İçeriğe Yönlendir

Ford C-Max MK2 - Işıklı Vites Topuzu Montajı

Osman OĞUZHAN

Recommended Posts

Osman OĞUZHAN

Sayın Forum Üyelerimiz ;

Öncelikle hepinizi saygı ile selamlıyorum. Forumda böyle bir konu başlığı bulamadığım için ayrıca bilgi sahibi olmak ve merak edenlerin de bilgi sahibi olabilmesi amacıyla bu konu başlığını açma gereğinde bulundum.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR_Uf2GADeq1Ql7uvw2KYzcL7b4os5-DD87cA&usqp=CAU

Yukarıda göründüğü üzere C-Max MK2 araca ışıklı vites topuzu montajı yapmayı planlıyorum. Bu işlemi gerçekleştirirken hangi adımları izlememiz gerekir ?

Bu konu ile ilgili bilgi sahibi olan ve daha önce bu işlemi yapmış forum üyelerimizin görüşlerini ve yardımlarını bekler, saygılarımı sunarım. 🙏🏻

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman OĞUZHAN
Çağlar Bayur yazdı:

benim focus S e takmıştım

Kablo bağlantısını yaparken nasıl yapabiliriz ? Arkadaki plastik aksamı sökme gibi bir durumumuz söz konusu olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kablol bağlantısı en kolayı vites topuzu  kutusundan şeması çıkıyor, Lakin türk işi olarak çakmaklığa gelen park aydınlatması soketine takmıştım ben. topuzdan çıkan kablonun sabitleneceği klipsi bile hazır gelmekte.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Osman OĞUZHAN
Çağlar Bayur yazdı:

kablol bağlantısı en kolayı vites topuzu  kutusundan şeması çıkıyor, Lakin türk işi olarak çakmaklığa gelen park aydınlatması soketine takmıştım ben. topuzdan çıkan kablonun sabitleneceği klipsi bile hazır gelmekte.

C-max için bu durum geçerli midir ?

Gerçi Focus, C-Max ve Kuga'nın bir çok parçası bir birine uyuyor. Fakat Focus'un ön konsolu kuga ve c-max den farkıydı. Bu benim biraz kafamı karıştırdı.

Yorum bağlantısı
Koray Demir
Osman OĞUZHAN yazdı:

Kablo bağlantısını yaparken nasıl yapabiliriz ?

İşi bilen için kolay. Aydınlatma ucu konsol tesisati 32 nolu pin kahve kablo, diğeri şase siyah. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ben olsam araçta varsa ambiyans aydınlatmasından alırım elektriği. Hem eş zamanlı olur hemde ayarı mevcutsa kapatıp açma şansı çıkar ortaya.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Osman OĞUZHAN yazdı:

C-max için bu durum geçerli midir ?

Gerçi Focus, C-Max ve Kuga'nın bir çok parçası bir birine uyuyor. Fakat Focus'un ön konsolu kuga ve c-max den farkıydı. Bu benim biraz kafamı karıştırdı.

kutusundan çıkan şemada  zaten fiesta focus cmax yazmakta

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Ü.Emre Kartal yazdı:

Ben olsam araçta varsa ambiyans aydınlatmasından alırım elektriği. Hem eş zamanlı olur hemde ayarı mevcutsa kapatıp açma şansı çıkar ortaya.

Hemen arkasında bardaklik içinde ambiyans aydınlatma var. Oradan alınabilir.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Osman OĞUZHAN
(düzenlendi)
Osman OĞUZHAN yazdı:

Arkadaki plastik aksamı sökme gibi bir durumumuz söz konusu olabilir mi ?

Benim asıl merak ettiğim konu buydu İnan Bey, 

İnan Çınar yazdı:

Hemen arkasında bardaklik içinde ambiyans aydınlatma var. Oradan alınabilir.

Peki buraya vites körüğünü sökünce erişilebilr mi ?

Bayram sonrası nasipse parça elime ulaşacak.

tarihinde Osman OĞUZHAN tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Peki buraya vites körüğünü sökünce erişilebilr mi ?
Bayram sonrası nasipse parça elime ulaşacak.
Araç yanımda değil şuan. Bakıp fikir veremiyorum.Aydınlatma arka tarafta kalıyor. Eğer kabloları vites körüğünün yanından geçiyorsa olur tabi. Körüğü sökmek kol dayamaya göre daha basit. Önce o denenebilir.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Osman OĞUZHAN

Nihayetinde vites topuzu bu akşam saatlerinde elime ulaştı. Kutu içeriği aşağıda görüldüğü gibidir. Ancak şunu farkettim ki işim sandığımdan daha zor olacak. Öncelikle Focus vites körüğünü söküp, C-Max'a uyarlamak zorundayım. Kutu içeriğinde yer alan klavuz ise Focus'a göre anlatılmış.

. bf5c2a719fe34953cb98fa54801cc572.jpg22245d3967e99d2d2a7ac1213ef0ea98.md.jpg
259ca1fe88610d5d1ea9707660137acc.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Osman OĞUZHAN

Dün pazar gününü fırsat bilip, araca temizlik yapıp başladık. Ancak kutu içerisinde gönderilen körüğün Focus körüğü olması işimizi oldukça zorlaştırdı. İşin en zor kısmı Focus'un körüğünü söküp, vites topuzunu C-Max'a uyarlamaktı. Bu işlemi yaptıktan sonra vites kutusundan torpidoya hat çekmemiz gerekti. Her ne kadar yorsa da, uğraştırsa da sonucu görmek insanı mutlu ediyor. Yapılan bu çalışmanın, ileride yapmak isteyenlere rehber olmasını diliyorum.Sevgi ve saygılarımla...925184afcf51944812bdcc51777c8657.jpgde03a6ca809db81f6d0896d6c6ea64a8.jpgb1f0d1374a1452baf087af3a64592146.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...