İçeriğe Yönlendir

Debriyaj Seti Değiştirme Periyodu

Çetin Serhat

Recommended Posts

Çetin Serhat

Arkadaşlar merhaba,

Grubumuzun buradaki tecrübelerinden faydalanaraktan bir şey danışmak istiyorum. Marka,model, km. ve kullanıma bağlı olaraktan çok değişmek ile birlikte sizlere şöyle bir soru sorsam cevabınız ne olurdu acaba.

1) Binek araçların ortalama Debriyaj seti değişimi kaç yılda birdir?

2) Ticari araçların ortalama Debriyaj Seti değişim kaç yılda birdir?

3) 2020 yılı sonu itibariyle Türkiye' de 13.5 milyon araç parkı mevcuttur. Bu araç barkını 100 'lük dilimlere bölsek her sene bu 100 araçtan kaç tanesinin Debriyaj Seti Değişimi gerekiyordur yada diğer bir değişle servise giren her 100 araçtan kaçının Debriyaj Seti Değiştiriliyordur?

Destek olabilirseniz çok sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Periyodik değişen bir şey değildir.. 

Ben geçen hafta tam yüklü iken iki defa çok dik bir yerden kalkmak zorunda kaldım.. Ömründen en az 20 bin km gitmiştir.. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Yunus Gökhan Ay

1999 model aracın baskı balatasını 2020 yılında değiştirmiştim. 135 bin km civarındaydı.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Çağlar Bayur yazdı:

kat edilen mesafeye bağlı, yıla değil.

Bunu nerede nasıl kat etti o da önemli :) sürekli uzun yolda daha uzun ömürlü olur. Ben 183 binde mi ne değişmiştim, ilk 100 bin çoğunluk İzmir Denizli arası kullanılmış.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Hyundai i10 1.0 için 75000 km de Chevrolet Cruze ise 125000 kmde debriyaj değişimi yapıldı. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Hyundai i10 1.0 için 75000 km de Chevrolet Cruze ise 125000 kmde debriyaj değişimi yapıldı. 

Düşük hacimli motor tabi daha çabuk debriyaj yedi. Pek de ekonomik değilmiş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

motor tabi daha çabuk debriyaj

Çok yanılıyorsun Sani. Arabanın eski sahibi acemi Ayşe adında bir bayandı. Debriyaj bana geldiğinde son demlerini yaşıyordu. 32000 kmde 75000 km ye kadar hipermil yaparak bitik debriyajı idare ettim. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

32000 kmde 75000 km ye kadar hipermil yaparak

Motor 1.6 olsa belki de 32'binden 132Bin'e kadar gidecekti?

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ali Darbaz yazdı:

32000 kmde 75000 km ye kadar hipermil yaparak bitik debriyajı idare ettim. 

Burada da mı 😅 Şaka bir yana 32000 de bitirmekte iyi çalışma ister ama. Özel çaba lazım

Özenmiyorum dersem dürüst olmam, 80-90 ile yol gidebilmek gerçekten herkesin işi değil. Taktir ediyorum 🙂

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Hayır anlamadın. Ben i10 sıfır km alsaydım, o debriyaj halen sağlamdı. 

Ü.Emre Kartal yazdı:

80-90 ile yol gidebilmek

Sabit hızda sürüp, son derece az vites değiştiren biri olarak debriyaj dayandırma rekoru kıracağıma eminim. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

1999 mondeo

0-200.000 km arası İstanbul'da kullanılmış, baskı-balata değişimi 135.000 km'de yapılmış. 

200.000 km'de ben aldım. Ben dahil 4 kişi araba kullanmayı öğrendi. 

Sonraki baskı-balata değişimi 330.000 km'de yapıldı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferit Erken

2011model 1.6tdci focus aracım İstanbul'da 163.000km oldu halen değiştirmedim. Etken çok. Yapılan yolun güzergahından tutun araç kullanma şekline göre değişiklik gösterir.

Yorum bağlantısı
Çetin Serhat

Merhabalar, yapmış olduğum bir araştırma için söyle bir data ya ihtiyacım var nasıl ilerleyebilirim en azından yaklaşık olarak?

1) Türkiye de bir yılda kaç adet debriyaj setı satılıyor aftermarkette (ornegın sachs, valeo, luk, exedy, mapa vs.) toplamda kac sdet satıyor 1 yılda

2) Yada turkıye arac parkındakı her 100 aractan kac adetı her yıl debrıyaj setı degıstırıyordur.?

bır sımılasyon yapmam gerekıyor ve yaklaşık olarak bu datayı bulmam gerekıyor.

Lütfen bilgisi olan beni yönlendirebilir mi

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Araç parkından kasıt nedir? Toplu halde bu şekilde istatistiki veri yoktur sanmıyorum şirketler de ticari sır kapsamında bu bilgiyi vermeyeceklerdir.

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Bunu anca ülkedeki araç sayısı ve ortalama debriyaj değiştirme periyodunu baz alarak yaklaşık rakam bulursun Net rakam bulmak imkansız. Dış etkenler de buna çok etken olur. İstanbul"da çok daha erken değiştirken , Konya"da daha geç değişir.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çetin Serhat yazdı:

2) Yada turkıye arac parkındakı her 100 aractan kac adetı her yıl debrıyaj setı degıstırıyordur.?

Valla ben bunu Avis'e sorardım ama prensipleri gereği 15000 km dolduran arabayı satıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Gökhan DOĞAN

Tamamen kullanıma bağlı olduğunu düşünüyorum. yetkili serviste 30.000 km de picanto değişen gördüm (bayan kullanıcı) 2003 fiesta 1.4 benzinli aracımda 6 yıl 110.000 km boyunca kulanmaya devam ediyorum. %95 tek sürücü (ben)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Çetin Serhat yazdı:

Merhabalar, yapmış olduğum bir araştırma için söyle bir data ya ihtiyacım var nasıl ilerleyebilirim en azından yaklaşık olarak?

1) Türkiye de bir yılda kaç adet debriyaj setı satılıyor aftermarkette (ornegın sachs, valeo, luk, exedy, mapa vs.) toplamda kac sdet satıyor 1 yılda

bır sımılasyon yapmam gerekıyor ve yaklaşık olarak bu datayı bulmam gerekıyor.

Lütfen bilgisi olan beni yönlendirebilir mi

Tuik bile ulaşamaz bu sayıya.. Ama sana istediğin sayıyı verir :) 

Yorum bağlantısı
Yalçın Dağlıoğlu
Sani Gerşon yazdı:

1,6 neden o kısmı anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
1,6 neden o kısmı anlayamadım.

Motor güçlendikçe debriyaja binen yük azalır.
1,6 dan kasıt, 1,0 a göre daha güçlü olduğu içindir.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
(düzenlendi)
Çetin Serhat yazdı:

Destek olabilirseniz çok sevinirim. 

İlk konu p.tesi 14.06 da olmak üzere iki defa konu açılmış ve arkadaşlar tarafından konularınız birleştirilerek, yardımcı olmak amacı ile  cevaplar yazılmış. Aynı zamanda da size yöneltilen bazı sorular olmuş.

Hem destek ve yardım istiyorsunuz, hem de açmış olduğunuz konuya kendiniz duyarsız kalıyorsunuz.

Eğer bir sebebi yoksa hiç hoş bir davranış değil.

tarihinde Ersin Gökdemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çetin Serhat
Mert Gulkokan yazdı:

sanayide birkaç dükkan gezip günlük kaç araç geliyor bunların kaçının baskı baaltası değişiyor konuşabilirsin öyle bir oran orantı yapılabilir

Çok teşekkür ederim🙏

Erhan Doruk yazdı:

Bunu anca ülkedeki araç sayısı ve ortalama debriyaj değiştirme periyodunu baz alarak yaklaşık rakam bulursun Net rakam bulmak imkansız. Dış etkenler de buna çok etken olur. İstanbul"da çok daha erken değiştirken , Konya"da daha geç değişir.

Erhan Bey teşekkürler ortalama debriyaj değiştirme priyodu nedir sizce.?

Selim Bilgin yazdı:

Sımılasyon nedir? 

Similasyon tahmin çalışması demektir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...