İçeriğe Yönlendir

Klimanın Seyir Halinde Aracı Kasması

Tarık Tuna

Recommended Posts

Tarık Tuna

Merhaba. 2015 honda civic  fb7 manuel benzinli aracım klima açıkken seyir halinde kompresor devreye girdiginde sanki biri araci tutuyor kompresor devreden cikinca da birakiyor gibi bir his yaratiyor . Normal modda bariz belli olurken ( sarsıntı şeklinde) econ modda daha az hissediliyor ama yinede sarsinti oluyor. Ikibucuk ay once serviste subap ayarı yapıldı. Gergi kütüğü ve kayış değişti. Çözüm önerisi olan var mı

Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

Aslında klima açıkken bir çok araç çekişten düşer bunu normal kabul ediyorlar... Benim önceki araçlarımda da bunu farketmiştim. Şu anki aracımda yaşamadım ama bir arkadaş uzun yolda klima kapatıp yokuşları çıktığını yolculuk dönüşü radyatör temizletti ve radyatör bağlantı borusu çok tıkanmış onu değiştirdi akabinde tekrar uzun yolda aracın eskisi gibi çok kasmadığını belirtmişti...

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Benim aracım da 1.6 100 Beygir zaten çok bir canı yok klimayı açarsam bende çekişten düşme hissediyorum. Bildiğim kadarı ile anormal bir kasma yoksa normak. Zaten Rolantide 0.7 yakan araba Klimayı açınca 1.0 a çekiyor kendini

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Daha önce kullandığım tüm benzinli araçlarda yaşadığım durumdur. Hatta bir önceki aracım 1.4 fiestada bunaltmıştı. Şu an dizel araç kullanıyorum, sanırım yüksek tork sebebiyle olsa gerek klimanın olumsuz etkisini hissetmiyorum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış Özarslan
Tarık Tuna yazdı:

Merhaba. 2015 honda civic  fb7 manuel benzinli aracım klima açıkken seyir halinde kompresor devreye girdiginde sanki biri araci tutuyor kompresor devreden cikinca da birakiyor gibi bir his yaratiyor . Normal modda bariz belli olurken ( sarsıntı şeklinde) econ modda daha az hissediliyor ama yinede sarsinti oluyor. Ikibucuk ay once serviste subap ayarı yapıldı. Gergi kütüğü ve kayış değişti. Çözüm önerisi olan var mı

Bende de aynı sorun var galiba hatta klima açıkken ayağımı gazdan çekince araç bildiğin frenliyor. Klima kompresörüne baktırın 

Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Dizel araçtan benzinliye geçtiyseniz şayet fark daha çok rahatsız eder..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

1.6 atmosferik bir motorda hissederseniz. Çok sık devreye girip çıkıyorsa da gazına bir baktırın.

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
(düzenlendi)

Atmosferik motorlarda bariz hissedilen bir durum. 1.6 115'lik Astra'da bariz şekilde hissediyordum bu durumu. Hele bir de yokuş yukarı çıkılıyorsa araba sanki nefessiz kalmış yaşlı amcalar gibi oluyor.

tarihinde Eyüp Çetin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benzinli cruze tac sistemi sayesinde bir miktar daha az oluşan durum. Araba benzinli olunca ecu, klima devreye girdiği zaman normalden fazla yakıt gönderip tolere ediyor. 

Tabi herşeyin bir sınırı var. Eğimin derecesi artınca maalesef gaza dip basmak gerek. Klima devre dışı kalıyor. Yola devam ediyorsun. 

Sonradan lpg takılan arabada bu sistem çalışırmı bilemedim. Benim benzinli atmosferik arabamda klima yükü gayet iyi tolere ediliyor. 

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

1.3 aveoda çok hissederdim. corollada da hissediliyor ama aveo kadar değil.motor yetmiyor işte.yapacak bir şey yok. gönül ister ki 3.0 motorla...

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

1.0 benzinli yariste cinnah yokuşunu çıkarken klima açık olduğunda arkada sanki paraşüt açılmış gibi bir his veriyordu.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
(düzenlendi)

klimanın hissedilmediği araç kullanmadım henüz. 3,2 rangerde bile belli oluyor. Eskiden bisikletlerde dinamo olurdu farı yakmak için. Klimanın açık olması dinamonun açık olması gibi kasıyor. Hele benzinli atmosferiklerde iyice belli ediyor. 

tarihinde İlkay BAŞARAN tarafından düzenlendi
imla
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

1800 motor arabam vardı. 270 tork dizel. Klima açık kalkış yaparken gazı ayarlamazsan stop ediyordu. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
İlkay BAŞARAN yazdı:

klimanın hissedilmediği araç kullanmadım henüz. 3,2 rangerde bile belli oluyor. Eskiden bisikletlerde dinamo olurdu farı yakmak için. Klimanın açık olması dinamonun açık olması gibi kasıyor. Hele benzinli atmosferiklerde iyice belli ediyor. 

120 HP 320 Torkluk dizel arabamda sonuna kadar açık klima hiç hissettirmiyor. Ben turbo ve torkun önemli olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Hadi taş patlasın 3hp yük ile 100hp motor bayılıyor ise normal demem.

herkes gaz pedalı paspasa yapışık gitmiyor

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Anlık manyetik kavrama hissi başka aracın çekiş kaybı başka

herkes gaz pedalı paspasa yapışık gitmiyor

30bg araç vardı da biz mi kullanmadık
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Eyüp Çetin yazdı:

120 HP 320 Torkluk dizel arabamda sonuna kadar açık klima hiç hissettirmiyor. Ben turbo ve torkun önemli olduğunu düşünüyorum.

Hiç hissettirmemesi için yakıtın da hiç değişmiyor olması lazım. Ben kullandığım tüm araçlarda klima açık - kapalı arası farkı hissediyorum.

Yorum bağlantısı
Tarık Tuna

Rölantide titremesi normal bir durum olarak algılıyorum ancak arac seyir halinde her kompresör devreye girdiginde arabanin kasilip her kompresör devreden cikista kendini salması garip ve konfor bozan bir durum . Klima bakimini gecen sene yaptırdım ozon temizligi ve gaz ilavesi yapilmisti  gecen yila gore hafif bir sogutmada eksiklik var. Tekrar bi kontrol ettircem. Aklima gelen birde otomatik gergi oda daha yeni degisti 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

1.4 stilo lpg de full yüklü olması haricinde hissetmiyordum ama sanırsam kompresör de motor gücünden dolayı zayıftı.

Passat 1.4 tsi da klima performansı iyi, yüklü iken bariz hissediliyor, yuksuzken nadir hissediyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici

Şuanki teknolojiyi düşünürsek, bu klimanın motora yüklenmesi mevzusuna bir çözüm bulunmalı. Tabi herkes bizim gibi 1,4 - 1,3 binmiyor ki.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet Ekici yazdı:

Şuanki teknolojiyi düşünürsek, bu klimanın motora yüklenmesi mevzusuna bir çözüm bulunmalı. Tabi herkes bizim gibi 1,4 - 1,3 binmiyor ki.

Aslında bir üst mesajda yazdım. Benim arabada, mild hybridlerde ve diğer elektrikli araçlarda klima elektriklidir. Ve çok daha tasarruflu. Motor ile mekanik bağlantı yoktur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...