İçeriğe Yönlendir

İnternet Altyapısının Yenilenmesi

Çağrı Alaf

Recommended Posts

Çağrı Alaf

Selam, Dün aşırı yüklü bir tır mahallemizden geçerken tahta telefon direğini kırdı. Bir kaç apartman ile bizim internetimizde gitti. Bugün inceleme ekibi geldi kablo aktarması yapmalarına rağmen sinyal sağlayamadılar ve altyapının yenilenmesi gerektiğine kanaat getirdiler. Sorduğumda bağlantısı kopan apartmana fiber net gelebileceğini söylediler ancak benim müstakil yapım için sorduğumda gelmez, orası apartman burası müstakil yapı dediler. Bu ne demek anlamadım. Ama üstün körü bağlantımın iyileşeceğini söyledi sanırsam. Daha iyi bilenlere sorum; Yarın hasar ekibi gelecek ve bağlantımı yeniden kuracaklar. İnternet hızında UP ve Download hızlarımda bir değişiklik olacak mı? Fiberi evine getirmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bizim sokakta, fiber apartmana gelmemişti, henüz sokağa bile girmemişti, superonline a başvuru yazdırdım, ilk bizim apartmana bağlandı, müşteri hizmetlerini bir arayın, tel döşemeye gelen teknisyen ile muhatap olmayın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
(düzenlendi)

Turknet kullandığım için öyle başvuruymış müşteri hizmetleriymiş benden uzak meseleler Çağlar abi bunlar sadece Altyapı ekiplerine arıza bildirmeyi biliyorlar aradığımızda telefonu açan organik bileşen yok telesekreter var sadece. O yüzden başvuru yapabilir miyim bilmiyorum. Belki aboneliğimden ayrılıp Türk Telekom kullanmaya başlamalıyım.  Onlar da taahütsüz yaprak kımıldatmıyorlar benim 4 tane adresim var 24 ay tek adreste kalmam imkansız. 

tarihinde Çağrı Alaf tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Müstakile zor gelir.. 

Maliyeti yüksek.. kutu falan koyuyorlar.. 

Tesisat yenilenirse kabloyla da yüksek hız alabilirsin.. Ben normal hat ile 24 görürdüm.. Daha yükseği olmaz galiba. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

normal hat ile 24 görürdüm.. Daha yükseği olmaz galiba

Ben 24 kullanıyorum ama 35 alabiliyorum (hat 40 destekliyor görünüyor), bacanak normal kablo ile 50 alıyor. Bildiğim kadarıyla, santral de yakında 100 Mbps e kadar alınabilir kablo ile.

tarihinde Ahmet İhsan Akşen tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Mehmet Ozyurek yazdı:

Müstakile zor gelir.. 

Maliyeti yüksek.. kutu falan koyuyorlar.. 

Tesisat yenilenirse kabloyla da yüksek hız alabilirsin.. Ben normal hat ile 24 görürdüm.. Daha yükseği olmaz galiba. 

Tesisat yenilenirse 8 den 24 e çıkarım, İnternetim 3 kat hızlanır, Bölgede internet olmadığı için bölgesel alt yapıyı yenilemek adına kapı önüne Tip7 kabin koyarlarsa 100Mbit alırım 12 kat hızlanmış olur. Her türlü kardayım. 

Yorum bağlantısı
Remzi Karaca

Selam, Dün aşırı yüklü bir tır mahallemizden geçerken tahta telefon direğini kırdı. Bir kaç apartman ile bizim internetimizde gitti. Bugün inceleme ekibi geldi kablo aktarması yapmalarına rağmen sinyal sağlayamadılar ve altyapının yenilenmesi gerektiğine kanaat getirdiler. Sorduğumda bağlantısı kopan apartmana fiber net gelebileceğini söylediler ancak benim müstakil yapım için sorduğumda gelmez, orası apartman burası müstakil yapı dediler. Bu ne demek anlamadım. Ama üstün körü bağlantımın iyileşeceğini söyledi sanırsam. Daha iyi bilenlere sorum; Yarın hasar ekibi gelecek ve bağlantımı yeniden kuracaklar. İnternet hızında UP ve Download hızlarımda bir değişiklik olacak mı? Fiberi evine getirmek için yapabileceğim bir şey var mı?

Müstakil konutlarda zor
Bina da ortalama 1,5-2 katı yatırım ile 10-20 aboneye hizmet veriliyor

Ben 24 kullanıyorum ama 35 alabiliyorum (hat 40 destekliyor görünüyor), bacanak normal kablo ile 50 alıyor. Bildiğim kadarıyla, santral de yakında 100 Mbps e kadar alınabilir kablo ile.
Santral değil de outdoor box'tır o

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Remzi Karaca yazdı:

Santral değil de outdoor box'tır

Turknet bile santral diyor, anlaşılıyor olmalı :)

https://turk.net/destek/sss/hiz/adsl-vdsl-arasindaki-fark-ne.html

şuan ADSL alt yapısı var ve değişim sonrası VDSL olacaksa özellikle upload olarak kesin artacak zaten hızlarıniz.

fiber çok da elzem değil malesef Türkiye fiyatları yüzünden. İstanbul'da 4 sene fiber kullandım 25 Mbps di, öncesi ve sonrası toplamda 8 senedir VDSL kullanıyorum 24 Mbps, fark yok yani pratikte.

Yorum bağlantısı
Yurdaer Elay
(düzenlendi)
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

fiber çok da elzem değil malesef Türkiye fiyatları yüzünden. İstanbul'da 4 sene fiber kullandım 25 Mbps di, öncesi ve sonrası toplamda 8 senedir VDSL kullanıyorum 24 Mbps, fark yok yani pratikte.

Katılıyorum.. Vodafone bizim mahalleye fiber altyapı döşedi. O zaman uygun bir kampanya yaptıkları için de bir çok insan Vodafone Fibernete geçti. Ama hiçbir zaman vaadedilen hızları görmüyorsun. Arada olan kesintileri hiç söylemiyorum bile. Modem veya başka bir arıza oluyor, sorunu çözdürmek için en az 3 farklı müşteri temsilcisiyle muhatap oluyorsun ve hepsi de kayıt açıyorlar ve birbirlerinden habersizler. Ya da ben daha önce konuyla ilgili şikayette bulunmuştum, kayıt açıldı ama dönen olmadı diyince, hayır sizinle ilgili herhangi bir kayıt yok diyorlar, vs vs.. Kardeşim aylardır doğru dürüst yararlanamadığı internet hizmeti yüzünden belki şu ana kadar abartısız 50 defa müşteri hizmetlerini aramıştır. Bağlandığı günden beri internet hızı çok düşük. Mükerrer aramalar sonucu sinyal güçlendirici göndereceklerini söylemişler ancak o cihaz unutulmuş ve gönderilmemiş. Ve bunu da pişkin pişkin söyleyebiliyorlar. En son modemini değiştirdiler ve bugün itibariyle 6 gündür sinyal yol. Sistemsel bir hataymış ve ortalama 7 gün sürüyormuş sorunun giderilmesi.. Artık iş mahkemeye doğru gidiyor ama o kadar pişkinler ki kazansanız bile çamura yatıyorlar.

Benim internet hızımda sıkıntı yok ama farklı bir tecrübe yaşıyorum şu sıralar. Mayıs 25'te aradılar, taahhütümün Ağustos'ta biteceğini, düzenli müşteri olduğum için güzel bir indirim yapacaklarını ve hızı 100 mbps çıkaracaklarını söylediler. İlk 4 ay bedava sonraki aylar 96,80 TL, 24 ay taahhüt. Vodafone internet tv bedavaymış falan filan. Kabul ettim. Bana yeni tarifeyle ilgili bilgi mesajı geleceğini söyledi MT. Ben mesaj beklerken Mayıs 28'de yine aradılar. Arayan MT kampanyalarının olduğunu, 24 ay taahhüt verirsem mevcut 50 mbps internetimi 90 küsür liradan devam ettirebileceğimi söyledi. Kendisine 3 gün önce 100 mbps tarifeye geçtiğimi söyledim. Sisteme baktı "aaa evet siz 100 mbps geçmişsiniz" dedi :) 

Birbirinizden haberiniz yok tamam da, bi müşteriyi ararken hiç mi sistemden bilgilerini kontrol etmiyorsunuz. Vadettikleri ilk aylar bedava şeklinde bir kampanyaları yokmuş. Dedim o zaman görüşme kayıtlarını inceleyin.. Vadedilen yerine getirilmezse kabul etmiyorum diye estim gürledim. Şu an hala inceleniyormuş. 2 gün arayla mesaj geliyor Vodafondan. En son dün arandım, bu sefer de başka bir MT yine başka bir kampanya satmaya kalktı, bu sefer kibar kibar konuştum, olayları anlattım ve sadece güldüm. Sanırım mahkemede görüşeceğiz dedim ve kapattım telefonu.

Daha önce herhangi bir başlık altında Vodafon'u övmüş isem, memnuniyetimi dile getirmişsem lütfen affola.. Hülasa, Vodafona geçmek gibi bir düşünceniz varsa üç dört kere düşünün. Müşteriler son günlerde çok şikayetçi. Sağlayamadıkları hizmeti satıyorlar ve parasını çatır çatır alıyorlar. Vazgeçmek istedin, karşına cayma bedeli çıkıyor. Ne yasa dinliyorlar ne kanun. Tüketici mahkemesini kazandığı halde haksız alınmış ücretleri geri alamayan kayıtlar mevcut şikayetvar sitesinde. Kabus gibi. Sanırım bu sadece Vodafona özel bir durum da değil. Televizyon, internet hizmeti sunan farklı firmalarda da abonelikle ilgili türlü türlü şikayetler var.

Ek: Bu arada 25 Mayıs'ta onay verdiğim halde 100 megabite geçiş 17 Haziran'da oldu ancak 50 megabitin üstü download hızını görebilmiş değilim henüz. Bununla ilgili de ayrı bir kayıt açtılar inceleyeceklermiş bakalım.

tarihinde Yurdaer Elay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

TTNet pahalı ama en azından muhatap buluyoruz ve hızlı işliyor. 11 senedir kullanıyorum 12 saat sürmemiştir İnternet kesintisi.

Turknet i denemek istiyorum ama, daha uygun fiyata 24 yerine 35 Mbps. (24 neyime yetmiyorsa )

Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Çağrı Alaf yazdı:

Turknet kullandığım için öyle başvuruymış müşteri hizmetleriymiş benden uzak meseleler Çağlar abi bunlar sadece Altyapı ekiplerine arıza bildirmeyi biliyorlar aradığımızda telefonu açan organik bileşen yok telesekreter var sadece. O yüzden başvuru yapabilir miyim bilmiyorum. Belki aboneliğimden ayrılıp Türk Telekom kullanmaya başlamalıyım.  Onlar da taahütsüz yaprak kımıldatmıyorlar benim 4 tane adresim var 24 ay tek adreste kalmam imkansız. 

Evde türknet var. Canlı derslerde bağlantıda çok sorun olmaya başladı. Hanım bu interneti değiştir dedi. Tamam dedim. Gittim vodofondan internet aldım. Türkneti iptal etmedim. Aynı altyapıyı kullanıyor ikiside. Baktım gördümki türknetin bana sağladığı internet hızı açık ara vodafondan farklı. Herşey aynı oysa. Yıllardır kullanıyorum. Şuanakadar canlı birileri ile görüşdüğümü hatırlamıyorum. Bunlarda böyle çalışıyor. Türknete internet sorunu için başvuru yap. Biraz bekle. Sonra şikayet vara türknet başlığı aç yaz. Birileri mutlaka sana döner.

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Fatih Sarıkaya yazdı:

Birileri mutlaka sana döner.

O şekilde iletişim kurabiliyorum zaten ama 3 kere çaldırıyorlar gün boyu telefon başı nöbette olmam gerekiyor 😬😅. Allahtan TT saha ekibi ile işini iyi yapıyor. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...