İçeriğe Yönlendir

Golf ile A6 Klima Farkı

Selim Bilgin

Recommended Posts

Selim Bilgin

Bir kaç hafta önce İstanbul birden ısınınca klimanın çok verimli soğutmadığını farkettim, 18'e filan indirmem gerekiyordu soğuması için, sanayiye uğrayınca önce kalibrasyon yaptık sonra gazına baktık, yarı yarıya eksikti, çekilip tekrar basıldı. Akabinde biraz iyileşmiş gibiydi ama bugün bi ara tekrar acaba iyi soğutmuyor mu diye aklıma düşünce akşam üstü aşağı indim, iki arabayı da çalıştırıp karşılaştırdım. Gölge ve 32 derece idi.

Öncelikle A6'nın klimatronik sistemi bayağı karmaşık, sağ sol üfleme hızından üfleme yönüne kadar ayrı ayarlanabiliyor, üfleme yönünü otomatik tayin edebiliyor çift yönlü olarak, otomatik iç sirkülasyon da var. Ben genelde Auto'da kullanıyorum, sol taraftaki difüzörden az hava geliyor o şekilde, başta acaba bu bir sorun mu dedim ama sonra da konfor odaklı olabileceğini düşündüm.

Golf'ün kliması acayip üflüyor ve bayağı iyi soğutuyor, infrared ateş ölçerle baktığımda low modunda difüzöre tutunca 0'a kadar indi gösterge, tabi ki çıkan havayı hassas olarak ölçmüyor o, ama bayağı üşütüyor elini. Audi'de low'da aynı şekilde soğutuyor, üflemeyi manuel olarak ayarlayınca Golf kadar sert olmasa da gayet güzel üflüyor, yani temelde sistemin çalışmasında bir sorun yok.

Ama ben 22 ve Auto'da çok üşütmeden içeriyi ideal tutmasını istiyorum, yanlış hatırlamıyorsam geçen sene bu şekilde oluyordu, ama şu an 22 Auto yapınca bayağı düşüyor fan çoğunlukla. Soğutmuyor diyemem ama ben çok serin hissetmiyorum özellikle güneş altında.

Şimdi bir kaç seçenek var;

1- Ben bu sene çok sıcaklıyorum?

2- İç sıcaklık sensöründe bir sıkıntı var? Ustası öyle olsa hata kodu atar dedi gerçi.

3- Havalar çok sıcak.

Henüz çözemedim. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Vcds ile klimaya bağlanıp kontrol yapılabilir.

Araç içi sıcaklığı doğru mu? Sensörden veri geliyordur ama kirlendiği için doğru ölçmüyor olabilir. 
Ön camın altındaki güneş sensörü kontrol edilmeli.

Giren hava ve yönlendirme bölümündeki hava sıcaklıklarına bakılmalı.

Hatalı ölçüm varsa klimanın yanlış çalışmasına neden olur. %90 sıcaklık sensörlerinin bir veya bir kaçındaki sapmadan oluyordur. 
Klapelerin kalibrasyonu yapılmadıysa o da yapılmalı.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

golf kaç yaşında?

Golf 10

Audi 13

Mustafa Arıkan yazdı:

Vcds ile klimaya bağlanıp kontrol yapılabilir.

Araç içi sıcaklığı doğru mu? Sensörden veri geliyordur ama kirlendiği için doğru ölçmüyor olabilir. 
Ön camın altındaki güneş sensörü kontrol edilmeli.

Giren hava ve yönlendirme bölümündeki hava sıcaklıklarına bakılmalı.

Hatalı ölçüm varsa klimanın yanlış çalışmasına neden olur. %90 sıcaklık sensörlerinin bir veya bir kaçındaki sapmadan oluyordur. 
Klapelerin kalibrasyonu yapılmadıysa o da yapılmalı.

Klima sisteminin tüm kalibrasyonu yapıldı, çok fazla sensör ve motor var, işlevsel bir sorun olsa kalibrasyon tamamlanmazdı dedi Akif usta.

Ön camdaki güneş sensörü nasıl çalışıyor? Lumar film var ön camda, o yanıltıyor olabilir mi acaba?

VCDS'i tembellikten halen edinemedim, bir yol gösterirseniz alayım. :) Mobil applerde iç sıcaklığı bulamadım sensör verilerinde.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Selim Bilgin yazdı:

1- Ben bu sene çok sıcaklıyorum?

3- Havalar çok sıcak.

Tam da bu ikisi. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

Audi'de low'da aynı şekilde soğutuyor, üflemeyi manuel olarak ayarlayınca Golf kadar sert olmasa da gayet güzel üflüyor, yani temelde sistemin çalışmasında bir sorun yok.

sistemde sorun yok gibi olsa da..

Selim Bilgin yazdı:

Ama ben 22 ve Auto'da çok üşütmeden içeriyi ideal tutmasını istiyorum, yanlış hatırlamıyorsam geçen sene bu şekilde oluyordu, ama şu an 22 Auto yapınca bayağı düşüyor fan çoğunlukla. Soğutmuyor diyemem ama ben çok serin hissetmiyorum özellikle güneş altında.

iç sıcaklık ölçer sensör toz bağlamış olabilir? audideki nasıl bir yapıda bilmem ancak genelde fanlı olurlar ve içi toz bağlar

iç hacim de a& da golfe göre 2 misli falan. bu da ayrı bir etken

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Siyah ve büyük olması ciddi etken sanırım. Bugün içeriden tavana elledim döşeme bayağı sıcaktı. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)

Ön camdaki film koyu değilse çok etkilemez. Koyu ise mutlaka etkiler. Güneş sensörü araç üzerine güneş düştüğünü klimaya bildiriyor. Bu durumda klima daha performanslı çalışıyor.

Örneğin gölgede klima çalışırken güneşe çıktığımda klima performansının artığını bariz hissediyorum. 
İç sıcaklık sensörü konumu neredeyse bulup temizlemek ile başlamalı. 

VCDS için de Aliexpress’ten 20’li sürümlerden birini edinebilirsin. İki aracın için de işini görür. 

Adaptaston içinde ustanın dediği doğrudur senin araç için bilemiyorum ama benim araçta öyle bir uyarı vermiyor. Bende de iç sirkükasyon klape motoru kalibrasyon yapamıyor. Durması gerektiği yerde durmayıp bir kaç kez git gel yaptıktan sonra duruyor. Ve arıza kodu atıyor. Ama adaptasyon yaptığımda sorun yok adaptasyon tamamlanıyor.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı

bu vw audi va klima sistemleri enteresan

benim arabada klima açınca sanki düz fan açmışsın gibi bir hava geliyordu bozuldu bu heralde dedim

akif usta pc ye bağlayıp klima kompresörüne mi ona sinyal veren beynemi bişeye reset attı sistem düzeldi

şimdi  buz gibi yapıyor. Bugün öğlen güneşte kaldı arabaya bindiğimde direksiyon tutulmuodu auto 22 de 2-3 dk içinde içeriyi soğuttu

Bu arada benim arabadada ön cam koyu filim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Ali Gök yazdı:

bu vw audi va klima sistemleri enteresan

benim arabada klima açınca sanki düz fan açmışsın gibi bir hava geliyordu bozuldu bu heralde dedim

akif usta pc ye bağlayıp klima kompresörüne mi ona sinyal veren beynemi bişeye reset attı sistem düzeldi

şimdi  buz gibi yapıyor. Bugün öğlen güneşte kaldı arabaya bindiğimde direksiyon tutulmuodu auto 22 de 2-3 dk içinde içeriyi soğuttu

Bu arada benim arabadada ön cam koyu filim

İç sıcaklık zaten çok yüksek olduğu için full tempo çalışmıştır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Aracın güneş altında olup olmadığını ayna arkasında cama yapışık ışık sensörlerden anlıyordur. Cam filmi ile alakası olduğunu düşünmüyorum. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aracın güneş altında olup olmadığını ayna arkasında cama yapışık ışık sensörlerden anlıyordur. Cam filmi ile alakası olduğunu düşünmüyorum. 

Orada olanlarda vardır belki ama bizim araçlarda ön göğüsün üstünde ön cam ızgarasının üstüne konumlandırılmış.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

geçen sene beyaz mıydı bu araba yahu

Yazarken aklıma geldi de tevil etmeye çalışıyorum, zira bi de klima sistemini elden geçirmeyi kaldıramam şu an. 😄

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Selim Bilgin yazdı:

Yazarken aklıma geldi de tevil etmeye çalışıyorum, zira bi de klima sistemini elden geçirmeyi kaldıramam şu an. 😄

bir sensörü söküp hava tutulacak, genelde de yakında bir yerdedir, gömülü değildir, teyp civarında olabilir

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bence nemle ilgili durum. Yüksek nemden dolayı soğutma performansı değişmiş olabilir. Bu gün %74 nem vardı evde. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Nem çok nem birde ayarı soğuya alınca fan hızlı diye de performans düşüyor. 

Hele trafikte felan isen . Ben napayım konvekta mi taktırayim 😛 bir ana iki yardımcı fan var içerde.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Şu an evdeki nem  %61. Sıcaklık 28 derece.  Nem yükseldikce telefonda göğüs kafesim kollarım yüksek sıcaklık hissediyorum. Yüksek nem havanın ısıyı emmesine mani oluyor. Araba klimasında yaşanan şeyde bu. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Çağlar Bayur yazdı:

bir sensörü söküp hava tutulacak, genelde de yakında bir yerdedir, gömülü değildir, teyp civarında olabilir

Araştırayım bi, yarın bi aksiyon yapabilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel
Orada olanlarda vardır belki ama bizim araçlarda ön göğüsün üstünde ön cam ızgarasının üstüne konumlandırılmış.
A6 nın sensörü de aynı yerde.

A6nın klima benim de pek hoşuma gitmiyor boranın klima bariz çok daha iyiydi motoru çok boğardı ama buz üflerdi A6nın klima eh işte gibi klima radyatörü kirlendi belki de eski araba uğraşmakla çözülmez sanıyorum

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Furkan Bakırel yazdı:

A6 nın sensörü de aynı yerde.

A6nın klima benim de pek hoşuma gitmiyor boranın klima bariz çok daha iyiydi motoru çok boğardı ama buz üflerdi A6nın klima eh işte gibi klima radyatörü kirlendi belki de eski araba uğraşmakla çözülmez sanıyorum

Nerede tam olarak? Söktün mü sen?

Gayet güzel soğutuyor aslında da, otomatikteki davranışını beğenmiyorum, sensörde sıkıntı olma ihtimali yüksek.

Golf de gereksiz fazla üflüyor mesela.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Cama üfleyen ızgaraların ortasında iç sensör hiç sökmedim , öndeki pompayı söktüm bir kere klima ılık üflüyordu sağ taraf sıcak üflüyordu düzeldi.Çok komplike bir sistem bir sürü klape var A6 da . e2fb5a0615670d2c04e375dfc487f4da.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Selim Bilgin yazdı:

Nerede tam olarak? Söktün mü sen?

Gayet güzel soğutuyor aslında da, otomatikteki davranışını beğenmiyorum, sensörde sıkıntı olma ihtimali yüksek.

Golf de gereksiz fazla üflüyor mesela.

İç sıcaklık sensörü klima kontrol panelinde ufacık bir ızgara var. Onun arkasında. Hatta minik bir de fanı olması gerek. İşteyim foto ekleyemedim. 

Ön camın orada olan güneş sensörü. Ona yapılacak bir işlem yok.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Bir de 21 derecede denesen, bazen o 1 derece çok fark edebiliyor. Yukarıda söylendiği gibi nemden- günlük enteresan hava durumundan olabilir. Hergün işini gören 22 böyle durumda görmeyebilir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...