İçeriğe Yönlendir

Triger Değişiminde Sadece Triger mi?

Mustafa Kaya

Recommended Posts

Mustafa Kaya

Arkadaşlar selam. 

2011 focus mk2 sahibiyim dizel 1.6 tdci. Araç 40 binde. Triger hiç değişmedi ama sadece triger değişmez devir de değişcek falan diyolar bu iş nasıl olacak.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

devirdaim ile triger aynı yerde, oraya kadar sökülmüşken devirdaim de değişir ki ileride su kaçağı vs. sorun çıkarsa tüm masraf yeniden duble olmasın diye. tercih sizin. km düşük,

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

v kayışı ve devirdaim değişse iyi olur 5 sene rahat edersiniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp
Arkadaşlar selam. 
2011 focus mk2 sahibiyim dizel 1.6 tdci. Araç 40 binde. Triger hiç değişmedi ama sadece triger değişmez devir de değişcek falan diyolar bu iş nasıl olacak.
40 bindeki devirdaimi degistirmezdim ben . Ama genel kani acilmisken degistirelim oluyor genelde
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Kaya
Çağlar Bayur yazdı:

devirdaim ile triger aynı yerde, oraya kadar sökülmüşken devirdaim de değişir ki ileride su kaçağı vs. sorun çıkarsa tüm masraf yeniden duble olmasın diye. tercih sizin. km düşük,

O zaman soğutma sıvısı da mı boşalıyor bu arada .

Evren Erakçora yazdı:

v kayışı ve devirdaim değişse iyi olur 5 sene rahat edersiniz. 

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Bende kısa zamanda triger bakımına girecektim yaralı bir konu olmuş. Benim triger ve devirdaim en son ne zaman değişti bilen yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mustafa Kaya yazdı:

Arkadaşlar selam. 

2004 fusion 1,6 benzinli aracımdada servis aynısı dedi ben sadece triger değişsin dedim, 30 bin km sonra devri daim de değişti. 

Bence birlikte değiştirin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Ford için en uygun fiyata en sağlam iş yöntemini yazıyorum;

Eurorepar olarak triger setini alın (orjinal ürün geliyor, kutusu farklı sadece, 2 adet gergi 1 adet kayış gelir)

Pierburg marka devirdaim (orjinali ile aynı marka, kmden dolayı değişmem demeyin contası kaçırıyor zamanla yine aynı iş olur)

V kayışını orjinal alabilirsiniz kaliteli marka ile aynıdır ortalama fiyat. Tercihen v kayışının bilyasını da değişirseniz iyi olur (bu triger gibi değil sonradan ihtiyaç olursa da değişebilir, V kayışını değişin ama)

Soğutma suyu zaten değişecek, uygun sertifikası olan ürün ne ise onun bilindik marka olanını seçin. A renk varken b renk olmasın en basiti...

Haricinde şanzıman yağı hiç değişmedi ise değiştirin derim, fren hidroliğide aynı şekilde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
özer Yıldız yazdı:

Devirdaim zamanla keçelerden su kaçırması yapar, trigerle beraber değişimi iyidir, hatta yatan araçta devirdaim daha çabuk bozulur.

Eğer sistem temiz ise (çeşmeden su doldurulmadıysa, kullanılan soğutma sıvısı doğru tür ve kaliteli bir ürün ise) neden bozulsun? Belki kuru kaldı falan dersek contadan kaçırma olabilir ki devirdaimde ve blokta su kalıyor.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Soğutma sıvısı için değişim 120 bin km 10 yıl yazıyor focus da. Bence de sökülmüşken devirdaim değişmeli, ikinci kez işçilik vermek bir yana yolda kalma ve motora hararet yaptırma gibi daha vahim sonuçları da olabilir ileride.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mert Gulkokan yazdı:

Motor ısındıkça bağlı parçalarda ısınır kışın dışarı bekleyen aracın her parçası soğur
Sıcak soğuk derken keçeler contalar bozulur

Dış ortam etkisi farklı bir konu :) Bekleyen araçtan kaynaklı değil, dış ortam etkisi çalışan araçta da var ve sıcaklık farkından kaynaklı yüzey bozulması oluşuyor zamanla.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Belki beni topa tutarsınız ama bende söyleyeyim :)

2011 model 120 bin km de lpg li Focus u olan arkadaşım trigeri değiştirdi devirdaimi değiştirmedi. Ustanın söylediği üzerindeki orijinali 2. devirdaimi bile çıkarır.

Kendi aracım 2014 Astra J 1.6 lpg li. Bende 75 bin km de triger değiştirdim. 98 bin km deyim benim de ustamın söylediği orijinalde geleni yeni takılandan daha uzun ömürlü olur.

Her ikisinde de devir daim triger kayışına bağlı olmadığını (kendi aracımda kesin Focus tan emin değilim) varsayarak yazıyorum. Yeni araçlarda devirdaim trigerden bağımsızdır.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

Kaç para bu devirdaim 150-200 lira değilmi benmi yanlış biliyorum

daha geçenlerde bi arkadaşın konusunda vardı triger değişirken devirdaim değişmedik hararet yaptık bir süre sonra devirdaim kaçırmış vs diye

Devirdaim değişmeyerek kar edilmez 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

Her ikisinde de devir daim triger kayışına bağlı olmadığını (kendi aracımda kesin Focus tan emin değilim) varsayarak yazıyorum. Yeni araçlarda devirdaim trigerden bağımsızdır.

katkı yapayım, sadece devirdaimi değişmek için sökülen bağımsız triger kayışı var ise, geri takılmaz (herkes takıyor ancak teknik takma der) ve devirdaim kaçırmışsa kayışı ıslatmışsa yine değişmesi lazım, yeni de olsa

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Çağlar Bayur yazdı:

katkı yapayım, sadece devirdaimi değişmek için sökülen bağımsız triger kayışı var ise, geri takılmaz (herkes takıyor ancak teknik takma der) ve devirdaim kaçırmışsa kayışı ıslatmışsa yine değişmesi lazım, yeni de olsa

Kendi aracım için konuşayım. Tekerlek davlumbazını sök devirdaim direk karşında. Trigere bağlı değil, trigerle aynı doğrultuda değil vs vs.

Yağ soğutucum değişince triger değişecek demişti usta. Sadece kayış aldım rulman almadım teoride demekki sökülen geri takılmaz mevzusu varmış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Akbal yazdı:

Yağ soğutucum değişince triger değişecek demişti usta.

takdir ettim ustayı, müşteri kaçırma pahasına doğru teknik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Gök yazdı:

Kaç para bu devirdaim 150-200 lira değilmi benmi yanlış biliyorum

daha geçenlerde bi arkadaşın konusunda vardı triger değişirken devirdaim değişmedik hararet yaptık bir süre sonra devirdaim kaçırmış vs diye

Devirdaim değişmeyerek kar edilmez 

600 700 olan da var. Mevzu fiyat değil en azından benim için değil. Aracın üzerinde gelen devir daim sonradan takılanı da geçer üstüne helva çevirir şeklinde görüşler var.

Çağlar Bayur yazdı:

takdir ettim ustayı, müşteri kaçırma pahasına doğru teknik

Valla bende kaçıyordum :D Sonradan bildiği vardır dedim. Başka yere gittiğimde ise işçilik aynı sadece yağ soğutucu kütüğü değişecek olunca önceki ustanın yolunu tuttum.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Yağ pompası arıza yapana kadar kullanılmaz mı? 
Yağ soğutucu demistim pompası degil :)
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Metin Akbal yazdı:

600 700 olan da var. Mevzu fiyat değil en azından benim için değil. Aracın üzerinde gelen devir daim sonradan takılanı da geçer üstüne helva çevirir şeklinde görüşler var.

Valla bende kaçıyordum :D Sonradan bildiği vardır dedim. Başka yere gittiğimde ise işçilik aynı sadece yağ soğutucu kütüğü değişecek olunca önceki ustanın yolunu tuttum.

İyi de zaten bozulana kadar kullanmak değilki mevzu bozulmadan değişmek 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Bence de 10 yaşında bir araç için km düşük bile olsa devridaim de değişmeli. Riske girmeye gerek yok diye düşünüyorum. Çok ciddi bir ek maliyeti yok bildiğim kadarı ile. Değiştirin kafanız rahat olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

her parça km den dolayı eskimezki zamanın getirdiği bir eskimede var sonuçta

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Devirdaim ve V kayışı da değişin derim ben hazır kaput açılmışken.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...