İçeriğe Yönlendir

Hangi Sarmaşık Türü

Hasan Karabekiroglu

Recommended Posts

Hasan Karabekiroglu

Malumunuz bir bahçem var 2000 mt kadar.

Su sıkıntım yerel yönetim tarafından çözüldü.  Elektrik aboneliği de alabildim.

Damlama sulama sistemi kuruyorum. 

Bahçemi komple beton direk ve hasır tel ile çeviriyorum, beton direklerin arası 3 metre.

Aklımda beton direk diplerine sarmaşık ekip, sarmaşığın tellere sarılmasını sağlayarak yeşil bir duvar oluşturmak.

Nevşehir iklimine dayanıklı ve hızlı büyüyen bir sarmaşık türü tespit etmeye çalışıyorum. 

Botanik, fide ve çiçek sitelerinden biraz okudum, istediğim şekle uygun "Amerikan Şarmaşığı" ilgimi çekti.

Başka tür, türev ve temin konusunda bilgi almam gerekiyor. Tavsiyeleriniz neler olur ?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Alpay Sumer yazdı:

kırmzı yapraklı bisey var. Adını bilmiyorum.Cok guzel bisey..

O işte dediğim Amerikan samaşığı...

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Hasan Karabekiroglu yazdı:

O işte dediğim Amerikan samaşığı...

saka yapiyorsun. dur bakayım hemen.

vallaha o🥰

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Sarmaşık iyi güzel de bahçenin içine doğru sarmaya başladı mı uğraştırabilir. Bugün epey temizledim bahçeden de.. :)

Benzer iklimde babam çeşit çeşit üzüm dikmiş bu da bi fikir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Emre Şimşek yazdı:

çeşit çeşit üzüm

Onun için ayrı bağ var şekerim, orada baya bi çeşit var. :D 

Bide üzüm, yetişmesi uzun yıl alıyor ve tamamen kapatmıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

beş parmaklı bir sarmaşık türü var. yaprakların ortası siyah kenara doğru açık renk. beş parmakları tutamaçların kertenkele ayağı gibi.

bu galiba

image.thumb.png.b356c1038f6193471ae0a7100c6e1d5e.png

hedera helix

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

çocukken saat çiçeği diyorduk ama şimdi baktım adı Passiflora careula imiş. çiçekleri çok güzeldir.çabuk uzar. yaz kış yaprakları yeşildir. bakımı kolaydır. suyu sever ama susuz kalsa da   yaşar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Haluk Şentürk yazdı:

çocukken saat çiçeği diyorduk ama şimdi baktım adı Passiflora careula imiş. çiçekleri çok güzeldir.çabuk uzar. yaz kış yaprakları yeşildir. bakımı kolaydır. suyu sever ama susuz kalsa da   yaşar.

kafa yapmasın 😨

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
Alpay Sumer yazdı:

kafa yapmasın 😨

yapsın yapsın 😁

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

duvar kökü böyle olan birşey var duvara saran bu da çok güzel image.thumb.png.4d917458f2b6e02c3f139b7fd7dd0d04.png

bunu "Boston IVY" diye arayın

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Haluk Şentürk yazdı:

saat çiçeği

Çok güzel çiçeği var kaydettim bunuda.

Alpay Sumer yazdı:

ağaç buldum

Ağaç işi uzun soluklu bir iş, sarmaşık hem kullanışlı hemde yetiştesi kolay bide iklime dayanıklı.

Buraların kışı sert geçer biliyorsun, her ağaç yetişmez.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir

Malumunuz bir bahçem var 2000 mt kadar.

Su sıkıntım yerel yönetim tarafından çözüldü.  Elektrik aboneliği de alabildim.

Damlama sulama sistemi kuruyorum. 

Bahçemi komple beton direk ve hasır tel ile çeviriyorum, beton direklerin arası 3 metre.

Aklımda beton direk diplerine sarmaşık ekip, sarmaşığın tellere sarılmasını sağlayarak yeşil bir duvar oluşturmak.

Nevşehir iklimine dayanıklı ve hızlı büyüyen bir sarmaşık türü tespit etmeye çalışıyorum. 

Botanik, fide ve çiçek sitelerinden biraz okudum, istediğim şekle uygun "Amerikan Şarmaşığı" ilgimi çekti.

Başka tür, türev ve temin konusunda bilgi almam gerekiyor. Tavsiyeleriniz neler olur ?

Biberiye ne işe yarar? Biberiyenin faydaları nelerdir? Biberiye çayı yapımı  - Sağlık Haberleri

Biberiye de olabilir.

Etrafınızda bulabilirseniz budanmış dalları toprağa sokup, tutana kadar sulamak yeterli oluyor. Daha sonra pek su istemez. Yaz kış yeşil kalır. yazın eflatun çiçekleri açar. Düzgün budamayla çit görüntüsü oluşur. Ayrıca tıbbi aromatik bitkiler sınıfına girer ve araştırıldığında faydaları olan bir bitkidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Evet hocam bu, tırmanıcı tip sarmaşık türü.

Amazon.com: 10 Boston Ivy (Bostonian Ivy/Wall Ivy) Parthenocissus  Tricuspidata Veitchii Vine Flower Seeds: Toys & Games

ABD de bunun kullanımını yasaklamışlar hocam, ağaçlara tırmanıp ağacı bitirdiği için :D 

orda bişey yasaklanmaz. herşey usulüne göre.

Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Ersin Gökdemir yazdı:

Biberiye

Bunu biliyorum, küçükken dedem çayını yapıp içerdi.

Boy olarak 2mt yi bulması gerekiyor. 

Mehmet Göktürk yazdı:

orda bişey yasaklanmaz. herşey usulüne göre.

Netteki bilginin yalancısıyım tabi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

2000 m2 nin çevresini sarmaşık yaparsanız ömrünüz sarmaşığı budamayla ve budanmış dalları yerden temizlemeyle geçer.

Budadıkça daha da azgınlaşır. Bizim komşu ile aramızdaki 6-7 metreyi 2 kişi sabahtan akşama zor temizliyoruz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Netteki bilginin yalancısıyım tabi.

canlı ağacın dibine dikmeyin diyorlardır tabi. 

tellerin ardına leylandi de dikebilirsiniz. 2 senede boylanır devamında duvar oluşur.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir

Budanmazsa uzuyor. Ben apt bahçesine, iki apt sınırındaki tellerin dibine boydan boya diktim. Aynı lüküstür denilen bitki gibi oldu. Hem kapatma yapıyor, hem görüntü olarak yaz kış yemyeşil, dokununca falanda çok güzel bir kokusu var. Üstten budamadıktan sonra istediğin kadar uzuyor. Yanlara da  istenilen şekli verebiliyorsun.

Etraftan bulup dikebilirseniz hiç bir masrafıda yok. Zamanla budadığınız dalları da toprağa sokup tutana kadar sulayın, ondan sonra sulamaya bile gerek yok.

Nihat Palolu yazdı:

2000 m2 nin çevresini sarmaşık yaparsanız ömrünüz sarmaşığı budamayla ve budanmış dalları yerden temizlemeyle geçer.

Budadıkça daha da azgınlaşır. Bizim komşu ile aramızdaki 6-7 metreyi 2 kişi sabahtan akşama zor temizliyoruz.

Ayrıca sarmaşıklar, içersin de zararlı haşeratları da barındırır. (yılan bile olur.) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Nihat Palolu yazdı:

Bunun farkındayım

Bir amacımda kurumuş ağaç var bir kaç tane, onları kesmeden yeşil görünmelerini sağlamak.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir

Bunun farkındayım

Bir amacımda kurumuş ağaç var bir kaç tane, onları kesmeden yeşil görünmelerini sağlamak.

Onları Çağlar reis yeşile boyar. :)

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Sarmaşık yerine niye limon selvi düşünmüyorsunuz? Hem mis gibi kokar. Hemde yılda bir duvar tipi budama ile şekillendirirsiniz. Manisada oturdugum siteler bölgesinde site çevreleri selvi ile çevrili, site alanları bizim bölgede 5000 metrekare.
Bağ evimin komşu tarafını ve yol tarafını limon selvi ile kapattım. Tavsiye ederim. Sarmaşıklar genelde kolay ve masrafsız olur ancak pisliği ve saldırgan sarımı sonuçta sizi sökmeye götürür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...