İçeriğe Yönlendir

Cruze - Basınclı Su Tabancası ile Radyatörü Yıkamak

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba 

Araba seyir hızında ilerlerken yaz kış farketmez 99-100 derece arasında gezerdi. Lakin son günlerde 102 dereceyi yokluyor. Sürüşün %90 nı 99 derecede çegiyordu. Çok çok nadir 101 derece görürdü. 

Şimdi ise yolculuğun %85 99 derecede ilerliyor. %10 kadar 100 derecede ilerliyor. %4 101 derece , %1 ise 102 dereceyi görmeye başladı. 

https://youtu.be/miv3g53YguE

En kolay ve ucuz yöntem olarak ilk aklıma gelen yöntem, motor soğuk iken radyatöre doğru basınçlı su tabancası ile temizlemek. Ama aliminyum bir parçaya basınçlı su tutmak ne kadar mantıklı. Bunu deneyen, olumlu sonuç alan varmı.  12 yaşındaki klimayı delmekde istemiyorum :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

kolay delinmez, 120 bar üstü olmaz ise ancak oraya öyle su tutulmaz, soğutucu panelleri eğer, soğutma verimi kaybı olur, diğer konuda d aolduğu gibi bu devirdaim değişme zamanı yaklaşmış olabilir

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Bulaşık deterjanini kopurtup cam sil kutusu ile radyotore sıkılıp biraz bekledikten sonra hortumla su sıkılarak temizlenebilir bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Barış AÇIL yazdı:

Bulaşık deterjanini kopurtup cam sil kutusu ile radyotore sıkılıp biraz bekledikten sonra hortumla su sıkılarak temizlenebilir bence

aman sakın aluminyum sisteme mutfak temizleyici ürün girmez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

130 bin km daha yeni sayılır. 

bakım yapan usta sene konusunda uyarmadı mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Darbaz yazdı:

130 bin km daha yeni sayılır. 

Hep aynı şey oluyor senin araba konusunda, n gün sonra devirdaim dağılmış diye yazma sonra. :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Yapman gereken şey;

1- Liqui Moly Kühler-reiniger radyatör ve soğutma sistemi temizleyici ile komple sistem temizliği yaptıktan sonra,

https://liquimoly.com.tr/urun/radyator-temizleyici/

2- Devirdaim pompası kontrolü şayet sağlamsa sistemde de uzun süre antifriz kullanmamaya bağlı herhangi bir tıkanıklık yoksa,

3- Sisteme Motul İnugel G13 Ultra -37 hazır antifriz karışımı ile birlikte Motul MoCOOL motor soğutma sıvısı kullanmak.

https://www.motul.com/tr/tr/products/mocool

Problemi kesin olarak çözecektir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Söz arkadaşlar, 150000 kmde Triger ve Devir daim beraber değişimi yapacam. Şu an dikkatle izliyorum. 

Yorum bağlantısı
Efe Özer

Benim broadwayin devirdaimi orjinal fabrikasyon 22 yaşında. Herhangi bir hararet ses kaçak vs yok. Km olarak 110 binde olması ve yaz kış antifirizle kullanılması da önemli bu konuda ama yine de yaştan dolayı değişmekte fayda var. Triger sökülmüşken devirdaimi değiştirmeyen ustalarıda anlamak mümkün değil.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Serçe de analog ibre var. 100 e gelince yükseldi mi diyordum 😛

Dağ bayır çıkarken. Düşükmus demek

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Serçe de analog ibre var. 100 e gelince yükseldi mi diyordum 😛

Dağ bayır çıkarken. Düşükmus demek

Termsotat termik olarak 105 de açılıyor. 120 ye kadar normal,  Kırmızı 130 da başlayıp 140 derecede bitiyor. 

Efe Özer yazdı:

Triger sökülmüşken devirdaimi

Trigere bağlı su ve yağ pompası bulunmuyor. Su pompası motorun gövdesinde değil. Devir daim bloktan dışarda kendine ait müştemilatı var. İstediğin zaman söküp takabilirsin. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Araba seyir hızında ilerlerken yaz kış farketmez 99-100 derece arasında gezerdi. Lakin son günlerde 102 dereceyi yokluyor. Sürüşün %90 nı 99 derecede çegiyordu. Çok çok nadir 101 derece görürdü. 

Şimdi ise yolculuğun %85 99 derecede ilerliyor. %10 kadar 100 derecede ilerliyor. %4 101 derece , %1 ise 102 dereceyi görmeye başladı. 

https://youtu.be/miv3g53YguE

En kolay ve ucuz yöntem olarak ilk aklıma gelen yöntem, motor soğuk iken radyatöre doğru basınçlı su tabancası ile temizlemek. Ama aliminyum bir parçaya basınçlı su tutmak ne kadar mantıklı. Bunu deneyen, olumlu sonuç alan varmı.  12 yaşındaki klimayı delmekde istemiyorum :D

Alüminyum basınçlı su ile zarar görmez en azından 4000 bar civarında bir su jeti kullanmadığınız taktirde hiç bişey olmaz. İstediğiniz gibi su tutun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Barış AÇIL
Çağlar bey dışından sıkmak zarar verir mi?
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Efe Özer
Ali Darbaz yazdı:

Termsotat termik olarak 105 de açılıyor. 120 ye kadar normal,  Kırmızı 130 da başlayıp 140 derecede bitiyor. 

Trigere bağlı su ve yağ pompası bulunmuyor. Su pompası motorun gövdesinde değil. Devir daim bloktan dışarda kendine ait müştemilatı var. İstediğin zaman söküp takabilirsin. 

Senin pompa plastik sanırım zamanla ısı değişiminden dolayı özelliğini yitirmiştir fazla şansını zorlamamakta fayda var nacizane tavsiyem tabiki kendi kararın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

İş makinalarının sistemi çok güzel bu konuda. Ters çalışma modunu açıp çalıştırıyorsun fan terse çalışmaya başlıyor. Boşta bir süre gaz vererek devri yükseltiyorsun ve mis. Çıkan toz bulutunu anlatmak için video çekmek lazım. Görüş kayboluyor 10 saniye kadar.

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Basınçlı su buldum mu affetmem. Mutlaka radyatöre su tutarım.

Benzinliklerde ya da ustaya gittiğimde vs... Çıkan pisliği görmek lazım kesinlikle..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Koray Demir yazdı:

Yapman gereken şey;

1- Liqui Moly Kühler-reiniger radyatör ve soğutma sistemi temizleyici ile komple sistem temizliği yaptıktan sonra,

https://liquimoly.com.tr/urun/radyator-temizleyici/

2- Devirdaim pompası kontrolü şayet sağlamsa sistemde de uzun süre antifriz kullanmamaya bağlı herhangi bir tıkanıklık yoksa,

3- Sisteme Motul İnugel G13 Ultra -37 hazır antifriz karışımı ile birlikte Motul MoCOOL motor soğutma sıvısı kullanmak.

https://www.motul.com/tr/tr/products/mocool

Problemi kesin olarak çözecektir.

Ben bunu yaparım, hepsini bir sonraki bakım için topluyacağım . 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Türedi yazdı:

Alüminyum basınçlı su ile zarar görmez en azından 4000 bar civarında bir su jeti kullanmadığınız taktirde hiç bişey olmaz. İstediğiniz gibi su tutun.

aradaki soğutucu ince plakalara tırnak değince düzleşip , bir set olup, hava girişini önlüyor. yoksa delmiyor tabii ki

Barış AÇIL yazdı:
Çağlar Bayur yazdı:

Çağlar bey dışından sıkmak zarar verir mi?

dıştan birşey yapmaz, en çok ilerdie beyaz beyaz leke yapar, kozmetik

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Zarar görür. Ben arabın birinin radyatörünü yamultmuştum.
Yakından tutma.

Ancak
Normal suyla çıkar çoğu pislik ve aşırı bir etkisi olacağını sanmıyorum.
Çoğu arabada korna çakar lamba vs. Bir sürü şey takılıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Şimdi konuyu okudukça taşlar oturmaya başlıyor. Benim Civic’in radyatöre basınçlı su tutmuşlardı bir yaz sonu. Asıl amaç klima radyatörüydü ama tabi el değmişken tabi diğeri de basıncı önden yedi. Ondan sonraki ilk zorlu tırmanışta hararet yapmaya başlamıştı. Sonrasını biliyorsunuz zaten 4600₺ masraf. Bunun içinde radyatör de var..

Demek ki tutmamak gerekiyor. Araba yeni ise belli etmeyebilir ama benimki gibi eski ise düşene son tekme gibi bir şey olabilir..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...