İçeriğe Yönlendir

Radyatör Fanı Çalışmıyor

Mert Sarı

Recommended Posts

Mert Sarı

Herkese merhaba, 

2013 model aracımda klimayı çalıştırınca özellikle rölantide hararet göstergesinde sıcaklık epey artmaya başlıyor.Aracı kullanırken hava girişi olduğundan aşırı yükselme olmuyor.

Biraz kurcaladığımda klimayı çalıştırınca dahi  radyatör fanının çalışmadığını farkettim. Sorun neyden kaynaklı olabilir? Daha önce karşılaşan oldu mu? Malum tamirciler de çalışmıyor yasaklar bitene kadar. İşe git gel yapıyorum, araçta kontrol edebileceğim yerler var mı? Teşekkür ederim...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim sarı
Mert Sarı yazdı:

Herkese merhaba, 

2013 model aracımda klimayı çalıştırınca özellikle rölantide hararet göstergesinde sıcaklık epey artmaya başlıyor.Aracı kullanırken hava girişi olduğundan aşırı yükselme olmuyor.

Biraz kurcaladığımda klimayı çalıştırınca dahi  radyatör fanının çalışmadığını farkettim. Sorun neyden kaynaklı olabilir? Daha önce karşılaşan oldu mu? Malum tamirciler de çalışmıyor yasaklar bitene kadar. İşe git gel yapıyorum, araçta kontrol edebileceğim yerler var mı? Teşekkür ederim...

Kısa mesafe kullanıyorsanız sıkıntı olmaz hocam aracı şehiriçinde lambaların olduğu yerlerde değil ana yollarda aracın hava alabileceği şekilde kullanın tamirci açılana kadar. Radyatör fanında kısa devre vs problem olabilir. Benim araçta 20 liralık soket yüzünden aynı şekilde radyatör fanı çalışmamıştı. Klima aşırı yük bindirir kesinlikle kullanmayın. Aklıma gelenler bunlar evdeki malzemeler ile halledilebilecek bir sorun değil bu.

Yorum bağlantısı
Mert Sarı

Çok teşekkür ederim, daha dikkatli kullanacağım yasakların bitmesini bekleyeceğiz mecburen o zaman 🙏

Yorum bağlantısı
ibrahim sarı
(düzenlendi)

Mert Sarı yazdı:

Çok teşekkür ederim, daha dikkatli kullanacağım yasakların bitmesini bekleyeceğiz mecburen o zaman 🙏

Çok sıkıştırmazsan bir şey olmaz ama mutlaka baktır hararetin araca uzun vadede etkisi çok büyük ve maliyetli. Rica ederim ne demek

tarihinde ibrahim sarı tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
ibrahim sarı yazdı:

Klima aşırı yük bindirir kesinlikle kullanmayın

+1

Hatta camları açıp kaloriferi en sıcakta açın çok yükselirse, düşmesine faydası olur.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Masallah hızlica cevaplar gelnis😉

Biraz dikkat gerektiren bir durum.. Bence acilen usta gormeli.. soket veya müsür problemi olabilir.. Bu sekilde Fazla kullanmayın aracı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Sarı

Çok teşekkür ederim yanıtlarınız için, röleyi çıkarıp bakmak istedim ama beceremedim. Çok dikkatli kullanıyorum şuan.Sanırım ustaya göstermeden benim yapabileceğim bir şey yok. Tekrardan teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu şekilde kullanmak sakıncalı. 

Yakarsınız motoru. Fan müşürü, rolesi veya fan motoru bozuk.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

İbre yükselene kadar kapak eğilir. Ben olsam imkan yok marşa basmam bile. İllaki araç yürüyecek ise kaloriferi sıcağa alıp fanı tam hız çalıştırın. Sıcak hava menfezleri kapalı sadece sağ üst açık kalsın ve sağ cama doğru üflesin. Camı da açıp kullanın.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Termostat ile fan ne alaka derken sorunum termostat çıkmıştı. Bendeki fark fan sürekli çalışıyordu ama termostat normal görevini yapıyordu. Termostat elektrikli sürekli sinyal gönderiyordu sanırım degistirdim düzeldi. Belki hararet müşiri veya termostat sorunu da olabilir.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Havaların ısınmaya başladığı bu zamanlarda bu şekilde kullanmak çok sakıncalı. Servisler açılana kadar kullanmayın derim. Küçük masraflı tamir işlerinde daha büyük masraflara yol açmayın. Sabredin bayramdan sonra baktırırsınız. 

Yorum bağlantısı
Mert Sarı

Sanırım servislerin açılmasını beklemekten başka çaremiz yok. Görüşlerinizi paylaştığınız için hepinize teşekkür ederim. 🙏

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Küçük arızalar büyük masraflar çıkarabilir, ben olsam sanayi açılana kadar kesinlikle kontak çevirmezdim. 

Yorum bağlantısı
Mert Sarı

Fan arızalanmış şans eseri sanayide açık yer buldum, fanı değiştirdiler sorun çözüldü. Servise fiyat sordum orjinal parça 3.500 TL fiyat verdiler işçilik de dahil değildi. Sanayide özel serviste işçilik dahil 600 TL’ye yaptılar.Röleyi vs hiç kontrol etmediler , Fiesta ve tourneo da kronik sorun orjinal fanlar arızalanıyor dediler değiştirince sorun çözüldü.

Yönlendirmeleriniz için tekrardan  teşekkür ederim hepinize. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Fanın arızalı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Benim araç çok fazla trafiğe girmiyor, 36-38 derecede kullandığım oldu ama uzun yolda. Durduktan sonra da fan motoru devreye girmedi. Hararet göstergesi makyajsız kasa olduğu için elektronik ve orta seviyeye gelene kadar 3 parça ışık var. Çeyrek-çeyrek-çizgi . Kışın en fazla çeyrek-çeyrek yanıp tam ortaya geliyor, yazın ise çeyrek-çeyrek-çizgi yanıp orta seviyenin çizgi kadar bi tık üzerine çıkıyor ve orada kalıyor. Her halükarda çalışırken veya durduktan sonra fan açmadı bugüne kadar.

Aracın soğutması yeterli olduğu için mi yoksa fan motoru arızalı olduğu için mi devreye girmedi acaba? (Yazın klime sürekli açıktı)

Yorum bağlantısı
Mert Sarı

Klimayı çalıştırdığın halde radyatörün üzerindeki fan dönmüyorsa sorun olduğu anlaşılıyor. Klima kapalıyken belli sıcaklığın altında fan devreye girmeyebiliyormuş. Klimayı çalıştırıp kontrol edebilirsin.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
(düzenlendi)
Mert Sarı yazdı:

Klimayı çalıştırdığın halde radyatörün üzerindeki fan dönmüyorsa sorun olduğu anlaşılıyor. Klima kapalıyken belli sıcaklığın altında fan devreye girmeyebiliyormuş. Klimayı çalıştırıp kontrol edebilirsin.

Teşekkürler bu yöntemi deneyeceğim.

tarihinde Süleyman Can tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...