İçeriğe Yönlendir

Cam Film Işık Kırılma Sorunu

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Merhaba. hybrid corolla için llumar atr serisi ve ön cama air80 yaptırmayı düşünüyorum. Birkaç çekimcem var ama. Sizlerin görüşünü merak ediyorum. Filmi bahçelievler’de afm llumar’da yaptıracağım. Llumar web sitesinde bayi olarak gözüküyor. Aynı kişinin florya’da da yeri var. 

Çekince 1; yapacak arkadaş uyardı. Özellikle corollo’da arka filmi sökerken rezistans kopuyor dedi. Diğer araçlarda nadir kopma oluyor dedi. Ama titiz yapıyoruz, filmi sökmek için sebep bırakmıyoruz dedi. 

Çekince 2; ışık kırılmaları. Arka ve ön camda ne düzeyde kırılma yaşarım? Gece yolculuğu yapıyorum. 

Çekince 3; çarpışma önleme, adaptif hız sabitleme vs gibi şeylerin ön camda sensörü var. Film bu sensörü etkiler mi?

Fikir; amacım görünüş değil, güneşten korunmak, sıcak arabaya oturmamak, klima tasarrufu. Malum bizde klima elektrikli  50 numara yaptırsam çok mu açık kalır?

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Llumar Atr nin dukkanda film kaplanmış cam ve ısi tabancası ile yapılan testine bakmıştım. Eğer bir kandırmaca yok ise çok iyi ısıyı kesiyor.

Benim aracta arkalar orijinal karartilmis olduğundan renk tutması için llumar in başka bir serisinin kullandım ondanda memnunum.

Air 80 yaptıran bir BMW nin on camina dikkatli bakınca hafif bir netlik fark var. Gece kırılma yapar diye düşünüyorum ama ne kadar sıkıntı olur bilmiyorum.

Ancak özellikle klima verimliliğini artıracağı kesin

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Tansu Hocam Merhaba,

Bir önceki aracım için aynı yerde cam filmi yaptırdım.

Hem film kalitesi hem de işçilikleri çok iyi (idi).

Şimdi nasıldır bilemem. Aynı çalışanlar var mı, aynı kalitede film mi kullanıyorlar.

Ama ben çok memnundum.

Hem güneş ışınlarını çok iyi kesiyordu hem de filmlerde en ufak bir solma vs yaşamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Aydın Sert yazdı:

Tansu Hocam Merhaba,

Bir önceki aracım için aynı yerde cam filmi yaptırdım.

Hem film kalitesi hem de işçilikleri çok iyi (idi).

Şimdi nasıldır bilemem. Aynı çalışanlar var mı, aynı kalitede film mi kullanıyorlar.

Ama ben çok memnundum.

Hem güneş ışınlarını çok iyi kesiyordu hem de filmlerde en ufak bir solma vs yaşamadım.

Aydın hocam salih diye bir arkadaş vardı, o bu sene ayrılmış. Onun iyi iş çıkardığını duydum hep. Ama yenisi nasıl bilmiyorum açıkçası

merak ettiğim ön arka camda gece görüş azalması ve ışık kırılması olayı. Sizde oldu mu hiç?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ön cam filme zaman zamn değişik isimler takıyorlar, gerçek olan ise çok başarılı, bende atermik cam olmasa yaptıracğım ilk iş o olurdu. emniyet kemeri her zaman takılmalı diye spot ta geçelim. gerçek kaliteli filmde far/gece/yağmur da negatif bir etki olmaz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Bu marka değil ama 3m marka kullandım önceki aracımda. 3 numara diye tabir edilendi. Gece geri parkederken aynaları görmem için camı açmam gerekiyordu.

Ben de kendi aracıma yaptırmayı planlıyorum ama ön cama asla düşünmüyorum. Ön yolculara 1 numara, arkalara ise şeffaf (orjinal karartmalı) aklımdan geçen. Tabi işin detayı ne olur bilemiyorum.

Siz de tecrübelerinizi paylaşırsınız yaptırdıktan sonra :)

Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Önceki aracımda ön cam air80 yaptırmıştım. Kesinlikle parasını sonuna kadar hak ediyor. Görünüm olarak çok dikkatli bakınca anlayabiliyorsunuz varlığını. Çok ama çok hafif yeşilimsi görünüyor film. Gece ya da gündüz görüşle ilgili en ufak bir sorun yaratmıyor ki ben gözlüklüyüm [emoji851]

Llumar kalitesinde olduğunu söylediği bir marka yaptırmıştım diğer camları. Ben sanırım 75% olanını yaptırmıştım. Biraz koyuluğu fazla olmuştu galiba. Llumar, 3M gibi markalar yanlış hatırlamıyorsam numaralandırma yerine koyuluğu % olarak ifade ediyorlar.
07c0f2cb7350888157387df22ab4524b.jpg
c25ec9ae2e5bd007e2706f047f1cc228.jpg
Ah güzel Astram 🥲. Devrini verdiğim günkü son fotolarım.

Kapalı otoparkta ön cam pek belli olmuyor ama diğer camlar gördüğünüz gibiydi.

Karanlıkta yan ayna kullanmak gerekince cam açmadan geri manevrası yapmak zor oluyordu. Kapalı otoparkta da aynısı geçerli.

Güneş olayına gelince, verdiğiniz paraya değdiğini göreceksiniz. Gerçekten yazın güneş altında kalsa bile, klima daha çabuk soğutunca zaten parasını çıkarmaya başlıyor.

O yapılan testler doğru yani. Isı tabancasıyla yaptıkları şov değil, film gerçekten çok etki ediyor.

Bende, air80 in artan parçalarını arka yan camların filmlerinin üzerine yaptırmıştım. Yani üst üste hem siyah film hem air80 oldu. Şeffaf olduğu için rengi değiştirmedi ama güneş ışınlarına etki etmişti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Tansu bey, fiyatlar ne durumda? Ben 2019 Ramazan bayramı arefe günü yaptırmıştım. Llumar air80 ön cam için 800 ₺ vermiştim. Diğer 5 cama da ön cam kadar vermiştim ama onlar Llumar değildi. Kalite olarak kesinlikle llumara yakındı ama..

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

@Oktay Göktaşanladığım kadarıyla air80 hiçbir sorun yaşatmıyor. Yan camları zaten modifiye derecesinde koyu yaptırmayacağım. Ya %35 ya da %50 düşünüyorum. Yarın dükkanda karar vereceğim. 

Tek sıkıntım arka cam kaldı. Yapan adam özellikle corolla’da sökerken rezistans sökülüyor yani dedi. Bunu açıkça belirtti. 
birkaç kişi atr’de ışık kırılması oluyor ama atc’de olmuyor dedi. O da garibime gitti

@Sani Gerşon yazarım elbet. Ben özellikle ön cam için yaptırıyorum. En çok sıcaklık oradan geliyor

Oktay Göktaş yazdı:

Tansu bey, fiyatlar ne durumda? Ben 2019 Ramazan bayramı arefe günü yaptırmıştım. Llumar atr80 ön cam için 800 ₺ vermiştim. Diğer 5 cama da ön cam kadar vermiştim ama onlar Llumar değildi. Kalite olarak kesinlikle llumara yakındı ama..

ikisini 1700’e yaptıracam. Dediğiniz gibi ön cam 800 sanırım 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Oktay Göktaş

Yani bende, AFL+ sistemini çalıştıran kamera ön camdaydı ama onun bulunduğu bölge kapakla kapalı, oraya film gelmiyordu, o yüzden o sisteme etkisi olmadı. Ön camda bizim üniye giriş kapılarını açan hgs etiketi yapıştırmıştım film üzerine, onu etkilemedi.

Fiyat iyiymiş. Ben de tekrar sorayım burada, şimdiki arabada yok film ve cam tavan var artı olarak. Bana da şart air80.

Bu arada bunu yazacaktım en başta, en sona kaldı[emoji28] benim camlar koyu görünüyor ama ön taraf sanırım daha açıktı. İçerisi belli oluyordu. Arka için daha koyu 75 olandı sanırım. Çünkü çocuklar küçük, içerde bazen mahremiyet gerekebiliyor.

Belgeleri olsa net söylerdim, satarken dosyayı verdim. Her şey orda vardı. Hatırladığım kadarıyla böyle..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

arka cama bod perde kullan kardeş, gayet güzeldir.

Bunu aradım ama tam da bulamadım. Yani corolla şu model için perde diye satışı yok sanki. Araca özel mi yapıyorlar

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bunu aradım ama tam da bulamadım. Yani corolla şu model için perde diye satışı yok sanki. Araca özel mi yapıyorlar

nasıl bulamadın, 2020 corolla bod perde yaz bir dolu çıkar...

https://www.trendyol.com/bod/toyota-corolla-perde-2019-sonrasi-p-6724806

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

ön cam atermik olacak yada yapacak birşey yok, pişeceksiniz, ha az pişeyim diyorsanız iç kısımdan bir kaç kat kaliteli UV korumalı wax atın, bunu tüm camlara yaparsanız uzun yolda yazın kollarınız çok daha az kızarır, deneyimle sabittir :)

Not: ön cama içten dışına hızlı cila yada az wax, diğer camlara her türlü uyar, hızlı cilada destek olur bu arada....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Babamin corolla ile tatile gidicektim, cam filmi yapan arkadasa gittim... Dedim ufaklik var arabada biliyosun filmleri ona gore yap... Bıraktım arabayı tam çıkarken arkalar 4 önler 3 gibi bisi duydum... Akşam üzeri arabayı almaya bi gittim, Dışardan içersi gözükmuyo ama içerden de dışarısı gözükmüyo sağa sola dönerken yan camlari açmak zorunda kalıyorum... Ertesi gün gidip söktürmüstüm... :)

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yaptıracağım filmde dışarıdan içerisi gözüküyor zaten. içeriden dışarısı normal camdan biraz farklı. Şu fotofa önler atr35, arkalar atr20  ben zaten 35 veya daha incesi 50 yaptıracağım.DSC05522.JPG.de6501d48aa1c88a4481480d049

DSC05521.JPG.7b573c2da05f7948febeb45a093

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert Gulkokan yazdı:

Arkadaş ön cama air 80 yaptırdı öncesinde çok kaliteli hiç belli olmayacak dedi bir geldi hani dedim kabak gibi belli idi. Birkaç hafta sonrada önüne polis atladı ışıklarda ön cam filmini ya hemen sök ya da ceza yazarım deyince söküp atmıştı

Önüne polis mi atladı? 10 senedir istanbul’da aktif araç sürüyorum. Her yaz antalya trabzon yaparım. Ne istanbul’da ne de uzun yolda önüme kimse atlamadı durdurmadı. Bana mı denk gelmiyor acaba. Air 80 cam filmi %77 ışık geçiriyor. Müsade sanırım %85’e kadar. Muayeneden geçiyor. Çok zorlayıcı bir polis değilse bu filme bir şey denmiyor. Dışarıdan zaten içerisi net şekilde gözüküyor

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mert Gulkokan yazdı:
Tansu Kalafatoğlu yazdı:
Önüne polis mi atladı? 10 senedir istanbul’da aktif araç sürüyorum. Her yaz antalya trabzon yaparım. Ne istanbul’da ne de uzun yolda önüme kimse atlamadı durdurmadı. Bana mı denk gelmiyor acaba. Air 80 cam filmi %77 ışık geçiriyor. Müsade sanırım %85’e kadar. Muayeneden geçiyor. Çok zorlayıcı bir polis değilse bu filme bir şey denmiyor. Dışarıdan zaten içerisi net şekilde gözüküyor

Air 80 renksiz değil ama sokaktaki adam bile 80 nin takılı olduğunu çok rahat anlar. Zaten içerisi gözüküyor ona lafım yok ama yine de film olduğu net şekilde anlaşılıyor

Zaten mavi yeşil gibi dışarıdan belli oluyor. Sanırım oradan fark ediliyor

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ön-arka yan camlara ve arka cama bir şey diyen yok. Fakat ön cama film kesinlikle yasak diye biliyorum. Oğlumun passat ta ön camda film vardı, Ankara da Çankaya semtinde polis durdurmuş ve yasak olduğunu söyleyip. sökersen ceza yazmam demiş. Benim çocuk ta ceza yememek için sökmüş. Sonra yeniden çektirdi.

Arka cam rezistans konusunda da, %90 zarar görüyor.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

kanuna karşı saygımız bu seviyeye indi sonuçta..

yasak ne demek? yasak demek..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Lumar yaptırdığım 3. arabam bu. İkisini bahçelievler afm’de Audi’yi ise Maslak Gençler’de yaptırdım. Aslında Tanzer’e yaptıracaktım ama hem aynı mala daha fazla para istedi hem de eskiyi sökmem dedi. Gelen süper lüks otolardan dolayı fazlaca doymuşlar sanırım, esnaflık yok. Gençler Cam’dan memnun kaldım. Bir de camcı oldukları için olaya bayağı hakimler. 

Filme gelince hiç tereddüte gerek yok kesinlikle görüşü engellemiyor içeriden. Air75 var benim önde, 80’deki yeşil ton arabaya yakışmaz diye bunu önerdiler. Film olduğunu anlamak imkansız, hele öyle polisin atlaması filan ihtimal dışı. Belki sahte film yaptılar o arkadaşa bilmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hevesinizi kırmak istemem ama:

1- Boğaz köprüsünde benim de önüme polis atladı hem de en sol şeritteyken. APP Plaka yüzündendi.

2- Kanunda cam filmi her türlü yasak. Muayeneden geçmesi bir şey ifade etmiyor. Sadece tek kişilik yönetimin getirdiği "ceza kesilmesin" talimatından sonra kesilmiyor ceza.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Mehmet Göktürk yazdı:

kanuna karşı saygımız bu seviyeye indi sonuçta..

yasak ne demek? yasak demek..

Hocam, belki yazdığınızı ben üzerime alınmış olabilirim, fakat kanunlara karşı kesinlikle saygım vardır. Bu seviyeye inmiş gibi görünme sebebi ise kanunların kişilere göre uygulanmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü tanıdığım bir kaç polis memurunun arabası bile içi görünmeyecek derecede film kaplı.

Benim arabamda da film var, ama gösteriş için değil. Eşimde tansiyon, bende şeker var. Güneşe maruz kalmak iyi gelmiyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...