İçeriğe Yönlendir

Ford Fiesta VI 1.25 - Geç Çalışma Sorunu

Muhammet Ergün

Recommended Posts

Muhammet Ergün

Merhaba arkadaşlar 2015 model 1.25 LPG li  Fiesta sahibiyim. Araç ilk geç çalışma sorunu nu geçen sene yaz mevsiminde yapmıştı o zaman tamirciye sorduğumda benzin pompası ndan yapıyor deyip gittiği yere kadar git dedi devam ettik, şimdiye kadar pek sorun oluşturmuyordu genelde tek marş da alıyordu, geçen haftalarda bu ikinci üçüncü marşta çalışmaya başladı ve bugün defalarca marş basmaya rağmen calismicam demiş (hanıma). Sonra ben gittim ikinci marş da aldı. Uzun süre benzin de kullandım hatta bı rampa da denedim pompa yetiştiriyor mu diye gayet iyiydi. 

Sonra stop ettim yarım saat maalesef banada calismicam dedi. Vurdurup eve kadar geldik.

Benzin pompası olsa seyir halinde iken sıkıntı yok.

Gaz düğmesi ne basıp direk gazda çalıştıramayım diyorum o zaman da çalışmıyor.

Sizce sorun ne olabilir.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Yarım kontak yapınca pompadan 1 2 sn vınn sesi geliyor mu? Neye göre pompa kararını verdi usta basıncını mı ölçtü? Biraz kara düzen karar vermiş gibi.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Pompa sesi geliyor aslında, ancak yeterli gelmiyor mu acaba. 

Bide seyir halinde bi sıkıntı yok.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Sıkıntıdan pek anlamam ama önerebileceğim iki şey var,

1) Aracı ne olursa olsun vurdurmayın, ciddi manada sıkıntı çıkabilir ve üzer.

2) LPG'nin diyafram gibi bir parçası var sanıyorum, onu bir kontrol edin hatta imkan varsa değiştirin. Bence araç silindirine gaz kaçıyor ve siz o an marş yapıyorsunuz ancak boğulduğundan ateşleme olmuyor. Sonrasında gaz pistonun anlık hareketi ile atılınca çalışıyor gibi bir şey.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Şöyle yapın bi. Manifolda giren ince hortumu çıkarın yarım saat 1 saat beklesin öyle marşa basın. Diyafram silindire gaz kaçırıyor ve arabayı boğduğu için çalışmıyor olabilir. Pompa işine hemen girmeyin tecrübeyle sabit. 100 liralık işçin 500 600 TL ye pompa değiştirtti usta bana yepyeniydi daha. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Bana da boğuluyor gibi geliyor, ama düğmeden gazı komple kapatıyor öyle biniyorum yine aynı olayı yapıyor.

Gazi tamamen kesip denemek gerek sanırım.

Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Tüpü vanadan kapatıp da deneyebilirsiniz hortumu çekmek çok daha pratik ama.

Yorum bağlantısı
Yasin Aygün
Muhammet Ergün yazdı:

Bana da boğuluyor gibi geliyor, ama düğmeden gazı komple kapatıyor öyle biniyorum yine aynı olayı yapıyor.

Gazi tamamen kesip denemek gerek sanırım.

Regülatör veya benzin-gaz ayırıcı arızalıysa düğmeden kapatsanız bile motora gaz kaçırmaya devam eder. Lpg tankındaki vanadan komple kapatıp birkaç kere deneyin. Hala daha aynı sorunu yaşıyorsanız aklıma krank sensörü geliyor.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün
(düzenlendi)

Bugün sabahtan regülatör deki hortumu çıkarıp  işe motor ile gittim, dışarıdan geldikten sonra araç 3. Seferde çalıştı. Sonra direk gazciya gittim gazcida vanadan kapattık gazın bitmesini bekledik gaz bitti marşa bastık nafile gazci regülatör sağlam dedi. Marşa basınca direk gazda çalışacak şekilde ayarlandı. Bu arada gaz kesici arızalandı o değişti. Bakalım yarın motor tamircisi ne yapacak.

tarihinde Muhammet Ergün tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Kompresyon testini ihmal etmeyin subaplara bakılmasını tavsiye ederim .

Yorum bağlantısı
Alpay Köse

eğer benzin pompasinda sorun var ise 100 km üzerinde giderken benzine alın aracın çekişinde düşme oluyorsa pompanın ömrü bitiyor demektir.araç gaz yemez boğuluyor gibi olur tecrübe ile sabit.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Muhammet Ergün yazdı:

Bugün sabahtan regülatör deki hortumu çıkarıp  işe motor ile gittim, dışarıdan geldikten sonra araç 3. Seferde çalıştı. Sonra direk gazciya gittim gazcida vanadan kapattık gazın bitmesini bekledik gaz bitti marşa bastık nafile gazci regülatör sağlam dedi. Marşa basınca direk gazda çalışacak şekilde ayarlandı. Bu arada gaz kesici arızalandı o değişti. Bakalım yarın motor tamircisi ne yapacak.

Sadece ilk çalışmada problem oluyorsa, sistemde olması gereken benzin depoya geri kaçırma yapıyordur.

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün
Alpay Köse yazdı:

eğer benzin pompasinda sorun var ise 100 km üzerinde giderken benzine alın aracın çekişinde düşme oluyorsa pompanın ömrü bitiyor demektir.araç gaz yemez boğuluyor gibi olur tecrübe ile sabit.

Dik bir rampa var oraya benzinle çıkabiliyor

Yorum bağlantısı
Alpay Köse
Muhammet Ergün yazdı:

Dik bir rampa var oraya benzinle çıkabiliyor

benzinle çıkması önemli değil cikarken rampanın ortasında gazdan benzine alın deneyin

Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Arkadaşlar sorun çözüldü. Şöyleki arac PC ye bağlantı, pompanın yeterince ilk çalışma basıncı vermediği ortaya çıktı.

Sonuç Bosch marka depo şamandıra si 780+ işçilik 200=980tl

Sonrada LPG yi gittim 150tl role daktirtim. Benzin pompası çok çalışıp da yorulmasın diye.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...