İçeriğe Yönlendir

Uluslararası Yaşam Kalite İndeksi

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Murat Sahın
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Pursaklar eskiden böyle gizli cemaatlerin "polis geliyooo" diye sote gözetçi koyduğu yerlerdi. Şimdi nasıl acaba?

Yakında yolda yabancı (yabancı değil, otomatik düzeltiyor, g ile başlıyor, r ile bitiyor, 5 harfli hocam) diye taşlayacaklar beni. İlk kiraladığım evin karşısına toplanırdı bunlar, orada biri varmış, bunlar müritleriymiş falan. Aczmendi aczmendi insanlar. Lüks araçlarla geliyorlardı. Halen aynı yani. Ben biraz daha nezih bir mahallesine geçtim ama çok büyük fark yok arada. 

tarihinde Murat Sahın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Murat Sahın yazdı:

Çok yemekten değil o, sağlıksız beslenmekten

Şu an yazışırken 2magnum yedim üstüne çiğköfte gömüyorum. Sence sağlıklı besleniyormuyum. 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ali Darbaz yazdı:

Sen Esenboğa Havalimanında Pushback aracımı kullanıyordun. Ucakları bir birine sürtsen masrafı sanamı yazılıyor. Yoksa sigortamı devreye giriyor. :D

Yok, bizimki ikram. Uçaklarda yediklerin varya hani, onları üretip uçaklara yüklüyoruz. Ben sevk ve idare kısmındayım. Siparişi alırım, üretimi planlarım, ürettiririm. Sonra uçağa gidene kadar muhafazası ve uçağa gitmesi. Birim araçlar uçak açısından pushbacktan daha tehlikeli. Uçak kapısına kafadan yanaşıp kasayı uçak hizasına kaldırıyoruz. Uçak motoru ile aramızdaki boşluğa binek araç girmez. Ona göre hesap et.

Soruna gelecek olursak, her şekilde işsiz kalırsın. Hasar da sana kalır. Tabi alamazlar ama sonuçta kalır. Uçak dediğin şeyin (küçük uçak, şu iranda düşen jet gibi) ön dikmesi (ön dikme dediğim ön iniş takımı, amortisör vb.) 5 milyon dolar. Uçak boş durmaz bu arada, kaza sebebiyle yattığı süre de sana girer :D 

Ali Darbaz yazdı:

Şu an yazışırken 2magnum yedim üstüne çiğköfte gömüyorum. Sence sağlıklı besleniyormuyum. 

Torun görmek istiyorsan acilen beslenme düzenini değiştir. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Hocam siz amerikadan neden geri döndünüz. Neyini sevmediniz. Ben bunu çok merak ederim. 

bunun birçok nedeni var anlatırım sonra. pişman da değilim henüz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

bunun birçok nedeni var anlatırım sonra. pişman da değilim henüz. 

Evlendiğim sırada yeşilkart başvurum kabul edildi. Ama keyfim yerinde olduğu için, yeni maceralara atılmak istemedim. ( Gerci evlenmek bile yeni bir macera) Pişmanmıyım, bende pek oralı değilim :D Ucuz benzinmiş, ucuz arabaymış bana göre değil. Yokluk çekmezsem gaza gelemem. :D 

Murat Sahın yazdı:

Yok, bizimki ikram. Uçaklarda yediklerin varya hani, onları üretip uçaklara yüklüyoruz. Ben sevk ve idare kısmındayım. Siparişi alırım, üretimi planlarım, ürettiririm. Sonra uçağa gidene kadar muhafazası ve uçağa gitmesi. Birim araçlar uçak açısından pushbacktan daha tehlikeli. Uçak kapısına kafadan yanaşıp kasayı uçak hizasına kaldırıyoruz. Uçak motoru ile aramızdaki boşluğa binek araç girmez. Ona göre hesap et.

Soruna gelecek olursak, her şekilde işsiz kalırsın. Hasar da sana kalır. Tabi alamazlar ama sonuçta kalır. Uçak dediğin şeyin (küçük uçak, şu iranda düşen jet gibi) ön dikmesi (ön dikme dediğim ön iniş takımı, amortisör vb.) 5 milyon dolar. Uçak boş durmaz bu arada, kaza sebebiyle yattığı süre de sana girer :D 

Torun görmek istiyorsan acilen beslenme düzenini değiştir. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Bu sene biraz modifiye edip üstüne xeon işlemci ve 1650 gtx ekran kartı takıp kardeşime hibe ettim

şu elektrik faturasını tavana çıkaran sistem

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

şu elektrik faturasını tavana çıkaran sistem

He valla. 50 lira olan fatura 70 80 100 hatta 110 geldi. Bu ayda çok gelecek. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

He valla. 50 lira olan fatura 70 80 100 hatta 110 geldi. Bu ayda çok gelecek. 

o xeon işlemciyi at sobada yak

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Ali Darbaz yazdı:

Yok yahu, pahalı olsa okadar Nezih kitap evi var. İş yapmaz kapanırdı. Her Avm de bir nezih görmek mümkün. 

yahu dostlar şu çok imreniler Almancıların hayatına eş değer hayat yaşıyorum.  Onlar ile aramdaki tek fark, ben 3 araba fiyatına 1 araba alıyorum. Ayda 3000 euro maaş alıyorsa, onlarında kendi çaplarında enflasyonu hayat pahalılığı var. Anne tarafım komple Almanya'da 25 yıllık vade ile 3 katlı evin borcuna giren dayım var. Bende 25 yıllık borca girsem enaz onun evi kadar heybetli evi bende alırım. :D

Almanyada araba alıyorsun, 2 sene sonra değeri 4 5 kat düşüyor. Tamire girsen işcilik 400 500 euro. Varmı arabanın değer kazandığı Türkiye gibi ülke. Adam Golf alsa ilk ayda yarı yarıya fiyat düşüyor.  :D Araba alınca satamıyorlar bu yüzden . 5 10 yıl kullanıyorlar.  

Almanya da YILLIK ev kredisi faiz oranı %1 civarında. Türkiye'de Aylık faiz oranı %1,4 yani yıllık %16-20 arasına denk geliyor. Yani adam evi kiralamak yerine giriyor krediye 25 yılda kira gb ödüyor. Biz ise aylık faiz ve taksitini ödeyebileceğimiz evi almak için çabalıyoruz. 

Araç olayında ise olay tamamen döviz ile ilgili. Elin Hansı yerli arabasını neredeyse faizsiz taksitlerle alıp biniyor. Sen o araca sahip olmak için hem dövizle hem kredi faizi ile mücadele ediyorsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Ali Darbaz yazdı:

Ülkede asgari ücretli çalışan sayısının çok olması, genc vasıfsız nüfüsün çok fazla olmasından kaynaklanıyor.

Onlar sırtını patrona yaslamak isteyenler. Vasıflı olsa da fark etmeyecek yine asgari ücretle çalışacak.

Toplum olarak aileye, devlete, patrona, cemaate sırt yaslamaktan vazgeçmemiz lazım.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

6. Madde benim için çok önemli 1. Den sonra tabi... 

Pandemiden önce Yunanistana ve Bulgaristana çok sık gidip gelirdim... Gümrük kapısını geçtikten sonra telefon çekmiyor, Tv de bağıran, çagıran külhan beyi siyasetciler yok... Zaten Tv ye gerek yok... İnsanlar birbirine saygılı, kimse kimsenin hakkını tacevuz etmiyor... İstisnalar var elbet... Ailen veya kız arkadaşınla birlikte sabaha kadar eglen, gez, dolaş biri dönüpte yan gözle bakmıyor... Acayip huzur buluyodum... Şuan hepsinden mahrum kaldım...

Tabiki uç nokta insanlar yokmu oralarda var... Selanikte bundan 4 yıl kadar önce Türk düşmanlığı biraz fazlaydı... Aracımızı park edip yemege gittik, geldigimizde arka camimizi kirmislar, sonra fark ettik ki Türk plakalı araçların hepsine benzer sekillerde zarar verilmiş... 

İnsan olmak lazım, ama sadece insan ve karşımızdakine sadece insan oldugu için deger vermemiz gerekli... Biz bunu beceremiyoruz toplum olarak... Kolundaki saatine, bindigi arabaya, kullandıği parfüme, elindeki güce göre değer veriyoruz herkese... Halbuki hepsi bir çırpıda yok olacak şeyler... 

Kuzenim Almanyada calistigi sirketin patronunun arabasını satın almış, bizde böyle bir şey olacak... Allah yardimcisi olsun o işçinin, işten atılmak en hafif zarar... O adamın ne hirsizligi kalır nede başka bi şeyi... Yaftalar yapıştırılır üst üste... Bu çok basit kafa yapısını aşamıyoruz biz toplum olarak... Değer yargılarımızla oynadılar bizim...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Zafer Ayvacı
Erkut Uysal yazdı:

.. Değer yargılarımızla oynadılar bizim...

Oynamak ne kelime? İçinden geçtiler...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Murat Sahın yazdı:

Yok, bizimki ikram..

Do&Co mu? :) 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çalışarak olmuyor işte tırmalıyorsun ama bi yere kadar. Gelişmiş ülkelerde ise oluyor. 

Buna GINI indeksi diyorlar.

Abd. Orada benle aynı işi yapan adam 250 k kazanıyor yıllık. Tek hatam yurt dışı kapısı 2007de açıkken basıp gitmedim. Boşa vatanseverlik yaptım
İki saat çalıştım ben yokken neler olmuş iki sayfa yazı..

İki sayfa bıdı bıdı yapana kadar iş yapılsa ülke kalkınır
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Sefa Çelik yazdı:

Hocam, yurtdışında insanların arabaları 2-3 yıllık finansal kiralamalarla aldıklarını gördüm. Bu sistemde kralına binsen de asla senin olmuyor, adama koymaz mı diye sordum, 50 bin euroya alıp 10 bin euroya satmak daha çok koyuyor dediler. 

Araçlar orada zamanla cep telefonu fiyatına iniyor. Sıfır alanlar sağlam para kaybediyor. Belki de bu nedenle araç almayı cazipleştiriyorlar.

Olması gereken de o değil mi? Buzdolabını 2.el satarken aldığımızdan fazlaya mı satıyoruz :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Yurdaer Elay yazdı:

Do&Co mu? :) 

Yok abi, sancak.

Nihat Palolu yazdı:

Onlar sırtını patrona yaslamak isteyenler. Vasıflı olsa da fark etmeyecek yine asgari ücretle çalışacak.

Toplum olarak aileye, devlete, patrona, cemaate sırt yaslamaktan vazgeçmemiz lazım.

Katılmıyorum size. İzmir'de şartlar nedir, nasıldır bilmiyorum. İçinde yaşadığım için örnekleyeyim, İç Anadolu düşündüğünüz gibi değil. Gerçekten iş yok. Asgari ücretle çalışıyor insanlar çünkü alternatif yok. Her bir çalışanın yerine kapıda sıra bekleyen 10 kişi var iş çıkar mı diye. İşverenin kaygısı yok, o giderse başkası gelir diyor. Kalifiye eleman durumu farklı tabi ama o da bir yere kadar. Benim şirketim bana aynı işi İzmir de yapmam karşılığı Ankara maaşımın 2 katına yakın para teklif etti, kabul etmedim. Benim geçerli sebeplerim var şehir değiştirmemek için ama şöyle düşünün hocam, çalıştığım şirket ve pozisyon için fazla kalifiye kabul ediliyorum, buna rağmen İzmir, Antalya, İstanbul ünitelerimizde çalışmam karşılığı maaşımı 1.5 ile çarpmayı teklif ediyorlar en az. Neden? Ankara'da bu pozisyona adam bulunur, 3 ayda yetiştirilir, bu gün benim yapabildiğim her şeyi yapabilmesi 5 yıl sürer ama idare edilebilir. İzmir'de benim maaşımın neredeyse iki katına adam bulana kadar göbeğimiz çatladı :) Git kendi işini yap derseniz ise, ortada ne yapacak iş var, ne de işi belirlesek yatırımı yapacak bütçe var. Nasıl olacak? :) 

Bir yerlere sırtımızı yaslamaktan vazgeçmeliyiz buna katılıyorum. Ama asgari ücretle çalışmayı buna bağlamıyorum ben. Bizde bu tür bağlantılar genelde kullanılır. Yukarıda Yurdaer abinin bahsettiği şirkete iş başvurusu yaptım bir ara. Hemde şu an çalıştığım pozisyonun bir alt kademesine. Torpilim yok diye almadılar. Yine çokça bilinen bir şirkete başvuruda bulunmuştum, git x partisinden referans yazısı getir demeye getirdiler. Bunu diyen yönetici de tanıdık. Ben menfaat için başımı eğmem dedim, eğilmeyen kırılır evlat dedi. Atın iyisine doru derler dedim, sustu. Ülkemizin gerçeği bu. Bununla yüzleşmek ve bununla yaşamak zorundayız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Mehmet Göktürk yazdı:

siyasi mesaj değil dediğim. Ulusal kültürümüz. Sürekli konar göçer psikolojisinde ve hep yetersiz hep gelecek kaygısı ve bir evin varsa ikinci ikinci varsa üçüncü olmadı arabayı değiştirme yazlık sevdası.. Bre müslüman bi dolaşayım şöyle trabzonu diyen yok. 

Belki Z kuşağı ile biraz bişeyler değişir.
Tanıdığım bi abi var. Bildiğim, Kadıköyde iki tane evi var başka yerlerde başka nesi var bilmiyorum.
Sıfır araba almıştı geçen sene onu satsam bi ev mi alsam diyordu.
"Tatile gittin mi geçen yazın naptın" dedim, "yok gitmedim" dedi :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2019 a kadar karavanla gezip dolaşıp kirada kalsa idi, 2020 den sonra  nerdekalacaktı?

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Çağlar Bayur yazdı:

2019 a kadar karavanla gezip dolaşıp kirada kalsa idi, 2020 den sonra  nerdekalacaktı?

Çok meraklısıysa yine kalırdı örnekleri çok.
Karavan hamallıktır. Ayrıca gezen insana göre bişey değil, gezginin ruhuna ters.
Hayaller moğolistan gerçekler alemdağ ormanı :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Selçuk Keleş yazdı:

Belki Z kuşağı ile biraz bişeyler değişir.
Tanıdığım bi abi var. Bildiğim, Kadıköyde iki tane evi var başka yerlerde başka nesi var bilmiyorum.
Sıfır araba almıştı geçen sene onu satsam bi ev mi alsam diyordu.
"Tatile gittin mi geçen yazın naptın" dedim, "yok gitmedim" dedi :) 

Dünyada mekan ahirette iman.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

baklava dilimli süveteriyle golf partilerine katılıp ayaklı masada kanepe yiyip yahu nolcek kuzum su halimiz diyen adamlar var.😂Ayagı kırık bir kanepede izledigim bir filimde görmüstüm 😄 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Alpay Sumer yazdı:

Ayagı kırık bir kanepede

beyaz tutkal ve 3M bant ile mobilyaları ilk günki gibi yapabiliyorum

Alpay Sumer yazdı:

golf partilerine katılıp ayaklı masada kanepe yiyip yahu nolcek kuzum

ya top gölete kaçarsa, facia kuzum

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Bir çok alanda olduğu gibi düzenli beslenme konusunda da sınıfta kalmışız anlaşılan.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
Murat Sahın yazdı:

Yine çokça bilinen bir şirkete başvuruda bulunmuştum, git x partisinden referans yazısı getir demeye getirdiler. Bunu diyen yönetici de tanıdık. Ben menfaat için başımı eğmem dedim, eğilmeyen kırılır evlat dedi. Atın iyisine doru derler dedim, sustu. Ülkemizin gerçeği bu. Bununla yüzleşmek ve bununla yaşamak zorundayız.

O yönetici birilerine hesap vermek zorunda, birilerinden habersiz kafasına göre eleman alamaz. Liyakatsizlik ve koltuğunu kaybetme endişesi. Doru at ile deli yiğide boyun eğdirmek zordur. Pek yaraya merhem olmaz ama tebrik ederim seni kardeşim ;) 

Evren Erakçora yazdı:

Dünyada mekan ahirette iman.

Bu söz neden ters söyleniyor acaba? Yoksa insanlar dünyevi arzularına/ihtiyaçlarına kılıf uydurmak için mi böyle söylüyorlar?

Doğru olması gereken tam tersi değil mi? :)  

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Çağlar Bayur yazdı:

facia kuzum

facianin daha büyüğü var. Biriicik yavruşlarını o kurs senin bu kurs benim dolastirip sirtindaki arpıyla saheeserler yarattigini zannedenler var. Ama cocugu al karsina sor misket oynadın mı diye? Annesi atılır aaa o ne be modern danslar var çaça rumba biliyö der. Halbuki sen catlamıs ellerini topraklara sürte sürte aksama kadar oynadigın misketi kastediyosundur.. 😂

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...