İçeriğe Yönlendir

Corsa B- Klima Gazı Sorunu

Rıdvan Turan

Recommended Posts

Rıdvan Turan

Merhabalar;

Konu genel ama karşılaştığım araç Corsa B (2000 model 1,4 benzin 16 valf-otomatik vites) olduğu için burada açtım konuyu. 
Araç arkadaşımın aracı. Şöyle bir durum var:

Eylül 2020 de aracın klima gazı doluyor. Lakin havaların ısınması ile klimayı açtığında klima soğutmuyor.
Klimacıya gidiyor , kaçak testi yapıyor lakin kaçak yok. Tekrar klima gazı dolumu yapılıp geliyor. Nedenini sorduğunda ise ayda 1 defa dahi olsa klimayı açmazsan böyle olur 😒Neden diye sormuş : Klima tesisatını içindeki gazın aslında sıvı olduğunu ( yani lpg gibi) ama motor sıcak olduğu için içindeki gaz bildiğimiz uçucu gaz haline geliyor o sebeple gaz eksiliyor 🤐
Bana mantıklı gelmedi merak ettim sizlere danışmak istedim. Durduk yere gaz eksilmesi bana pek mantıklı gelmedi , kaldı ki kendi aracımda (mk2 focus) ş.içi kısa mesafe kullandığım için klimayı sadece uzun yolsa açardım yakın zamana kadar , ve bir eksilme olmadı çok şükür. 
Biri bana bunun sebebini açıklayabilir mi ?

Gaz kaçağı tespitini şu şekilde yapılmış : Sisteme kompresör ile belli bir bar hava basılmış ve barometre takılı vaziyette 30 dk ölçüm yapılmış  , barometredeki basınç değer değişmediği için kaçak yok denmiş.
Şimdiden cevaplayan arkadaşlara ustalara teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Rıdvan Turan yazdı:

Tekrar klima gazı dolumu yapılıp geliyor. Nedenini sorduğunda ise ayda 1 defa dahi olsa klimayı açmazsan böyle olur 😒Neden diye sormuş : Klima tesisatını içindeki gazın aslında sıvı olduğunu ( yani lpg gibi) ama motor sıcak olduğu için içindeki gaz bildiğimiz uçucu gaz haline geliyor o sebeple gaz eksiliyor 🤐

biraz hatalı bir tarif ancak anlatım doğru,

klima arada sırada çaılmaz ise gaz kaçabilir, bunun yanı sıra gaz kaçmaz ancak özeliğini kaybedebiir, o gazın kalitesi ile gilgisi.

sıvı tarifi şu: gaz ile birlikte yağ da basılır, o yağ da sistemdeki keçeleri o-ringleri yağlar, klima çalışmadı ise yağlama yapmaz ve gaz kaçabilir. bu kaçak 1 hafta sürer mesela öyle fıs diye saniyesinde kaçmaz, sonra iyne gaz+yağ basılır keçeler yağlanaır kaçak biter.

klima makinesi bu yağı ototmatik olarak basar, ayrıca yapılan bir işlem değilidr. yani klima yağı değişmek gibi bir işlem yoktur.

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Çağlar Bayur yazdı:

klima arada sırada çaılmaz ise gaz kaçabilir, bunun yanı sıra gaz kaçmaz ancak özeliğini kaybedebiir, o gazın kalitesi ile gilgisi.

sıvı tarifi şu: gaz ile birlikte yağ da basılır, o yağ da sistemdeki keçeleri o-ringleri yağlar, klima çalışmadı ise yağlama yapmaz ve gaz kaçabilir. bu kaçak 1 hafta sürer mesela öyle fıs diye saniyesinde kaçmaz, sonra iyne gaz+yağ basılır keçeler yağlanaır kaçak biter.

klima makinesi bu yağı ototmatik olarak basar, ayrıca yapılan bir işlem değilidr. yani klima yağı değişmek gibi bir işlem yoktur.

Şehir içi klima kullanımı sakıncalı mı? ( Yoğun trafikte) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ümit Türk yazdı:

Şehir içi klima kullanımı sakıncalı mı? ( Yoğun trafikte) 

sakıncalı diye birşey olmaz teknikte, rölantide soğutma gücü düşer o kadar, fan hep çalışır motoru soğutmaya yardımcı olur daha iyi yani

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Ahmet Yükseli
Çağlar Bayur yazdı:

Merhaba Çağlar Bey,

2018 model Focus III aracımın kliması soğutmuyordu. Ustaya götürdüm, klima gazı bitmiş dedi. R-1234YF gazı basalım, kullan. Yine soğutmazsa kaçak testi yapar başka bir sorun var mı diye bakarız dedi.

5 yıllık araç 48 bin KM'de. Pandemide çok az kullandım. Klima gazı sizin dediğiniz gibi klima az kullanıldığında işlevini yitirir mi?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...