İçeriğe Yönlendir

Hızlandıkça Yumuşayan Direksiyon

Sühan Bozdağ

Recommended Posts

Sühan Bozdağ

Herkese iyi pazarlar. Aracımda hidrolik direksiyon bulunmakta, bir kaç ay önce çeyrek tur boşluk olduğu ve tamiri de pahalı olduğu için direksiyon kutusunu çıkma bir kutuyla değiştirdim ve boşluk sorunu ortadan kalktı. Fakat bu seferde direksiyon, araç hızlandıkça sertleşeceğine yumuşamaya başladı.  Öyle ki; 50/60 km hızlarda serçe parmağımın ucuyla döndürebiliyorum. Seyir halinde tehlike yaratan du durum, kutunun sağlam olduğunu varsayarsak direksiyon pompasından kaynaklanıyor olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

pompadan veya sistemde hava kaldıysa ondan olabilir. 

Birde lastik jant durumu nasıl? balans düzgün değilse ondan da yanıltır

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sistemde hızlandıkça pompa basıncını değiştiren bir düzenek yok ise normal, birçok arabada böyle olur zaten

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Ü.Emre Kartal yazdı:

pompadan veya sistemde hava kaldıysa ondan olabilir. 

Birde lastik jant durumu nasıl? balans düzgün değilse ondan da yanıltır

Balansı yeni yaptırdım. Araba yolda gezmiyor zaten. 

Çağlar Bayur yazdı:

sistemde hızlandıkça pompa basıncını değiştiren bir düzenek yok ise normal, birçok arabada böyle olur zaten

Hızlandıkça sertleşmesi gerekmez mi? Direksiyonu kontrol etmek zorlaşıyor yumuşadıkça.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hızlandıkça direksiyon yumuşar, hidrolik olsun olmasın, hidrolik te olunca daha çok yumuşar. sistemde basıncı azaltan bir düzenek yok ise, tasarımdan gelen bir düzenek. 2000li yıllara kadar hepsi aynı idi

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz

2011 Fiestam varken araç hızlanınca direksiyon sertleşirdi, bir çok Focus kullandım onda da öyleydi.
2017 Astra'm var şu an, Balıkesir'den aldım İstanbul'a dönerken otobanda deneyeyim dedim, direksiyona dokunmamla araç yön değiştirdi, dedim ne oluyor bu niye sertleşmemiş?
Sonradan öğrendim ki Opel bu direksiyon olayını Sport paketine koymuş benim Elite paket üstü olmasına rağmen bende yok :D 
Ama bi süre sonra alıştım, yüksek hızlarda direksiyona ani hareketler yapmıyorum :D

Belki sizin de öyle olabilir? 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bence tehlikeli bir durum bilemiyorum tercihe bağlı. Benim arabada yavasken de sert hizlaninca da sert. Yolda yanlislikla elin carpsa bile donmez direksiyon :D

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Çağlar Bayur yazdı:

hızlandıkça direksiyon yumuşar, hidrolik olsun olmasın, hidrolik te olunca daha çok yumuşar. sistemde basıncı azaltan bir düzenek yok ise, tasarımdan gelen bir düzenek. 2000li yıllara kadar hepsi aynı idi

Nette biraz araştırınca bu modellerde pompada basıncı motor devrine göre azaltıp çoğaltan enjektörler olduğunu öğrendim. Teferruatına ingilizcem yetmedi. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sühan Bozdağ yazdı:

Nette biraz araştırınca bu modellerde pompada basıncı motor devrine göre azaltıp çoğaltan enjektörler olduğunu öğrendim. Teferruatına ingilizcem yetmedi. 

link var ise bakalım?

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Ozkan çoban yazdı:

Hıza duyarlı direksiyon sistemi yoktur.

Dizel Focus 2 lerde var, hatta USB kablo ile ayarları bile değişiyor.

images?q=tbn:ANd9GcQBtveqmhwznroSx9zsFaK

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

pompa takılmamış olabilirmi :D hidrolik olmayan direksiyonlar öyledir biliyorsunuz.

şaka bir yana belki o pompa bozuktur.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)
Dogan Arsiray yazdı:

pompa takılmamış olabilirmi :D hidrolik olmayan direksiyonlar öyledir biliyorsunuz.

Pompa bozuk olsa direksiyonu hiç çeviremezdi sanki. O yaştaki araçta sertleşen direksiyon teknolojisi yoktur zati.

Kullanıldıkça direksiyon tepkisine alışılır.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

caster açları daha fazla negatife alınabilir ise direksiyonun düz gitme eğilimi artacaktır ancak yavaş hızlarda daha az merkeze toplar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Alışmışız kütük gibi direksiyonlara geçenlerde seat ibizanın direksiyonuna oturdum bir çektim kendimi karşı şeritte buldum. Kendi araçlarımda kas yapmış olmam lazımdı. :)

Elektrikli direksiyonları seviyorum. 

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
Dogan Arsiray yazdı:

pompa var yahu :)  gittim baktım şimdi, yerinde. Ama bozuk olabilir tabii.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Servo motor olanlar hıza duyarlı ve hatta city modu olanlar manevra için çok az tur ile tam dönüş yapar.

Konu ile ilgili olarak, direksiyon hidrolik ise sabit debi ile çalışır. Şayet devire göre debi artıyor ise basınç ve debi sınırı yapan valf arızaldır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ozkan çoban yazdı:

Fazla iddialı olmuş. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Bende 80 ve üzerinde direksiyonu atmaya çalıştığımda anlık tutulma yapıyor. Hıza duyarlı direksiyon var diye biliyorum  

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...