İçeriğe Yönlendir

Ford Ka - Araç İçi Telefon Uygulaması

Tolgahan Köroğlu

Recommended Posts

Tolgahan Köroğlu

@Sani Gerşon'un facebook üzerindeki isteği üzerine konuyu buraya açıyorum, umarım faydalı olur :)

Ka malum devir hararet  göstergesi olmayan bir oturgaçlıgötüreç. 

Biz de kurcalamayı seviyoruz haliye, ortaya aşağıdaki gibi bir çalışma çıktı.

Aslında kafamda daha önce 7" tablet uygulamak vardı ama elime  general mobile 5 cihaz geçince bunu kulanayım dedim.

Cihazı çerçevenin içinde oyuk oluşturarak sabitledim. Kenarlarda kalan boşluklar için elimdeki pleksi parçalardan keserek sadece ekran görünecek şekilde çerçeveyi daralttım. 

1618383854842754-3.png

Daha sonra 3 tur macun yaptım, ve kuruduktan sonra zımpara yaptım.  Telefon içeride sabit kaldığı için ekranı maskeledim. 

1618383858738290-2.png

Teyp iptal olunca tabi ses gereksinimini sağlayacak bir ürün olması gerekiyordu. 

Bunu da internetten aldığım 2x30w amfi devresi ile tamamladım. Ses beklediğimden çok daha iyi oldu.

Tıngırdasın yeter modunda bir insan olduğum için beni tatmin etti.  Elde var olan 5v 1a şarj cihazını da çerçeve arkasına kestiğim pleksi üzerine monte ettim amfi devresiyle birlikte. 

Hedefim telefon ekranını 2 ye bölen bir uygulama bulup bir yanda araç verilerini görmek diğer yandan da multimedyayı takip etmek idi. 

Ama gel gelelim telefonun kulaklık çıkışı bozukmuş, o iş istediğim gibi olmadı. Alternatif olarak minik mp3 çalarlardan aldım onu kullanıyorum. 

1618383849129184-4.png

İlk denemeler,

Bu arada cihaz kontağa bağlı olarak açılıp kapanıyor. Bunun için youtube da bir videodan esinlendim.

Macdroid diye bir program var, bu programa şöyle bir makro yazıyorsunuz, 

eğer şarj cihazı takılırsa  ekranı aç -> torque programını çalıştır, 

Eğer şarj cihazı çıkarılırsa  -> ekranı kapat.  Böylece fiziksel bir müdahale de bulunmadan kontakla aktif / deaktif olan bir sistemimiz oluyor. 

Çok stabil değil program  3-5 günde 1 porgramı aç kapa yapmak gerekebiliyor. 

1618383844226797-5.png

Araç üzerindeki hali bu şekilde oldu, 2 farklımarkanın mat siyah boyasını kullandığım için ton farkı oldu. 

İleride bu çerçeveleri göğüs rengine benzer bir gri ye boyayacağım için şimdilik dert etmiyorum. 

Fonksiyonelliği ön planda tutuyorum.  

1618383866091604-0.png

Şuraya da videoyu ekleyeyim, 

https://youtu.be/vCLiWLO53DQ

Bu ve benzeri daha fazla uygulama için blog'uma göz atabilirsiniz. Mondeo ve KA için bir çok şey var.

https://kaankoroglu.blogspot.com/

• Beğen 9
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan

twiputter adlı cihaz vardı eski ford ka  aracımda  araştırmanızı tavsiye ederim ..

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Fikir mükemmel, estetik olarak daha iyi olabilir. Elinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tolgahan Köroğlu yazdı:

Macdroid diye bir program var, bu programa şöyle bir makro yazıyorsunuz, 

eğer şarj cihazı takılırsa  ekranı aç -> torque programını çalıştır, 

Eğer şarj cihazı çıkarılırsa  -> ekranı kapat.  Böylece fiziksel bir müdahale de bulunmadan kontakla aktif / deaktif olan bir sistemimiz oluyor. 

nasıl açıp kapatırrı diye düşünmüştüm, buna benzer birşey yapacaktım. çok güzel ve işlevsel olmuş. KA sahipleri acaip yaratıcı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Çerçevede esnek mika yerine direkt mdf ile kapatılıp macunlanabilir.

Elinize sağlık, ben çok beğendim fikri.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
Burak Kuşçu yazdı:

Başarılı çalışma çok güzel olmuş. Ellerinize sağlık

Teşekkür ederim,  iş görüyor kesinlikle.

Barış Özarslan yazdı:

twiputter adlı cihaz vardı eski ford ka  aracımda  araştırmanızı tavsiye ederim ..

:) 2013 yılında ilk KA'  aracıma takmıştım, tşk ler. Ama bununla o aletin alakası yok.  Ne görsel ne fonksiyonel olarak.  Çok ayrı şekillerde çalışıyorlar.

Münir Nurettin Taşova yazdı:

Fikir mükemmel, estetik olarak daha iyi olabilir. Elinize sağlık.

Görsel kısmı dediğim gibi tam istediğim kıvamda değil, ama şimdilik test aşaması diyelim. İleri de daha iyisi olacak. Bunu tablete çevirmeyi planlıyorum.

Çağlar Bayur yazdı:

nasıl açıp kapatırrı diye düşünmüştüm, buna benzer birşey yapacaktım. çok güzel ve işlevsel olmuş. KA sahipleri acaip yaratıcı

Benim içinde bu soru işareti idi, sürekli aç kapa uğraşamam diyordum.  İlgili program aşırı iyi oldu bu konuda. 

Sani Gerşon yazdı:

Çerçevede esnek mika yerine direkt mdf ile kapatılıp macunlanabilir.

Elinize sağlık, ben çok beğendim fikri.

:) Faydalı olduysa ne ala.  Sırada jantlarımız var onları da bitireyim yazarım yine, faydalı olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tolgahan Köroğlu yazdı:

Sırada jantlarımız var onları da bitireyim

merakla bekliyoruz, nasıl birşey?

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

merakla bekliyoruz, nasıl birşey?

Şu manifold parçasını üretiyorum ya,  bir tane daha satılırsa KA ya jant alıcam diye kendime söz vermiştim. Ertesi günü sipariş geldi, face de gördüğüm jantlar vardı güzel rakama anlaştık aldım.  Jantları ölümüne zımpara yaptım astara kadar.

1619960677258820-5.png

Astara indikten sonra üzerindeki vuruk kırık yerleri tespit ettim.

20210501_165326.jpg

En büyük yara bu jantta vardı.

20210501_165317.jpg

Sonra macunladım işaretlediğim noktaları,

1619960642668445-6.png

Daha sonra 400 kum zıpmara ile en temiz jantı komple zımparaladım.  Ve astar attım.

Astar atınca çok güzel oldu dokusu, görünüşü.  Dün akşam 2 jantı astarladım bu gün kurur. 

Bu akşam da diğer 2 jantı astarlar, kuruyanları da boyarım.  Böylece hafta sonuna kadar vernik atılacak hale gelir. 

Hafta sonu hava iyi, verniği attıktan sonra güneş altında kuruturum pazartesi de montaj yaparım diye düşünüyorum. 

WhatsApp+Image+2021-05-03+at+21.18.40.jp

20210503_194146.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ET rakamı nedir?

vesile ile araba boyamak janttan daha kolaydır, kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

ET rakamı nedir?

vesile ile araba boyamak janttan daha kolaydır, kolay gelsin

İlerleyen zamanda zaten kompresör alacağım, deneme amaçlı birkaç parça boyamak istiyorum. Eğer beklediğim etkiyi görürsem, KA yı haki yeşil plasti dip ile kaplayabilirim. 

et'si 30 jantların, genşilik 5.5" 

12 mm iki lastik arası mesafe artıyor bu durumda. 

Jantların 2 tanesini ed boyadım, bu gün kalan 2 tanesini de boyayacağım. 

Yarın akşam da ilk kat verniğini atarım.

1620157087110866-6.png

1620157079667269-7.png

1620203399847005-0.png

tarihinde Tolgahan Köroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tolgahan Köroğlu yazdı:

KA yı haki yeşil plasti dip ile kaplayabilirim.

kalın nozüllü tabanca ile kaplanabilir, lt lik plastidipler spreyden daha ucuz, ancak üst kat olarak özel kalıcılık sağlayan sertleştirci atılmalı. boya kadar sağlam bir kaplama oluyor.

Yorum bağlantısı
Tolgahan Köroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

kalın nozüllü tabanca ile kaplanabilir, lt lik plastidipler spreyden daha ucuz, ancak üst kat olarak özel kalıcılık sağlayan sertleştirci atılmalı. boya kadar sağlam bir kaplama oluyor.

belki 50+ malzeme boyadım şimdiye kadar, elim baya iyi boya atma konusunda. Ama boyadan ziyade zemin çok önemli. 

Jantlar ilk defa bu kadar özenip yaptığım uygulama oldu, neticesi de ziyadesiyle memnun etti beni. 

Plasti dip için kendi özel tabancası var ama rakamlar uçuk, onun yerine 50 lt sessiz kompresör + gerekli tabancalar falan alırım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...