İçeriğe Yönlendir

EPDM, Neopren ve HNBR . Triger Kayışında Hangisi Seçilmeli?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba Dostlar. 

Benim arabadaki triger kayışı HNBR malzemeden yapılmış. Yeni nesil arabalarda EPDM malzemeden yapılmış kayış var. Daha eski otomobiller EPDM kayış kullanıyormuş. 

Şimdi en kaliteli triger kayışı hangisi. Benim kayışım için 3 tane değişim kmsi var. 

60K

100K 

150K 

Ben bu üç metaryelle sahip değişim kmlerini bilemiyorum. Araştırdım ama anlayamadım. En dayanıklı hangisi bilemedim. EPDM olduğunu düşünsek HNBR daha yeni bir malzeme. Neopren ise en eski olanı. 60 bin kmde değiştirdiklerini biliyorum. EPDM ve HNBR hangisi daha kaliteli. 

https://youtu.be/yr-PAgsQeRQ

ACtC-3dpVWxPrkaDCkYJqybaB4h9suiQWRmyNfxQ

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
(düzenlendi)

Abi gates veya continental al geç bence 😁

tarihinde Behlül Baş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Kevlar, aramid ve karbon fiber gibi özel ve dayanıklı malzemelerin kullanıldığı kayışlar mukavemeti en yüksek ve uzun ömürlü olan ürün gamıdır. Bunlar genelde

son derece güçlü endüstriyel tahriklere uygun olarak ağır hizmet sektöründe kullanılır. Klasik arabalar için PTFE yani teflon kaplamalı kayış iyidir denilebilir.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Dayco, Conti veya Gates iyidir.

Dayco GM ana tedarikçilerinden biridir aynı zamanda.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Aslında marka değilde, kauccuk sorduydum :D Yukardakiler kayışların üretildiği plastik mazlemenin yapısını gösteriyor. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Aslında marka değilde, kauccuk sorduydum :D Yukardakiler kayışların üretildiği plastik mazlemenin yapısını gösteriyor. 

3ünden de al kopma dayanım testi yapalım kaç Nm de koptuğuna bakarız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Ali Gök yazdı:

bu soruyu bi müsait zamanda sanayide ustalara sorsana bakalım ne dicekler

Şaseden bakıyoruz abi biz sıkıntı olmaz derler.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir
Ali Darbaz yazdı:

Start Stop’lu araçlarda EPDM kullanılıyor daha sağlamdır. Gates veya Dayco’nun teflonlu kayışlarından birini al geç gören de ağır endüstriyel makina kullanıyorsun sanacak 😀

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin yazdı:

Şaseden bakıyoruz abi biz sıkıntı olmaz derler.

bence döverler :D 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ali Gök yazdı:

bence döverler :D 

Bu cumartesi sıkıntı yaşanmaz ise pendikte bulduğum bir ustaya peugeot 106 1.4 quiksilver yaptırmaya gideceğim. O zaman döverler mi dövmezlermi görücez. :D

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Metin Akbal
Ali Darbaz yazdı:

Bu cumartesi sıkıntı yaşanmaz ise pendikte bulduğum bir ustaya peugeot 106 1.4 quiksilver yaptırmaya gideceğim. O zaman döverler mi dövmezlermi görücez. :D

Tek git arabayla gitme :D

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...