İçeriğe Yönlendir

Karpuz, Çekirdekleri, Kavun ve Keleğinin Faydaları

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf

Karpuz, vitaminler açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Karpuzun içerisinde bulunan vitaminler ise; A, C, B1, B3, B5, B6 ve B92 vitaminleridir.

• İçeriğinde lif olmasından ötürü, bağırsakları çalıştırır. 
  • Gün içerisindeki meyve gereksinimini karşılar.
  • Su içermesinden ötürü, gün içerisinde tüketilmesi gereken sıvının belli bir bölümünü karşılar.
  • C vitamini ve folik asit açısından zengindir. C vitamini, hastalıklara karşı koruma sağlayan en önemli antioksidan vitaminleri içerisinde bulunur. 
  • Kırmızı renkli meyvelerin içerisinde likopen ve antosiyanin yüksektir. Bu bileşenler; kalp krizi, kalp hastalıkları ve bazı kanser çeşitlerine karşı koruma sağlar.
  • Kırmızı meyveler, inflamasyonu azaltarak, antioksidan özellikleri bulunan bazı flavonoidler içermektedir. Bu yüzden karpuzun, hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunur. 
  • Karpuzun bilinmeyen bir başka faydası ise; kansere karşı koruyucu olduğudur. Karpuz, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudu kansere karşı korumaktadır.
  • Karpuz; böbreklerin işlevlerini doğru bir şekilde getirmesine yardımcı olur. 

Karpuz çekirdeğinde magnezyum, demir, A,B ve C vitaminleri yer alıyor. Bir de çekirdekler protein açısından zenginler. Çekirdekte triptofan, glutamik asit, lisin ve arginin yer alıyor. Arginin, tansiyonu dengeliyor ve koroner kalp hastalığını önlüyor.

Kavun - > 

– İçeriğindeki zengin C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Kalp ve damar sağlığını korur, kalp krizi riskini azaltır.

– Kanser oluşumunu ve büyümesini önler.

– Yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur.

– Kalpteki ritim bozukluğunu engeller.

– İçerdiği Beta-karoten ve A vitamini göz sağlığını korur.

– Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler.

– Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

– Kadılarda düzensiz adet döneminin düzene girmesini sağlar.

– Cildin parlamasını ve sağlıklı görünmesini sağlar.

– Sigara içenlerin bu alışkanlıklarından vazgeçmelerine yardımcı olur.

– Yüksek karotenoid içeriği, kanseri önleyebilir ve akciğer kanseri riskini azaltabilir.

– Diüretik özellikleri böbrek hastalığını iyileştirmede yardımcı olur.

– Vücudun enerjisini artırır.

– Kilo vermek isteyenler için ideal bir meyvedir.

– İçeriğindeki A, B ve C vitaminleri sayesinde yaşlanma karşıtıdır.

- Sigarayı bırakmaya yardımcıdır.

Çekirdeği için -> 

• 1) Öksürüğü Giderir.
  • 2) Saçlara Canlılık Katar.
  • 3) Cildi Tazeler.
  • 4) Akciğer Sağlığını Korur.
  • 5) Böbreklerin Düzenli Çalışmasını Sağlar.
  • 6) Kansızlığı Giderir.
  • 7) Mide Asitlerini Dengeler.

Kelek - > 

• İdrar söktürücü özelliğe sahip olan kelek, böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur ve böbrek taşı ve kumlarının vücuttan atılmasını destekler.
  • Özellikle çekirdekleri ile birlikte tüketildiğinde ağırsak hareketlerini arttırıcı özelliğe sahip olan meyve, kabızlığı önleyici etki gösterir.
  • Aç karnına yendiğinde hazmı kolaylaştırıcı etkisi kelek faydaları arasında yer alır.
  • Romatizmal hastalıkların tedavisine yardımcı olur ve basur şikâyetlerinin azalmasını destekler.
  • Sakinleştirici özelliği ile dikkat çeken kelek, uykusuzluğu önler ve sakinleştirici etki gösterir.
  • Cildin canlı ve taze görünmesini sağlar.
  • Kelek çekirdekleri idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur.
  • Aç karnına tüketilen kelek, karaciğer yağlanmasını önleyici etki gösterir.
  • İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler toksin maddelerin ve vücutta biriken fazla suyun dışarı atılmasına yardımcıdır. Metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeyi destekler.
  • Yüksek su oranına sahip olan kelek çekirdekleri ile birlikte tüketildiğinde mideyi geç terk ederek kan şekerini yavaş yavaş yükseltir.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Çağlar Bayur yazdı:

manavda karpuz nasıl seçilir?

Sarı Saplı olacak, yattığı yer beyaza değil sarıya çalacak sapından gövdeye sarı çizikler çok olacak ve evin erkeği şaplakladığı zaman içerisinden "İşte bu" diye geçirecek. Karpuz konusunda maksimum verim almak senelerce pratik gerektirebilir ama her Aile Reisi adayının içerisinde Doğru karpuzu seçecek ışık bulunur. Dün benim seçtiğim karpuz bulaşık taşına koyunca çatladı hala onun sevinci ile moral %100 geziyorum.

• Beğen 4
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağrı Alaf yazdı:

Aile Reisi adayının içerisinde Doğru karpuzu seçecek ışık bulunur.

Evlenene kadar düzgün karpuz seçemezdim. Evlendikten sonra kötü karpuz 1 kere denk geldi 😅

Toprağa basan yer hangisinde fazlaca sarı ise, hangisi daha elips şeklinde ise ve hangisinde çizgiler daha belirgin ise onu elime alır şaplatır ondan sonra alışveriş arabasına koyarım. Genelde tezgahta keserken bıçağın hizasında yarılır gider 😅

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Oğuzkan Erışık yazdı:

Evlenene kadar düzgün karpuz seçemezdim. Evlendikten sonra kötü karpuz 1 kere denk geldi 😅

Toprağa basan yer hangisinde fazlaca sarı ise, hangisi daha elips şeklinde ise ve hangisinde çizgiler daha belirgin ise onu elime alır şaplatır ondan sonra alışveriş arabasına koyarım. Genelde tezgahta keserken bıçağın hizasında yarılır gider 😅

havalara bak sen 🤣

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Alpay Sumer yazdı:

havalara bak sen 🤣

Sataşma var hakim bey. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bir de erkeklere evlenmeyi tavsiye etmiyorlar görüyormusun evliliğin bir iyiliğini daha görmüş olduk :D 

Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Bir ilave yapayım ;

Kırmızı meyve ve sebzelerdeki Likopen, prostat kanserine karşı koruyucu olduğu gösterilmiş sayılı maddelerden biridir. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Arif Aykın yazdı:

Bir de erkeklere evlenmeyi tavsiye etmiyorlar görüyormusun evliliğin bir iyiliğini daha görmüş olduk :D 

Çocuk doğmadan önce yaz kış çok karpuz aldım Arif abi 😅 tecrübe çok fazla

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çağrı Alaf yazdı:

Sarı Saplı olacak, yattığı yer beyaza değil sarıya çalacak sapından gövdeye sarı çizikler çok olacak ve evin erkeği şaplakladığı zaman içerisinden "İşte bu" diye geçirecek. Karpuz konusunda maksimum verim almak senelerce pratik gerektirebilir ama her Aile Reisi adayının içerisinde Doğru karpuzu seçecek ışık bulunur. Dün benim seçtiğim karpuz bulaşık taşına koyunca çatladı hala onun sevinci ile moral %100 geziyorum.

Ben bir karpuz aldım.. 

Üç gündür yiyorum, şeker tavanda, yere serdi beni adeta. 

Ne oldu bana diye düşünüp duruyordum.. 

Gidip karpuzu inceledim içine şeker falan mı enjekte etiler ki diye.. 

Alırken, kulpunun kurumuş olmasına dikkat ettim, özellikle yuvarlak seçtim. çizgileri çok olanı seçtim.. 

Tabi adettendir, elime alıp bir kaç şaplak vurdum ama, pek bişey anlamadım :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Çağlar Bayur yazdı:

manavda karpuz nasıl seçilir?

Kahverengi izler hangisinde çoksa onu alıyorum. Onları arılar yapıyormuş. Aldığım hiçbir karpuzda şaşmadı. Rengi tam kırmızı olmayan bile bal gibi karpuz çıktı.

Örnek resim :) 

karpuzun-iyisi-nasil-secilir.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Arif Aykın yazdı:

Karpuz seçtiğimiz için mi evleniyoruz, Evlendiğimiz için mi karpuz seçiyoruz? Benim anlattığım karpuz hadisesinden sonra kulislerde benden ötürü yaşı gelmiş diye konuşulmaya başlandı, bir kere daha güzel karpuz seçersen ayağıma sıkarım diye korkuyorum :D

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Asla iyi karpuz alamıyorum. Kendim de seçsem, karpuzcu da seçse iyisi gelmiyor 😑

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Karpuzu seçmek yerine aldığınız yeri iyi seçerseniz kelek çıkma ihtimali sıfıra yakın olur. Bugüne kadar hiç elime alıpta karpuz şaplaklamadım. Köyden gelir köyden gelmediği zamanlarda da çocukluğumdan beri babamın aldığı aynı zamanda arkadaşı diyarbakırlı baro dayının haldeki dükkanından alırım. 20 senedir tadı değişmez mi bir karpuzun.. 

Sabahları peynirle beraber vazgeçilmezim. Akşamları çok tuvalete götürdüğü için yemem rakı sofrası harici.

İstanbula gidince mecbur şaplaklarız biz de.

Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Genelde iyi seçerim 10 taneden 8-9u iyi çıkar.Ses ile seçiyorum.Birde defaaten yıllardır aldığım yer var benide artık görünce tanıyor o kendisi seçse de itimad ederim hep iyi denk geliyor. Yaz zamanında her akşam tüketmeyi sevdiğim bir meyvedir.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Çağrı Alaf yazdı:

Karpuz seçtiğimiz için mi evleniyoruz, Evlendiğimiz için mi karpuz seçiyoruz? Benim anlattığım karpuz hadisesinden sonra kulislerde benden ötürü yaşı gelmiş diye konuşulmaya başlandı, bir kere daha güzel karpuz seçersen ayağıma sıkarım diye korkuyorum :D

Evlen tabi bizden daha fazla mutlu olmaya hakkın yok diye bir söz var.. 😅

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Aldığın yeri doğru seçince karpuz hep güzel olur. Yazılanlara ilave olarak karpuz büyük olacak, büyük karpuz güzel olur. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)
Oğuzkan Erışık yazdı:

Evlen tabi bizden daha fazla mutlu olmaya hakkın yok diye bir söz var.. 😅

Hahaha kahkaha attım :D 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Çağrı Alaf yazdı:

Evlen biran önce kurtar kendini yeni güzel düzenli hayata sende merhaba de :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hayrettin Bahadir
Çağrı Alaf yazdı:

• 2) Saçlara Canlılık Katar.
  •  

Katılıyorum :dance2:

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Karpuzu şaplakladıkça içi bozuluyormuş. Az şaplaklanmışını bulmak lazım 😅

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...