İçeriğe Yönlendir

Albea 1.2 16v Rektefiye İçin Yardım

Servet Ozden

Recommended Posts

Servet Ozden

Merhaba arkadaşlar.

Aracımda hiçbir sorun yokken yakıt almak için durduğumda motordan hafif duman çıktığını gördüm.

Kaputu açtığımda motor yağ çubuğu yerinden çıkmış ve heryer yağ içindeydi. Yağ takviyesi yapıp bi 20 km yaptıktan sonra yağını ve filtrelerini değiştirip motoru çalıştırdığımda yağ kapağından yağ çubuğundan ve eksozdan duman atıyor.

Motoru komple kendim söküp parçaları kendim değiştiricem ancak sizden biraz yardım istiyorum.

Daha motor açılmadı ama sadece segman kurtarır mı yoksa pistonlarla beraber mi değiştirmek lazım.Eksik yağla en fazla 50 km felan gidilmiştir belki daha da azdır.

Silindirlerde çizilme yoksa tornalanmasi gerekir mi yoksa kesin olcturmek mi gerekir?

Albea 1.2 16v silindir toleransı ve piston segman ölçüleri hakkında bilginiz var mı?

Ayrıca fiyat performans olarak segman ve piston hangi marka almalıyım.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Motordan hafif duman çıkması normal zira içeride yağ buharı var. 

Bence motorda sıkıntı olduğundan emin olun. Yağ çubuğunun çıkması da olası, çubuğun ağzında lastik var zamanla çıkar tak yapmaktan aşınıyor. İçeride basınç oluyor doğal olarak, titreşim vs derken çubuk çıkıyor. 

Yorum bağlantısı
Servet Ozden
Ü.Emre Kartal yazdı:

Motordan hafif duman çıkması normal zira içeride yağ buharı var. 

Bence motorda sıkıntı olduğundan emin olun. Yağ çubuğunun çıkması da olası, çubuğun ağzında lastik var zamanla çıkar tak yapmaktan aşınıyor. İçeride basınç oluyor doğal olarak, titreşim vs derken çubuk çıkıyor. 

Bu olaydan önce egzozdan duman atma yoktu. Yağ kapağından ve çubuğundan duman atması da bu kadar degildi.

Acaba önce kompresyon testi mi yaptırsam. Sorun hangi silindirdeyse sadece oraya segman ya da silindir degisimi olur mu yoksa hepsi aynı anda mı değişmeli?

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

ezbere piston segman demek yanlış olur. kuru ve yağlı kompresyon testi yapılmalı. en azında fikir sahibi olunur. pcv (karter havalandırma) sistemi var ise tıkandığı takdirde egzoz veya yağ çubuğundan üflemeye sebep olabilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Ozden
Mehmet Cihat yazdı:

ezbere piston segman demek yanlış olur. kuru ve yağlı kompresyon testi yapılmalı. en azında fikir sahibi olunur. pcv (karter havalandırma) sistemi var ise tıkandığı takdirde egzoz veya yağ çubuğundan üflemeye sebep olabilir. 

Yağ çubuğunun yerinden çıkma sebebi de bu olabilir mi peki. Gittiğim yollar hep düz aşırı titreşimle yerinden çıkmış olsa neyse diyeceğim de şaşırdım yağ çubuğunun çıktığını görünce.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Servet Ozden yazdı:

Bu olaydan önce egzozdan duman atma yoktu. Yağ kapağından ve çubuğundan duman atması da bu kadar degildi.

Acaba önce kompresyon testi mi yaptırsam. Sorun hangi silindirdeyse sadece oraya segman ya da silindir degisimi olur mu yoksa hepsi aynı anda mı değişmeli?

Tahlil yapmadan, hastayı dinlemeden yatırıp bademciklerini almak gibi olur bahsettiğiniz şekilde. 

Kontrol sonrası sökülmesi gerekirse hepsine işlem yapılır tekrar tekrar sök tak yapılmaz. Her açılışta conta vs derken maliyet katlar yoksa. Ayrıca dengesiz çalışır araç

Yorum bağlantısı
Servet Ozden

Açıkçası açmadan önce kompresyon testi yaptırmak vardı aklımda. Ancak önceden olmayan duman atma olayı şimdi çok belirginleşince segmanların zarar gördüğü şüphesi doğurdu çünkü motor yağsız kalmıştı.

Ama Mehmet Bey'in de söylediği gibi pcv valfini öncelikle kontrol edicem. Sonra da kompresyon testine sokayım ki emin olayım en azından.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Ozden yazdı:

Daha motor açılmadı ama sadece segman kurtarır mı yoksa pistonlarla beraber mi değiştirmek lazım.Eksik yağla en fazla 50 km felan gidilmiştir belki daha da azdır.

Silindirlerde çizilme yoksa tornalanmasi gerekir mi yoksa kesin olcturmek mi gerekir?

üst kapak sökülür, rektifiyeciye gider kontrol için, blok ta ölçüm yapılır, buna göre değişecek olan parça listesi ve ölçüler çıkar. blok kurtarmaz ise o da sökülür sonraki aşamada

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...