İçeriğe Yönlendir

Araç Muayenesi Gecikme Cezalarına Af

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

9 Haziran 2021 tarihli ve 31506 sayılı Resmî Gazetede  yayınlanan 7326 sayılı BAZI ALACAKLARIN YENİDEN YAPILANDIRILMASI İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN un 10 uncu maddesinin 6. Fıkrası 

MADDE 10 – (6) Bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla (bu tarih dâhil) 2918 sayılı Kanun uyarınca araç muayenesi yaptırmaları gerektiği hâlde muayenelerini süresinde yaptırmamış olanların, 31/12/2021 tarihine kadar (bu tarih dâhil) araç muayenelerini yaptırmaları ve anılan Kanunun 35 inci maddesi uyarınca muayene süresi geçirilen her ay ve kesri için tahsili gereken %5 fazla yerine Kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ-ÜFE aylık değişim oranları, bu Kanunun yayımlandığı tarihten (yayımlandığı ay dâhil) araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar her ay ve kesri için aylık %0,75 oranı esas alınarak hesaplanacak tutarı ödemeleri şartıyla anılan madde uyarınca alınması gereken %5 fazlaların tahsilinden vazgeçilir ve yetkili kuruluş tarafından tahsil edilen bu tutarlar anılan maddede belirtilen süre ve şekilde Hazine hesaplarına aktarılır. Bu fıkra kapsamına giren alacaklara karşılık bu Kanunun yayımlandığı tarihten önce tahsil edilmiş olan tutarların bu fıkra hükümlerine dayanılarak red ve iadesi yapılmaz. Bu fıkranın uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilidir. 22/3/2020 ila 3/7/2020 tarihleri arasında (bu tarihler dâhil) geçen süre için 2918 sayılı Kanunun 35 inci maddesinde yer alan %5 fazlaya ilişkin hüküm ve Yİ-ÜFE aylık değişim oranları uygulanmaz, tahsil edilmiş tutarlar red ve iade edilmez.

https://www.tuvturk.com.tr/duyurular.aspx?url=duyurular/arac-muayene-gecikme-cezalarinda-yeniden-duzenleme.aspx

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

" Yeni düzenlemeye göre, araç muayenesini 1 yıl geciktirmiş bir otomobil sahibinin, 205.08 TL gecikme cezası yerine yaklaşık 14.36 TL ödeyecek. 5 yıl muayeneye gelmeyen bir ticari aracın ödeyeceği gecikme bedeli ise 1.062,71 TL, yerine 74.68 TL olacak"  diyor.  

Piyasa muayenesiz araçla dolu.  Şartlar nedeniyle indirim yapıyor iyi hoş  ama düzenli yaptıran vatandaşa neden kolaylık yapılmıyor onu anlamıyorum.  Adamın arabası garajda yatıyor 2 sene ama devlet borcu olduğu için düzenli yaptırıyor muayenesini. Artık klasikleşti; ödemeyeni affet, ödeyen avucunu yalasın :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Bi radar, bi park cezası borcum var maliyeye, bi af da onlara lütfen :)

geldi onlarda da faiz yok, %25 te indirim li 31 aralığa kadar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

geldi onlarda da faiz yok, %25 te indirim li 31 aralığa kadar

Bu ay halledeyim onu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

Bu ay halledeyim onu

pakaet af çıktı yine, ne varsa indirimmli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Yeter ki para verin faizi gecikmeyi şey yaparız demişler. Borcu olan kaçırmasın 

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
(düzenlendi)

Bugün de bir arkadaşımıza yapılandırma yaptım. Gib gov tr üzerinden.

tarihinde Gencay Bengli tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Gencay Bengli yazdı:

2 yil mtv ödemeyen birisinin aracına rehin olur mu ? 

olmaz ancak satış yapamaz noterde

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
(düzenlendi)

Her zaman kanun kural neyse uyarım borçtan nefret ederim rahat uyuyamam param yoksa almam vergimide borcumuda taksidimide gerekirse yemem içmem yine öderim.

Sadece bu değil örneğin ev alırken ben neler neler ödedim sonradan çıkan af !  görünce insan üzülüyor Allah kimseyi dara düşürmesin  gerçekten ödeyemeyen dara düşene sözüm yok ancak günü gününe ödeyenlerin zamanında halledenlerin günahı ne ?

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdal Aydın

Dürüst vatandaş her zaman olduğu gibi yine öpüldü yanaklarından.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sermet Gündoğdu

Af çıkar nasıl olsa ödemeyeyim diyenlere kızılabilir,imkanı olan zaten zamanında ödeyip kafasını rahat ettiriyor.Devlet zamanında ödeyeni de teşvik edici yöntem bulamalı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Sefa Çelik yazdı:

Okuduğumu anlamıyor muyum neyim. 

Ödenmesi gereken gerçek rakamda indirim yok ki. Ali de Veli de Hüseyin de X lira ödüyor. Sadece Hüseyin zamanında ödemedi diye ekstra 0.75 faiz ekleniyor. 

Gecikme faizi 0.75 diye en baştan diyebilirdi. Hayır %25 te diyebilirdi. İndirim algısı oluşturmanın bir yolu ama indirim yok. 

Düşünmesi gerekenler geciktirip te %5 faiz ödeyenler. 

hesabı anlatayım, af çıkacağını tahmin ettiğim için ben1 yıl önce  muayene yaptırmadım. yaptırsa idim 375 TL ödeceycektim.

1 yıl önce yaptıran 375 tl ödedi, 2 yıl için.

yıl başına 375/2= 187,5 tl ödedi.

1 yıl geçti, muayene yaptıranın 187.5 tl si yandı ve 1 yıl daha tüvü var.

ben şimdi gidip yaptıracağım, 112 tl olan ceza faizi yerine 33 tl ÜFE farkı ödeyeceğim ve 2 yıl tüv üm olacak.

1 yıl önceki tüv paramı da bankaya koymuşsam, 52,5 TL almış olurdum, 52,5-33= 19,5 TL kadar da cebimde çay simit param var. onu da tüv de sıra beklerken yer içerim, cebimden ilave param da çıkmadan 1 yıl da fazladan tüv üm oldu, çay simit veya kek te hediyesi

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

üste eklenen meblağ 33 TL olacak. 375+33 yuvarlak hesap yapmıştım

yaptıran 187,5 ödedi

tam tüv sitesine girip rakam yazdım:

11/06/2020 de bitmiş mueyen için çıkan hesap:

372,88+17,15=390TL

33 2 yıllıktı hatta hata yapmışım, çay simit veya kek e 17 TL em ilave oldu, pasta+kave içebilirm

https://www.tuvturk.com.tr/gecikme-bedeli.aspx

Sefa Çelik yazdı:

Bunu sen yazmış olamazsın. Geçmişte gelmediğin yılların parasını da üzerine ekliyorlar. Boşluk bırakmıyorlar. 

billa ben yazdım , 2 yıllık 33 tl fazladan da hesap hatası da yapmışım, 1 yıla indirgerken

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN
Sefa Çelik yazdı:

Bunu sen yazmış olamazsın. Geçmişte gelmediğin yılların parasını da üzerine ekliyorlar. Boşluk bırakmıyorlar. 

Bunu Mtv için mi dediniz muayene için mi bilmiyorum. Ancak muayene vergi değil bir işlem türü olduğu için geçen seneleri almıyorlar diye biliyorum. 

Sefa Çelik yazdı:

İndirim algısı oluşturmanın bir yolu ama indirim yok. 

Düşünmesi gerekenler geciktirip te %5 faiz ödeyenler. 

Şimdi X şahısın bir çok arabası olsun. Bu şahıs ödemediği muayene parası veya herhangi bir vergi  parası ile  yatırım yapmış olabilir ve yaptığı yatırıma göre çok ciddi kazançlar sağlamış olabilir.  Bu şekilde bakarsak daha net olabilir. 

Y şahsı muayene için limiti dolmuş kartından faizli para çekmiş olabilir veya ihtiyacı olan bir şeyden sırf borçlu kalmamak için vazgeçmiş olabilir.

Bu dediklerim gerçekten maddi imkansızlıklar nedeniyle ödemeyenleri kapsamıyor tabi.

Yaptırımlar yaptırım olmaktan çıkınca insanoğlu hinlik yapmaya çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Şahsen ben yatan arabama yaptırmıyorum. Zaten geçmeyecek muayeneden. Tercihen çekme belgesi alabilirdim. Prosedür ile uğraşmak istemedim.

MTV düzenli ödeniyor. Sigorta yok, muayene yok. Araba yatıyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...