İçeriğe Yönlendir

Ben Bu Farlarla Ne Yapacağım - Focus 2 Titanium Halojen Tip

Can Coşkun

Recommended Posts

Can Coşkun

4w5uf57.jpg83bauij.jpgi87vc9e.jpg

Merhaba,

Bir süredir aracımın farlarını hem kozmetik olarak temizletmeyi hem de üstünde bulunan Xenon ampulleri çıkarttırıp yerine iyi aydınlatacak ancak diğer sürücüleri rahatsız etmeyecek bir yasal bir modelle değiştirmeyi düşünüyordum. Muayeneye 1 ay kaldığı için artık yaptırmanın zamanı geldi dedim. Önce Adana'da çok üst düzey far modifikasyonu yapan bir yerle görüştüm. 3200 lira fiyat çektiler. Tabi fiyat çok geldi. Artık dedim iş başa düştü farlar nasıl temizlenir, hangi ampuller iyi aydınlatır araştırmaya başladım. Kararımı verdim zımpara, pasta, cila, ampul alıp işlemi ben yapacaktım. Yapılacak işlemi kafamda oturtmak için farlara detaylı bir bakayım dedim bugün, bakmaz olaydım. Araca daha önce muayene girmesi için halojen taktırmıştı kardeşim, muayeneden sonra halojenlerle önümüzü hiç göremeyince tekrar eski Xenonları takmak zorunda kalmıştık. İşte ne olduysa sanırım bu Xenonların tekrar takılmasında oldu. Japon yapıştırıcısı, kül mü talaş mı anlamadığım parçacıklar farın içinde bana bakıyordu. Şimdi kızanlar, kınayanlar olacaktır, haklılar da Xenon far kullandığım için ama birincisi bu arabayı babama almıştık, muayeneye girene kadar içinde Xenon far olduğunu, muayeneden geçmeyeceğini bilmiyorduk. Sonra işte dediğim olaylar silsilesi gerçekleşmiş benim dahlim olmadan. Şimdi de ben düzeltmek için niyet ettim ama ne yapacağımı şaşırdım açıkçası.

Aklıma ilk orijinal VİSTEON farlarını almak geldi, internette bulduğum en ucuz fiyat çiftine 2900 lira. Fiyat yine bana çok geldi. Yan sanayi fiyatını baktım çifti 930 lira HMPX marka. Ne yapsam bilemedim. Sizlerin yorumlarını merak ettiğim için konu açmak istedim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

yan sanayi sıfır ürünü alıp philips, osram, gm gibi bir markanın da %130 150 değerler yazan bir performans ampülünü alıp takarsanız ucuz yollu çözmüş olursunuz. far ayarını da sadece bir tık yukarda olacak şekilde ayarlatırsanız hem aydınlatma menzili artar hem de xenon kadar kimsenin gözünü almaz. iyi aydınlatma malesef ucuz şekilde halledilmiyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Can Coşkun
(düzenlendi)
Mehmet Zincirkıran yazdı:

yan sanayi sıfır ürünü alıp philips, osram, gm gibi bir markanın da %130 150 değerler yazan bir performans ampülünü alıp takarsanız ucuz yollu çözmüş olursunuz. far ayarını da sadece bir tık yukarda olacak şekilde ayarlatırsanız hem aydınlatma menzili artar hem de xenon kadar kimsenin gözünü almaz. iyi aydınlatma malesef ucuz şekilde halledilmiyor

Bu aracın fabrikadan çıktığı hâliyle aydınlatması nasıl acaba? Memnun kalacağımdan emin olabilsem orijinal Visteon farları alabilirim son çare. Mevcut farlara yapılacak modifikasyona para harcasam daha iyi aydınlatan farlara sahip olur muyum? Harcayacağım paraya karşı en iyi sonucu alacak yöntemi seçmek istiyorum.

tarihinde Can Coşkun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Focus 2 farları kötü değildir, iyi bir ayarla performanslı ampül daha da iyi hale getirir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Yasal ampüle geçme kararı aldığınız için şahsım adına teşekkür ediyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Performanslı ampülden kastım kesinlikle çakma xenonlar değildir, osram, philips gibi markaların geliştirilmiş ampülleri var, onlardan. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fırat Önal
Can Coşkun yazdı:

Bu aracın fabrikadan çıktığı hâliyle aydınlatması nasıl acaba? Memnun kalacağımdan emin olabilsem orijinal Visteon farları alabilirim son çare. Mevcut farlara yapılacak modifikasyona para harcasam daha iyi aydınlatan farlara sahip olur muyum? Harcayacağım paraya karşı en iyi sonucu alacak yöntemi seçmek istiyorum.

Aynı aracı kullanıyoruz. Focusumla nazar değmesin 6 buçuk seneyi devirdik. Şimdiye kadar kullandığım araçlarla kıyaslarsam focusun aydınlatması gayet iyi diyebilirim. Ama halojen farlarla kıyaslamak gerekir. Ben tüm araçlarımı alır almaz osramın güzel bir ampülü ile değiştiririm ampülleri. Uzun ve kısa hepsini. 

Bu işi güzel bir şekilde yapan yerler var. Forumdan da tavsiyeler gelecektir. kırık çatlak yoksa adam olur farlarınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

far camını söktürüp gerekli temizliği yaptırıp osram lazer halojen ampül ile gayet iyi aydınlatma alırsınız

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

far camını söktürüp gerekli temizliği yaptırıp osram lazer halojen ampül ile gayet iyi aydınlatma alırsınız

Ya toplamada görünmez hata olur da farlar su, nem alırsa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Coşkun

Sökme işine baktım da ısı tabancası lazım sanırım. Bir de söktükten sonra içindeki japon yapıştırıcısını çıkarabilir miyim emin değilim? Bir de xenonları söktükten sonra elektrik tertibatı nasıl olacak, far motoru da yok sanırım üstünde. Benim altından kalkabileceğim bir olay değil bütün hâlinde. Başka bir far temizleme yapan yerle görüştüm, yarın baktırıp yapılacak işleme göre fiyat alacağım. Sizce farı camından ayırıp temizleme, halojen ampul takma ve ayarlama işlemi için ortalama ne kadar ödesem iyidir?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Bir takım yan sanayi far, içine kaliteli ampul ile işiniz hallolur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

Ben de bunu söyleyecektim tam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

sıfırdan daha iyi olur genelde silikonu

Murat Sahın yazdı:

depo vs. marka farların aynası iyi aydınlatmaz dağıtırı ışığı

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Can Coşkun yazdı:

Sizce farı camından ayırıp temizleme, halojen ampul takma ve ayarlama işlemi için ortalama ne kadar ödesem iyidir?

300-500 tl civarında hallolur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Farı çıkarıp ampüllerin yuvasından içeri basınçlı kesinlikle su filtresi olan tam kuru havayı tutup temizleyin. Sonrasında camın birleşim yerinden dyson sürün tüm birleşim noktalarına. Çok ince ve temiz yapın işçiliği. Finalde standart ampül dahi iş görür. Sadece doğru far ayarı yapılsın kafi

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

2 yıl önce kartal sanayide 200 liraya farları temizletmiştim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Far temizleme olayı zahmetli iş. Yapılırsada ne kadar ömürlü bilemem fakat halojen far ve optik cihaz ayar ile verim alırsınız diye düşünüyorum. Ford aracım var iken saçma sapan bir şekilde halojen olmasına önümü göremiyordum. Tabiri caizse şeş gibi kalmış.Optik ayar yaptırdım çok fark ettirmişti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Far içindeki sigara külü, japon daha sağlam tutunsun diye uygulanan bir işlem bu. Önce kül üstüne japon şeklinde. Ama paldır küldür yapılmış sanırım. Bence de açıp temizlemek denenebilir.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Aynı araçtan bende kullanıyorum. orijinal farlar ve ampuller ile gayet güzel. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

e04bc0f3f3d9cde9e201545116185321.jpg

Hiç aydınlatma olmayan bir yolda dün akşam rastgele çektiğim fotoğraf

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Can Coşkun yazdı:

Merhaba,

Bir süredir aracımın farlarını hem kozmetik olarak temizletmeyi hem de üstünde bulunan Xenon ampulleri çıkarttırıp yerine iyi aydınlatacak ancak diğer sürücüleri rahatsız etmeyecek bir yasal bir modelle değiştirmeyi düşünüyordum. Muayeneye 1 ay kaldığı için artık yaptırmanın zamanı geldi dedim. Önce Adana'da çok üst düzey far modifikasyonu yapan bir yerle görüştüm. 3200 lira fiyat çektiler. Tabi fiyat çok geldi. Artık dedim iş başa düştü farlar nasıl temizlenir, hangi ampuller iyi aydınlatır araştırmaya başladım. Kararımı verdim zımpara, pasta, cila, ampul alıp işlemi ben yapacaktım. Yapılacak işlemi kafamda oturtmak için farlara detaylı bir bakayım dedim bugün, bakmaz olaydım. Araca daha önce muayene girmesi için halojen taktırmıştı kardeşim, muayeneden sonra halojenlerle önümüzü hiç göremeyince tekrar eski Xenonları takmak zorunda kalmıştık. İşte ne olduysa sanırım bu Xenonların tekrar takılmasında oldu. Japon yapıştırıcısı, kül mü talaş mı anlamadığım parçacıklar farın içinde bana bakıyordu. Şimdi kızanlar, kınayanlar olacaktır, haklılar da Xenon far kullandığım için ama birincisi bu arabayı babama almıştık, muayeneye girene kadar içinde Xenon far olduğunu, muayeneden geçmeyeceğini bilmiyorduk. Sonra işte dediğim olaylar silsilesi gerçekleşmiş benim dahlim olmadan. Şimdi de ben düzeltmek için niyet ettim ama ne yapacağımı şaşırdım açıkçası.

Aklıma ilk orijinal VİSTEON farlarını almak geldi, internette bulduğum en ucuz fiyat çiftine 2900 lira. Fiyat yine bana çok geldi. Yan sanayi fiyatını baktım çifti 930 lira HMPX marka. Ne yapsam bilemedim. Sizlerin yorumlarını merak ettiğim için konu açmak istedim.

Yan sanayi farlar aydınlatma olarak iyi olmuyor tavsiye etmem.
Aracı daha uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız ve aydınlatma sizin için önemliyse gece yolculuğu sıkça yapıyorsanız orjinal farlarla değiştirin. Xenon, led vb abuk subuk şeyler takmanızı önermem. 
Kararsızsanız, gittiği yere kadar diyorsanız camı temizletin devam.
Farlarınız ayarsız bu arada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Coşkun

Öncelikle herkese çok teşekkürler.

Bugün far temizliği yapan bir yere gittim. İki far iç dış temizlenecek, halojen ampul takılacak şekilde 650 lira fiyat verdi.

Yan sanayii seçeneğini yorumlara bakarak eledim.

Elimde iki seçenek kaldı.

1- Orijinal farları alıp takmak

2- 650 liraya farları temizlemek

Aracı uzun süre kullanmayı planlıyorum.

Son olarak ne tavsiye edersiniz.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ben olsam açılmışken mercek taktırırm ama işte pahalı meret. 2500ü buluyor maliyeti.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Mercek montajı 2000 e falan malolur açılmışken tertemiz olur ben olsam bende mercek montajı yaparım. Ha şu var ben zaten sıfır arabamın aydınlatması iyi olduğu halde bixenon mercek montajı yapmışım [emoji16] Neden çünkü alışmış kudurmuştan beterdir. Eski arabamda da takmıştım yenisine de taktım.

d694e8651790b31818ea549f4b038719.jpg

Daha fazla bütçe varsa led mercek o konuda Servet abinin tecrübesi benden fazla. Benim led mercekte aşamadığım tek ön yargım led patlarsa komple sistem değişir. Xenon mercekte ampulü değiş olay tamam.

Göreceksin görmeyeceğim işi yapmayacaksın olay bu [emoji16] Risk her yerde var. Sıfır far bile buhar yapabiliyor.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...