İçeriğe Yönlendir

Aracı Çeyrek Deponun Altında Kullanmak

İlyas Çeliksümer

Recommended Posts

İlyas Çeliksümer

Dizel araçları çeyrek deponun altında kullanmanın zararları nelerdir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlyas ÇELİKSÜMER yazdı:

Dizel araçları çeyrek deponun altında kullanmanın zararları nelerdir?

kış mevsiminde tankın dibinde su birikmesi çok olur. gece gündüz sıcaklık farkı olan yerlerde yazın da olur. Çok dibe inmiyorsanız bunun dışında zararı yoktur. Bir de zam gelince kötü olur.

• Beğen 5
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Depo dibi biriken tortu vs nedeniyle pek saglıklı olduğunu düsünmüyorum.Bu nedenle Depo ful veya fule yakındır hep.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Alpay Sumer yazdı:

Depo dibi biriken tortu vs nedeniyle pek saglıklı olduğunu düsünmüyorum.Bu nedenle Depo ful veya fule yakındır hep.

Pompalar her zaman en dipten çeker.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Sani Gerşon yazdı:

biraz kalıyor galiba yine de. çalkalama ile  diptekiler havalanıyor deliğe girebiliyor belki ama neticede filtre mevcut.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Aynen. Bana hep şehir efsanesi gibi gelmiştir bu durum.
Bir yerde okumuştum, Mazot Pompasının ısınmasına sebep olabilir deniyordu. Mantıklı geldi fakat emin değilim yine de.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Yakıt pompanin iç kısmından direk enduvi sargılara temas ederek geçiyor. Yakıt iyice azaldığında bu pompayı soğutmaya yetmiyor ve sargılar haslaniyor. Gösterge yandığı anda doldurmakta fayda var. 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı

Kasacak ne varki yakıt bizim değilmi zaten çeyrek depoya indimi mazot bitti der doldurrum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Çoğu arabada çeyrek depo altında performans düşmeye başlar. pompa zorlanır, kanisterde pislik toplanır. Çok şey olur. Genelde ışık yanmadan doldururum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Sani Gerşon yazdı:

Evet dipten ceker. Ben yine de saglıklı olmadıgını düsünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Ben genelde depo yarıya inince doldururum. Benim bitiş çizgim 1/2 çizgisi hep üst yarıyı kullanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sırayla gidelim, tank içinde çalışan pompalar az yakıt sebebiyle bozulmaz. Evet ısı oluşur ancak motorun yanması için 150 200 derece gerekir ki araç yürüyen bomba olur. Soğutma pompadan geçen yakıt ile sağlanır ve ister 1ton ister 1kg sonucu çok değiştirmez.

İkincisi depo daima dolu olmalı. Acil durumda gram bile lazım oluyor. Başıma geldi biliyorum. 99 depreminde damla mazotun faydası vardı bana.

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Dizel araçların kışın Kars'ta yakıtlarının  donduguna çok şahit oldum. Deponun dolu veya boşa yakın olmasının donmaya nasıl bir etkisi olur?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın
Hava yapabilir.

Hava yapmaya ramak kala motor stop ediyor yeni nesil dizellerde. Yakıtı doldurup devam edilebilir diye biliyorum.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Dizel araçların kışın Kars'ta yakıtlarının  donduguna çok şahit oldum. Deponun dolu veya boşa yakın olmasının donmaya nasıl bir etkisi olur?

Soğuk yerde depo az tutulur ki motorin geri dönüş yakıt deposunda ısıyı arttırsın. Birde ne kadar çok yakıt o kadar çok su tortusu.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Side’de fullemiştim. İstanbul’a girince lamba yandı. Sonra almayı unuttum. Daha da benzinlik göremedim. 43lt’lik tankı doldurunca şu durumda bile 3,5lt varmış içinde. Pompada 39,33lt aldı. Pompayı soğutmaya yetti mi acaba. Normalde çeyrek depo altına indirmem

61-D56-D7-E-A7-EF-4325-A6-E7-81-B0-F5-A1

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Soğutma pompadan geçen yakıt ile sağlanır ve ister 1ton ister 1kg sonucu çok değiştirmez.

Aynen dediğin gibi düşünüyordum abi. Hatta sanayide yanar yanmaz tartıştık arkadaşla. Bir hafta benzin ışığı yanık gezince pompa gitti. Merak edip biraz araştırdım. Kıvılcım, kontakta falan depo nasıl patlamiyor diye. YouTube'a da bir videoya denk geldim. Eleman depo içinden şeffaf hortum alıyor üzerine elektro şok cihazı takıp kıvılcım artırıyordu deneyde. Nasıl niçin patlamadigini hala anlamadım. 

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hamit inan yazdı:

Aynen dediğin gibi düşünüyordum abi. Hatta sanayide yanar yanmaz tartıştık arkadaşla. Bir hafta benzin ışığı yanık gezince pompa gitti. Merak edip biraz araştırdım. Kıvılcım, kontakta falan depo nasıl patlamiyor diye. YouTube'a da bir videoya denk geldim. Eleman depo içinden şeffaf hortum alıyor üzerine elektro şok cihazı takıp kıvılcım artırıyordu deneyde. Nasıl niçin patlamadigini hala anlamadım. 

Soğutma pompadan geçen yakıtla sağlanıyorsa benzin çok az da olsa o yakıt pompadan geçiyor. Ve soğutması lazım o zaman?? 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Soğutma pompadan geçen yakıtla sağlanıyorsa benzin çok az da olsa o yakıt pompadan geçiyor. Ve soğutması lazım o zaman?? 

Aynen öyle. O yüzden nerde ise benim usta arkadaşla iddaa etmiştim. İki usta yanar,yanıyor, yanacak dedi. Ben ısrarla yanmaz dedim. Ama niye nasıl yandı yanacagindan mi yandı bilemiyorum. Bir hafta ışık yanık gezince gitti ( benzin bir miktar vardı ) 😁 Samandıra ile 750 çekti tek satılmıyor diye Mercedes parçacisi. Yok yokcu cemil diye birini tarif ettiler sanayide adam birebir Bosch pompayı uzatıp 130 deyince gözlerim parladı birden :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yanacak olsa deponun dibine yatay konumda montajı yapılır zor değil. Çalışmış 10yıl malzeme yanınca bahanesi boş depo oluyor.

Ha, landın pompa dışarıda duruyor ve öyle hava alan yerde de değil. O yanar yanacak olsa.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Pompanın bastığı yakıtın az bir miktarı enjektörden püskürtülüp harcanıyor gerisi depoya dönüş yapıyor, bu esnada dönüş yapan yakıt tabi sıcak, depoda yakıt miktarı ne kadar azsa devretme katsayısı o kadar artacaktır. Sonuç olarak az yakıt= çok devirdaim= daha hızlı ısınma olsa gerek.

Diye biliyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Servet Aydın yazdı:

Yanacak olsa deponun dibine yatay konumda montajı yapılır zor değil. Çalışmış 10yıl malzeme yanınca bahanesi boş depo oluyor.

Ha, landın pompa dışarıda duruyor ve öyle hava alan yerde de değil. O yanar yanacak olsa.

Benimki şanssız bedevilik oldu demek 😁

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Termik Santral Jeoloji bölümü susulaştırma çalışmalarının içinde büyüdüm. onyııllarca gece gündüz 7-8'lik su çıkartan pompalar var. Hemde 200 metreden 250 metreden. Hala çalışırlar sadece su çekmediklerinde sigorta atmazsa yarım saatte yanarlar yenileri gerekir. Bir taraftanda dayımın arabası hayatı boyunca benzin ışığını söndürmemiştir 10 senedir 1.9TDI Caddy'e biniyor öylece. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...