İçeriğe Yönlendir

Klima Tavsiyesi

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Ü.Emre Kartal

Merhabalar herkese, geçen seneden beri aklımda olan ancak bu sene ev değiştiririm düşüncesi ile ertelediğim bir konuydu kendileri. Bu yaz klimasız geçmeyecek belli. 

1+1 ev için altyapısı salonda hazır. Evin toplamı 50 m2 civarı diğer oda ile arada tek duvar var o duvarda da klima yeri mevcut. 

Aklımda birkaç şey var; 

1) 2 iç üniteli bir şey alsam tek klima için konulmuş altyapı kullanılarak aynı duvarda arkalı önlü iki oda için montaj olur mu?

2) Evi ileride değiştireceğimi düşünerek 9000 yerine 12000 alsam rahatsız eder mi? Fatura yönünden vs olumsuz etki görür müyüm? 

3) En can alıcı soru ne alayım? 😁

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

1 - Olur

2 - Multi alacağınız için 9 + 12 alabilirsiniz odaların biri yatak olası olacak oraya ufağı salona büyüğü montajlatırsınız.

3 - Şahsen Daikin öneririm veya Mitsubishi. Bütçenize göre Vestel de alabilirsiniz kliması sorunlu değil. Salonda Daikin yatak odamda Vestel var babamlarda da 18lik Mitsubishi var. 3 klimada sorunsuz kaç senedir çok şükür. 

https://www.akakce.com/klima/multi-klima.html bu linkten inceleyebilirsiniz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Teknik bilmem klima için ama dün bir reklama denk geldim.

Toshiba'da 2 klima birden kampanyası var incelemenizde fayda olabilir.

İleride büyük evde faydası olur. Rakamlar da şuan için tek klimadan biraz hallice.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Muhammet Ali Deli yazdı:

1 - Olur

2 - Multi alacağınız için 9 + 12 alabilirsiniz odaların biri yatak olası olacak oraya ufağı salona büyüğü montajlatırsınız.

3 - Şahsen Daikin öneririm veya Mitsubishi. Bütçenize göre Vestel de alabilirsiniz kliması sorunlu değil. Salonda Daikin yatak odamda Vestel var babamlarda da 18lik Mitsubishi var. 3 klimada sorunsuz kaç senedir çok şükür. 

https://www.akakce.com/klima/multi-klima.html bu linkten inceleyebilirsiniz. 

Aslına bakarsanız şuanki evin tamamına 9000 bile yetecek durumda alan bakımından. Ben 12000 alayım diyorum ama diğer yandan da klimanın konumuda tam karşıda olunca çarpılır mıyım demeden duramıyorum. 

Oğuzkan Erışık yazdı:

Teknik bilmem klima için ama dün bir reklama denk geldim.

Toshiba'da 2 klima birden kampanyası var incelemenizde fayda olabilir.

İleride büyük evde faydası olur. Rakamlar da şuan için tek klimadan biraz hallice.

Şimdi baktım fiyatlarına ama eğer doğru gördüysem 12000 civarı 🙂 Ayrı ayrı alınır gibi bu rakama. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Ü.Emre Kartal yazdı:

Şimdi baktım fiyatlarına ama eğer doğru gördüysem 12000 civarı 🙂 Ayrı ayrı alınır gibi bu rakama. 

Marka ile alakalı olabilir belki fiyatlar. Üstün körü bakmıştım. Şimdi tekrar bakınca diğer markalarda daha uygun olduğunu gördüm. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Japonlar iyidir ama fiyatlrı uçuk maalesef.

Hangi klimayı alırsanız alın inverterli tercih edin. Benim salonda 18binlik vestel klasik klima vardı. Klima kurulduğundan beri tam performans vermedi, sürekli gaz eksiltiyordu sanırım.servis geliyor sorun yok diyor, neyse bende ikinci el bir yeni nesil arçelik inverter buldum 9 binlik. Vesteli verdim Arçelik i taktırdım. Hem fatura hem soğutma olarak çok farketti. Onca sene boşuna eziyet çekmişim.

Vestel evet yerli üretim ama benim kullandığım seride kalite çok düşüktü. İç fan dönerken vibrasyon sesi yapıyordu. Klimayı kapatınca bazen ön ızgaraları açık kalıyordu. 2 kere açıp kapatıca düzeliyordu. 2 kere servis geldi, sorun yok deyip gitmişti. Arçelik in çalıştığı duyulmuyor bile.

Klimayı seçtikten sonra diğer önemli husus montaj. Monte ederken vakumlama işlemi yaparlarsa( zaman aldığı için genelde yapmıyorlar) Soğutma performansı çok daha iyi oluyor. Eve gelen montajcıya bu işlemi yapmıyorsa diretin veya bahşiş verin vakumlama yapsın.

Odaya göre büyük klima seçerseniz klima çok dur kalk yapıyor, ortamın konforunu bozuyor. İnverter değilse çok elektrik harcıyor.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Gökmen

Cop ve Eer değerleri yüksek inverter bir cihaz tercih etmelisiniz.İç ve dış ünite ses değerleride önemli.

En iyi klimayı bile alsanız montaj çok önemli.Kesinlikle vakum yapılmalı.Vakum yapılmayan montajı kabul etmeyin.

iç ünitesi sesli çalışan klimalar takır,tukur ses çıkarıp çok can sıkıyor.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Ü.Emre Kartal yazdı:

Aslına bakarsanız şuanki evin tamamına 9000 bile yetecek durumda alan bakımından. Ben 12000 alayım diyorum ama diğer yandan da klimanın konumuda tam karşıda olunca çarpılır mıyım demeden duramıyorum. 

Bu tercih size kalmış kendiniz konumu özellikleri değerlendirirsiniz. Küçük olması da büyük olması da iyi bir şey değil. Oda büyüklüğüne göre standart olmalı. Ayrıca 12 alıp tüm evi soğutabilirsiniz de multi almazsanız bu da bir fikir. Kafanıza yatanı yapın tek uyarım klimada bilinmedik markalar da çok onlardan almayın. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Erhan Doruk yazdı:

Odaya göre büyük klima seçerseniz klima çok dur kalk yapıyor, ortamın konforunu bozuyor. İnverter değilse çok elektrik harcıyor.

Evin alanından dolayı 9000 bile gayet yeterli hatta fazla gelecektir diye düşünüyorum. Diğer yandan da 12000 alayım ileride de kullanım mümkün olsun diyorum. Ama kararsızım, inverter alacağım kesinlikle.

Mustafa Gökmen yazdı:

Cop ve Eer değerleri yüksek inverter bir cihaz tercih etmelisiniz.İç ve dış ünite ses değerleride önemli.

En iyi klimayı bile alsanız montaj çok önemli.Kesinlikle vakum yapılmalı.Vakum yapılmayan montajı kabul etmeyin.

iç ünitesi sesli çalışan klimalar takır,tukur ses çıkarıp çok can sıkıyor.

Vakum işini öğrendiğim iyi oldu. Ufak ufak araştırmaya başlayayım bakalım neler çıkacak model

Yorum bağlantısı
Barış Göktürk

Sondan başa doğru giderek anlatayım ben de:

Klimaların çalışma mantığı ve kullanılacak elemanlar herkesin malumu. Hemen her sektörde olduğu gibi tüm dünyada klimayı oluşturan iç elemanların üreticileri de belli. Hal böyleyken; belli başlı markalar -ki bunlar genelde Japon oluyorlar- dışında kalan markaların hemen hepsi aynı ürün aslında.

Satış sonrası servis konusu da bizimki gibi ülkelerde neredeyse aynı. Sadece belli başlı markaların hemen her kentte fazla sayıda servisi olur. Onlar da çoğu zaman montaj yaparlar. Öte bir meziyetleri çoklukla yoktur...

İnverter teknolojisi artık olmaza olmazı oldu bu işin. Özellikle gürültü yönünden epey aşağılara çekiyor ses seviyesini. EER ve COP değerleri elbette önemli ancak iş faturaya geldiğinde öyle aman aman fark beklemeyin. Bu bakımdan bu değerler de işin pazarlama tarafı olmuş.

Klima kapasite hesabı genelde fazla fazla yapılır. Bu biraz ilerde duyulacak gereksinimin artacağı öngörüsüne, biraz da fazla para kazanma dürtüsüne dayanır ki bence aldatıcı oluyor tüketici açısından. Ben olsam, hesaplanan ihtiyacın bir tık altını alırdım. 

12Bin BTU'yu ben vakti zamanının 20 TL'sine benzetirim: Ne aç bırakır; ne de yol da. Hem karın doyurur; hem yola götürür. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Ben multi sisteme 12-13 bin para vereceğime 6.500 TL ye iyi bir 18.000 lik klima alırım salona takarım. Böylelikle yatacağınız odada klimanın direk temasına maruz kalmazsınız. Hem cebiniz hem sağlığınız etkilenmez. Ben 4+1 evde oturuyorum genellikle salon ve mutfakta oturuyorum. Normalde Mersin’de her odada klima olur. Ben koridora bir klima taktım ve kullandığım odaları bu koridordaki klima ile soğutuyorum yatmadan 1 saat önce diğer yatak odaların kapılarını açıp salon ve mutfağın kapılarını kapatıyorum. Bu sefer yatak odaları soğumaya başlıyor. Böylelikle tek klima ile hem tasarruf etmiş oluyorum hemde direk klimanın etkisinde kalmayıp sağlık sorunu çekmiyorum

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Barış Göktürk yazdı:

12Bin BTU'yu ben vakti zamanının 20 TL'sine benzetirim: Ne aç bırakır; ne de yol da. Hem karın doyurur; hem yola götürür. 

Haklısınız, zaten öyle uzun süreli kullanım olmaz. Akşamları kullanılır, ama 12000 bile şuanki yere fazla gibi. En kısık şekilde kullanmak gerekecek. 

Arda Bülent Güzel yazdı:

Ben multi sisteme 12-13 bin para vereceğime 6.500 TL ye iyi bir 18.000 lik klima alırım salona takarım. Böylelikle yatacağınız odada klimanın direk temasına maruz kalmazsınız. Hem cebiniz hem sağlığınız etkilenmez. Ben 4+1 evde oturuyorum genellikle salon ve mutfakta oturuyorum. Normalde Mersin’de her odada klima olur. Ben koridora bir klima taktım ve kullandığım odaları bu koridordaki klima ile soğutuyorum yatmadan 1 saat önce diğer yatak odaların kapılarını açıp salon ve mutfağın kapılarını kapatıyorum. Bu sefer yatak odaları soğumaya başlıyor. Böylelikle tek klima ile hem tasarruf etmiş oluyorum hemde direk klimanın etkisinde kalmayıp sağlık sorunu çekmiyorum

Ne yazıkki öyle, rakamlar yüksek. Tek çekincem ses ve tüketim. Bütçede çok arada olunca seçim zorlaşıyor

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel
Ne yazıkki öyle, rakamlar yüksek. Tek çekincem ses ve tüketim. Bütçede çok arada olunca seçim zorlaşıyor

Samsung wind free ye bakmanızı tavsiye ederim. Ben çok ama çok memnunum
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Arda Bülent Güzel yazdı:

Samsung wind free ye bakmanızı tavsiye ederim. Ben çok ama çok memnunum

Onu bende gördüm hatta Erkut Bey video göndermişti, ona bakarken hemen peşine aşırı gürültülü çalıştığına dair video görünce çekindim. 

Birazda markadan geçmiş servis deneyimim kötü olunca geri durdum açıkçası. 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

İklimsa üzerinden sigma comfort 12000 lik SGM12INVDMS modele ne dersiniz? 

4070 e 9 taksit alabiliyorum

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Sigmalar güzel cihaz. Bağlantıya gelen servise vakum yapıp yapmadıklarını sorun. Yapmıyoruz, cihaz bozuk, gerek yok vb derlerse bağlatmayın.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
İlkay BAŞARAN yazdı:

Sigmalar güzel cihaz. Bağlantıya gelen servise vakum yapıp yapmadıklarını sorun. Yapmıyoruz, cihaz bozuk, gerek yok vb derlerse bağlatmayın.

Bunun 2 modeli var şuan, fiyatları aynı ama indirim oranı farklı. Hangisi yeni seri acaba

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ü.Emre Kartal yazdı:

Bunun 2 modeli var şuan, fiyatları aynı ama indirim oranı farklı. Hangisi yeni seri acaba

Onu bayi bilir ama indirimi fazla olan satmayan elde stoğu fazla olan oluyor genelde.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Daha yeni Daikin aldım. Bakalım taktırıyoruz. Kullananlar memnun inşallah memnun kalırız.. Bundan 8 sene önce SEG almıştım inverter teknolojisi yeni yeni geliyordu o sebepten inverter değil düz modeldi ancak geçen sene bozuldu. Soğutması güzeldi.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ü.Emre Kartal yazdı:

İklimsa üzerinden sigma comfort 12000 lik SGM12INVDMS modele ne dersiniz? 

4070 e 9 taksit alabiliyorum

Aldım gitti🙂

Diğer modeli henüz stoklara girmemiş, 4900 lira olunca ciddi fark oldu. özellikte ciddi bir fark yok dediler bakalım

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Hayırlı olsun ben de eski klima bozulunca lg 12000 lik inverter wi fi modelini aldım 4200 tl ye. Bu hafta takıldı henüz uzum test yapmadım ama kompresöre 10 yıl garanti vermeleri ve wi fi hoşuma gitti. Fiyat olarak vestel(mümkün olduğunca almam) baymak demirdökümle aynı sayılır ve daha çok imkan sunuyor

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Köksal Yılmaz yazdı:

Hayırlı olsun ben de eski klima bozulunca lg 12000 lik inverter wi fi modelini aldım 4200 tl ye. Bu hafta takıldı henüz uzum test yapmadım ama kompresöre 10 yıl garanti vermeleri ve wi fi hoşuma gitti. Fiyat olarak vestel(mümkün olduğunca almam) baymak demirdökümle aynı sayılır ve daha çok imkan sunuyor

Sizede hayırlı olsun, lg nin de avantajı baya fazla. Çok araştırdım dersem dürüst davranmış olmam fakar iklimsanın satması ve fiyatının 4070 lira 9 taksit olması birde kargo vs uğraşmadan direk bayinin servise kargo yapması beni yöneltti. 

Daha kurulum yapamadık ama bakalım 🙂

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Celal Aydın

Mitsubishi almıyorsanız, geri kalan istediğiniz markayı tercih edebilirsiniz.
Hepsinin üretimi Çin’de, üç büyük klima üreticisi üretiyor, içi aynı dışı farklı.
İki farklı markanın kumandası A’dan Z’ye aynı.
Bütçenize uygun 12.000 btu inverter olan bir marka model seçip taktırın, sıcaklarda terlemeyin.

Benim tavsiyem
Demirdöküm veya Rota

Para sorunu yoksa düşünmeden Mitsubishi

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Bende arçelik ekolojik inverter 9000btu var . Herşeyinden memnunum. Önceden 18.000 btu luk vestel vardı, berbattı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...