İçeriğe Yönlendir

İlk Arabam, Balina Kasa Opel'im

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf

Foruma katılalı neredeyse 1 sene oldu. Aracımın konusunu açmak bugüne kısmetmiş. Hem sizinle daha çok vakit geçireyim hemde aracımla daha çok vakit geçirip onu daha iyi tanıyayım diye konuyu biraz beklettim. Aracımla Yaklaşık 1 sene ve 11.900 Kilometredir beraberim. Benim için özel bir yeri var çünkü direksiyonuna adam akıllı geçtiğim, uzun yola çıktığım, sanayiye götürdüğüm ilk araba. 

4-5 sene önce başlayan motosiklet sevdam yerini 4 tekere bırakmış halde. Elbette iyi yönleri ve kötü yönleri var. İyi yönlerinden en güzeli sevdiklerim ile seyehat edebilmek. İnsanlar toplu halde de seyehat edebilirlermiş ben unutmuşum motor üzerindeyken. Ama bazende bunalınca insan arıyor tabelalardan rota çizerek batıya doğru gitmeyi :D 

Velhasıl geçen sene bir ilham ile bu arabayı alma yoluna iliştim. Önce başka markalara göz gezdirdim ancak içime sinmedi sonrasında Direkt bu arabayı istedim zira, D segment olması benim en büyük ihtiyacımdı, başka arabaların tavanına kafam sürtüyor tepemde ne kadar saç varsa tavan döşemesinde kalıyor, direksiyon diz kapaklarımın arasına sıkışıyordu. Sıkışmış halima buradan ulaşabilirsiniz. Sarı siteye marka modelini girdim yükleneli 1 gün olmuş aracımın ilanını gördüm. Hiç bir zaman alacağım bir şey konusunda kararsız kalan birisi olmadım her şey hemen olsun isterim. Hemen telefonlar açıldı araç görmeye gidildi. Aracıma 1.5 - 2 seneye yakın süredir binen olmamış. Garajdan araç çıkarıldığında lastiklerinde havası inen bile vardı. Üzerinde toz pislik araç görünmüyordu desem yeridir. Normalde pimpirikli birisiyimdir ancak nasıl olduysa arabaya canım kaynadı. Araca bindim çalıştırdım motor sesi çok hoşuma gitti var ile yok arası ince bir ıslık ile enjektör sesi veriyor EcoTEK'in en saf hali ne eksiği var ne fazlası Saat gibi işliyordu. 96 Model Vectra GT'nin içinde büyüdüğüm için EcoTEK'in sesini nerede duysam tanırım. Şu an bile gözüm kapalı Marş sesini duymam yeter. Hemen bir seyyar lastikçi bulundu araç lastikleri şişirildi yanımda otomotiv mühendisi arkadaşlarım vardı biraz kurcaladılar çaktırmadan dürttüler düşün diye. Direksiyona arkadaşımı geçirdim ustana sür dedim zira benim o güne kadar hiç ustam olmamıştı. Motor sürerken servise gider çay içerdim o ara bakımlarım halledilirdi. Araba kültürü hele ki ikinci el kültürü çok uzaktı bana. Mekanikçi - LPGci - Elektronikçiler aracıma baktılar makinalara bağladılar onlarda adet üzeri pazarlık kızışmasın diye çaktırmadan alınır diye mesaj verdiler Expere gidildi.

Exper Kazası Belası  yok Boyası değişeni de yok dedi ama bu araba beyaz diye tutturdu. Abi şaka mı yapıyorsun araç gördüğün gibi Gri diyorum yok araban beyaz kardeş diyor yeminler ediyor herhalde benim gözlerde sıkıntı var acaba açıdan mı yanlış görüyorum diye arabaya bakıyorum halbu ki araç Ruhsatta Beyaz geçiyormuş. Orada biraz gerildim ben acaba pert araba mı alıyoruz diye, İspatları sunuldu Noterde hata yapıldığına dair Experde aracın fabrika çıkış boyalı olduğuna dair güvence verdi. Devir sırasında düzeltilir dendi pazarlık yapıldı karşılıklı sözler verildi ilanı kaldırmasını söyledim 2 gün sonra da aracı eve getirdim. Böylelikle bir çok ilki bana yaşatan tek başıma, çok severek aldığım ve severek bindiğim Halk arasında "Uzun Yol Aracı, Güzel araba da Hantal, Ya Kasaya motor küçük geliyor çok yakar" olarak bilinen aracım elime böyle geçmiş oldu. :) Aldıktan ve Pasta Cilasını yaptırdıktan 1 gün sonra aracımı komple çizdiler ama travmasını atlattım yerin altında tek kişilik garajda duruyor artık sıkıyorsa çizsinler :D 

1.6 Motor 100 Beygir 150 Tork Atmosferik motora sahip. 200.XXX Kilometrede. Şehirlerarası 90-110 arası ile giderek 0.22₺ yakıyorum. Şehir içi ölçüm yapamadım ama 9 litre kadar yakıyordur sanırım. 5 İleri Şanzımanının 1. Vites aktarma oranı hayli fazla. 5 sene önce LPG uygulaması yapılmış. Normalde bizim millet bu arabaların kitapçığını okumadan içerisinde 5 Litre yağı doldurur sonra da aracım yağ yakıyor diye ağlar. Benim aracın eski sahipleri ya kitapçığı okudu ya da motor yaptırdı aracımda gram yağ eksiltme yok. Bende Maksimum 3.5 Litre yağ koyuyorum. Başta dediğim gibi aracım çok bakımsız kalmıştı ama hurda değildi. İçerisinde cevher var diye aldım ki öyle de çıktı. Kazası Boyası Değişeni yok diye aldım ama illa tamponlar bir yerlerin tozunu almıştır 17 yaşında araba. Halen Allah bozmasın arıza diye sanayiye gitmedim. Sadece Bakım diye gittim zira benim için arıza beklenmedik zaman beklenmedik yerden gelendir. Ben her şeyini bilerek aldım sadece gecikmiş bakımları yapıldı. 

1 sene boyunca yaptığım işlemler

• Ön General Motors, Arka Bosch Fren Balata değişimi 
  • Tabla - Boynuz - Salıncak olarak bilinen parçaları 4 tekerde değişti Önler GM, arkalar Türk Malı OEM olarak.
  • Sağ Aks Kafası orjinali ile değişti
  • Sağ Sol Aks Körükleri orjinali ile değişti
  • Amortisör Kule Bilyaları orjinali ile değişti
  • Direksiyon Pompasında bir gram yağ kalmamıştı bakımları yapıldı parça yanmaktan kurtarıldı. 
  • EGR - MAP - MAF Temizlikleri
  • V Kayışı Bosch ile değişti
  • Bujiler Tek Tırnak Bosch ile değişti
  • 6 Bin Kilometrede bir yağ değişimi Shell HX6-HX7 10W40 olarak iki sefer değişti sıradaki değişim Helix Ultra 5W40 ile değişecek. 
  • Hava - Yağ - Polen Filtreleri
  • Klima Rezistansı çıkma orjinali ile değişti 
  • Silecek mekanizmasının çalışmasından memnun değildim mekanizmayı demir doğramacı bir arkadaşa düzelttirdim
  • Şanzıman Yağı değişti Şanzıman Kovanında demir tozu temizliği yapıldı.
  • Fren Hidrolikleri Bosch marka ile merkezlerden değiştirildi.
  • Falken Ziex Z310 97W Yazlık Takım Rot - Balans 
  • LPG Bağlantıları kontrol edildi Benzin Hortumları değiştirildi. 
  • Koltuklarına desenini kendim çizdiğim kılıfları döşemeciye diktirdim.
  • Geri Görüş Kamerası taktırdım Eski Double Ekranı atıp yenisini aldım.
  • Direksiyona döşeme diktim koltuk kılıfları ile uyumlu döşeme diktim
  • Ayakaltı aydınlatma bağlantılarını çektim Şoför kısmı beyaz diğer kısımlar Amber renk olarak ayarladım
  • IP-Neon ile Ambiyans aydınlatması yaptım ayak aydınlatması ile aynı yanmaktalar. 
  • Ayna Altı Kartal Gözü Ledi Göğüs aydınlatması ile senkron yanacak şekilde bağlantısını yaptım.
  • Gri Renk Havuz Paspaslar
  • Pasta Cila 
  • Rüzgarlıklar

Okuduğunuz için Teşekkür ediyorum. Umarım aracım sizlerle ilk canlı toplantıya gelmeme vesile olur :) Herkese güvenli ve mutlu sürüşler 👋

b4lr3dp.jpgtj9mxl1.jpgcel5dag.jpg

isudas9.jpgehsalkr.jpgrujtrkn.jpgn7mkpgy.jpgbl96ec6.jpg

• Beğen 31
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Tasarımı halen sevdiğim ve hatta çoğu yeni araçtan daha kıyak olan kasa güle güle kullanın.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Opelin her kasasını her zaman çok beğenmişimdir.. 

Güle güle kullan Çağrı. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bildiğim bindiğim bir araç.. Tek kusuru arka amortisör sistemi. Çok yumuşak ve arkası salınıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Güle güle bin kardeşim. 

Ama o direksiyon kılıfına bir çözüm bul bence. Ben hiç yakıştıramıyorum. Birebir deri kılıflar var. Bence bir bak. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Oğuzkan Erışık yazdı:

Ama o direksiyon kılıfına bir çözüm bul bence.

Çok mu spor kaçmış 

Servet Aydın yazdı:

salınıyor

Virajda mı yapıyor bunu Servet Abi Ben limitlerine hiç gelmediğim için bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Yusuf Taş

Hayırlı olsun, güle güle, kazasız belasız keyifle kullanın. Almanların dediği gibi, "Opel, wir leben autos" [emoji4]

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Hayırlı olsun güle güle kullan. 

Bence direksiyon kılıfını direkt kes at çok kötü duruyor. Onun yerine gerçek kılıf diktir. Benim konu içerisinde vardır ona bakabilirsin. 

Arif Aykın yazdı:

Bugün kışlık Lastikler ile vedalaşıp yazlıklarla merhabalaştık. 

49635585912_b7ac4de74d_b.jpg

Aynı zamanda çakma direksiyon kılıfımızı daha orjinal Kılıf diktirerek keyifli sürüşlere hazırlandık.

Eski hali

49636130947_163df03c55_b.jpg

Son hali ve aşamalar.

49635330968_457d8e860a_b.jpg

49636130907_62b30066c2_b.jpg

49635855641_64fb904c94_b.jpg

49636130332_32a418487f_b.jpg

49635330853_d77e4910b2_b.jpg

49635855626_4b89a244b6_b.jpg

49635855636_95ab7f7d44_b.jpg

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Maşallah kazasız belasız. Astra H sedan hariç Opel in her tasarımı hem radikal hem mükemmel.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağrı Alaf yazdı:

6 Bin Kilometrede bir yağ değişimi Shell HX6-HX7

Çevreyi boşa kirletiyorsun. Cüzdanına yazık. Kaliteli marka bir yağ alıp 15000 km kullan. 

EN azından LPG enjektörlerin gümüş, Ecuk pahalısı takılmış :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Z16XE motorun rehberinde 30 bin kmde yağ değişimi yazılmış :D

Ayrıca burda motorun power curvesi 

Opel_Astra_ECOTEC-engine_Z16XE_1.6-16V_G

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Arif Aykın yazdı:

Bence direksiyon kılıfını direkt kes at çok kötü duruyor.

Dikkate alacağım, Teşekkür ederim. :) 

Ali Darbaz yazdı:

Z16XE motorun rehberinde 30 bin kmde yağ değişimi yazılmış :D

O globalde tavsiye edilen abi Almanyada hep değişim aralıkları öyle 30 binler 45 bin bile görmüştüm Türkiyede yarıya bir kere düşürüp geliyor bir de 180.000'den sonra bir kere daha yarıya çekin diyor kitapçık 🤔

Ali Darbaz yazdı:

Ecuk pahalısı takılmış :D

Güne iyi bir haber ile başladım :D 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağrı Alaf yazdı:

Dikkate alacağım, Teşekkür ederim. :) 

O globalde tavsiye edilen abi Almanyada hep değişim aralıkları öyle 30 binler 45 bin bile görmüştüm Türkiyede yarıya bir kere düşürüp geliyor bir de 180.000'den sonra bir kere daha yarıya çekin diyor kitapçık 🤔

Güne iyi bir haber ile başladım :D 

Allah Allah, Bakarım şimdi GM Tıs programından :) 

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Çağrı kazasız belasız bin kardeşim. Araban güzelmiş. Direksiyon kılıfı konusunda tavsiyeleri değerlendir :) 

Yağ konusunda Ali hocayı dinleme, o hiperci, onun arabasında yağ eskimez :D LPG'de yok onun arabada. 50 bin kullansa araba farkına varmaz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Geçen gün akaryakıt konusunda konuştuğumuz malum araç bu demek. Harika görünüyor bu kasayı beğenirim. Opelin tasarımları gözüme hep güzel geliyor. Bu araçla ilgili sen de konu için de belirtmişsin çok laf edenler vardır, şahsen motorla ilgili olarak söylediklerine baktığımda gayette yeterli alıp yürür. Zaten bizim millet mercedese de kulp takar audiye de :D 

Allah kaza bela vermesin. Aracınız çok güzel :) 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

:nazar: çok mantıklı bir seçim, sıfırlarını bayi/müşteri arası çok kullandım, dar alanda manevrası biraz yorucu, yolda çok keyifli

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Virajda mı yapıyor bunu Servet Abi Ben limitlerine hiç gelmediğim için bilmiyorum

Agresif kullanım halinde başlıyor arka kopmaya. Biz amortisör değişimi yaptık.. Farlara da led nefis oluyor. Hella mercek var. Kararma yoksa çok verimli ışığı oluyor. Tabi oem Xenon değil ise.

Edit: Far yıkama yok. Halojen bunlar. H7 ampül var
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Bildiğim bindiğim bir araç.. Tek kusuru arka amortisör sistemi. Çok yumuşak ve arkası salınıyor

kullanıcı hatası, ferrari ile saman taşımak gibi

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...