İçeriğe Yönlendir

Multimedya Taktırdım, Park Sensörü Problemi Çıktı

Ümit Yapıcı

Recommended Posts

Ümit Yapıcı

İyi günler, Ankara Keçiören de CAREX adlı firmada multimedya taktırdım ama memnun değilim. Aracın park sensörü ile uyumlu çıkmadı. Satarken 15 gün iade hakkım olduğunu söyleyen kişi ücret ödendikten sonra hemen başka türlü konuşmaya başlıyor. Park sensörü bir çalışıyor bir çalışmıyor. Böyle birşey başına gelen var mı?

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Ümit Yapıcı yazdı:

ücret ödendikten sonra hemen başka türlü konuşmaya başlıyor

Maalesef genelde böyle oluyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Geri almam diyorsa tüketici hakem heyetine başvurun paşa paşa geri alır.Ama 14 günlük süreyi geçirmeyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Bence de direk hakem heyetine gidin. Hatta öncesinde gideceğinizi söyleyin. Belki uğraşmanıza gerek kalmaz. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
Ahmet Türedi yazdı:

Geri almam diyorsa tüketici hakem heyetine başvurun paşa paşa geri alır.Ama 14 günlük süreyi geçirmeyin.

Yüz yüze alımlarda iade için bir süre yok. İnternet alışverişi olsa iade edilebilirdi.

Tüketici hakem heyetine ayıplı mal olarak gidilebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
(düzenlendi)
Ahmet Aybeyaz yazdı:

Yüz yüze alımlarda iade için bir süre yok. İnternet alışverişi olsa iade edilebilirdi.

Tüketici hakem heyetine ayıplı mal olarak gidilebilir.

Yüz yüze alımlardada geçerli 14 gün süre.14 gün içerisinde hiç bir neden belirtmeden iade edilebilir.Almam diyen satıcı suç işler.Taksitli satışlarda bu süre 7 günle sınırlı.

tarihinde Ahmet Türedi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Aybeyaz
(düzenlendi)
Ahmet Türedi yazdı:

Yüz yüze alımlardada geçerli 14 gün süre.14 gün içerisinde hiç bir neden belirtmeden iade edilebilir.Almam diyen satıcı suç işler.Taksitli satışlarda bu süre 7 günle sınırlı.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da sadece taksitli satışlara ve mesafeli satışlara "cayma hakkı" tanımlanmıştır.

Bu nedenle mağazadan alınan peşin ürünlerde satıcının iade alma zorunluluğu yoktur. Ama bir çok satıcı itibar nedeniyle iade hakkı kullandırır, giyim mağazaları gibi.

Dipnot: Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri bu kanun üzerinden karar vermekteler genelde. Eğer başka bir kanunda yüz yüze alışverişe 14 gün iade hakkı tanımlanmış ise kanun sayısı belirtirseniz eksik biliyorsam tamamlamış olurum. 

tarihinde Ahmet Aybeyaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Ahmet Aybeyaz yazdı:

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da sadece taksitli satışlara ve mesafeli satışlara "cayma hakkı" tanımlanmıştır.

Bu nedenle mağazadan alınan peşin ürünlerde satıcının iade alma zorunluluğu yoktur. Ama bir çok satıcı itibar nedeniyle iade hakkı kullandırır, giyim mağazaları gibi.

Dipnot: Tüketici Hakem Heyetleri ve Tüketici Mahkemeleri bu kanun üzerinden karar vermekteler genelde. Eğer başka bir kanunda yüz yüze alışverişe 14 gün iade hakkı tanımlanmış ise kanun sayısı belirtirseniz eksik biliyorsam tamamlamış olurum. 

Ahmet bey evet malesef dediğiniz gibiymiş :(  açıkcası kanunda mağzadan direk alımlar için yaptırım bulunmuyor.Sayenizde incelemiş olduk detaylıca. Bu şartlarda internet alışverişi daha mantıklı oluyor gerçekten. Ayıplı mal hariç cayma şansımız yok gibi görünüyor.

Yasa koyucular bu konuda biraz saçmalamış görünüyor.Kapıdan satış ve mesafeli satış hariç tamamen mağaza insiyatifinde gibi olaylar. 

Umarım bununla ilgilide bir yasal düzenleme yapılır. Yeni birşey daha öğrenmiş olduk.

Buradaki olayda mal biraz ayıplı gibi gerçi ,belki bu bahane ile iade kabul ettirilebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ayıplı mal ihbarı yapılması lazım, mail- ihtarname veya iadeli taahhütlü mektup gibi bir Yolla. Mal ayıplı, iade al/ tamir et /ayıpsızıyla değiştir gibi seçimlik haklarınız var ama süreleri kesindir. Gecikmeden yazılı yolla ihbar edin talebinizi bildirin

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

Ayıplı mal ihbarı yapılması lazım, mail- ihtarname veya iadeli taahhütlü mektup gibi bir Yolla. Mal ayıplı, iade al/ tamir et /ayıpsızıyla değiştir gibi seçimlik haklarınız var ama süreleri kesindir. Gecikmeden yazılı yolla ihbar edin talebinizi bildirin

Cem hocam size bir soru sormak isterim. 

Adam sıfır Notebook alıyor. İşletim sistemi ubuntu. Üstünde 4 gb ram ve eski nesil 2,5 inç 1 tb sata disk var. Cihaz sıfır ürün. 

Tabi bu adam cihazı ubuntu değilde windows kurup kullanmak istiyor. Cihaz windows için yeterli ram yok. Kasiyor donuyor performansı yerlerde. 

Cihaz yavaş çalıştığı için iade etmek istiyor. Bu adam değişim yada para iadesi hakedermi. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Fatura varsa tüketici hakem heyeti genellikle tüketiciden yana tavır alıyor. Başvurabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Eyüp Çetin yazdı:

Fatura varsa tüketici hakem heyeti genellikle tüketiciden yana tavır alıyor. Başvurabilirsiniz.

yahu almasın işte , adam cihazı alırken baksın. Ben windows kullanmak istiyorum, Windows şartnamesi nedir ona baksın. O şartnameye uyan notebook alsın. Ucuz diye ubuntu cihaz almasın. Ubuntu cihaz alıp, üstüne windows kurup kaldıramadığında THH ye başvruduğunda "Hoop sen ne yapıyorsun desinler." Adam windows lisansı bile satılmamış. Aldığı Notebook şartnamesinde Windows yok.  Bunlarla uğraşmaktan bana daral geldi :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Işık
Ali Darbaz yazdı:

Cem hocam size bir soru sormak isterim. 

Adam sıfır Notebook alıyor. İşletim sistemi ubuntu. Üstünde 4 gb ram ve eski nesil 2,5 inç 1 tb sata disk var. Cihaz sıfır ürün. 

Tabi bu adam cihazı ubuntu değilde windows kurup kullanmak istiyor. Cihaz windows için yeterli ram yok. Kasiyor donuyor performansı yerlerde. 

Cihaz yavaş çalıştığı için iade etmek istiyor. Bu adam değişim yada para iadesi hakedermi. 

Hukuken hak etmez. Satılan malın reklamında windows’la da çalışır gibi bir

ibare yok ise başınız ağrımaz. Ama hakem heyeti ne karar verir bilemeyiz:)

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Cem Işık yazdı:

Hukuken hak etmez. Satılan malın reklamında windows’la da çalışır gibi bir

ibare yok ise başınız ağrımaz. Ama hakem heyeti ne karar verir bilemeyiz:)

Satılan üründe ubuntu logosu var. Windows bilgisi yok. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ali Darbaz yazdı:

yahu almasın işte , adam cihazı alırken baksın. Ben windows kullanmak istiyorum, Windows şartnamesi nedir ona baksın. O şartnameye uyan notebook alsın. Ucuz diye ubuntu cihaz almasın. Ubuntu cihaz alıp, üstüne windows kurup kaldıramadığında THH ye başvruduğunda "Hoop sen ne yapıyorsun desinler." Adam windows lisansı bile satılmamış. Aldığı Notebook şartnamesinde Windows yok.  Bunlarla uğraşmaktan bana daral geldi :D 

Aslında haklısın Ali ama bazı konularda insanlar bilemiyor aldığı yere güveniyor.  Herkes elektronikten anlamıyor satıcı ne derse inanıyor. Sonuçta mağdur olunca yasal hak da iddia edemiyor. Bilen birine danışarak alınmalı bazı şeyler. 

Satıcının doğru bilgilendirmemesi işin ahlak boyutuna giriyor ve bu durum da THH ile değil eğitimle çözülecek şeyler. 

Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı
Selim Bilgin yazdı:

Takılan ürünün markası nedir?

Navimax, ürün çok güzel, ses kalitesi vs iyi. Sadece Park sensörünü her zaman göstermiyor.

Ahmet Türedi yazdı:

Başvurdum.

Cem Dilmen yazdı:

Bence de direk hakem heyetine gidin. Hatta öncesinde gideceğinizi söyleyin. Belki uğraşmanıza gerek kalmaz. 

Söyledim, "istediğin yere git" şeklinde ifade kullandı.

Yorum bağlantısı
Tahir İlter

Cihaz değil de montaj hatası gibi sanki ara sıra çalışıyor olması. Uğraşmak istemezseniz referanslı başka bir yere montajı kontrol ettirin bence. 

Yorum bağlantısı
Ümit Yapıcı
(düzenlendi)
Tahir İlter yazdı:

Cihaz değil de montaj hatası gibi sanki ara sıra çalışıyor olması. Uğraşmak istemezseniz referanslı başka bir yere montajı kontrol ettirin bence. 

Hakem heyeti vs sonuçlandığında üretici firmanın (navimax) kendisini arayıp destek isteyeceğim. Çözerler inşallah. aksi halde orjinal radyoya ihtiyacım var.

tarihinde Ümit Yapıcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Çetin Serhat
(düzenlendi)

Arkadaşlar merhaba, Citroen C3 2016 model aracım için Kameralı Park Sensörü Aynalı 4 Sensörlü Gece Görüşlü aldım ve bunu layıkıyla takabilecek İstanbul Anadolu yakasında bir yer var mıdır nereye götürmeliyim desteğinizi rica ederim. Not: Şu aynanın üzerine ekran takılanlardandır ürün. Saygılarımla. 

tarihinde Çetin Serhat tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...