İçeriğe Yönlendir

Uluslararası Yaşam Kalite İndeksi

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Bir insan ne ister?

1- Sağlık

2- Eğitim ve Bilinç

3- Beslenme

4- Barınma ve güzel ev

5- Güzel eşyalar otoobil vs 

6- Toplumsal Huzur, Çevre, Demokrasi vb

7- Tatil

8- Kendini gerçekleme başkalarına yardım sosyalleşme vs

9- diğerleri

Bu yukardakiler be bunların alt grupları genel olarak refahı ve dolaylı mutluluğu tanımlıyor. 

Bunlar yapılırken "para" önemli bir faktör. Ama aldığın paranın olduğun ülkede ne alacağı ya da ne alamayacağı, paran olsa bile elde edemeyeceğin şeyler var.

Mesela trafik magandasının sana bisiklet sürerken çarpma indeksi, sokak köpeğinin ısırma ve kudurma indeksi, evine hırsız girme indeksi yahut hasta olduğunda ambulans kaç dakikada gelip nereye götürüyor indeksi gibi şeyler de var. Ne kadar yalan söyleniyor bir ülkede onun indeksi var. 

Bunları ölçen indeksler var.

Bir tanesi hamburger endeksi..Burada bu endeksleri paylaşalım

kaynak:  https://fxssi.com/big-mac-index

image.thumb.png.f713f7822fddb13b47d8f101d9b6460d.png

2012 verileri ile ppp ayarlanmış ortalama gelir oranları da şurada: 

https://www.statista.com/statistics/226956/average-world-wages-in-purchasing-power-parity-dollars/

yenisini bulamadım merak ettim bakıyorum. 

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

En önemli maddelerden biri "özgürlük ve demokrasi" olmalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Evren Erakçora yazdı:

düzelttim. huzur çevre demokrasi özgürlük.

Ben buna çok önem veririm mesela:   https://www.transparency.org/en/cpi/2020/index/nzl

bi de bu çok enteresandır. https://clearlycultural.com/geert-hofstede-cultural-dimensions/power-distance-index/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Güzel paylaşım. Bunu daha net gösteren büyük grafiklerle anlatan bir site vardı. Bulursam eklerim.

Bir de şey vardı durduk yere ölüm indexi. Hiçbir hatan suçun günahın yokken öldürülme oranın. Sizin bu köpek ısırması araba çarpması ve daha fazla ölüm sebebi sıralayıp oranlamışlar. Üst sıralardaydık yine önümüzdekiler de tanzanya mauritus zimbabwe filandı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

isviçreye hamburger ihraç edersek köşeyi dönüyoruz yani?

Yorum bağlantısı
Furkan Sumer
(düzenlendi)
Emre Şimşek yazdı:

Ooo ilk üçe girmişiz :D

Big Mac Ucuzmuş bizde

tarihinde Furkan Sumer tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emre Şimşek yazdı:

Ooo ilk üçe girmişiz :D

3 ama sondan, para değeri olarak

Mehmet Göktürk yazdı:

bi de bu çok enteresandır

mac coin çıkartsak?

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Ayarını bozduğun kantar gün gelir seni tartar,Devletleri yönetenlerin kapı üstüne yazmak istiyorum...Bana dokunmayan yılan bin yıl değil çok yaşamasın bu devirde...tablo şaşırtmadı malesef :(

Yorum bağlantısı
Emre Demir
Mehmet Göktürk yazdı:

2- Eğitim ve Bilinç

Evren Erakçora yazdı:

bu olunca diğerli otomatik oluyor hocam :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

keşke şeker gübresi de olsa kriterlerde :D 

geçen sene 58 liraya almıştım en son çok zamlandı diyordum tam 100 TL şuanda 1 çuval şeker gübresi

açıklanan enflasyon %14  ülkemizde ki hayat standardı yaşam kaliteside bu ölçüde son 5 yılda düştü bana göre

ailemin ve kendimin sağlığı yerinde olsun yeter kalanından vazgeçtim

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Köksal Yılmaz yazdı:

Bizim ülkede kitap pahalı mı sizce?

Hangi kitap? :) Genel olarak ucuz diyebilirim ama gelir seviyemize göre gerçekten pahalı kitaplara denk geliyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Hangi kitap? [emoji4] Genel olarak ucuz diyebilirim ama gelir seviyemize göre gerçekten pahalı kitaplara denk geliyorum. 
Ders kitabı olmayan ama insanı eğiten kitaplar :)
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Okuyacak olana binlerce kitap bedava. Bizde kaygı fazla. Kaygı birçok şeyi yapmamızı engelliyor. Kilitleniyoruz. Hobi yok etkinlik yok spor yok.

spora meraklıyım diyen adam elinde pideyle futbol izliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

ben bir şey paylaşmak isterim. Ailemde eğitimin tamamlayan her birey asgari ücretten fazla maaş alıyor. Okulunu bitiren çalışmaya istekli olana iş çok. Hep asgari ücretle mukayese yapıyoruz. Asgari ücrete çalışan akrabalarım var. Ama onlarında çoğu eğitim tamamlamamış insanlar. Eğitim tamamlamayıpda kafası çalışan akrabam forklift ehliyeti alıp , depoda iş başı yaptı. Kazandığı paralarla yazlık ve ev aldı . Çalışana para var. Çalışmayana para yok. En tembel adam bile aylık 4000 lira kuryelikten para kazanıyor. Asgari ücretle çalıştığını bildiğim tek yakınım , belediyede kadrolu temizlik işcisi , oda zam aldı yakınlarda. 

Ülkede asgari ücretli çalışan sayısının çok olması, genc vasıfsız nüfüsün çok fazla olmasından kaynaklanıyor. Ayda 5000 tl kazanan evini arabasını alır çoçuğunu büyütür. Yeterki tüketim çılgınlığına bulaşmasın. benim çep telefonun 2016 model, Kırılana kadar devam :D

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

siyasi mesaj değil dediğim. Ulusal kültürümüz. Sürekli konar göçer psikolojisinde ve hep yetersiz hep gelecek kaygısı ve bir evin varsa ikinci ikinci varsa üçüncü olmadı arabayı değiştirme yazlık sevdası.. Bre müslüman bi dolaşayım şöyle trabzonu diyen yok. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Köksal Yılmaz yazdı:

Yok yahu, pahalı olsa okadar Nezih kitap evi var. İş yapmaz kapanırdı. Her Avm de bir nezih görmek mümkün. 

yahu dostlar şu çok imreniler Almancıların hayatına eş değer hayat yaşıyorum.  Onlar ile aramdaki tek fark, ben 3 araba fiyatına 1 araba alıyorum. Ayda 3000 euro maaş alıyorsa, onlarında kendi çaplarında enflasyonu hayat pahalılığı var. Anne tarafım komple Almanya'da 25 yıllık vade ile 3 katlı evin borcuna giren dayım var. Bende 25 yıllık borca girsem enaz onun evi kadar heybetli evi bende alırım. :D

Almanyada araba alıyorsun, 2 sene sonra değeri 4 5 kat düşüyor. Tamire girsen işcilik 400 500 euro. Varmı arabanın değer kazandığı Türkiye gibi ülke. Adam Golf alsa ilk ayda yarı yarıya fiyat düşüyor.  :D Araba alınca satamıyorlar bu yüzden . 5 10 yıl kullanıyorlar.  

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Yok yahu, pahalı olsa okadar Nezih kitap evi var. İş yapmaz kapanırdı. Her Avm de bir nezih görmek mümkün. 

yahu dostlar şu çok imreniler Almancıların hayatına eş değer hayat yaşıyorum.  Onlar ile aramdaki tek fark, ben 3 araba fiyatına 1 araba alıyorum. Ayda 3000 euro maaş alıyorsa, onlarında kendi çaplarında enflasyonu hayat pahalılığı var. Anne tarafım komple Almanya'da 25 yıllık vade ile 3 katlı evin borcuna giren dayım var. Bende 25 yıllık borca girsem enaz onun evi kadar heybetli evi bende alırım. :D

Alamazsın çünkü öyle ev yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Alamazsın çünkü öyle ev yok.

Abi gereksiz masraf zaten. Adam Almanyanın çiftliğinde ev almış. Ben daha ucuza Sivasdaki çiftliğimze yaparım 3 katlı. Bizim köye 7 katlı önünde Alaman suvları dolu villa var. Havuzu kapalı. Her sene yılan bastığı için havuzunu kapattılar. 

Dayım 2003 yılında Almanyanın kırsalında 3 katlı ev aldı. Halen borcu ödenmekte. Biz 10 yılda ev sayısını 3 adete çıkardık :D ikisinin borcu ödendi. bir tek benim ev kaldı. :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

dediğim o.. almanyadaki o evi alamazsın. sivasta evin etrafını duvar tel çevirirsin bekçi koyarsın soyulur havuzunu yılan basar. 3. evi alırsın yine tatmin olmazsın vesselam. 

Bi sıkıntı var ama ben çözemedim. 

Masrafın gerekli gereksiz olduğu ayrı konu. O evi alamazsın. 

7 katlı apartman yapıp villa diye geçeni de tabi bizde bulursun. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mert Gulkokan yazdı:

İsviçreden adamlar ile çalıştım onlarda hayat pahalılığından şikayetçi
Anlamadım bu işi

şimdi hayat var , hayat var. pandemide son anda şahsi jet in ile yarısı sana ait kumsal dolu adada mahsur kalmak var, mahallede asansörsüz 5 katlı apartmanda mahsur kalmak var.

Köksal Yılmaz yazdı:

korsan olan mı bandrollü olan mı (subli mesaj içerir)

Ali Darbaz yazdı:

. Ayda 5000 tl kazanan evini arabasını alır çoçuğunu büyütür.

matematik senin karşında çaresiz

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
matematik senin karşında çaresiz
Orjinal tabiki abi. Gelmek istediğim nokta ucuzsa neden az okuyoruz?

Alinin yaşamdan anladığı kalbin atıyor olması sanırım
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Mert Gulkokan yazdı:

İsviçreden adamlar ile çalıştım onlarda hayat pahalılığından şikayetçi
Anlamadım bu işi

O adamlar buraya gelse “ucuz” der ama biz oraya gitsek yine “pahalı” deriz.

Öyle de bir durum var

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...