İçeriğe Yönlendir

Peugeot 308 T7 Kasa Direksiyon Hidrolik Yağı Değişimi

Mert Gulkokan

Recommended Posts

Mert Gulkokan

Merhabalar

İlk kasa 308 lerin direksiyon sistemi, elektrik destekli hidrolik direksiyon olarak geçiyor

1. fotoda pompanın resmini görebilirsiniz. İçinde de 0.5 litrelik bir yağ var. Bu pompadan da direksiyon kutusuna gidiyor toplamda ne kadar yağ var bilemiyorum.

2. Fotodaki gibi yağı enjektörler ile çektim 0.5 lt yağ çıktı çıkan yağ ise 4. Fotodaki gibi simsiyah olmuş. Son fotoda yeni yağın rengini çok net görebilirsiniz. Renk kırmızı ve total fluide da diye geçiyor. 1 litresine 92 tl verdim.

Hazneye yeni yağı koyduktan sonra aracı çalıştırıp direksiyonu 10 dk kadar sağa ve sola çevirdim ki yeni yağ ile eski yağ iyice karışsın

Ardında aynı işlemi tekrardan yapıp yağ ıçekip ardından yeni yağı 2. Kez ekledim ve işlemi tamamladım.

Pompanın geri dönüş çıkışına ulaşmamız zor ilk resimde ucunda sarı kapak olan yer ve şasinin iç kısmında kalıyor. Eğer o çıkışa ulaşabilseydim sistemdeki tüm yağı boşaltıp temizleyebilirdim diye düşünüyorum. En azından bu yöntem ile sistem hiç yağsız çalışmadı

c8528f98e2f5c1d877e4a3b437d231d0.jpgd06a790161af673d6b63d379935fcbf8.jpg19c2282a39633dfdeefed55abc65c90f.jpgde1ee3b043175a6c269fad696700205a.jpgda588d173aac61ec594a4ccf4a4bc308.jpg

• Beğen 4
Mesajın linki
Barış AÇIL

Faydası oldu mu? Yoksa koruyucu bakim mi oldu?

Mesajın linki
Mert Gulkokan
Faydası oldu mu? Yoksa koruyucu bakim mi oldu?
Koruyucu amaçla yaptım
Bir sorun yoktu yarın deneyeceğim
  • Beğen 1
Mesajın linki
Oğuzkan Erışık

Eline sağlık Mert abi. 

En azından ani direksiyon çevirmelerde faydası olur, biraz daha yumuşak dönebilir. 

• Beğen 1
Mesajın linki
Ahmet İhsan Akşen

Benimde yapasim var, geçen açtım kapağını yanmış givi kokuyordu yağ, 2-3 sene önce açtığımda yoktu böyle bir koku. 10 sene 200 bin yapmış bir yağ illaki eskimistir diye düşünüyorum. Şeffaf bir yağ ama dizel focus daki elektirik destekli hidrolik direksiyonda kullanılan.

Örnek.

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/hidrolik-yag-merkezi-hidrolik-hidrolik-direksiyon-ve-seviye-febi-P431541804

Mesajın linki
Ü.Emre Kartal
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Benimde yapasim var, geçen açtım kapağını yanmış givi kokuyordu yağ, 2-3 sene önce açtığımda yoktu böyle bir koku. 10 sene 200 bin yapmış bir yağ illaki eskimistir diye düşünüyorum. Şeffaf bir yağ ama dizel focus daki elektirik destekli hidrolik direksiyonda kullanılan.

Örnek.

https://urun.n11.com/oem-yedek-parca/hidrolik-yag-merkezi-hidrolik-hidrolik-direksiyon-ve-seviye-febi-P431541804

Acaba fiestada da hidrolik mevcut mu diye kafama takıldı şimdi. Herhangi bir yerde hazne yok gördüğüm kadarıyla. 

Elektrik destekli direksiyon ile elektrikli gibi iki kavram mı var bu durumda?

Mesajın linki
Alpay Sumer

Eline saglık Mert.👍

benim eski aracta yapmıstım. Komple bosaltma ve yenileme riskli dediler. Pet sisedeki cıkan yağı görunce iyiki değişmişim demiştim..

Mesajın linki
Behlül Baş

Kasım veya ekimdi sanırım.

Haznedeki yağı boşaltıp yerine yeni yağ koymuştum. Sanırım 300 ml civarında yağı değişmiştim ama hiçbir farklılık olmamıştı 🤔 

Çıkan yağ simsiyahtı ve kokuyordu koyduğum yağ kırmızı dexron 6 idi

Mesajın linki
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...