İçeriğe Yönlendir

Ben Bu Farlarla Ne Yapacağım - Focus 2 Titanium Halojen Tip

Can Coşkun

Recommended Posts

Aydın Sert
Metin Akbal yazdı:

Bu Passat a yaptığım D1S Osram Mercedes (AL Bosch) Balast.

Bendeki D3S Osram Audi (Mitsubishi) Balast. Bendekinin aydınlatma fotoğrafı şu.

432f419a0b24f58c3db8432ef16e1445.jpg

Video daha belirgin olur.

https://youtube.com/shorts/q7C0GrC_C4g?feature=share

Benim uzunlar H1 halojen. Şuan 360 led var. Kısalara destek.

Sendeki uzun kısa tek mercekten mi? Yoksa uzun da ayrı bir mercek mi?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Aydın, hız ve sokak ışığına göre ayarlıyor sistem

Bende bu riskten dolayı biled e geçmiyorum [emoji16] Yoksa oem balast ampül de neredeyse aynı paraya geliyor lakin işçilik sorunu yok.

Tezgah üstü testte ısı yok. 2 yılı devirdik bakalım ne olacak
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim uzunlar H1 halojen. Şuan 360 led var. Kısalara destek.
Sendeki uzun kısa tek mercekten mi? Yoksa uzun da ayrı bir mercek mi?
Ustte attigim fotoğraftaki kısa far idi. Benim far çift reflektör. Hem bixenon mercekten selektör hemde halojen uzun var. Yani kısa far mercekli ama bixenon olduğu için aynı zamanda uzuna da geçiyor. Ekstra olarak halojen uzun var onda mercek yok (sarı uzunları iptal edip amerikan park mı yapsam diye düşündüm o yüzden bu şekilde fotosunu koydum daha net anlaşılsın diye, şu an böyle değil ama hala düşünüyorum [emoji16])

42d465d16978e062808ef4e33b397860.jpg
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Metin Akbal yazdı:

Ustte attigim fotoğraftaki kısa far idi. Benim far çift reflektör. Hem bixenon mercekten selektör hemde halojen uzun var. Yani kısa far mercekli ama bixenon olduğu için aynı zamanda uzuna da geçiyor. Ekstra olarak halojen uzun var onda mercek yok (sarı uzunları iptal edip amerikan park mı yapsam diye düşündüm o yüzden bu şekilde fotosunu koydum daha net anlaşılsın diye, şu an böyle değil ama hala düşünüyorum emoji16.png)

Metin Hocam benim farlar da sizinki gibi.

Mercek içi temizlenir mi? 

Basınçlı hava veya ince uçlu fırça ile.

pu699ny.png

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
pu699ny.png
Sökülerek temizlik daha iyi olur basınçlı hava tozu kiri dağıtır, fırça mercek içini çizer zaten oraya arkadan müdahale zor. Camı da silmek gerekli. Mercek iyi durumda ise verim alınır. Yanık ise değişim daha iyi olur.
Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Metin Akbal yazdı:
Aydın Sert yazdı:

Sökülerek temizlik daha iyi olur basınçlı hava tozu kiri dağıtır, fırça mercek içini çizer zaten oraya arkadan müdahale zor. Camı da silmek gerekli. Mercek iyi durumda ise verim alınır. Yanık ise değişim daha iyi olur.

Evet arkası çok dar. Ampul değişimi için farı 2 vida ile söküyorum, basit.

Cam temiz durumda. hiçbir leke duman toz yok.

Aslında aydınlatmadan memnunum fakat sizinki gibi net ve keskin olmasını istiyorum.

Velev ki mercek değişimi yapacak olsam hangi merceği almam gerekli? Ölçüsü, tipi belli midir Hocam?

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Aydın Sert yazdı:

net ve keskin olmasını istiyorum

Sizin farlar nasıl? Düz duvara uzaktan bir fotoğraf alsak yorum yapanlar olur. Sonuçta net bir çizgi oluyor bütün merceklerde.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Sizin farlar nasıl? Düz duvara uzaktan bir fotoğraf alsak yorum yapanlar olur. Sonuçta net bir çizgi oluyor bütün merceklerde.

Bu akşam çekip atayım Hocam.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Evet arkası çok dar. Ampul değişimi için farı 2 vida ile söküyorum, basit.
Cam temiz durumda. hiçbir leke duman toz yok.
Aslında aydınlatmadan memnunum fakat sizinki gibi net ve keskin olmasını istiyorum.
Velev ki mercek değişimi yapacak olsam hangi merceği almam gerekli? Ölçüsü, tipi belli midir Hocam?

Camın içinden parmağınla yukarıdan aşağı sil anlarsın ne demek istediğimi :) İllaki camda da bir miktar toz olur.

Fotoğrafta yanıltıcı olabilir belki yan yana gelmeden aydınlatmaya yorum yapamam. Belki ampuller performanstan düşmüş te olabilir. Benim farların aynısını enişteme yaptım onda da Astra J var ve ondaki kit D1S Mercedes balastı . Ampuller de çıkma idi. Tesadüf o gün çalışmadı teki patlamış. Kendisi sıfır gibi Osram ampül buldu. Karşılaştırma yaptım onun aydınlatması benden bir tık daha iyiydi. Ben 4 senedir kullanıyorum onun farlar 1.5 senelik şu an. Zamanla ampül performansı da düşebilir tek başına mercek kirli far eski de diyemem. Muhtemelen farların AL marka Bosch mercek. Bu merceklerden en uzun ömürlü olanı (mercek aynası) yeni tip Hella ve Hella Intemo. Valeo ve Bosch biraz daha erken kararıyor.
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran
Can Coşkun yazdı:

250 saat ömrü varmış, çok az değil mi?

Söyle bir ürün buldum. 1000 saat ömrü var denilmiş.

Photon H7 12V 55W ECO +%30 Fazla Işık

https://urun.n11.com/halojen-far/photon-h7-12v-55w-eco-30-fazla-isik-P336185281

hocam bende ge marka alıp taktım geçen yıl, fena değiller. ancak far ayarını bir tık yukarı ayarlatmazsanız yine pek işe yaramıyorlar. onun için de far ayar düğmesi tam ortada iken far ayarı yaptırdım, yani farları 4 kademe daha yükseltebiliyorum ancak 2 kademe yükseltince yeterli oluyo. karşıdan selektör yapan olmuyo, aydınlatmada fena olmuyo. belki karşı çıkan arkadaşlar olacaktır bu şekilde ayar yapılmasına, biliyorum far ayarı 0 konumunda yapılır ancak o şekilde aydınlatma gerçekten sıkıntılı idi benim araçta.

Yorum bağlantısı
Can Coşkun
(düzenlendi)

H1 ve H7 için Osram Night Breaker Silver alsam yeterli olur mu? Laser hem çok daha pahalı hem de Silver'a göre 300 saat daha az ömrü varmış. Ayrıca park lambaları için Osram'ın sitesinden ampul koduna baktım W5W yazıyor, T10 diye satılan dipsiz ampullerden değil mi bunlar? Son olarak park ampullerinin dış camının hem sarı hem de beyaz olan modelleri var, hangi renkten almalıyım?

Teşekkürler.

tarihinde Can Coşkun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Can Coşkun yazdı:

W5W yazıyor, T10 diye satılan dipsiz ampullerden değil mi

Aynen o. Renk zevke kalmış ama Focus 2.5 da kronik is park ampulleri. Gücü az olan bir LED öneririm yeni farları bozmamak için.

Uzun kısa için ömür performans ters orantılı dediğim gibi, tercih sizin ama her sene 200 TL verecek kadar performans farkı yok bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Coşkun
Mert Gulkokan yazdı:

https://www.maveraotomotiv.com...n-h7-12v-55w-xtreme-vision-100

Ben bunu aldım çok başarılı bence
Gözüm açıldı gerçekten

Tavsiyeniz için teşekkürler.

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Aynen o. Renk zevke kalmış ama Focus 2.5 da kronik is park ampulleri. Gücü az olan bir LED öneririm yeni farları bozmamak için.

Uzun kısa için ömür performans ters orantılı dediğim gibi, tercih sizin ama her sene 200 TL verecek kadar performans farkı yok bence.

Tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı?

Ben şu ürünü almayı düşünüyordum:

https://www.hepsiburada.com/osram-12v-5w-dipsiz-t10-turuncu-park-ampulu-2-adet-p-HBV000019Y3YX?magaza=Görkem+Oto+Klima

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yeni aldığınız farlar revizyonlu modelidir pek belli olmaz ama yinede LED alın derim, osram da olsa halojen is yapıyor çok yakın dış lastiğe.

2008-2009 modellerde siyahdı komple Titanium farlar, sorması park kısmı krom oldu daha az belli oluyor.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Dışarıdan bakarak, fotoğrafını atsam merceğin kirli olup olmadığını çözebilir misiniz ustalar? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Dışarıdan bakarak, fotoğrafını atsam merceğin kirli olup olmadığını çözebilir misiniz ustalar? 
Ben çözemem açıkçası. Sökmeden belli olmaz. Şunu farkedebilirim ama onda da canlı görmem lazım. Mercek camının tozu kiri.
Yorum bağlantısı
Can Coşkun
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Yeni aldığınız farlar revizyonlu modelidir pek belli olmaz ama yinede LED alın derim, osram da olsa halojen is yapıyor çok yakın dış lastiğe.

2008-2009 modellerde siyahdı komple Titanium farlar, sorması park kısmı krom oldu daha az belli oluyor.

Evet dediğiniz gibi park kısmı krom yeni aldığım farlarda. Bu şekilde daha hoş göründü gözüme.

T10'ların SMD dedikleri yan yana birden fazla ledin olduğu modeller ile bulb dedikleri tek ledin üstü kapatılmış şekilde modeller satılıyor. Bilindik markaların hep bulb modelleri buldum. Bulduklarım:

1- Philips X-treme Vision

https://urun.n11.com/ampul/philips-t10-led-x-treme-vision-4000k-6000k-8000k-park-ampulu-P444460332

2- Osram Cool White
https://urun.n11.com/ampul/osram-led-cool-white-t10-dipsiz-led-12v-1w-6000k-P411769681

Bilinmedik markaların kaç watt olduğu bilgisine ulaşamadım.

Hangi tip seçmeli, marka ürünlere çok daha fazla para vermeli?

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Metin Akbal yazdı:
Çağrı Alaf yazdı:

Ben çözemem açıkçası. Sökmeden belli olmaz. Şunu farkedebilirim ama onda da canlı görmem lazım. Mercek camının tozu kiri.

Abi bu Led'in ısınması gibi bir durum söz konusu mu? Nasıl önlemler var? Led'e geçme işi karşımdan geleni hiç rahatsız etmeyecekse bayağı bayağı aklıma yatıyor önümüz yaz ve yasaklar kalkıyor akşamları boş durmam merceğim de varken aydınlatmamız güzel olsun. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Abi bu Led'in ısınması gibi bir durum söz konusu mu? Nasıl önlemler var? Led'e geçme işi karşımdan geleni hiç rahatsız etmeyecekse bayağı bayağı aklıma yatıyor önümüz yaz ve yasaklar kalkıyor akşamları boş durmam merceğim de varken aydınlatmamız güzel olsun. 
Sonrada takılan led ampül verim işi zor. 360 derece led denedim tamam iyi güzel ama kör alan oluyor yine. Karşıdan gelenin gözünü almaz zaten mercekte perde var. Ama verim alınmaz.

Ayrica gereksiz pahalı. Gidip te 100 200 led zaten alma. Onlar sıfır verim.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Metin Akbal yazdı:

Sonrada takılan led ampül verim işi zor. 360 derece led denedim tamam iyi güzel ama kör alan oluyor yine. Karşıdan gelenin gözünü almaz zaten mercekte perde var. Ama verim alınmaz.

Ayrica gereksiz pahalı. Gidip te 100 200 led zaten alma. Onlar sıfır verim.

Ne önerirsin abi 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Çağrı Alaf yazdı:

Ne önerirsin abi 

Konuyu baştan sona tekrar okumanı 😊

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Metin Akbal yazdı:

Konuyu baştan sona tekrar okumanı 😊

Temizlik + Kaliteli bir Halojen H7 ile devam

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Temizlik + Kaliteli bir Halojen H7 ile devam
Bütçe varsa bixenon :) Başkası yalan diyorum ben.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Metin Akbal yazdı:

Bütçe varsa bixenon :) Başkası yalan diyorum ben.

Şimdilik eli toplayana kadar zımpara kloroform ve H7 ile devam edeceğim, Bi-Xenon işine girerken olmuşken tam olsun kafası ile aşağıda ki şeyden düşünüyorum.

xenon-afl-scheinwerfer-schema-5358188362

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

h7-12v-55w-xtreme-vision-100'dan umutluyum ama benim farların durumu pek iç açıcı değil. Pandemi bitse gidip temizlik yapan bir yerde baktıracağım, olmadı değişim yapacağım. Ankara'da 2002 stop varmış, bir gidip görmek lazım.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...