İçeriğe Yönlendir

Çin Marsta Zhurong

Çağlar Bayur

Recommended Posts

Mehmet Göktürk
Çağrı Alaf yazdı:

Ben inandığım ve saygı duyduğum kendi dinim ile dalga geçmiyorum soru soruyorum Mehmet Bey Abi, Madem uzay gibi bir kavram var şu an rehber edindiğimiz kaynaklar ile uzlaşması lazım.

yerçekimsiz ortamda yazınca dalga geçtiğinizi düşündüm.

Yeni buluşların rehber edindiğiniz  kaynaklarla uyuşmak gibi bir zorunluluğu yok. Ona göre inancınızı revize edersiniz problem çözülür. Zaten öyle olmuştur dinler tarihinde. Çok tanrılı dinlerden tek tanrılı dinlere geçiş zaman içinde gelişerek olmuştur. "Alemlerin rabbı" der kitap o şekil düşünürsünüz biter. Namazın nasıl kılınacağı zaten kitapta yok.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

yerçekimsiz ortamda yazınca dalga geçtiğinizi düşündüm

Hayır hocam nihayetinde sabit şekilde kalamayacağız ben onu hayal ettim. Yoksa Tartışmanın hassas konulara gitmesini istemem kimsenin yine hassas olduğu konuların üzerine de basmak istemem sadece ben soru sormadan duramıyorum yapı olarak kasten bir noktaya yönlendirme yapmakta istemem. Uyarınız için teşekkür ederim. 😊

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Mehmet Göktürk yazdı:

dalga geçmeyelim.

Evren o kadar büyük ki. Ama o kadar büyük...Dünya üzerindeki tamamen rastlantısal evrimle bu şekilde bir insanlığın oluşması olasılığından binlerce kez ayrı dünya yapacak kadar büyük. Yani bir sürü yaratık medeniyet var ama birbirimize ulaşma ihtimalimiz yok. Sıfıra yakın. Dolayısı ile yok. 

Biz hala mescidi aksa'daki taşın ne işe yaradığını düşüneduralım.

1- Işık hızı evrensel limit , aşmak mümkün değil gibi.  Fizik kuralları tüm evrende geçerli sonuç olarak. 

2- Mesafeler çok uzak olduğu için haber almak göndermek mümkün değil gibi,

3- Dünya'nın uzaktan özel bir durumu bulunmuyor, fark edilmemiz kolay değil,

4-  Çok gelişmiş bir medeniyet  için biz önemsiz olabiliriz ,

benim okuduklarımdan çıkardığım sonuç bu. 

"Evren epey büyük bir yer. Eğer ki sadece biz varsak, bu epey büyük bir israf olurdu." C. Sagan 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

relaaaxxx     Evren ne kadar büyük değilmi, biliyorsunuz değilmi büyüklüğünü, ucu bucağı yok deniyor şimdi Allahı düşünün, bu evren onun yanında nokta bile değil, şimdi rahat olalım, geniş düşünün, böyle bir evren neden var?  bildiğiniz herşeyi unutun aga, takılıp kalmayın bazı şeylere, zaten içinizde hissedersiniz o sonsuzluğu, gece yatın sırtüstü uzaya bakın, aha önünüzde evren gibi kocamaaaan somut kanıt duruyor, hala göremeyenler varsın sansın kıyamet dünyanın yokoluşudur,  kimleeer geldi kimler geçti ve geçecek, daha yolumuz uzun, evren gibi ...... 

kaynak bilgi vs. çok fazla takılıyor millet, algılayamıyoruz bazı şeyleri, bir bilgisayar gibi düşünün, sıfır aldınız işletim sistemi yüklersiniz, birşeyler yapabilecek halae gelir ama yapamaz, sonra ek yazılımlar yüklersiniz harekete geçer, sonra internete bağlarsınız bir anda ufku açılır, sonra yükle veriy, yazılımı uçsun, bek neler yapar bu alet....

Bizde böyleyiz, kısıtlı bilgi, at gözlüğüyle bakma, bildiğin kadar olan bir havuzda dön baba dön, demek istediğim şu, keşfedeceğiz, keşfettikçce büyüyeceğiz ve ufkumuz açılacak, şimdi hayal bile edemediğimiz şeyler mümkün olacak belkide, o yüzden ben takılıp kalmamaya çalışıyorum, zincir kırmak lazım, sınır yok herşey olabilir bu evrende, genş düşünmek lazım...

Dinler mesela, eski zamanlarda direk neden İslam gelmedi mesela, neden? çünki insanlık o an olduğu seviyede anlayamazdı demek isteneni, galiba budüşüncenin dini bir kaynağıda vardı aklıma gelmedi şimdi, buna benzer birşeydi sanırım, yani dinler bile insanlığın gelişimine göre değişerek gelmiş, algı seviyemize göre, İslam neden son din denir peki? Bence son din çünki söylenecek herşeyi söylemiş bence Allah, bundan sonra şuanki seviyedeki insanlığa başka şey demesine gerek yok, gerisini İnsan kendisi getirecek seviyede artık, mucize göstermesine vs gerek yok, araştırdıkça bilimle fenle zaten demek istediğini göstermek istediğini anlayacak bu insanlık, neyse yine fazla uzattım, anlayan anlamıştır demek istediğimi....

kısaca yolumuz uzun arkadaş, takılıp kalmayın yok kıyamet kopacak alametleri vs, bunu diyenler halen uykudalar, iyi uykular...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:

1- Işık hızı evrensel limit , aşmak mümkün değil gibi.  Fizik kuralları tüm evrende geçerli sonuç olarak. 

2- Mesafeler çok uzak olduğu için haber almak göndermek mümkün değil gibi,

3- Dünya'nın uzaktan özel bir durumu bulunmuyor, fark edilmemiz kolay değil,

4-  Çok gelişmiş bir medeniyet  için biz önemsiz olabiliriz ,

benim okuduklarımdan çıkardığım sonuç bu. 

"Evren epey büyük bir yer. Eğer ki sadece biz varsak, bu epey büyük bir israf olurdu." C. Sagan 

1- gerek yok o hıza, solucan deliklerini araştır, uzayı bükersin kısaca, marsa varman anlık  süredir, ışık hızına gerek yok, örnek film lazımsa netfilixte Star Trek Discovery var, onu izle, büküm motoru nedir bak... (warp motoru) bu arada ışık hızı çok yavaş hatta kağnı, uzayda acaip yavaş kalırsın...

2- değil, o teknoloji şuan araştırılıyor ve ufaktan denemeler oluyor, örnek vereyim, bir hardisk al, 2. hardiskide evrenin sınırına koy, neydi yahu adı, bugünde unutuyorum hep, neyse kuantum fiziğinde birşeydi, bu iki hardisk arasında veri iletişim hızı anlık, o kadar hızlıki süresi yok hatta 0 diye düşün, adamlar bunu çözmekle meşgul şuan

3- geç dünyayı ama risk var, Hawkinge katılıyorum, yerimizi belli etmemekte fayda var....

4-yine Hawkinge katılıyorum, gelişmiş medeniyet bizi bulur ve gelirse teknolojilerini sen düşün, birde bizim kafadaysalar aha bittik biz

5- bunuda ben ekliyim, çok kısa mesafede atomdu sanırım, ışınlayabiliyorlarmış, devamını sen düşün...

6-bunda ben ekledim :) Cern de ne arıyorlar?

https://www.youtube.com/watch?v=O-9NdKqSEzE&ab_channel=FezaGezginleri

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Ali Cihangiroğlu yazdı:

bundan sonra şuan ki seviyedeki insanlığa başka şey demesine gerek yok, gerisini İnsan kendisi getirecek seviyede artık

İlk kez duyduğum güzel bir tabir. Bir çok şeyi açıklar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Solucan deliği, warp motoru falan bunlar fantezi gibi . Hawking'in bir çok kitabını okudum. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:

Solucan deliği, warp motoru falan bunlar fantezi gibi . Hawking'in bir çok kitabını okudum. 

Bir yıldızın ağırlığını simüle edebiliriz Evren Hocam Yıldızlar bile ağırlıkları ile evreni büküyorlar, kesenleri etrafında zaman kayması yaşanıyor hayal etmesi bile kalp atışını hızlandırıyor insanın. Sadece güneşin bile enerjisinin yarısı bunu belli ölçüde bunu başarabilmeye yeter hemde onu Yok etmeden, sadece enerjisini çok verimli paneller ve bataryalar ile depolayabilirsek bu, Tip 2 medeniyet seviyesine ulaştığımız anlamına gelir, o zaman günlük yapılan bir şey olacak bu. Böylelikle sonsuz kilometreler ötede ki hedeflere bükme katsayımıza göre trilyonlarca kat daha hızlı ulaşacağız. Bir nevi ışınlanma veya Star Wars'te ki HyperUzay. Uzay gemilerinde bulunan standart Evren bükme aracı olarak geçiyordu bu işin sırrı enerjiyi depolamadan geçiyor. Kullanması kolay. Bu konuda da aydınlanmayan çok nokta var ama yine sormaya başlarsam sabaha kadar uyuyamam. En basitinden ben burada bükerken ve yalnızca evrenin benim için bükülmesini istersem ne olacak? Arada kalan boşluk harici maddeler bundan nasıl etkilenecek? Enerjilerin iç içe geçmesinden dolayı Yapı bozulacak mı yani birbirine yaklaştırdığımız yıldızları nasıl ayıracağız ? 

///

Dipçe; Evren Bükme kalıbı algılayabildiğimiz üç boyutlu uzayı X - Y - Z Koordinatlarında iki nokta arasını birbirine yaklaştırmaya verilen addır. 

spoeesw.jpg

oo0k828.jpg

tkqot5d.jpg

1tvsoj1.jpg

3n4gl9c.jpg

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Evren Erakçora yazdı:

bence zamanı gelmedi, unutma imkansız diye birşey yoktur bu evrende....

kuantum fiziğiyle iligili şu var mesela, sonuna dek izle, deneyi yapılan şeyler, hayal dediklerimizin temeli atıldı zaten, zaman lazım sadece....

https://www.youtube.com/watch?v=Xl3b9kmdmoI&ab_channel=BebarBilimBebarBilim

haa birde, solucan delikleri blidiğim kadarıyla gerçek, çalışmasını çözdüğün an olay biter, şak Marsta yada başka bir galaksidesin, ışık hızıyla gitmene gerek yok, zaten çok yavaş ve gitsen bile bozulma vs oluyor, iyi birşey değil:)

Çağrı Alaf yazdı:

tkqot5d.jpg

klasik örnektir bu, şimdi hayal gibi geliyor ama gidişat fena, bir bakmışın oluvermiş...

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Mehmet hoca, birazda sen aydınlat bizi, benden bu kadar, yeterli veri yok :D  dıııt: system error, insufficient data...

şurayı aratma bana bak :)

maxresdefault.jpg

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

"Hepimiz bir simülasyonun içindeyiz bence..Ergen bir uzaylı sıkılıp oyunu kapattığı an her şey bitecek" diyordu okuduğum bir makalede..Ne zaman GTA oynasam aklıma gelir..

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Mehmet hoca, birazda sen aydınlat bizi, benden bu kadar, yeterli veri yok :D  dıııt: system error, insufficient data...

şurayı aratma bana bak :)

1- Quantum entanglement var sanırım ispatlandı. Yani bizim nur yüzlü dedemiz hem yemen harbinde süngü sallıyor hem aynı anda orakla tarlada biçiyor. Vurun aslanlarım diye bağırıyor. Bu olabilir dendi.

2- Uzayın bi yeri ile diğer yeri arasında sıçramalar böyle şeylerle olabilir sanıyorum. Bu konular daha çok açık değil. Öyle kolay şeyler de değil ama ilk yapılacak iş yerçekimini kaldırmak olabilir yahut bu çekimi kontrol etmek olabilir bu da uzay gemisi yapılmasında aşamadır.  Işık hızı aşılmadan bir yere gitmek olanaksız. Bu nedenle boyut değiştirilmesi lazım yahut işte negatif kütle gibi şeylerle uğraşmak lazım. Bunlar çok uzun süreler sonra yapılabilecek belki de yapılamayacak şeyler. Ama yapılamaz dememek lazım. 150 sene önce radyo dalgası olduğunu bilmiyorduk. Şimdi herşeyimiz vayrılıs...

3- Kağıtla verilen örnek Çağrı'nın örneği bi nevi doğrudur ama onu tabi kağıt düzlemi ile anlatıyor o iş o kadar kolay değil. 

4- Mescidi aksadaki taş bu konuda yardımcı olabilir. İncelenmeli.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mescidi aksadaki taş bu konuda yardımcı olabilir. İncelenmeli.

Hocam eğer havada asılı taş ise o gerçek değil zaten. Şopla yapılmış ve millet her zamanki gibi araştırmadan inanmış. Asıl muallak taşı yerin altında ve 3 kutsal din kendince bir yerden tutup çekeşliyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Metin Mankal yazdı:

"Hepimiz bir simülasyonun içindeyiz bence..Ergen bir uzaylı sıkılıp oyunu kapattığı an her şey bitecek" diyordu okuduğum bir makalede..Ne zaman GTA oynasam aklıma gelir..

Kimbilir kimlerin işine çomak soktun oyunu kapatıp. 😆

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Arifin Manchester a attığı gole bakmıştım . Olay nereye gelmiş.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Metin Mankal yazdı:

Hepimiz bir simülasyonun içindeyiz bence..

mantıklı ....55ea517cf018fbb8f8780e13.jpg

matrix_reloaded_neo.jpg

"bildiğim tek şey, hiçbirşey bilmediğimdir..." 

Sokrates

Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Ben de bir tek ben çok meraklıyım bu işlere zannediyordum. Ayhan tarakçı'yı takip eden var mı aramızda.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Başka gezegene gitmenin araştırılması için harcanan emek ve parayı dünyayı korumak için harcarsak gerek kalmayacak ama. Nüfus çok onu da pandemi, savaş, kıtlık vs ile hallederler nasılsa... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Furkan Avcı yazdı:

Başka gezegene gitmenin araştırılması için harcanan emek ve parayı dünyayı korumak için harcarsak gerek kalmayacak ama. Nüfus çok onu da pandemi, savaş, kıtlık vs ile hallederler nasılsa... 

Harcanan paralar mühendislere, onlara yemek veren şirketlere, onların tedarikçilerine dağılıyor gidiyor. Bu yine bir çalışmadır teknolojik aktivitedir. Uyuşturucu satıp insanları zehirlemiyor mesela yahut aynı işi silahla da yapabilirdi terör örgütlerine silah satarak o parayı harcayabilirdi.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Göktürk yazdı:

Harcanan paralar mühendislere, onlara yemek veren şirketlere, onların tedarikçilerine dağılıyor gidiyor. Bu yine bir çalışmadır teknolojik aktivitedir. Uyuşturucu satıp insanları zehirlemiyor mesela yahut aynı işi silahla da yapabilirdi terör örgütlerine silah satarak o parayı harcayabilirdi.

1. cümle :

Evet bende aynı şeyi söylüyorum, aynı parayı aynı mühendislere ve tedarikçilerine dünyayı yok olmaya götürecek durumlardan kurtarmaları için verebiliriz. 

2. Cümle :

1. Cümlenin alternatifi nasıl oldu anlamadım :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Furkan Avcı yazdı:

1. cümle :

Evet bende aynı şeyi söylüyorum, aynı parayı aynı mühendislere ve tedarikçilerine dünyayı yok olmaya götürecek durumlardan kurtarmaları için verebiliriz. 

2. Cümle :

1. Cümlenin alternatifi nasıl oldu anlamadım :)

mühendislere gidiyor ekonomiye giriyor dolayısı ile dünyayı yok olmaya götürecek çalışmalar yine bu ekosistemde paranın el değişimi ile devam eder edecektir. Öte yandan aynı ekonomik aktiviteyi "kötülük" olarak da yapabilirdik ikinci cümledeki.

Dolayısı ile ortadoğudaki terör örgütlerine silah satıp elde edilen gelirle de yeşil enerji projesi desteklenebilir, uzaya roket gönderip oluşan ekonomiden elde edilen gelirle de yeşil enerji desteklenebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Furkan Avcı yazdı:

yalnız tek gezegen çok riskli ve eninde sonunda tarihte olduğu gibi reseti yiyecek, yokolması olayıda muhtemel, uzaya yayılmak şart yoksa soyumuz kurur...

ben direk uzatmadan olacağı yazayım, şuan doğayı koruyup bir yandanda başka gezegen aramamız şart, nüfus olayı ise gezegene zarar vermeden şekil a daki gibi halledilir, corona yapay ise daha hiçbirşey görmedin diyim sen anla.....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Cihangiroğlu yazdı:

nüfus olayı ise gezegene zarar vermeden şekil a daki gibi halledilir, corona yapay ise daha hiçbirşey görmedin diyim sen anla.....

bozulmadan , zevkine eski arabalar yenilendikçe kaynak yetişmez tabii, gül gibi fiesta varken....

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Çağlar Bayur yazdı:

bozulmadan , zevkine eski arabalar yenilendikçe kaynak yetişmez tabii, gül gibi fiesta varken....

benim fiesta zaten yeniydi, gerek yoktu kaynağa hemde :)

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...