İçeriğe Yönlendir

Yine Kanatlı Av Sezonu yaklaşıyor

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Her sene bu zamanları kin nefret kusarak geçiririm. Devletimizin de umarsızca göz yumması sebebi ile bu zamanlarda Türkiye'de inanılmaz derece de kanatlı hayvan vurulur. Bunlardan başında da keklik, bıldırcın, üveyik gelir. Keklik belki de canımız için hayati öneme sahiptir. Zira Kene ile beslenirler. Ekolojik denge itibarı ile gerekli ve en güzeli Sesleri, görünüşleri itibarı ile çok albenili kuşlardır.

//Bkz. Ekolojik sistemin korunmasına katkı sağlayan kınalı keklikler, doğada süne yedikleri için çiftçinin dostu olarakta biliniyor ve tarımsal üretime katkı sağlıyor. Keklikler yetişkinlik döneminde böcekle beslendikleri için Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına yol açan kene ile de mücadelede fayda sağlıyor.//

Ben her sene sesimi duyurmaya çalışıyorum ancak görünüş itibarı ile pekte kimsenin salladığı yok, hatta geçen sene bağ evinde otururken bir avcının elinde iki poşet Keklik ile geldiği zamanı hiç unutmam teker teker çıkarıp milletin önüne fırlatıyordu hayvanları bu senin bu senin diye. Saydık 60 tane keklik çıktı. Niye bu kadar vurdun dedim bir daha ele geçmez dedi, yasak değil mi bu kadarı dedim iki tane de Bekçisine verdim dedi. Elimden zor aldılar misafir geldiği evde dayak yiyecekti az kalsın, kaçtı gitti. Ne olacak bu doğa hayvanlarına uygulanan soykırım? Ne zaman Avcının nesli tükenecek? Videolarda bazen denk geliyor Amerika'daki adamın bahçesine geyik dadanıyor öyle imreniyorum ki bizimkiler de bırak kendi bahçesine geyik sokmayı, hayvanat bahçesinden kaçırıp yiyorlar. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 11
  • Teşekkür 5
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Doğal dengeyi bozacak avlanmaya karşı değilim. Tıpkı balon balıkları gibi. Ancak kuşlar, geyikler vs, ne zararı olabilir ki? Nasıl bir anlayışla spor adı altında yapılır ki... Çözemiyorum...

• Beğen 6
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Bu alışkanlık büyüklerden çocuklara geçiyor. Onlara da daha büyüklerinden geçmiş. Bir çocuk küçük yaşta normal olarak algıladığı şeyleri ilerleyen hayatında da alışkalık olarak devam ettirir. Hayvanın doğal yaşam alanına gidip de yemek için değil zevk için uçana kaçana sıkıp öldürüp sonra foto çekip onuna övünmek gerçekten çok canice.

İnsanlar av , hayvanlar avcı olursa;

https://www.youtube.com/watch?v=4hQXhglwrnE

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
İsmail Sefer
Çağrı Alaf yazdı:

bu zamanlarda Türkiye'de inanılmaz derece de kanatlı hayvan vurulur.

Resmi belgeli bir avcı olarak bilip bilmeden yazarsanız buralar karışır haberiniz olsun. Gerçek  Avcı insan bu zamanda av yapılmadığını bilir. Hayvanların üreme çoğalma zamanını bilir. Ava saygılı olmayı bilir. Av günlerini ve kaç adet hayvan vurulacağını bilir. Şuan av yasak ve Ağustos ayı sonunda av açılır ve mart ayı başında kapanır. MAK kararlarını güzelce okuyun. 60 keklik vuran vicdanına kalmış ki o kişiye avcı denmez hatta insan denmez. Böle cani insanlara ben de karşıyım ancak avı layıkı ile yapanlara söz ettirmem.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
İsmail Sefer yazdı:

Gerçek  Avcı insan bu zamanda av yapılmadığını bilir.

Avcı değilim ancak bu zamanda avlanma olmadığını biliyorum. Av sezonu geldi demedim yaklaşıyor demek istedim. 3 ay sonra Türkiyenin her yanından avcılar canice talan edecek doğayı bunu siz de biliyorsunuz. Can mı dayanır bu kadar avcıya doğa ne yapsın ?  Bende de Vursan92A var fabrika çıkış ayarında. Atıcılıksa bende severim tüfeği silahı ki dedemin ve kardeşlerinin Kar98'leri, StenMK2 otomatikleri varmış aileden geliyor tüfekçilik ama ben gider içki şişesi vururum mesela kan akıtmaya gerek yok o kadarı ile tatmin oluyorum. Zaten tavşan, keklik fişeği ile dağa taşa sıksan gene saçmasına hedef düşüyor çok  yetenek isteyen bir yanı da yok. 

Sani Gerşon yazdı:

Nasıl bir anlayışla spor adı altında yapılır ki... Çözemiyorum...

Sani abi bir kere bir tanesiyle konuşuyordum; Avın kanı akarken evdekilere yemek götüreceğim hissine kapılırken inanılmaz erkeksel bir zevk alıyorum demişti bana. Hormonel olarak erkeklik yönleri kabarıyormuş onun mesela. Bir başkası da bir şeyi becerme hissine kapılır sanırım veya bir başkası da gümbürtüden hoşlanıyordur belki bilemiyorum. Bunu önyargıya kapılmadan kişilerin kendilerinden dinlemek gerekli. 

İsmail Sefer yazdı:

Hayvanların üreme çoğalma zamanını bilir.

Afedersiniz. Keklik,  bıldırcın  istilası diye bir  şey mi var ben mi kaçırdım ? Velev ki üreme zamanı değil yine de kendi halinde hayvan öldürülmeli mi ? Hele ki şöyle bir gıda bolluğu zamanı. Demek istediğim kim avlanacak kadar aç kalıyor ki ? Artık günümüzde böyle bir şey var mı yada ? 

İsmail Sefer yazdı:

Av günlerini ve kaç adet hayvan vurulacağını bilir

Lüzumsuz 1 can alan tüm canları almış gibidir hocam. Bakın şahsınıza, sosyal kimliğinize asla bir şey demiyorum ancak savunduğunuz, arkasından gittiğiniz değerleri paylaştığım söylenemez bunu dile getiriyorum. 

İsmail Sefer yazdı:

60 keklik vuran vicdanına kalmış ki o kişiye avcı denmez hatta insan denmez

Tüm avcılar böyledir, Hepsi 60 tane vuruyorlar demiyorum illa ki iyisi vardır kötüsü vardır kötünün iyisi vardır. Genellikle manzara kötünün iyisidir. 

İsmail Sefer yazdı:

avı layıkı ile yapanlara söz ettirmem.

Avın Layıkı olmaz. Çok zor durumda kalan gider ölmemek adına doğada istediği gibi davranır ancak zaten karın altında ne yapacağını bilmeyen tavşanı, Tarlada ki Kekliği spor adı altında zevk sefa kaygısı için öldürene laf ederim kusura bakmayın bu kim olursa olsun değişmiyor.  Avı layıkı ile yapanlar bitirmedi mi Dağlarda ki Geyikleri, Keçileri, Parsları ? Merakımdan soruyorum küresel ısınma mı getirdi bu hayvanların sonunu veya istilacı türler mi ?

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

dünyadaki üreme, çoğalma, yaşama ,besin zinciri konularını tıkayan tek unsur insandır. kanser hücresi gibi. kaldı ki bu bugünlerin sorunu da değil. ilk insan topluluklarından günümüze tek işimiz nesil tüketmek olmuş. avı yiyeceksen eyvallah da katliam yapmak kendi ayağına sıkmak. ben de olta balıkçılığıyla uğraşıyorum. limit altı ve yiyeceğimden fazla balığı salarım. ama büyük  balıkçıya " bu sene avlanırsanız  denizde balık kalmayacak" deyin yine tüm ağları salar denize.  hamsi bitti ya Karadeniz'de. daha ötesi var mı? çaça denilen Karadenizin en küçük balığına yöneldi avcılar.balık unu ve yağı fabrikaları bu balığı işlemeye başladı.ki bu balık Karadenizdeki besin zincirinin en alt hayvanıdır. o da yok olunca haliyle tüm balıklar yok olacak. buralar kurudu bizim balıkçılar Moritanya ya ava gidiyorlar. ya da kaçak Rusya ya... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Haluk Şentürk yazdı:

dünyadaki üreme, çoğalma, yaşama ,besin zinciri konularını tıkayan tek unsur insandır. kanser hücresi gibi. kaldı ki bu bugünlerin sorunu da değil. ilk insan topluluklarından günümüze tek işimiz nesil tüketmek olmuş. avı yiyeceksen eyvallah da katliam yapmak kendi ayağına sıkmak. ben de olta balıkçılığıyla uğraşıyorum. limit altı ve yiyeceğimden fazla balığı salarım. ama büyük  balıkçıya " bu sene avlanırsanız  denizde balık kalmayacak" deyin yine tüm ağları salar denize.  hamsi bitti ya Karadeniz'de. daha ötesi var mı? çaça denilen Karadenizin en küçük balığına yöneldi avcılar.balık unu ve yağı fabrikaları bu balığı işlemeye başladı.ki bu balık Karadenizdeki besin zincirinin en alt hayvanıdır. o da yok olunca haliyle tüm balıklar yok olacak. buralar kurudu bizim balıkçılar Moritanya ya ava gidiyorlar. ya da kaçak Rusya ya... 

Burada bir köyümüz var bizim içerisinde bir mağara var içinden su geçer Binboğa dağlarının kar suları senede 2 ay coşar 2 metre derinlikte akar götürür önüne geleni kalan 10 ay sakinler yavaş yavaş etrafta ki tüm ovayı ihya eder. Her sene giderim 4-5 damacana su doldurur kana kana içerim yeşile maviye bakarım doymak nedir bilemezsin abi öyle bir su yok Bursa Uludağ ile kapışır. Ovanın içerisinde babam ile rahmetli büyükbabam başlarlardı anlatmaya 20-22 çeşit kuş sayarlardı. Turna - Bağırtlak - Angut - Yeşilbaş - Balıkçıl ben saymakla bitiremem büyükbabam aç kaldığında kıtlık zamanı eliyle tutarmış arkasında koşa koşa renklerini özelliklerini sayılarını say say bitiremezlerdi. Hala babamla bugün konuşuyoruz ne olacak bu iş bazı bazı sitem ediyoruz beddua ediyoruz. Geçen köyüme tekrar gittim epey zorlu yolları aşıp sulak ovaya vardım Yemin Billah olsun bir tane kuş gördüysem. Hepsi ya nesli tükenmiş ya da küsmüş terketmişler. Su akıyor yeşillik sürüsüne bereket ancak bir tane canlı yok. Arap tavşanı çıktı arabanın önüne de yüzümüzü güldürdü harici hayvan kalmamış. Olayın ciddiyetinin farkında değiliz sanırım şehirde yaşayanlar görmüyor belki ama doğa can çekişiyor ben burada ilk elden görüyorum. Çocuklarımıza, Torunlarımıza onların bu dünyayı sevmeleri için hiç bir güzel manzara bırakmadık. Velhasıl fikrimce Avcılık faaliyetleri TAMAMEN durdurulmalı Coronavirüs'ten daha sıkı tedbirler alınarak G3'ler ile techizatlandırılmış, kötü niyetlilere göre yavaş kalan Bekçilik sistemine devam etmek yerine, daha sistematik Muhafızlık sistemine geçilmeli Koruyucu ilkeler benimsenmeli. Hala bir kurtuluş yolu var Anadolu'da ona sevgiyle sarılmalıyız.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Domuz ve ayı harici hayvan avlanmamalı diye düşünüyorum, ancak ayı avının ciddi cezaları var.

Olta balıkçılığını severim, denizden tutmasak balıkçıdan alacağız, değişen birşey yok. 

Ancak domuz ve ayı konusunda, özellikle domuz'da avcılara sınırsız hak verilmeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağrı Alaf yazdı:

Burada bir köyümüz var bizim içerisinde bir mağara var içinden su geçer Binboğa dağlarının kar suları senede 2 ay coşar 2 metre derinlikte akar götürür önüne geleni kalan 10 ay sakinler yavaş yavaş etrafta ki tüm ovayı ihya eder. Her sene giderim 4-5 damacana su doldurur kana kana içerim yeşile maviye bakarım doymak nedir bilemezsin abi öyle bir su yok Bursa Uludağ ile kapışır. Ovanın içerisinde babam ile rahmetli büyükbabam başlarlardı anlatmaya 20-22 çeşit kuş sayarlardı. Turna - Bağırtlak - Angut - Yeşilbaş - Balıkçıl ben saymakla bitiremem büyükbabam aç kaldığında kıtlık zamanı eliyle tutarmış arkasında koşa koşa renklerini özelliklerini sayılarını say say bitiremezlerdi. Hala babamla bugün konuşuyoruz ne olacak bu iş bazı bazı sitem ediyoruz beddua ediyoruz. Geçen köyüme tekrar gittim epey zorlu yolları aşıp sulak ovaya vardım Yemin Billah olsun bir tane kuş gördüysem. Hepsi ya nesli tükenmiş ya da küsmüş terketmişler. Su akıyor yeşillik sürüsüne bereket ancak bir tane canlı yok. Arap tavşanı çıktı arabanın önüne de yüzümüzü güldürdü harici hayvan kalmamış. Olayın ciddiyetinin farkında değiliz sanırım şehirde yaşayanlar görmüyor belki ama doğa can çekişiyor ben burada ilk elden görüyorum. Çocuklarımız,Torunlarımız açlıktan hazır gıdalar ve GDO'lu besinler yiyip içtiği için o hayvanlardan daha çok can çekişerek böğüre böğüre ölecekler bırakmadık bi şey çünkü. Avcılık faaliyetleri TAMAMEN durdurulmalı Coronavirüs'ten daha sıkı tedbirler alınarak G3'ler ile techizatlandırılmış mıymıntı bekçiler ile değil genç gözükara vur emri olan Muhafızlar ile yasaklar denetilmeli hala bir kurtuluş yolu var Anadolu'da ona sarılmalıyız.

Bu tarz avlanmaya karşıyım. 
Bu tarz avcıya da karşıyım. 

Mesleklere saygı duyulmalı. Son satırlara da karşıyım. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Mesleklere saygı duyulmalı. Son satırlara da karşıyım. 

Emmi yanlış anlaşılma olmasın. Mıymıntı diye orman bekçilerine değil, Bu dinamik yapının eksikliğine diyorum. Sanırım yanlış kelimeler kullandım. Bekçiliğin adı Muhafızlığa evrilsin demek istemiştim. Şahsi olarak birilerine hakaret ettiğimi yakıştırmalarda bulunduğumu göremezsiniz. (Yanlış anlaşılma uyandıran kısımları düzelttim.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

av işi sıkıntı .

bizim bahçede mersinde çok fazla tavşan var damlama hortumlarını yiyor keratalar görünce bi hoş oluyor insan farketmemle mermi gibi kaçması bir oluyor.

müthiş hayvanlar ya hemde akıllılar damlama hortumundan su aktığını çözmüşler sulama yaparken su içiyorlar ordan . 

benim gözlemim buğday mısır gibi ürünler varken çok fazla ölüyorlardı daha hard bir tarım türü. şimdi heryer bahçe oldu ağaç ekiliyor hayvanlara sanki bir nebze daha yaşama şansı geldi  sayılarında artış hissediyorum . En azından Tarsusta bizim köyde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
İsmail Sefer yazdı:

ancak avı layıkı ile yapanlara söz ettirmem.

avın layıkı nasıl birşeydir?  ben vejeteryanım et yemiyorum tam 7 sene öldu. bu durumda ben söz edebilirmiyim mesela? müsade varmı? hayatta kalma durumu yoksa gariban hale düşmemişsem, doğrudan canıma veya canından sorumlu olduklarıma tehdit değilse avcılık nedir?  amac nedir?

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Atmış tane keklik vurup gelen kişiye avcı değil cani denir. Milli parklar veya herhangi bir kolluk kuvvetine şikayet etseydiniz tüfeğine el konulur ve her bir keklik için hatrı sayılır bir ceza alırdı.  Bu zamanlar çok kuş avı yapılıyor kısmına hiç katılmıyorum çünkü şu anda bir kuş veya başka bir hayvan türünün avlanması yasak. Ağustos ayında av sezonu açılır şubat sonunda kapanır. Bu sezon süresince hayvanların türüne göre ayrıca tarihler belirlenir. Dünyada en çok geyik avının yapıldığı yer Amerikadır. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Serkan Maden yazdı:

şikayet

Kimse üzerine düşmüyor emin olun. 

Serkan Maden yazdı:

Bu zamanlar çok kuş avı yapılıyor kısmına hiç katılmıyorum

Abi başlığa odaklanırsan şu an dağda avcı var demiyorum yaklaşıyor diyorum 2-3 ay sonra başlayacaklar. 

Serkan Maden yazdı:

Bu sezon süresince hayvanların türüne göre ayrıca tarihler belirlenir

Doğru

Serkan Maden yazdı:

Dünyada en çok geyik avının yapıldığı yer Amerikadır. 

Bizimkiler gibi zamanında savaş açmadıkları için veyahut kaynaklı bizden daha zengin olduğu için olabilir. Bu örnek Türkiye de hayvanları şahsi tatminlere kurban verdiğimiz gerçeğini değiştirmiyor kanaatimce 

Yorum bağlantısı
Mustafa Cerci

insanoglu yaradilisindan bugunlere kadar avlanmis bundan sonrada bu devam edecek avladigini yedikten sonra benim icin dogal  avlanmayi 22 yil once biraktim cana kiymayi sevmiyorum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim bağda bir tane tavşan vardı.
Her yıl görürdüm onu. Vurdular
Yerini bildiğim bir tane tek bir tane dağ keçisi vardı. Vurdular
Bizim dağlar keklikten geçilmezmiş. Başta dedem olmak üzere hepsini vurdular. Neslini tükettiler 50 yıllık ömrümde tek bir tane canlı keklik görebildim. Şimdiye kadar onu da vurmuşlardır.
Geçip giden leylek sürüsünü bile vuruyorlar.
Karşıyım.
Atış yapmak isteyen poligona gitsin.
Spor yapmak isteyen alsın eline fotoğraf makinesini yürüyüş yapsın Emin olun çok keyifli.
Bu işin yasal olması doğru olduğu vicdani olduğu anlamına gelmiyor.
Kekliklerin tavşanların dağ keçilerinin istilasına uğrarsak onları da vurabilirsiniz.

• Beğen 9
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
leblebi gibi tüfek satılabiliyor alınabiliyor
Yivsiz çatapat olanlar anca, nerde abddeki silahlar
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Köksal Yılmaz yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:
leblebi gibi tüfek satılabiliyor alınabiliyor

Yivsiz çatapat olanlar anca, nerde abddeki silahlar

çıtayı yükseltmeleyim var olan çıta da sığmıyor çuvala

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ebrar Tüfek yazdı:

Domuz ve ayı harici hayvan avlanmamalı diye düşünüyorum, ancak ayı avının ciddi cezaları var.

Olta balıkçılığını severim, denizden tutmasak balıkçıdan alacağız, değişen birşey yok. 

Ancak domuz ve ayı konusunda, özellikle domuz'da avcılara sınırsız hak verilmeli.

Domuzlar da besin ararken burunlarını toprağa daldırdıkları için sanırım tohumlama görevi görüyorlarmış. Bence onlara da bir  yaşam alanı yine de verilmeli. Sonuçta Domuzda faydalıdır nihayetinde. Mısır eken çiftçi için olmasa da Toğrağa faydalıdır ki yaratılmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

İçinde kan olan ölüm olan bir etkinliğe ben spor demem..Sana zararı dokunmayana zarar vermeyeceksin..İnsanoğlunun şu dünyada yaptığı en tehlikeli iş doğanın dengeleriyle oynamak..Bakın yüzyıllardır bu böyle devam ediyor dersek yanılgıya düşeriz..Bizim yüzyıl dediğimiz belkide doğa için bir anlık zaman..Ve doğanın sabrını taşırıyoruz artık..

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağrı Alaf yazdı:

Domuzlar da besin ararken burunlarını toprağa daldırdıkları için sanırım tohumlama görevi görüyorlarmış. Bence onlara da bir  yaşam alanı yine de verilmeli. Sonuçta Domuzda faydalıdır nihayetinde. Mısır eken çiftçi için olmasa da Toğrağa faydalıdır ki yaratılmış.

Rizede tarlamıza bi giriyor, zaten  en başta girerken çitleri deviriyor, telleri indiriyor komple. Sonra tarlaya bi dalıyor mısırları deviriyor, fasülye sırıklarını yatırıyor. Bişeler bulursa yiyor çekip gidiyor. 

Bir kaç yıl önce köyden biri vefat etti, mezarlığa gömdüler öbür gün bi gittiler domuz toprağı eşmiş, normalde toprak yüksek olur, zemin seviyesine yakın bi haldeydi gördüğümüzde. Vefat eden kişinin ailesi o an ki sinirle mahurada domuz bırakmadı. Ayak izlerinden anladılar domuzun yaptığını. Milyonlarca dönüm memleketten gelip de benim aylarca emek verdiğim bağ bahçemi yaşam alanı olarak görüp üstüne dağıtıp perişan ediyorsa yaşam alanı falan yok. Gördüğüm anda 12 kalibre tek kurşunu kafasına gönderirim. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Metin Mankal yazdı:

İçinde kan olan ölüm olan bir etkinliğe ben spor demem..Sana zararı dokunmayana zarar vermeyeceksin..İnsanoğlunun şu dünyada yaptığı en tehlikeli iş doğanın dengeleriyle oynamak..Bakın yüzyıllardır bu böyle devam ediyor dersek yanılgıya düşeriz..Bizim yüzyıl dediğimiz belkide doğa için bir anlık zaman..Ve doğanın sabrını taşırıyoruz artık..

Rahmetli büyükbabam da acıktığında kekliği arkasından koşarak avlarmış. Keklik şişip yere konunca üzerine çullanırmış. Böyle böyle avlanma olduğu zaman herkes doyacağı kadar almış oluyor. Barut kokan hayvanlar tepeleme torbalanıp eşe dosta verilmiyor doğa da dengesini şaşmıyor veya Osmanlı'da Av Partileri düzenlenirmiş Partiler esnasında Yay ile avlanılıyor. Depara kalkmış Zigzag çizen Tavşanı Yay ile Vurabilecek olana hodri meydan olunuyor :D  İşte o avcılık gerçek bir yetenek istediğinden insanlar arasında bazı kesimlere Avcı denmiş.  Ormanda yaşayan gözü keskin bileği ve duyuları kuvvetli yırtık, sinsi adamlar olurlarmış bu insanlar, yani o zamanlar spor olarak bakılmıyor bu olaya. Zevkine yapılmıyor çünkü. Doymak, doyurmak veya şifa bulmak gibi kaygılar söz konusu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Beslenme, mala yada cana zarar verme gibi bir durum yok iken birisi bir cana keyfiyetinden kiyiyorsa o kişinin çocukluğuna kadar inmeli...

Gerçek merhameti, sevkati, sevgiyi, güven hissini ömründe yaşamadığı içinde acırım...

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...