İçeriğe Yönlendir

Araçlara Trafikten Men Cezası Hangi Durumlarda Verilir

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
  • Aracın muayenesini yaptırmamış olmak
  • Tescilli araçların alındığı durumlarda sürücülerin 1 ay içerisinde kendi adlarına tescil belgesi almamaları
  • Özel izin gerektiren eşyaları izinsiz bir şekilde yüklemek, taşımak veya taşıttırmak,
  • Resmi olmayan araçlarda devlet malı araçlarına ait plaka rengi kullanılması,
  • Aracı, motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen amacının dışında kullanmak
  • Araca yapılan yüklemenin taşıma sınırını aşması,
  • Teknik şartlara uymayan, fren sistemi arızalı, yakını ve uzağı gösteren ışıkları, servis freni ve araç lastikleri problemli araçları kullanmak
  • Araçta gerçekleştirilen teknik değişikliği 1 ay içerisinde araç tescilini yapan kuruluşa bildirmemiş olmak
  • Gerekli izin ve tedbirleri almadan tehlikeli ve zararlı maddeleri taşımak
  • Her araçta mecburi olarak bulunması gereken ve aracın niteliklerini belirleyen sembol, yazı, ışık, renk ve şekil gibi işaretleri bulundurmamak
  • Yük taşıyan araçlara azami ağırlığın üzerinde yükleme yapmak
  • Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan kullanmak
  • Trafiği tehlikeye düşüren, görüş açısını olumsuz etkileyen, duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak ve yolculuk yapmak
  • Belediye sınırlarında, belediyeden izin veya ruhsat almadan ticari amaçlı yolcu taşımak
  • Belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren şirket araçlarından taşımacılık hizmeti almak
  • Tescilsiz aracı geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakaları almadan kullanmak
  • Beğen 11
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mehmet Ozyurek yazdı:
  • Aracın muayenesini yaptırmamış olmak
  • Tescilli araçların alındığı durumlarda sürücülerin 1 ay içerisinde kendi adlarına tescil belgesi almamaları
  • Özel izin gerektiren eşyaları izinsiz bir şekilde yüklemek, taşımak veya taşıttırmak,
  • Resmi olmayan araçlarda devlet malı araçlarına ait plaka rengi kullanılması,
  • Aracı, motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen amacının dışında kullanmak
  • Araca yapılan yüklemenin taşıma sınırını aşması,
  • Teknik şartlara uymayan, fren sistemi arızalı, yakını ve uzağı gösteren ışıkları, servis freni ve araç lastikleri problemli araçları kullanmak
  • Araçta gerçekleştirilen teknik değişikliği 1 ay içerisinde araç tescilini yapan kuruluşa bildirmemiş olmak
  • Gerekli izin ve tedbirleri almadan tehlikeli ve zararlı maddeleri taşımak
  • Her araçta mecburi olarak bulunması gereken ve aracın niteliklerini belirleyen sembol, yazı, ışık, renk ve şekil gibi işaretleri bulundurmamak
  • Yük taşıyan araçlara azami ağırlığın üzerinde yükleme yapmak
  • Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadan kullanmak
  • Trafiği tehlikeye düşüren, görüş açısını olumsuz etkileyen, duman veya gürültü çıkaran araçları kullanmak ve yolculuk yapmak
  • Belediye sınırlarında, belediyeden izin veya ruhsat almadan ticari amaçlı yolcu taşımak
  • Belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren şirket araçlarından taşımacılık hizmeti almak
  • Tescilsiz aracı geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakaları almadan kullanmak

Mehmet abi bu maddelerin hepsi ilk seferde yakalanınca mı geçerli mesela azami ağırlıktan fazla yükleme yapıldı diyelim, yoksa mesela ilkinde ceza ikincisinde mi men cezası oluyor? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhammet Ali Deli yazdı:

Mehmet abi bu maddelerin hepsi ilk seferde yakalanınca mı geçerli mesela azami ağırlıktan fazla yükleme yapıldı diyelim, yoksa mesela ilkinde ceza ikincisinde mi men cezası oluyor? 

Muhammet bunlar direk men. 

Azami yükle yakalanan araç, yükünü azami seviyeye indirmeden devam etmesine izin verilmiyor. 

Yada muayene, muayene süresi geçmiş araç direk trafikten men ediliyor ancak, muayenesini yaptırması için sürücüsüne yeddi emin sıfatı ile bir hafta süre verilerek teslim ediliyor. bir hafta içinde de muayeneyi yaptırmaz ise zaten sisteme direk men bilgisi otomatik düşüyor ve gördüğü yerde çekiciyle garaja gönderiliyor. Muayeneye ancak çekici üstünde götürebiliyorsun. 

Sigortan bitikse direk men, sigortayı yaptırmadan trafiğe çıkamıyorsun. 

Buradaki bazı maddeleri yerine getirince yola devam edebilirsin.. Bazılarında çekiciyle gidersin.. Durumuna göre. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mehmet Ozyurek yazdı:

Muhammet bunlar direk men. 

Azami yükle yakalanan araç, yükünü azami seviyeye indirmeden devam etmesine izin verilmiyor. 

Yada muayene, muayene süresi geçmiş araç direk trafikten men ediliyor ancak, muayenesini yaptırması için sürücüsüne yeddi emin sıfatı ile bir hafta süre verilerek teslim ediliyor. bir hafta içinde de muayeneyi yaptırmaz ise zaten sisteme direk men bilgisi otomatik düşüyor ve gördüğü yerde çekiciyle garaja gönderiliyor. Muayeneye ancak çekici üstünde götürebiliyorsun. 

Sigortan bitikse direk men, sigortayı yaptırmadan trafiğe çıkamıyorsun. 

Buradaki bazı maddeleri yerine getirince yola devam edebilirsin.. Bazılarında çekiciyle gidersin.. Durumuna göre. 

Abi bizim ducato var 2 tane rulman şirketine ait biri doğu biri güneydoğu gidiyor mal götürüyorlar. Standarttan fazla yüklüyorlar çoğu zaman kargoya para vermeyelim kendi aracımızla götürelim diye amortisör filan oluyor sipariş pahalı ağır ürünler bunlar otobanlarda kantarlardan kaçmak için köy kasaba yollarından gidiyorlar. Yakalanırsa neyle karşılaşırız merak ettim o yüzden sormuştum. Direk bağlanıyorsa araç sıkıntı büyük çok dikkat etmek lazım. Teşekkür ederim bilgi için haftaya söylerim ben. Yusuf abi var depo şefi mardinli bişey olmaz bişey olmaz diyordu bi de :D  Cezasi ne kadar bu durumun bilginiz var mı? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Muhammet Ali Deli yazdı:

Cezasi ne kadar bu durumun bilginiz var mı? 

Aşırı yükün cezası hız sınırı aşımı gibi kademeli.. 

Hem yükleyene hem taşıyana ceza kesiliyor. 

Taşıyanın durumu şu şekilde imiş.. 

• Yüzde 5 – yüzde 10 arası: Bu miktarlarda yük aşımına 639 Türk Lirası cezai işlem uygulanır ve araç yola devam eder.
  • Yüzde 10 – yüzde 15 arası: Bu miktarlarda yük aşımına 1279 Türk Lirası cezai işlem uygulanır ve araç yola devam eder.
  • Yüzde 15 – yüzde 20 arası: Bu miktarlarda yük aşımına 1918 Türk Lirası cezai işlem uygulanır ve araç yola devam eder.
  • Yüzde 20 – yüzde 25 arası: Bu miktarlarda yük aşımına 2560 Türk Lirası cezai işlem uygulanır ve araç yola devam eder.
  • Yüzde 25'in üstünde fazla yükleme: Bu boyuttaki bir yükleme için 3839 Türk Lirası cezai işlem uygulanır ve yük yola uygun hale getirilene kadar araç trafikten men edilir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kanuna baktım.. şöyle diyor... 

* Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %10 fazlasına kadar aşmak, 

Yükü gönderene 1223 lira

* Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %15 fazlasına kadar aşmak,

Yükü gönderene 2452 lira

* Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %20 fazlasına kadar aşmak

Yükü gönderene 3679 lira

* Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %25 fazlasına kadar aşmak,

Yükü gönderene 4912 lira

* Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %25'in üzerinde fazla aşmak,

Yükü gönderene 7369 lira

2021-yili-trafik-idari-para-ceza-rehberi.pdf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kanuna baktım.. şöyle diyor... 

* Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %10 fazlasına kadar aşmak, 

Yükü gönderene 1223 lira

* Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %15 fazlasına kadar aşmak,

Yükü gönderene 2452 lira

* Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %20 fazlasına kadar aşmak

Yükü gönderene 3679 lira

* Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %25 fazlasına kadar aşmak,

Yükü gönderene 4912 lira

* Azami yüklü ağırlığı veya izin verilen azami yüklü ağırlığı %3,75 + 500 Kg dan %25'in üzerinde fazla aşmak,

Yükü gönderene 7369 lira

2021-yili-trafik-idari-para-ceza-rehberi.pdf 451 kB · 0 downloads

Eyvallah abim teşekkür ederim iyi oldu bunları öğrendiğim. Gerçekten güzel ceza kesiyormuş devleti aliyyemiz... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Her araçta mecburi olarak bulunması gereken ve aracın niteliklerini belirleyen sembol, yazı, ışık, renk ve şekil gibi işaretleri bulundurmamak

Sanırım plaka düşmüş iken çevirmeye girmek buna giriyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yakın arkadaş muayene zamanını geçirdi ce 310 tl ceza ile salındı. Ertesi gün gitti muayene yaptırdı. Hasss.. Cezayı ödemeyi unuttu ya la[emoji16]

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

muayene için 1 hafta süre veriliyor. ceza baki tabi.

ben öyle bir kere yakalanmıştım emanet araba ile. meğerse iki sen egeçmiş muayenesi. o kadar gezilmiş kimse görmemiş bana denk gelmişti.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Hamit inan yazdı:

Şirket aracı ile kaza yapmıştım. Ön tampon falan kazada dağıldığı için plakayı bagaja koymuştum. Sonra çevirmede polis plaka sordu, anlattım az önce kaza yaptım, plaka da mecbur bagajda diye, ille görünür olacak, ön camın içine bari koy demişti. Plaka yanımda olmasa muhtemelen bırakmayacaklardı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hamit inan yazdı:

Yok bu o değil.. 

Bu maddede araç teknik etiketlerinden bahsediyor. 

Plaka ayrı bir maddede belirtilmiş.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Dogan Arsiray yazdı:

ben öyle bir kere yakalanmıştım emanet araba ile. meğerse iki sen egeçmiş muayenesi. o kadar gezilmiş kimse görmemiş bana denk gelmişti.

Çölde kutup ayısı. :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...