İçeriğe Yönlendir

Bu Saatten Sonra LPG Kullanılır mı?

Muhammed Orak

Recommended Posts

Mehmet Cihat
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet. Sıkıntımız o zaten

sorması ayıp ne kadar sizin aracın mtvsi yıllık 😂

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

bunu yapabilene 10 bin TL veririm usta bilgisi tel alalım?

Yapan çok. Hatta Fahri bey e yaptırcaktim . Ama 900 e LPG takıyorken 3000 lira vermek saçma geldi.

Performans a güzel etkisi var ama yakıt ekonomisi ve soğuk motor da benzin ile kullanma gereği gereksiz maliyet

Ali Darbaz yazdı:

Yapan yok zaten, kendim kafamda yaptığım arge. 

Amerikayi yeniden keşfedip mutlu olmak da güzel bişi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mustafa Tüfekçi yazdı:

Ama 900 e LPG takıyorken 3000 lira vermek saçma geldi.

karbütörlüye 4 lü enjeksyonu 3000 e takyorsa 7 yi üstüne verebilirim

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Cihat yazdı:

sorması ayıp ne kadar sizin aracın mtvsi yıllık 😂

3556 🙈

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

E nerde tasarruf 😁

Konu başlığına dönersek bu fiyatlara lpg kullanılırmış. Baksana mtv 3000 küsür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

vaalaha mı

He valla. Belimizi büktü :) 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Devletin buna el atması lazım ya bu nedir [emoji3]
Bu el atmış hali siz olayı ters anladınız :D
  • Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

E nerde tasarruf 😁

Konu başlığına dönersek bu fiyatlara lpg kullanılırmış. Baksana mtv 3000 küsür.

Yine de tasarruflu. Yani bu hali ile mtv dahil lpg’li gibi cebimden para çıkıyor. Tek artısı lpg ile uğraşmıyorum. Ama mtv’de bir düzenleme olursa full kârdayım :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ama mtv’de bir düzenleme olursa full kârdayım [emoji4] 

Ben konunun birinde karpuz kabuğu kaçırmayalım demiştim. Cem Yılmaz yetiyor ülkeye fazlasına gerek yok hoş gerçi onun esprilerini de herkes anlamıyor [emoji16]
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Olcay Diker
(düzenlendi)

fiyat         yakıt lt      km/ kr

benzin 7,88 7,00 55,16    
lpg 4,15 8,40 34,86      yapılan              km           fark
      20,30 138.650 28.145,95
      0,20    

kendimce, aracın masrafı ve yakıtıyla ilgili tuttuğum basit bir exelim var

lpg yi 10 yıl önce taktırdım 2.500 tl idi atiker , şimdiye kadarda

lpg filtre , enjektör takımı ,regülatör , ısı sensörü vs için de en fazla 1.000 tl harcamış olsam..  yorum sizin..(yakıt fiyatları güncel, 30 lt lpg ile menzil ,şehir içi/şehir dışı min/max  300/ 380 km arası değişiyor)

tarihinde Olcay Diker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Olcay Diker yazdı:

kendimce, aracın masrafı ve yakıtıyla ilgili tuttuğum basit bir exelim var

10 yıl öncesinde kar iyi idi, ancak execele girilen data da bir hata var. 138650 km yi bir günde yapmış gibi olmuş bu hesap tablosu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Olcay Diker
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

10 yıl öncesinde kar iyi idi, ancak execele girilen data da bir hata var. 138650 km yi bir günde yapmış gibi olmuş bu hesap tablosu.

10 yıl boyunca benzin/lpg fiyat makasının aynı kaldığını düşünerek gittim aslında hesaplamada..

haklı olabilirsiniz, yine de rakamlara bakınca insan psikolojik olarak rahatlatıyor 😄

tarihinde Olcay Diker tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

3556 🙈

1.8 motor koymuş akıllılar, o motor olduktan sonra vergide indirim zor....

söz meclisten dışarı şimdi aklıma geldi genel olarak bir itirazım var:  hibrit diye teşvikte vergide indirim beklemek bence yanlış olur o zaman normal büyük hacimli hibrit olmayan araçlarada indirim yapacaklar derim, nedenmi?

Vergi niye var, farklar neden kaynaklı, yaktığı yakıt çevre etkisi içinmi yoksa gelir içinmi?

gelir içinse büyük hacimli motorun yaktığı yakıt daha fazla, yakıttan aldığın vergiden zaten alıyorsun cukkayı hacimden dolayı farktanda alıyorsun ohhh, o zaman indirimi düz büyük hacimlilere yap derim bende, hibritte indirim olmaz haksızlık olur normal motor kullananlara, çünki yakıttan aldığın vergi gelirin hibritte daha az, o farkı mtv den kapatacaksınki adalet olsun, hibrit  1.6 motordan 1000 lira alıyorsan 1.6 düz motordan 800 lira mtv al sonuçta bizden çıkan para eşit olsun gibi düşün, yok hibrit az olcaksa o zaman toplumsal adaleti düzeltmek için  ötv yi kısacaksın kdv yide millet rahatça alacak hibrit aracı, yoksa olmaz o iş....

yok çevre içinse o zaman detaylı inceleme isterim her yönüyle, sadece hibritin az yakmasına değil, üretiminde ve sonrasında dünyaya verdiği zarara bakarım, pil yönünden atığa ve pil üretilirken verilen zararın hepsine bakarım, o zamanda kim daha az zarar verir?  az zarar veren az mtv ödesin, ama toplumsal adaletede dikkat edeceksin, hibiritin fiyatı makul olacak yoksa yine olmaz bu iş...

sonuçta herşey masal oldu, önemli olan milletin cebinden çıkan paraya geldi her iki tip araçtada alım maliyetleri ve vergiler aynı seviyede olmalıki herkes alabilsin, böyle olunca zaten insanlar az zarar verene yönelir. Fiyatlar dengeli olmalı herkese uygun hibrit araç tipleri olmalı fiyat olarak...

Yok hibrit araç dediğim şeylerde daha az zararlımı çıktı,  o zaman direk zorunlu tutarsın tüm üreticileri, biranda kesersin düz araç satışını, teşvik içinde vergiyi mtv yi herşeyi azaltırsın herkes rahat eder gider alır hibrit,  bunu yapamıyorsan o zaman şuanki gibi devam eder, motor hacmine göre alırsın vergiyi, hibritte ya küçük motor koyar üretici yada şuanki gibi olur mtv. 

sonuçta çare tam elektriklide gibi ama aması var, çevre sorunu en başta olmak üzre,pil sorunu enerji tipi ve üretim sorunu, menzil sorunu, hızlı şarj sorunu, bunlar çözülmeli, bunların çözümü içinde uzun yıllar gerek bizde ise daha uzun yıllar...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

1.8 motor koymuş akıllılar, o motor olduktan sonra vergide indirim zor....

söz meclisten dışarı şimdi aklıma geldi genel olarak bir itirazım var:  hibrit diye teşvikte vergide indirim beklemek bence yanlış olur o zaman normal büyük hacimli hibrit olmayan araçlarada indirim yapacaklar derim, nedenmi?

Vergi niye var, farklar neden kaynaklı, yaktığı yakıt çevre etkisi içinmi yoksa gelir içinmi?

gelir içinse büyük hacimli motorun yaktığı yakıt daha fazla, yakıttan aldığın vergiden zaten alıyorsun cukkayı hacimden dolayı farktanda alıyorsun ohhh, o zaman indirimi düz büyük hacimlilere yap derim bende, hibritte indirim olmaz haksızlık olur normal motor kullananlara, çünki yakıttan aldığın vergi gelirin hibritte daha az, o farkı mtv den kapatacaksınki adalet olsun, hibrit  1.6 motordan 1000 lira alıyorsan 1.6 düz motordan 800 lira mtv al sonuçta bizden çıkan para eşit olsun gibi düşün, yok hibrit az olcaksa o zaman toplumsal adaleti düzeltmek için  ötv yi kısacaksın kdv yide millet rahatça alacak hibrit aracı, yoksa olmaz o iş....

yok çevre içinse o zaman detaylı inceleme isterim her yönüyle, hibritin az yakmasına değil, üretiminde ve sonrasında dünyaya verdiği zarara bakarım, pil yönünden atığa ve pil üretilirken verilen zararın hepsine bakarım, o zamanda kim daha az zarar verir?  az zarar veren az mtv ödesin, ama toplumsal adaletede dikkat edeceksin, hibiritin fiyatı makul olacak yoksa yine olmaz bu iş...

sonuçta herşey masal oldu, önemli olan milletin cebinden çıkan paraya geldi her iki tip araçtada alım maliyetleri aynı seviyede olmalıki herkes alabilsin, böyle olunca zaten insanlar az zarar verene yönelir. Fiyatlar dengeli olmalı herkese uygun hibrit araç tipleri olmalı fiyat olarak...

Yok hibrit araç dediğim şeylerde daha az zararlımı çıktı,  o zaman direk zorunlu tutarsın tüm üreticileri, biranda kesersin düz araç satışını, teşvik içinde vergiyi mtv yi herşeyi azaltırsın herkes rahat eder gider alır hibrit,  bunu yapamıyorsan o zaman şuanki gibi devam eder, motor hacmine göre alırsın vergiyi, hibritte ya küçük motor koyar üretici yada şuanki gibi olur mtv. 

sonuçta çare tam elektriklide gibi ama aması var, çevre sorunu en başta olmak üzre,pil sorunu enerji tipi ve üretim sorunu, menzil sorunu, hızlı şarj sorunu, bunlar çözülmeli, bunların çözümü içinde uzun yıllar gerek bizde ise daha uzun yıllar...

Hibritte zaten teşvik var. %50-80 ötv dilimi matrahı farklı. Devlet hibrit için özel bir ötv belirlemiş zaten. elektrik motoru 50kw geçen ama motor hacmi 1,8lt’yi geçmeyen şeklinde. Bu farkı yapmak zorunda. Çünkü arabalar farklı. Yarı hibritlerin elektrik motor gücü düşük olduğundan bu sınıfa giremiyor. 

mevcut sistemi savunmanın anlamı yok. Sıfır km bmw 520i’nin motor hacmi 1600cc. Vergisi 2198₺. Aracın değeri milyon tl. Gücü 170hp. Clio da aynı. Sen de lüks bmw ile aynı vergiyi veriyorsun. 

Bu arabaya yani hybrid’e zengin adamdan daha fazla vergi veriyorum. Şu adaletsizliğin neresini savunayım. Vergi olayı malın değerine göre olmalı. Ne kadar pahalı araba o kadar vergi. Gerisi boş laf

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bu arabaya sahip zengin adamdan daha fazla vergi veriyorum. Şu adaletsizliğin neresini savunayım. Vergi olayı malın değerine göre olmalı. Ne kadar pahalı araba o kadar vergi. Gerisi boş laf

Öyle deme yahu eşeğe altın semer vursan eşek yine eşektir.
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Yine de tasarruflu. Yani bu hali ile mtv dahil lpg’li gibi cebimden para çıkıyor. Tek artısı lpg ile uğraşmıyorum. Ama mtv’de bir düzenleme olursa full kârdayım [emoji4] 
Bu mtv ile kendini avutmak gibi olmuş. Arabanın da günahı yok ama durum bu maalesef.
1.6 motor+lpg li olsa vergi yakıt ne kadar fark ederdi acaba?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

mevcut sistemi savunmanın anlamı yok. Sıfır km bmw 520i’nin motor hacmi 1600cc. Vergisi 2198₺. Aracın değeri milyon tl. Gücü 170hp. Clio da aynı. Sen de lüks bmw ile aynı vergiyi veriyorsun. 

Bu arabaya yani hybrid’e zengin adamdan daha fazla vergi veriyorum. Şu adaletsizliğin neresini savunayım. Vergi olayı malın değerine göre olmalı. Ne kadar pahalı araba o kadar vergi. Gerisi boş laf

birde bu açı var tabii, atlamışım bmw clio olayını, nereden tutsak laçka, sonuçta sende aynı yere gedin,  tüm olay cebimizden çıkan parada, bunda gerçekten adam gibi adalet olmadıktan sonra ne desek boş, bu arada çevre falanda hikaye, takan yok zaten yalandan öyle .....

iklimlere dikkat et, 2 seneden beri diyorum (gerçi ben değil bilim adamları diyor) dünya geri dönülmez eşiği geçeli 2 sene civarında oldu, bu seneyi iyi izle, birde seneye bakalım neler olacak, çevre haa, çevreyi takmazsan oda seni takmaz.

Unutmamak lazım, doğayı biz korumuyoruz, doğa biz aciz insanları koruyor farkında değiliz aslında, bizde habire vuruyoruz ona...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Köksal Yılmaz yazdı:

Bu mtv ile kendini avutmak gibi olmuş. Arabanın da günahı yok ama durum bu maalesef.
1.6 motor+lpg li olsa vergi yakıt ne kadar fark ederdi acaba?

Ben bayide 1.6 corolla için yazılmıştım aslında. Baktım sıra gelmeyecek, 13bin km’de hybrid aldık. 

1.6 corolla vergisi 2198. Yani benden 1360₺ daha az ödüyor. 

çevremde 1.6 corolla’ya lpg taktıranlar oldu. 11lt civarı lpg yakıyor. Bir de benzin tabi. Yani bugünkü fiyatlarda 50kuruş yakıyor. 

ben ise hybrid ile 35 kuruş yakıyorum. 

bu yakıt farkı senede 2250₺ ediyor. Yani hybrid yakıt olarak daha az yakıyor. Vergideki o 1360₺’lik farkı düşünce 900₺ yine kârdayım. 

buna bir de lpg bakımı ve corolla 1.6’nın 10bin km bakım periyodu eklenince daha da kârdayım. 

Ufak hesaplar aslında. Sürüp gidiyoruz bir şekilde :) 

Ali Cihangiroğlu yazdı:

birde bu açı var tabii, sonuçta sende aynı yere gedin,  tüm olay cebimizden çıkan parada, bunda gerçekten adam gibi adelet olmadıktan sonra ne desek boş, bu arada çevre falanda hikaye, takan yok zaten yalandan öyle .....

iklimlere dikkat et, 2 seneden beri diyorum (gerçi ben değil bilim adamları diyor) dünya geri dönülmez eşiği geçeli 2 sene civarıbda oldu, bu seneyi iyi izle, birde seneye bakalım neler olacak, çevre haa, çevreyi takmazsan oda seni takmaz, untmamak lazım, doğayı biz korumuyoruz, doğa biz aciz insaları koruyor aslında, bizde habire vuruyoruz ona...

Çevre anlamında bendeki 1,3kwh piller kadar masum olsa keşke. Adamlar elektrikli arabalara 40-50kwh li-ion pil koyuyor :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

çevremde 1.6 corolla’ya lpg taktıranlar oldu. 11lt civarı lpg yakıyor

hani koklardı bu caponlar yakıtı? aldatıldık mı

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

elektrikli bisiklet var mutluyum. Köpekler olmasa arabaya binmem yalnızken. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
elektrikli bisiklet var mutluyum. Köpekler olmasa arabaya binmem yalnızken. 
Köpek kovucu yok mu? Bisiklet alırsam ilk işim olacak
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

hani koklardı bu caponlar yakıtı? aldatıldık mı

Hemen icabına bakıyorum abi 

images?q=tbn:ANd9GcSk9SUQIYe3XaeckUsAs1U

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...