İçeriğe Yönlendir

Opel Insignia Çözülemeyen Balans Problemi

Okan Erdem

Recommended Posts

Okan Erdem

Arkadaşlar 1.6 turbo 180 hp edition elegance aracım var. Aracımda bir türlü çözemediğimiz bir balans problemi yaşıyorum. Ebatlarım 17 inc orjinal jantlarla ( 225 55 17) en az 10 defa farklı yerde balans yaptırttım nafile. Kışlıklar takılıydı ve sorun orada da vardı. Yazlıkları taktırdım şimdi de 120-130 aralığında yine direksiyonda vibrasyon var. Bu sorunu fark ettikten sonra lastiklerimi servisinde kontrol ettirdim ve testlerden başarı ile geçti,sorun gözlemlenmedi. Jantları lastikçide kontrol etmelerini söyledim bir yamukluk göremediler. O kadar sinir bozucu bir şey ki, sorum şu ki benzer bir sorun yaşayan ve çözümleyen var mı? Araç üzerinde balans önerenler var ama esp ve şanzıman açısından sorun yaratır diye çekiniyorum. Bazı forumlarda ön tabla burçlarından kaynaklandığından ve bunun için iyileştirilmiş parça çıkarıldığından bahsedilmiş ne derece doğru bilmiyorum. Önerileriniz ve yorumlarınız için şimdiden çok teşekkürler

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

poryada boşluk veya tabla burcu da bu tip titreme yapar doğrudur, liftte kontrol yanıltır, iyi bir rotçu ön lastikler kayar sehpa üstünde iken ön takım boşlluk kontrolünü rahatça yapabilir, dinamik balans yerine gelişmiş yol simulsayonu yapan balans makiensinde de bakılabilir balansa. vesile ile dinamik balans sırasında zarar gören bir yer olmaz, kısa süreli 60-70 km/h hızlara çıkılıyor o kadar. tüm dünyada yapılan bir işlem

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mustafa Yanar

Benzer bir sorunla been de uğraşıyorum, bazen hiç titreme yapmayan araba bazen de 100 120 arası direksiyonda sağ sol titremesi şeklinde kendini belli ediyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Titreme sadece lastikteki balans veya lastik bozukluğundan kaynaklanmıyor olabilir. Ön takım da bir bozukluk veya yabancı cisim den kaynaklı olabilir 

kontrol etmekte fayda var. Kendi aracımdan pay biçeyim, kışın kar üstünde kullanıp sonra asfalta çıkınca titreme yapar ön düzendeki kar ve buzlar eriyince düzelir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Aks'ta hata olabilir. Lastiklere araç üzerinde balans yaparken, aks'ın da balans ayarını yapıyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mert Gulkokan yazdı:

Birçok ilde var siz hangi şehirdesiniz

Aydın :) İzmir'e de gidiyorum sık sık, ancak ne yazıkki denk gelmiyor pek.

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

İnsignianın kronik sorunu... Ben sol aksı komple degistirdim... Kısa süre sonra sağ aks ta basladı... 19 inçlik jantlarım bide... Aks kontrolunu yaptırın... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Jantların orjinalmi orjinal degilse yapar lastikler iyi denmiş yokmuymuş lastikcide bir takımjantlı lastik onları takın onlarla test yapın sonra kusuru baska yerlerde arayın jant ve lastik diyorum ben

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Erdem
Çağlar Bayur yazdı:

poryada boşluk veya tabla burcu da bu tip titreme yapar doğrudur, liftte kontrol yanıltır, iyi bir rotçu ön lastikler kayar sehpa üstünde iken ön takım boşlluk kontrolünü rahatça yapabilir, dinamik balans yerine gelişmiş yol simulsayonu yapan balans makiensinde de bakılabilir balansa. vesile ile dinamik balans sırasında zarar gören bir yer olmaz, kısa süreli 60-70 km/h hızlara çıkılıyor o kadar. tüm dünyada yapılan bir işlem

Çağlar hocam çok teşekkürler. Bugün finish balans yapıldı aracıma. Tüm tekerler tek tek kaldırılarak baya uğraştırıcı bir iş. Dinamik balans dediğiniz sanırım bu oluyor değil mi? Yanlışsam düzeltin lütfen. Şu bulgular bulundu. Lastiklerim 2020 yılında sıfır aldığım Falken marka. Çevirme esnasında hafifte olsa atlama var. Bu atlama nedeni ile daha önce garantisine başvurup kontrol ettirerek rapor çıkartmıştım. Lastiklere baskı uygulanarak balans yaparak bu raporu çıkartıyorlardı ve o rapora göre baskılı yapılan balans için sorun gözlenmemişti ancak bu lastikçi arkadaşlar sorun yaratır dediler. Açıkcası bu bana da çok gerçekçi gelmedi çünkü kışlık lastiklerimde de titremeyi kesememiştik. Yani lastik olduğunu sanmıyorum (atlama var ama buna sebep olacak boyutta değil bence) Ön takıma bir çok lastikçi baktı ve bir boşluk bulamadılar açıkcası. Bugün lastikler finish balansta çevrilirken diğer arkadaş araca binerek hem direksiyona bakarak test etti hem de o arada sol arka teker bilyasından hafif ses olduğunu ve sorun yaratmaya başlayabileceğini söyledi. Yapılan işlem araçta esp olduğu için ve lastik araç çalışmıyorken döndürüldüğü için şanzımana zarar verme ihtimalinden korkmuştum açıkcası. Bu arada birazcık lastikleri kırptı kenarlarından :) Henüz aracımı test edemedim çünkü bugün acayip bir trafik vardı ve o hızlara çıkıp deneyimleyemedim ama çözülmüş olacağını düşünüyorum. Bazı arkadaşlar aks kaynaklı olduğundan çok emin şekilde bahsettiler. Aks olsa boşta iken belirli hızda gaza basmıyorken de titreme yapar mı direksiyonda?

Mert Gulkokan yazdı:

Hocam lastikleri garanti firmasına inceletmeye götürdüğümde rapor çıkartırken baskı veren bir balans makinası ile yaptılar. Sanırım sizin paylaştığınız üründü. Balans yaparak lastikte sorun olmadığını söylediler ve aracıma lastileri taktılar. Yola çıktım ve titreme yine vardı :) 

Mert Gulkokan yazdı:

Birçok ilde var siz hangi şehirdesiniz

İstanbuldayım hocam. Bugün tuzlada bir lastikçide finish balansı yaptırdım bakalım. Henüz trafik ve yağmur nedeni ile o hızlara çıkıp test edemedim, yarın ilk fırsatta test edeceğim. Bu balans tüm ön takımın balansını alıyor sanırım. Eğer aks kaynaklı bir boşluk var ise onu da almış olacak ama tabi kök sorun çözümlenmiş olmayacak. Aks kaynaklı olup olmadığından bir emin olabilsem ama olamıyoruz

Dogan Arsiray yazdı:

jantlar ve bijonlar orijinalmi?

Evet 17 inch orjinal jant ve ebatlar hocam

Yorum bağlantısı
Okan Erdem
Mustafa Yanar yazdı:

Benzer bir sorunla been de uğraşıyorum, bazen hiç titreme yapmayan araba bazen de 100 120 arası direksiyonda sağ sol titremesi şeklinde kendini belli ediyor 

Aynen hocam, bazen bende dikkat ediyorum titreme olmayabiliyor ilginç bir şekilde :) Bugün finish balans yaptırdım ama henüz test edemedim. Bir sonraki adımda aklımda soru işareti kalmaması için ön tabla burçlarını değiştireceğim çünkü opel insignia için bir bülten yayınlamış ve bu titreme için iyileştirilmiş burç çıkardığını söylemiş. Bende buna sebep olabileceğini düşünüyorum en azından aks denemesinin yanında daha az maliyetli bir deneme olacaktır ilk etapta

Hasan Karabekiroglu yazdı:

Titreme sadece lastikteki balans veya lastik bozukluğundan kaynaklanmıyor olabilir. Ön takım da bir bozukluk veya yabancı cisim den kaynaklı olabilir 

kontrol etmekte fayda var. Kendi aracımdan pay biçeyim, kışın kar üstünde kullanıp sonra asfalta çıkınca titreme yapar ön düzendeki kar ve buzlar eriyince düzelir.

Sanırım lastik ve jant kaynaklı değil hocam bence de. Ön takım burçlarından şüpheleniyorum bakalım ama burçları biraz pahalı, uygun bir zaman değiştireceğim. Şimdilik finish balans yaptırdım ama test etmedim henüz. Test edip burada paylaşacağım

Önder Özcan yazdı:

Aks'ta hata olabilir. Lastiklere araç üzerinde balans yaparken, aks'ın da balans ayarını yapıyorlar.

Önder hocam bir kaç kişi de aynı şeyi söylemişti. Şunu merak ediyorum, örneğin 110-120 km de titreme başladı diyelim, aracı boşa atıyorum ve gaza basmıyorum ama titreme devam ediyor. Aks bu teoride de balans yapıyor olabilir mi? Ben daha çok gaz verirken aks sorunları varsa ortaya çıkıyor diye biliyorum ama yanlış biliyor olabilirim tabikide. Eğer aks yapıyor ise bunu, araç üzerinde yaptırdığım balans sadece geçici çözüm oluyor diye anlıyorum. Yani kök sorun hala orada duruyor olacak değil mi? Bugün yaptırdım araç üzerinde ama trafik ve yağmur nedeni ile o hızlara çıkıp test edemedim henüz

Metin Akbal yazdı:

Jantlar düzgün mü emin miyiz?

2 Lastikçi balans makinasında balans yaparken gözlemledi ve yamukluk yok dediler. Sadece hafif bir lastikte atlama var ama onunda yüke bindiğinde bu boyutta bir sıkıntı yaratmayacağından bahsettiler. Zaten kışlık lastiklerimde atlama olmamasına rağmen sorun onlardada vardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Erdem
Erkut Uysal yazdı:

İnsignianın kronik sorunu... Ben sol aksı komple degistirdim... Kısa süre sonra sağ aks ta basladı... 19 inçlik jantlarım bide... Aks kontrolunu yaptırın... 

Aynı şartlardamı sorun vardı hocam? Yani boşa atsanızda gaza basmanızda 110-120 civarlarında titreme varmıydı ? Aksı ne kadara mal ettiniz? Orjinalmiydi?

Erkan Işık yazdı:

Jantların orjinalmi orjinal degilse yapar lastikler iyi denmiş yokmuymuş lastikcide bir takımjantlı lastik onları takın onlarla test yapın sonra kusuru baska yerlerde arayın jant ve lastik diyorum ben

Jantlarım orjinal fabrika çıkışı. Lastik konusu şöyle, kışlıklarımı taktırdığımda da sorun devam ediyordu. Bir tek jant lastik birlikte değiştirip test etme şansımız olmadı maalesef

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Okan Erdem yazdı:

Aynı şartlardamı sorun vardı hocam? Yani boşa atsanızda gaza basmanızda 110-120 civarlarında titreme varmıydı ? Aksı ne kadara mal ettiniz? Orjinalmiydi?

110 ile 120 arası vibrasyon vardı... Opel Servisinde orjinal parça ve işcilik dahil 4500 TL gibi bir rakama mal olmuştu bana...

Yorum bağlantısı
Okan Erdem
Erkut Uysal yazdı:

110 ile 120 arası vibrasyon vardı... Opel Servisinde orjinal parça ve işcilik dahil 4500 TL gibi bir rakama mal olmuştu bana...

Ama kesti diyosunuz değil mi? Ne zaman değiştirdiniz hocam? Şimdi diğerini de değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Önder Özcan
Okan Erdem yazdı:

....

Önder hocam bir kaç kişi de aynı şeyi söylemişti. Şunu merak ediyorum, örneğin 110-120 km de titreme başladı diyelim, aracı boşa atıyorum ve gaza basmıyorum ama titreme devam ediyor. Aks bu teoride de balans yapıyor olabilir mi? Ben daha çok gaz verirken aks sorunları varsa ortaya çıkıyor diye biliyorum ama yanlış biliyor olabilirim tabikide. Eğer aks yapıyor ise bunu, araç üzerinde yaptırdığım balans sadece geçici çözüm oluyor diye anlıyorum. Yani kök sorun hala orada duruyor olacak değil mi? Bugün yaptırdım araç üzerinde ama trafik ve yağmur nedeni ile o hızlara çıkıp test edemedim henüz

....

Daha düşük hızlarda aks kaynaklı titreşimlerde - sanıyorum ki- boştayken titreşim olmaz. Yani torkun üst sınırlarındayken aks sebepli titreşim oluyor, gazdan ayağı çekince (ya da boştayken) sorun olmuyor. Ama 110-120 km gibi hızlarda ne beklemeliyiz bilemedim. Bence aynı titreşimi alırız sanki.

Bir de balans sayesinde akstaki titreşim alınırsa sorun da çözülmüş demektir. Sorun orda durmaz. Nasıl ki lastiği dengelemek için balans ayarı yapılıyor rve sorun çözülüyorsa bu da onun gibi.

Arkadan itişli araçlarda zaman zaman şaftın bile balansa ihtiyacı oluyor ve yapılıyor.

İnşallah dünkü yapılanlar çözüm olmuştur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

araç yükteyken yani gaza basarken özellikle yokuş yukarı titreşim oluyor gazı bırakınca kesiliyorsa aks eğridir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar
(düzenlendi)

Bugün arka sağ kaliperdeki sıkma sorununu tamir ettirdim, merkez içindeki mekanizma sıkışmış, temizlendi düzeltildi, önce zorlayarak döndürdüğümüz sağ arka teker şimdi rahatça ve kendiliğinden dönüyor, 100 120 arası çevreyolunda biraz turladım, 100 120 arası direksiyondaki sallantı şimdilik yok, arka disk ve balataları, sıkma var mı, eğiklik var mı bşr kontrol edin. 

tarihinde Mustafa Yanar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okan Erdem

Arkadaşlar bugün test etme imkanım oldu, titreşim azalsa da maalesef ortadan kalkmadı. Lastikçi arkadaşımın abisinde insignia var 18 inch jant lastik kullanıyor aracı. Uygun bir zamanda o aracın jant lastiğini benim aracıma takıp 1 gün test edeceğim. Böylece jant lastik kesin olarak aklımızdan şüphe olarak kalkacak

Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Okan Erdem yazdı:

Ama kesti diyosunuz değil mi? Ne zaman değiştirdiniz hocam? Şimdi diğerini de değiştirmeyi düşünüyor musunuz?

Kesti tabi... Sorun kalmadı... Haftaya sagda degistiricem servis bakimida geldi zaten bu hafta arayip siparis edicem yatmasin araba serviste bosuna parca erken gelsin bari...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okan Erdem
Erkut Uysal yazdı:

Kesti tabi... Sorun kalmadı... Haftaya sagda degistiricem servis bakimida geldi zaten bu hafta arayip siparis edicem yatmasin araba serviste bosuna parca erken gelsin bari...

Hocam bana da hbr verir misiniz buradaki konuda? Ben finish balans yaptırdım işe yaramadı. Değişim yaptığınızda ücret,servis vs bilgi verirseniz memnun olurum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...