdı:

Sıraya yazıldım inşallah 😊

Suvaslılar öne çıksın bakam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Direksiyonu ahşaba çevirince o proje iptal oldu. Bir de direksiyon ısıtma destekli airbag sargısı TR'de yok. Çünkü o donanımlı araç çok çok nadir, ülkemizde hiç yok. ebay'de bile zor denk geliyor. 

O arabayı satmasaydım touareg'den çıkma direksiyon takma düşüncem vardı, komple ısıtmasıyla beraber ama ısıtmalı çıkma samsunda hiç yoktu. Sonra satılma konusu geçince bidaha uğraşmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Vay vay, maşallah emeğinize sağlık...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...