İçeriğe Yönlendir

Ben Bu Farlarla Ne Yapacağım - Focus 2 Titanium Halojen Tip

Can Coşkun

Recommended Posts

Alpay Sumer
Çağrı Alaf yazdı:

Hazır bilenler işin uzmanları buraya toplanmışken, Bu farları yaptırmaya kime gidiyoruz ? Benim farlar tampon inmeden çıkmıyor, farcı diye bir şey var mı sanayide açıp kapamayı bilen yoksa elektrikçi falan mı bakıyor yerine ?

bana da tampon dediler. Korka korka actim bi bakayim dedim. cevirmeli kapak cikti😬 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Can Coşkun yazdı:

250 saat ömrü varmış, çok az değil mi?

Söyle bir ürün buldum. 1000 saat ömrü var denilmiş

Aynı kategori değiller. Uzun ömür versiyonu 1250 saat demiş Mesela tungsramimda.

Genelde 4 çeşit halojen ampul oluyor markalarda

Long life (uzun ömür)

Beyaz

Performans

+150 dediğimiz performans serisi olduğu için ömür beklemeyin, bütün markalarda öyle, 1 sene de gidiyor genelde. O yüzden 200 TL verilmez dedim, ışığı fazla ama o fiyata değmez bence. Tungsram 100 TL olduğu için düşünülebilir.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Hazır bilenler işin uzmanları buraya toplanmışken, Bu farları yaptırmaya kime gidiyoruz ? Benim farlar tampon inmeden çıkmıyor, farcı diye bir şey var mı sanayide açıp kapamayı bilen yoksa elektrikçi falan mı bakıyor yerine ?
Tamponu kaportacı söker. Ya da bilirsen araştırırsan sende sökersin. Şekil A:

fa966a3b9ef281e014faa25c5ecf979a.jpg

2eba0a09edaf8038e64315120ca2e7ff.jpg
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağrı Alaf yazdı:

farcı lar.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Metin Akbal yazdı:

Tamponu kaportacı söker. Ya da bilirsen araştırırsan sende sökersin. Şekil A:

fa966a3b9ef281e014faa25c5ecf979a.jpg

2eba0a09edaf8038e64315120ca2e7ff.jpg

Aslında ben indiririm tamponu da o kadarla kalmayacak, Racing Vision'lara geçerken bir de farın içeriden ve dışarıdan kloroform temizlenip merceğinin pamukla sinilip ve şeffaf ışık kırmaz film ile kaplanmasını istiyorum. Hepsine hırdavatım yok :D 

Çağlar Bayur yazdı:

farcı lar.

İnşallah 200'le falan kurtarırız, sanayinin kapısından giren 150 lik oluyor artık. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Çağrı Alaf yazdı:

İnşallah 200'le falan kurtarırız, sanayinin kapısından giren 150 lik oluyor artık. 

sadece zımpara+parlatma olarak zaten sökülmeden yapılıyor. dükkan kira/stopaj/sgk/bağkur rakamına bağlı, buralarda bir dükkanın kapı anahtarını çevirmek bugünlerde 10-12 bin tl aylık.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Çağlar Bayur yazdı:

sadece zımpara+parlatma olarak zaten sökülmeden yapılıyor. dükkan kira/stopaj/sgk/bağkur rakamına bağlı, buralarda bir dükkanın kapı anahtarını çevirmek bugünlerde 10-12 bin tl aylık.

Adamlara da bir şey diyemiyoruz ki abi, cidden kimseyle pazarlık yapmaya yüzüm varmıyor şu sıralar herkes maliyetlerin artmasından şikayetçi. O zaman ağır girmeyelim Çağlar abi benim zımparam bantım vs var. Kloroformu da buldum mu makinasını kendim yapar işi kendim çözerim. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Aslında ben indiririm tamponu da o kadarla kalmayacak, Racing Vision'lara geçerken bir de farın içeriden ve dışarıdan kloroform temizlenip merceğinin pamukla sinilip ve şeffaf ışık kırmaz film ile kaplanmasını istiyorum. Hepsine hırdavatım yok [emoji3]

Içerden birşey yapılmaz fara. Dışı iyi değildir çünkü. Kılcal çatlağa çare yok. Kloroform pasta cila sadece dış cama etki eder. Çatlaklara çare olmaz. O kadar açmışken ben bixenona geçerim [emoji16]
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Çağlar Bayur yazdı:

mercek var ise hepsi aynı dümdüz

Çağlar abi dümdüzden kastım, olması gereken çizgi ___/  ___/ bu şekilde normalde değil mi? 

Ama bakıyorum sıfır araçlara ________ böyle bir çizgi var.

Acaba orj led olan araçlar mı? Bu şekilde dikkat etmedim.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Aydın Sert yazdı:

Çağlar abi dümdüzden kastım, olması gereken çizgi ___/  ___/ bu şekilde normalde değil mi? 

Ama bakıyorum sıfır araçlara ________ böyle bir çizgi var.

Acaba orj led olan araçlar mı? Bu şekilde dikkat etmedim.

Trafik işaretleri ve yayaları daha iyi aydınlatmak için ışık sağ yukarıya açılmak zorunda. Dümdüz giden hiç bir araç görmedim şimdiye kadar. Gerçi olsa da yasal uygunluk alması mümkün.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
(düzenlendi)
Selçuk Keleş yazdı:

Trafik işaretleri ve yayaları daha iyi aydınlatmak için ışık sağ yukarıya açılmak zorunda. Dümdüz giden hiç bir araç görmedim şimdiye kadar. Gerçi olsa da yasal uygunluk alması mümkün.

Selçuk abi far aydınlatma konusunda çok hassasım, çok dikkat ederim.

Genelde sıkışık dur kalk trafikte sağımdaki solumdaki yeni nesil led ve bi-xenonlu araçların önündeki araca vuran far çizgilerini gözlemlerim.

Mesela benimkiler de bi-xenon, önümdeki aracın stop lambalarına denk gelen kısımlardan _/ şeklinde oluyor (olması gereken). Ama bazı araçlarınkine dikkat ediyorum dümdüz. Tabela okuma aydınlatması yok sanki.

Bir daha denk gelirsem fotoğraf çekmeye çalışacağım.

Mesela benim kesilme çizgisi. Senin yöntemine göre yapmıştım abi.

Kılavuz noktalar;

e4moaa1.jpg

sağ kesilme;

lphoocx.jpg

sol kesilme;

pcj99ze.jpg

iki far birlikte;

qsiub30.jpg

tarihinde Aydın Sert tarafından düzenlendi
Fotoğraf ekleme
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

halojende dediğiniz gibi yukarıya doğru gidiyor.

PTtsApB0SqusOtzAxrw-fUTRzcmOmngpp6If6-yp

mercek olunca biraz yükselip kesiliyor, yakın olunca da belli olmuyordur muhtemelen.

BchE9MJFpokqzxXpEleilRebLFnWkC8wIIHstWbM

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

halojende dediğiniz gibi yukarıya doğru gidiyor.

PTtsApB0SqusOtzAxrw-fUTRzcmOmngpp6If6-yp

mercek olunca biraz yükselip kesiliyor, yakın olunca da belli olmuyordur muhtemelen.

BchE9MJFpokqzxXpEleilRebLFnWkC8wIIHstWbM

Alttaki aydınlatma hangi araca, hangi fara ait?

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Metin Akbal yazdı:

Içerden birşey yapılmaz fara. Dışı iyi değildir çünkü. Kılcal çatlağa çare yok. Kloroform pasta cila sadece dış cama etki eder. Çatlaklara çare olmaz. O kadar açmışken ben bixenona geçerim emoji16.png

Far konusunda ben epey geri kalmışım be, Bi-Xenon da mı yapılıyor farlara sonradan?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Aydın Sert yazdı:

Alttaki aydınlatma hangi araca, hangi fara ait?

Öhöm

Bazı yeni farlar şehir merkezinde kesilme çizgisini düzler. Sis farı gibi çalışır. Yayaların gözlerini almamak için.

59263246ef8f8f5b07a410d141c97105.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu
Servet Aydın yazdı:

Öhöm

Yapıyorsun bu sporu abi :kihkih:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Öhöm

Bazı yeni farlar şehir merkezinde kesilme çizgisini düzler. Sis farı gibi çalışır. Yayaların gözlerini almamak için.

Bende onu diyecektim abi. 

Mercedes Benz E Class Hella Led mercek

mercy_led_beamshot_7.jpg?w=656

Kaynak: http://www.geceucusu.com/

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Far konusunda ben epey geri kalmışım be, Bi-Xenon da mı yapılıyor farlara sonradan?
Lütfen [emoji16] Ben iki arabama da bixenon yaptım. Mondeo MK3 Honda Civic Passat B5.5 B6 Bora Golf IV vs vs vs birçok arkadaşa yaptım.
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Metin Akbal yazdı:

Lütfen emoji16.png Ben iki arabama da bixenon yaptım. Mondeo MK3 Honda Civic Passat B5.5 B6 Bora Golf IV vs vs vs birçok arkadaşa yaptım.

Göz alıyor mu mercek var bende ufuk çizgisi keskin olur mu? Bir de farın arkasına sığmayınca kapağını falan kesiyorlar oradan nem girmez mi? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Göz alıyor mu mercek var bende ufuk çizgisi keskin olur mu? Bir de farın arkasına sığmayınca kapağını falan kesiyorlar oradan nem girmez mi? 
Tamam kapağı kesiyoruz ama açık bırakmıyoruz ki. Geri dönüşüm plastik malzeme (yumuşatıcı şişesi, 5 kiloluk çamaşır suyu şişesi vs) havya ile plastik kaynağı yapıyorum silikon basıyorum. Açık kalınca nem almıyor toz giriyor asıl sıkıntı bu. Yoksa hava alması daha iyi oluyor.

Ufuk çizgisi merceğe göre ya normal keskin bir çizgi veya jilet gibi biz çizgi oluyor. Birde far camının temizliği de önemli. Jilet gibi olanlar yukarıda bir örneğini Servet abi attı. Bende kendi kullandigim mercekten örnek atayım.

d83d304a3f9ad744aa0ee899b18528c0.jpg

Bu arada Servet abinin attığı biled mercek. Benim attığım ise bixenon mercek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bi led olanda kapak kesme yok ampül değişimi yok muayene sıkıntısı yok. Ama evet olurda elektronik bozulur ise mercek ünitesi komple değişiyor. Xenonda balast veya ampül değişimi oluyor. Led için işçilik gerekiyor yine değişim için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bi led olanda kapak kesme yok ampül değişimi yok muayene sıkıntısı yok. Ama evet olurda elektronik bozulur ise mercek ünitesi komple değişiyor. Xenonda balast veya ampül değişimi oluyor. Led için işçilik gerekiyor yine değişim için.
Bende bu riskten dolayı biled e geçmiyorum [emoji16] Yoksa oem balast ampül de neredeyse aynı paraya geliyor lakin işçilik sorunu yok.
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Aydın Sert yazdı:

Selçuk abi far aydınlatma konusunda çok hassasım, çok dikkat ederim.

Genelde sıkışık dur kalk trafikte sağımdaki solumdaki yeni nesil led ve bi-xenonlu araçların önündeki araca vuran far çizgilerini gözlemlerim.

Mesela benimkiler de bi-xenon, önümdeki aracın stop lambalarına denk gelen kısımlardan _/ şeklinde oluyor (olması gereken). Ama bazı araçlarınkine dikkat ediyorum dümdüz. Tabela okuma aydınlatması yok sanki.

Bir daha denk gelirsem fotoğraf çekmeye çalışacağım.

Olabilir bana denk gelmemiştir. Üst sınıf araçlarda mercekli led projektörleri dizaynları değişken olabiliyor. Reflektörlü tasarımlarda (mesela benim clio) yukarıya açılan ışık deseni mevcut.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Servet Aydın yazdı:

Öhöm

Abi peki şehiriçi şehirdışı ayrımını nasıl yapıyor? Yol sokak aydınlatmalarını mı baz alıyor?

Metin Akbal yazdı:

Tamam kapağı kesiyoruz ama açık bırakmıyoruz ki. Geri dönüşüm plastik malzeme (yumuşatıcı şişesi, 5 kiloluk çamaşır suyu şişesi vs) havya ile plastik kaynağı yapıyorum silikon basıyorum. Açık kalınca nem almıyor toz giriyor asıl sıkıntı bu. Yoksa hava alması daha iyi oluyor.

Ufuk çizgisi merceğe göre ya normal keskin bir çizgi veya jilet gibi biz çizgi oluyor. Birde far camının temizliği de önemli. Jilet gibi olanlar yukarıda bir örneğini Servet abi attı. Bende kendi kullandigim mercekten örnek atayım.

d83d304a3f9ad744aa0ee899b18528c0.jpg

Bu arada Servet abinin attığı biled mercek. Benim attığım ise bixenon mercek.

Metin Hocam bendeki D3S xenon ampul. 

Senin farlarındaki ampul tipi ve kelvin değeri nedir? 

Ben de buradaki kadar net bir aydınlatma istiyorum.

Far çanağım ve far camı gayet temiz.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Metin Hocam bendeki D3S xenon ampul. 
Senin farlarındaki ampul tipi ve kelvin değeri nedir? 
Ben de buradaki kadar net bir aydınlatma istiyorum.
Far çanağım ve far camı gayet temiz.
Bu Passat a yaptığım D1S Osram Mercedes (AL Bosch) Balast.

Bendeki D3S Osram Audi (Mitsubishi) Balast. Bendekinin aydınlatma fotoğrafı şu.

432f419a0b24f58c3db8432ef16e1445.jpg

Video daha belirgin olur.

https://youtube.com/shorts/q7C0GrC_C4g?feature=share
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...