İçeriğe Yönlendir

Debriyaj Seti Değiştirme Periyodu

Çetin Serhat

Recommended Posts

Çetin Serhat
Koray Demir yazdı:

arkından kasıt nedir? Toplu halde b

Araç parkı örneğin şu anda trafik dursa tüm araçları saysak türkiye'de gezen 13 milyon araç var trafikte bu araç parkıdır.

Koray Demir yazdı:

Araç parkından kasıt nedir? Toplu halde bu şekilde istatistiki veri yoktur sanmıyorum şirketler de ticari sır kapsamında bu bilgiyi vermeyeceklerdir.

Haklısınız o yüzden kendi tahminimi yapmaya çalışıyorum sizlerinde desteğiyle

Ersin Gökdemir yazdı:

İlk konu p.tesi 14.06 da olmak üzere iki defa konu açılmış ve arkadaşlar tarafından konularınız birleştirilerek, yardımcı olmak amacı ile  cevaplar yazılmış. Aynı zamanda da size yöneltilen bazı sorular olmuş.

Hem destek ve yardım istiyorsunuz, hem de açmış olduğunuz konuya kendiniz duyarsız kalıyorsunuz.

Eğer bir sebebi yoksa hiç hoş bir davranış değil.

Ersin Bey merhaba, Grup'ta yeniyim. Hergün bir ke bakıyorum. Soruları yeni gördüm yanıtladım. Her hangi bir kasıt yok. Çok teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Çetin Serhat yazdı:

Çok teşekkür ederim🙏

Erhan Bey teşekkürler ortalama debriyaj değiştirme priyodu nedir sizce.?

Similasyon tahmin çalışması demektir.

Ben yaklaşık 15 yıldır şirket aracı kullanıyorum. Şimdiye kadar 1 kez debriyaj değişimi yaptırdım. O aracım Focus 3,5 170bin km de değişti.  Diğer araçları ortalama 3 sene ve 90-150bin km kullandım.   15 yıldan önce de araçlarım oldu ancak hiç debriyaj değiştirmedim.  Debriyaj olayı arkadaşların da belirttiği gibi  kullanım tarzı , bulunduğunuz coğrafya ve yaptığınız km ile ilgili tamamen.

Bence ülkemiz için bir istatistik çıkartmak istiyorsanız iller bazında araç sayılarına göre ortalama ömür belirleyerek yapabilirsiniz. Sadece istanbul u baz alırsanız çok yanıltıcı sonuç ortaya çıkar.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çetin Serhat yazdı:

Similasyon tahmin çalışması demektir.

Simülasyon gibi bir şey o zaman. 🤔

Yorum bağlantısı
Çetin Serhat
Erhan Doruk yazdı:

Ben yaklaşık 15 yıldır şirket aracı kullanıyorum. Şimdiye kadar 1 kez debriyaj değişimi yaptırdım. O aracım Focus 3,5 170bin km de değişti.  Diğer araçları ortalama 3 sene ve 90-150bin km kullandım.   15 yıldan önce de araçlarım oldu ancak hiç debriyaj değiştirmedim.  Debriyaj olayı arkadaşların da belirttiği gibi  kullanım tarzı , bulunduğunuz coğrafya ve yaptığınız km ile ilgili tamamen.

Bence ülkemiz için bir istatistik çıkartmak istiyorsanız iller bazında araç sayılarına göre ortalama ömür belirleyerek yapabilirsiniz. Sadece istanbul u baz alırsanız çok yanıltıcı sonuç ortaya çıkar.

çok teşekkürler

Selim Bilgin yazdı:

Simülasyon gibi bir şey o zaman. 🤔

Simulation yada en doğru şekliyle

Yorum bağlantısı
Çetin Serhat
Alpay Sumer yazdı:

Buranın haricinde baska forum vs de bilgiye ulasabildiniz mi? 

Hayır maalesef. Başka bie yere başvurmadım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben en son 2002 mondeoda debriyaj değiştirmiştim.. onu da kaşıntıyla değiştirmiştim.. o zamanlar zengindik, şimdi olsa değiştirmezdim.. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bende Fiesta da değiştirmiştim, aldığımda kaçırma yapıyordu, hanım sürme öğrenecek diye askerden gelene kadar değiştirmedim 😀

Yorum bağlantısı
Çetin Serhat
Alpay Sumer yazdı:

Buranın haricinde baska forum vs de bilgiye ulasabildiniz mi? 

Maalesef biriki eşe dosta danıştım genel kanı her 100 araçtan 10 tanesi

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Çetin Serhat yazdı:

Maalesef biriki eşe dosta danıştım genel kanı her 100 araçtan 10 tanesi

Senede ortalama 15 bin km yapsa her araç 

Değişim periyodu 150 bin km desek. 

10 yılda bir değişir ki bu da 100 araçtan 10 tane doğru demektir. Eskiden daha az km yapardık, mesela 12 bin km yapılsa, her 100 araçtan 8 tanesi çıkar. 

Yorum bağlantısı
Çetin Serhat
Erhan Doruk yazdı:

Çok teşekkürler Erhan Bey

Mahmut Yıldız yazdı:

Senede ortalama 15 bin km yapsa her araç 

Değişim periyodu 150 bin km desek. 

10 yılda bir değişir ki bu da 100 araçtan 10 tane doğru demektir. Eskiden daha az km yapardık, mesela 12 bin km yapılsa, her 100 araçtan 8 tanesi çıkar. 

Yorum bağlantısı
Rüzgar Atay
Mehmet Ozyurek yazdı:

Periyodik değişen bir şey değildir.. 

Ben geçen hafta tam yüklü iken iki defa çok dik bir yerden kalkmak zorunda kaldım.. Ömründen en az 20 bin km gitmiştir.. 

değişme zamanının geldiğini nasıl anlarız ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
değişme zamanının geldiğini nasıl anlarız ?

Kalkışta titreme artarsa bozuk
Kaçırmaya başlarsa bitik demektir.
Gaza basarsın devir yükselir. Araç hızlanmaz
Yorum bağlantısı
Rüzgar Atay
Mehmet Ozyurek yazdı:

teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çetin Serhat
Mehmet Ozyurek yazdı:

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

500 bin km’yi rahat yapmışımdır kendi arabalarımla, en son ilk arabam olan taunusta debriyaj balatası değiştirmiştim. Sonrakilerde gerek olmadı. Concorde, Fiesta, Focus, Mondeo. Çok değişken bir malzemedir ortalama bir istatistik rakamını kafadan atmam bile mümkün değil..

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...