İçeriğe Yönlendir

Skoda SuperB 1.5tsi 150hp Yağ Bitmesi

Sinan Akgöl

Recommended Posts

Sinan Akgöl

Selamlar. Ocak ayında en yakin arkadaşıma Skoda SuperB 1.5tsi 150hp 0km aldik. Araç şuan 12.000km de 15.000 bakimina 3000km kalmış durumda. Dün şöyle bir problemle karşılaşmış arabadan da anlamaz, araçla ilerleken yağ ışığı yanmış araçta bu da sanayiye yakınmış diğer araçlarini yaptirdigi ustasına gitmiş, ustasida ben skoda vw grup bilmem diyip arkadaşına yönlendirmiş. İşin özü usta yağ çubuğunu çekiyor araçta min seviyesinin altinda yağ kalmış. Usta araç garantide dokunmiyim direk servise git diyor. Arkadaş servisi ariyor durumu anlatiyor, servis bize böyle şikayet hiç gelmedi diyip bir shell yağ vizkotizesi söyleyip alip eklemesini söylüyor. Izmir deki en büyük shell bayisine gidiyor yağı istiyor shell bu yağı İzmir de bulunamayacağını tamamlayici yağ verip 1lt 750ml ekliyorlar. Durum böylece kapaniyor. Sizce nasıl bir yol izlenmeli?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Belki en başından beri yağı eksikti. Bir parca yağ azalınca uyarıya düştü. Arabayı ilk aldığında kontrol etmişmiydi. 

En başından beri 750 ml değilde 600 milim eksikti. 12000 km yol boyunca 150 milim yağ zaten kendi kendine buhar oluyor.  750 ml eksilince uyarıya gecti. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Sinan Akgöl yazdı:

Selamlar. Ocak ayında en yakin arkadaşıma Skoda SuperB 1.5tsi 150hp 0km aldik. Araç şuan 12.000km de 15.000 bakimina 3000km kalmış durumda. Dün şöyle bir problemle karşılaşmış arabadan da anlamaz, araçla ilerleken yağ ışığı yanmış araçta bu da sanayiye yakınmış diğer araçlarini yaptirdigi ustasına gitmiş, ustasida ben skoda vw grup bilmem diyip arkadaşına yönlendirmiş. İşin özü usta yağ çubuğunu çekiyor araçta min seviyesinin altinda yağ kalmış. Usta araç garantide dokunmiyim direk servise git diyor. Arkadaş servisi ariyor durumu anlatiyor, servis bize böyle şikayet hiç gelmedi diyip bir shell yağ vizkotizesi söyleyip alip eklemesini söylüyor. Izmir deki en büyük shell bayisine gidiyor yağı istiyor shell bu yağı İzmir de bulunamayacağını tamamlayici yağ verip 1lt 750ml ekliyorlar. Durum böylece kapaniyor. Sizce nasıl bir yol izlenmeli?

1,75 litre mi eksilmiş toplam?

Servisin arabayı çağırıp görmesi gerekirse kendisi eklemesi lazımdı bu arada, her şekilde skoda müşteri hizmetlerini arayıp her şeyi anlatıp kayıt açtırsın bence. Sıfır araç bu 10 yaşında değil ki.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Selim Bilgin yazdı:

1,75 litre mi eksilmiş toplam?

Servisin arabayı çağırıp görmesi gerekirse kendisi eklemesi lazımdı bu arada, her şekilde skoda müşteri hizmetlerini arayıp her şeyi anlatıp kayıt açtırsın bence. Sıfır araç bu 10 yaşında değil ki.

Ne kadar eksilttigini tam bilmiyoruz ama cubukta yag cok az varmış. Servis araci gormek yerine yağ onerip siz ekleyin demiş.

Yorum bağlantısı

Altını vurmuştur karterden eksilio olabilir

başka bir keçe conta vs eksiltiyor olabilir

yağ pompasında bişe olabilir

sıfır araba bu götürsün servise bıraksın yağ ışığı telefonda çözülecek iş değil

Sıfır araba bu sonuçta

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ali Gök yazdı:

Altını vurmuştur karterden eksilio olabilir

başka bir keçe conta vs eksiltiyor olabilir

yağ pompasında bişe olabilir

sıfır araba bu götürsün servise bıraksın yağ ışığı telefonda çözülecek iş değil

Sıfır araba bu sonuçta

Alt koruma karter sacı sağlam bakmış. Servise birak dedim bende servisi arayip Selim'in dedigi gibi kayit actiricak

Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

ben arkadaşımın golf dede başına geldi,

1.5 tsi ların hepsi ilk bakıma kadar fabrika yağını eksiltiyor,serviste 5 - 30 yerli yağ koyuyolar sonra azar azar eksiltiyor,ama şu var tsi lar hepsi yağ eksiltiyor,kullanım kılavuzundada yazıyor,eksilttikçe ekleyin,dewamke...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Çubukta minimumda ise 750-800 ml eksilmiştir.
Normal değil.
Yağ değişiminden sonra kontrol edip, sorun devam ederse servis kaydı açılmalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Murat Sahın yazdı:

@Çağlar Bayur abi hani tsi candı? Bak yağ da eksiltiyormuş :crazy:

Bir Japon markanın arabasında 15bin km’de yağ eksilmesi olsa, o motoru yapan japon mühendis çoktan harakiri yapmıştı bile 😁😁

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bir Japon markanın arabasında 15bin km’de yağ eksilmesi olsa, o motoru yapan japon mühendis çoktan harakiri yapmıştı bile 😁😁

Seppuku o aslında, yani yazı dilinde öyle. Hara-kiri daha çok gündelik dilde. :) Japon tarihi ve kültürü konusunda meraklıyım biraz. 

Aslında tarihleri de kültürleri ile çok uyumlu. Mesela Moğollar Japonyayı işgal etmek için iki girişimde bulunmuş. İlkinde 20-25 bin kişilik beklenmeyen bir çıkartma yapılmış ve Japonlar hazırlıksız yakalanmış. İlk saldırıyı kaybetseler de gece Moğol kampını basan samuraylar olayın seyrini değiştirmiş. Kubilay Han bu yenilgiye karşılık olarak 150 bin kişilik ikinci bir ordu göndermiş ancak bu sefer hem Japonlar hazırlıklı imiş hem de Moğol gemilerinin büyük çoğunluğu Japon denizinde tayfuna yakalanıp batmış. İkinci yenilgiden sonra Kubilay Han üçüncü kez ordu göndermek istediğinde ise ordu komutanları karşı çıkmış. 

Rivayete göre ilk 20-25 binlik orduyu gece kampında basan samurayların sayısı 100'den az. 

Adamlar saplantılı şekilde onurlarına bağlılar. İçinde yaşadığımız yüzyılda bile değişen bir şey yok. İzmit Körfezde yapılan köprünün çelik halatı koptu diye bir Japon mühendis (Kishi Ryoichi) intihar etmişti. İntihar diyorum zira Seppuku törensel olarak yapılır, bir takım koşulları vardır. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Sinan Akgöl yazdı:

Ne kadar eksilttigini tam bilmiyoruz ama cubukta yag cok az varmış. Servis araci gormek yerine yağ onerip siz ekleyin demiş.

çubukta az çok biraz yağ varsa, şu an aşırı çok yağ var 1.75 lt eklenmiş, çok. ayrıca bu yüzden de yağ lambası yakmaz.

vesile ile 500 bin tl yi bulmuş sıfır arabayı bı şekilde kullanmaz servise çektirirdim. telefon ile kimle konuşmuş? yağı kim bol bulmuş eklemiş hayret

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Ruhsat sahibi olduğum 4 tsi oldu. 170’lik dahil yağ eksilttiğini hatırlamıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Çağlar Bayur yazdı:

çubukta az çok biraz yağ varsa, şu an aşırı çok yağ var 1.75 lt eklenmiş, çok. ayrıca bu yüzden de yağ lambası yakmaz.

vesile ile 500 bin tl yi bulmuş sıfır arabayı bı şekilde kullanmaz servise çektirirdim. telefon ile kimle konuşmuş? yağı kim bol bulmuş eklemiş hayret

Ben olsam kurtarıcı sırtında servise gönderirdim :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Çağlar Bayur yazdı:

Usta diyor ki servise gidecek kadar var. Bizim kide ariyor servisi. Servis bolumunden biriyle konusuyor. Servis bolumu shell marka yagi alin ekleyin diyor. Shell e gidiyor trde o yag yok diyorlar tamamlayici yag koyuyorlar en azindan yagsiz kalmasin diye. Simdi arabayi 15bin bakimi gelmeden 12binde erken bakima sokup orada soyleyeyim diyor. Bakimdan sonrada takip edicek yag eksiltme oranini. Servisin dedigi bize boyle bir sikayet daha once gelmedi klasik muhabbet. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Benimkinin motoruda bundan ben ara sıra bakarım yağ seviyesine şuan için sıkıntı yok. 1.2 tsi kullandım 6 sene ondada hiç eksiltme olmadı. Yağ lambası yaktıktan sonra direk servise giderdim ben olsam yağıda servise ekletirdim. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bu honda civic lerin tavan göçüğünün üretim hatasını olduğunu kabul ettirmek için az uğraşmadı millet. Hiç harakiri eden mühendis duymadık.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Serkan Maden yazdı:

Bu honda civic lerin tavan göçüğünün üretim hatasını olduğunu kabul ettirmek için az uğraşmadı millet. Hiç harakiri eden mühendis duymadık.

Burada üretildi diye biliyorum hocam o civicleri. Japonların yaptığı civiclerin bir yeri çökmüyor. Hemen kendimizden bir şeyler katmışız arabaya... :D 

• Beğen 2
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu
Murat Sahın yazdı:

Seppuku o aslında, yani yazı dilinde öyle. Hara-kiri daha çok gündelik dilde. :) Japon tarihi ve kültürü konusunda meraklıyım biraz. 

Aslında tarihleri de kültürleri ile çok uyumlu. Mesela Moğollar Japonyayı işgal etmek için iki girişimde bulunmuş. İlkinde 20-25 bin kişilik beklenmeyen bir çıkartma yapılmış ve Japonlar hazırlıksız yakalanmış. İlk saldırıyı kaybetseler de gece Moğol kampını basan samuraylar olayın seyrini değiştirmiş. Kubilay Han bu yenilgiye karşılık olarak 150 bin kişilik ikinci bir ordu göndermiş ancak bu sefer hem Japonlar hazırlıklı imiş hem de Moğol gemilerinin büyük çoğunluğu Japon denizinde tayfuna yakalanıp batmış. İkinci yenilgiden sonra Kubilay Han üçüncü kez ordu göndermek istediğinde ise ordu komutanları karşı çıkmış. 

Rivayete göre ilk 20-25 binlik orduyu gece kampında basan samurayların sayısı 100'den az. 

Adamlar saplantılı şekilde onurlarına bağlılar. İçinde yaşadığımız yüzyılda bile değişen bir şey yok. İzmit Körfezde yapılan köprünün çelik halatı koptu diye bir Japon mühendis (Kishi Ryoichi) intihar etmişti. İntihar diyorum zira Seppuku törensel olarak yapılır, bir takım koşulları vardır. 

Yanlış bilmiyorsam, o halatın kopması o rahmetli japon kardeşimiz yüzünden bile olmamıştı. Yine yüklenici firmanın hatası vardır diye biliyorum.

Yağ eksiltme konusuda çok sakat bi durum, ben olsam her sabah aracı çalıştırmadan bi kontrol ederdim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sinan Akgöl yazdı:

Usta diyor ki servise gidecek kadar var. Bizim kide ariyor servisi. Servis bolumunden biriyle konusuyor. Servis bolumu shell marka yagi alin ekleyin diyor. Shell e gidiyor trde o yag yok diyorlar tamamlayici yag koyuyorlar en azindan yagsiz kalmasin diye. Simdi arabayi 15bin bakimi gelmeden 12binde erken bakima sokup orada soyleyeyim diyor. Bakimdan sonrada takip edicek yag eksiltme oranini. Servisin dedigi bize boyle bir sikayet daha once gelmedi klasik muhabbet. 

böyle vakada servis değil yol yardım aranmalı idi, şu an kullandıkça bir ciddi arıza çıkarsa, distribütör garantiden karşılamayabilir, kullanmaya devam etmek kullanıcı hatasına girer. servisi aradım bana yağ ekle dedi cümlesinin hükmü de yok

Murat Sahın yazdı:

Ben olsam kurtarıcı sırtında servise gönderirdim :) 

598 bin e kadar varmış fiyatıi anahtarı kırar denize atar marş yapmazdım

• Beğen 6
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

böyle vakada servis değil yol yardım aranmalı idi, şu an kullandıkça bir ciddi arıza çıkarsa, distribütör garantiden karşılamayabilir, kullanmaya devam etmek kullanıcı hatasına girer. servisi aradım bana yağ ekle dedi cümlesinin hükmü de yok

5000 km'deki Fabia radyatör suyu ekleyin ikazı verdi, hemen sağa çektim, su ekledim, baktım alttan akıyor şırıl şırıl, skoda yol yardımı aradım, atar gider yaptım, çekici geldi, Avek'e çektik Pazar günü, kendimden emin şekilde garantiden bişeylerin değişmesini bekliyorum. Pazartesi sabah arayıp panjurdan giren taş radyatörü delmiş, taşlar da içeride duruyor deyip fotoğrafını attılar. :D  1.000 TL'cikle kurtulduk sonra.

• Beğen 1
  • Mutlu 6
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Kutluay Selçuk yazdı:

ben arkadaşımın golf dede başına geldi,

1.5 tsi ların hepsi ilk bakıma kadar fabrika yağını eksiltiyor,serviste 5 - 30 yerli yağ koyuyolar sonra azar azar eksiltiyor,ama şu var tsi lar hepsi yağ eksiltiyor,kullanım kılavuzundada yazıyor,eksilttikçe ekleyin,dewamke...

minicik miktarlar olabilir ama tsi yağ eksiltiyorsa o motorun piston kenarında çatlak, sekmanında kırık var demektir. yüksek sıkışıtırmadan ötürü, yetersiz oktandaki yakıttan ötürü, predetonasyon kaynaklı mikro kırıklar oluyor bu kırıklardan yağ yanma odasına kaçıyor minicik miktarlarda yanıyor, ciddi boyut kazanana kadar belli de olmuyor. 1 sene boyunca tiguan kullandım, ikinci el idi servis bakımlıydı, iki bakım yaptım, hiç yağ eksiltmedi. o motorlarda yüksek devirde kullanımlarda yağ buharı nedeniyle eksilmeler olabiliyordu. yine de litrelerce yağ eksilmesi gibi bir şey mantıklı değil. yağ buharı kaynaklı olan durumu mapsensörlerinin yağ ile kırlenmesindne anlıyorsunuz zaten. 1.8 ve 2.0 tsi larda yağı toplamak için bir santirfuj parçası var küçük motorlarda bu yok. eksik alman mühendisliği neden böyle ise artık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

2013  de 1,4 tsi jetta almısdım 122 hp  zaten 3,5 lt yag alıyordu 8000-veya 10 bın km de  sarı ışık yandı servısı aradım servis yakar abi dedi denım nıye kitapcıgın su sayfasını acın demısdı actıgımda orada 10 bınde 1 lt yag yakar yazıyordu sonrasında üstüne turbom arıza verınce garantıden yaptırıp  moralım bozulup satmısdım diyecegim kitapcıgında yazıyordur birsey yapamassınız bende alanlar üstüne araca lpg takıp memnunıyetle kullandılar moralınızı bozmayın keyfını cıkarın satılıksa arac fiyatda uyarsa  igilinebirim :))

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Bana anormal gelmedi açıkcası, 1.2 tsi ibizada 15 bin’e kadar 300 400 ml kesin eklerdim.1.4 tsi Leonda daha dün 300 ml kadar ekledim.Uzun yol çokca yapıyorum cumartesi günü Antalya Eskişehir yaptım hem hiç dinlendirmedim hemde süratli kullandım sanırım bundan dolayı eksildi biraz.Havada sıcaktı.

Kullanım şartlarının etkilediğini düşünüyorum.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Azalma
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Bir Japon markanın arabasında 15bin km’de yağ eksilmesi olsa

Bizde müşteri böyle bir sorunla karşılaşmış olsa , olay çıkartır. 200bin kmde 13 yaşında garantisi çoktan bitmiş dizel araç yağ eksiltiyor diye ortalığı karıştıran müşteriler gördü bu gözler :)

Yorum bağlantısı
Erman Uzun

Turbo benzinli araçların çoğunda var bu yağ eksiltme sorunu birçoklarının da kitapçığında yazıyor sanırım düşük hacim yüksek verim bu soruna sebep oluyor Japonların atmosferik motorlarında böyle sorunların olmamasıda turbo olmadığından olsa gerek yoksa turbo motorlu civiclerin şikayetleri hep bu yönde anxak sıfır araç için en güzeli servise çektirmek aracı sonuçta garantisi var 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...