İçeriğe Yönlendir

Motosiklet Ses Terörizmi

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Artık bıkkınlık getiren bir durum. Sokaktan sabaha kadar motosiklet geçiyor. Çoğu scooter tarzı kurye motoru. En baba arabadan en az üç kat daha sesli motor ve egzoz sesleri var. Bu kadar nefret ettiğim başka ses hatırlamıyorum. Bu motorların kesinlikle ses yönetmelikleriyle düzenlenmesi gerekiyor. Hele eski dandik olanlar sokaktan geçince çocuk sıçrayarak uyanıyor. Arabadan çıkmayan ses motordan çıkıyor. Üstünde de bilinçsiz insanlar olunca özellikle gazlayarak sürüyorlar. Nefret ettim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Yönetmelik düzenlemeye gerek yok ki zaten olan uygulansa sokakta bir tane kalmaması gerekiyor. O ses ile sürekli muhatap olan sürücüsü de toplatılması esas onunla ilgili bir yasa çıkmalı, sağlıklı insanın yapacağı şey değil.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Maalesef eski bir motorcu olarak benim de rahatsız olduğum bir konu. Aslında yönetmelik var, tespiti halinde cezası da var, araç trafikten men ediliyor falan ama kimse uygulamıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Murat Sahın yazdı:

Maalesef eski bir motorcu olarak benim de rahatsız olduğum bir konu. Aslında yönetmelik var, tespiti halinde cezası da var, araç trafikten men ediliyor falan ama kimse uygulamıyor.

+1 Bende eski bir motorcuyum asla egzoz ile oynamadım insanları rahatsız etmeyi sevmem.

Kişisel kalite ile ilgili bir durum.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Fabrikasyon olarak öyle çıkan motorlar var, oturduğum bölgede birinin var ve her çalıştırdığında 3-5 dk yağlamasını bekliyor, bizde o sesi dinliyoruz. Normalde böyle bir şeyin satılmasına müsade edilmemesi lazım. Spor motorlarda susturucu seçenekli olmalı, şehiriçinde bu zorunlu kılınmalı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Metin Uzunoğlu yazdı:

Hele birde otoların kumandalı ses aparatları var evlerden ırak.

silecek motorlu olan varexler mi? çatapataa

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Spor motorlara, spor otomobillere yine saygım var, en azından ses çıkarıyor ama gidiyor da. 
3,5 beygirlik bisikletiyle dağları delenler esas sıkıntı. Gidemediği için ses de uzaklaşmıyor bir de.

• Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

silecek motorlu olan varexler mi? çatapataa

Tam bilmiyorum ama apaçi gibi görünen civic, 320, 520 ve scirocco gibi bazı araçlar normal efendi efendi giderken birden ses değişiyor sanki egzosu patlakmış gibi ses çıkarmaya başlıyor.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Bakımsız kalitesiz çin motorları. Yasal düzenlemelere uygunluk belgesini nasıl almışlar bilemiyorum hoş ona da çok bakıldığını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selçuk Keleş yazdı:

Bakımsız kalitesiz çin motorları. Yasal düzenlemelere uygunluk belgesini nasıl almışlar bilemiyorum hoş ona da çok bakıldığını sanmıyorum.

Bilindik büyük markalarında aşırı ses çıkaran modelleri mevcut. Yani mesele markadan çok yönelim gibi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Ayvalıkta bu sıkıntıyı çok yaşıyoruz. Bizdekilerin yüzde 90 ında eksoz yok bu yüzde 90 lık kesimin yüzde 99 unda evrak yok. Kmsenin birşey dediği de yok. Cimere yazdık elden başvurular yaptık ama boş. Adamın evinde çatı yok arabasında 20 bin liralık müzik seti ve eksoz sistemi var. Motorlar deseniz aynı. Çocuğuna bir kitap almaz ya da bir kursa yollamaz. Bu yatırımı evladına yapsa insan yetiştirir ama yok. Zaten insan yetiştirme amacı olan adam da bunları yapmıyor. Kendi tezimi kendim çürüttüm.

Midilli buraya kuş uçumu 20 kilometre falan ama arada 200 sene var. İnsan gibi motor kullanıyorlar. Hepsinde dizlik, eldiven kask. Kültür başka birşey. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Artık bıkkınlık getiren bir durum. Sokaktan sabaha kadar motosiklet geçiyor. Çoğu scooter tarzı kurye motoru. En baba arabadan en az üç kat daha sesli motor ve egzoz sesleri var. Bu kadar nefret ettiğim başka ses hatırlamıyorum. Bu motorların kesinlikle ses yönetmelikleriyle düzenlenmesi gerekiyor. Hele eski dandik olanlar sokaktan geçince çocuk sıçrayarak uyanıyor. Arabadan çıkmayan ses motordan çıkıyor. Üstünde de bilinçsiz insanlar olunca özellikle gazlayarak sürüyorlar. Nefret ettim. 

Bu yüzden evi degişdim tansu bey 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay

Atakent sakinleri bu konuda her zaman sıkıntı yaşamışlardır. Özellikle 3. etapın aşağı tarafında stadyum dolaylarında insanlar(!) gece gündüz drag yarışları yapıyorlar. Facebook grubunda neredeyse her gün şikayet bildirimleri var.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ü.Emre Kartal yazdı:

Bilindik büyük markalarında aşırı ses çıkaran modelleri mevcut. Yani mesele markadan çok yönelim gibi

Apaçiler :) Özgür ruhludurlar.

Yaraları derin kanları serin olur. Bi hatasını gördükleri anda adamı anında feysten siliverirler :)

Şaka bi yana yurtdışında bile hastalık "akrep" falan

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk
hint/afrika oto kültürüne alışacağız demedi demeyin.
Boncuklu kamyonlar gelir diyorsun yani öyle mi Abi [emoji4]
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Selçuk Keleş yazdı:

Apaçiler :) Özgür ruhludurlar.

Yaraları derin kanları serin olur. Bi hatasını gördükleri anda adamı anında feysten siliverirler :)

Şaka bi yana yurtdışında bile hastalık "akrep" falan

Patates tıkayasım geliyor egzozlarına 🤣

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Modifiye eksoz kullananlar ayrı ama hakikaten çin motorlarında eksoz ekstra rahatsız edici.
Bir arkadaşın çin motoru vardı bi keresinde o önden gidiyo ben arkasından. Kendi eksozumu değil onun eksozundan kulağım cırmalandı o derecede. Zaten o da kulak tıkacı kullanıyordu :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bizim semte Trendyol Go işine 50 cc motorla başlıyan tayfa şimdi Mt25 ve Hornet gibi aletler kuryelik yapmaya başladı. Az önce 650lik racer üstünde trend yol Go kargo sepeti ile gittiğine şahit oldum.  Kurye firmaları, işe alıcakları elemanlara motorsiklet standartı getirmeli. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Soba Borusu gibi kocaman çirkin egsozların hastasıyız

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Genel olarak hepsi gürültülü maalesef katlanılıyor bu sese alıştık artık. Kuryeler filan mecbur çalışıyorlar. Bunları mazur görüyorum elimden geldiğince. Fakat özellikle ses basıp abartanlara en farklı en asil duygularımla saydırmaktan kendimi alamıyorum.. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Racing motor sesi en sevdiğim seslerde ilk 5 e girer, tam tersi bizim semtte hiç motorcu yok, olsa şöyle bi akrapoviçli ZX10R öğlen saatlerinde 1 2 tur gidip gelse yeter :)

Tabi işin şakası, insanları rahatsız edecek  her eyleme karşıyız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...