İçeriğe Yönlendir

Hız ve Hayat

Kadir Kaya29

Recommended Posts

Kadir Kaya29

Sabah milas ören beldesine geldik.

0rtalama 70le geldim zaman zaman 50 zaman zaman 80 yaptım.

Bu yolu bilenler var mı bilmiyorum ama tek şerit kötü ve virajlı bir yol.Hatta zaman zaman araba yan yatıyor.

20 civari keskin viraj var.

Tabelalar 50 ve bolca uyarı levhası var.70 le gittiğim halde bütün araçlar beni geçip gitti.tırlar bile.

Anlayamadığım gerçekten usta bir şoför olunca levhaların bir önemi kalmıyor mu.?

Bu usta şoförlüğümüz bizi kaç kez kurtarır.?

Ya da problem ne.?

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

İnsanın kendisine fazlaca güvenmesi bazen çok şey kazandırır, kimi zaman da çok şey kaybettirir. Araç kullanırken çok sık yapılan hatalardan biri bence, aşırı özgüven... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Kadir Kaya29 yazdı:

Sabah milas ören beldesine geldik.

0rtalama 70le geldim zaman zaman 50 zaman zaman 80 yaptım.

Bu yolu bilenler var mı bilmiyorum ama tek şerit kötü ve virajlı bir yol.Hatta zaman zaman araba yan yatıyor.

20 civari keskin viraj var.

Tabelalar 50 ve bolca uyarı levhası var.70 le gittiğim halde bütün araçlar beni geçip gitti.tırlar bile.

Anlayamadığım gerçekten usta bir şoför olunca levhaların bir önemi kalmıyor mu.?

Bu usta şoförlüğümüz bizi kaç kez kurtarır.?

Ya da problem ne.?

Genelde yerlisi yada çok sık gidip gelen. Zihniyet mantalite. Kesilikle değişmez. Normal akışına bırakmak lazım. Sizi sollarken sizide tehlikeye sokuyorlar. Buna fırsat vermemek lazım. Müsait yerde yak sinyali ver yolu ne hali varsa görsün. Sollayacak adamın trafik bilgiside önemli. Sinyal versen bu seferde seni dönecek sanır :) zor işler valla. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Bahsettiğiniz yolların sıkıntısını batı karadeniz civarında yaşıyorum. Benim molasız 6 saatte ulaşabildiğim yolu oraları bilenler 4-5 saat arası varıyorlar. Kendine çok fazla güvenmek iyi değil.  Kurallara uymaya devam. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Kusura bakmayın ama 50 ilede gidilmez yani :) Sonuçta şehirler arası bir yol ,tamam hızı abartmaya gerek yok ama normaşl trafik akışını koruyacak şekilde gitmek lazım çok yavaş gitmekte trafikte sıkıntı yaratıyor.Özellikle tek şeritli yollarda.Trafik arkanızda sıkışıyor ve insanlar sabırsızlanıp sollama ihtiyacı duyuyor.

Viraj içleri hariç 50 abartılı düşük hız olmuş.

Yorum bağlantısı
Kadir Kaya29
Ahmet Türedi yazdı:

Kusura bakmayın ama 50 ilede gidilmez yani :) Sonuçta şehirler arası bir yol ,tamam hızı abartmaya gerek yok ama normaşl trafik akışını koruyacak şekilde gitmek lazım çok yavaş gitmekte trafikte sıkıntı yaratıyor.Özellikle tek şeritli yollarda.Trafik arkanızda sıkışıyor ve insanlar sabırsızlanıp sollama ihtiyacı duyuyor.

Viraj içleri hariç 50 abartılı düşük hız olmuş.

Hocam 1 km de bir 50 hız sınırı tabelası var. Yani 70 hız bu yol için fazla olduğu halde ben ortalama 70 yaptım.

Hız sınırı 50 olan bir yol için 70 üstü çok değil mi.

Tabelalar önemsiz mi?

Yani siz hız yapılması gereken yerlerde yavas gidenlere kızmişsiniz ama bu yol hız yolu değil.Insallah bilen biri çıkar da daha mantıklı bir açıklama yapar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

tabela her zaman doğru değil. yolun akışı diye bir olay var ona uymak lazım. tır sizi geçebiliyorsa o işte hata vardır

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Ali Gök yazdı:

tabela her zaman doğru değil. yolun akışı diye bir olay var ona uymak lazım. tır sizi geçebiliyorsa o işte hata vardır

50 yi gören frene basıyor. :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Levhalar ve hız limitleri çok tutarsız.. 

Bölünmüş yoldan Aksaraydan Ankaraya gitmek istesen.. 100 defa falan 110 dan 70 e 50 defa falan da 50 ye düşmen gerekir. Hangi birinde düşeceksin. 

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Kadir Kaya29 yazdı:

Hocam 1 km de bir 50 hız sınırı tabelası var. Yani 70 hız bu yol için fazla olduğu halde ben ortalama 70 yaptım.

Tabelalar önemsiz mi?

Yani siz hız yapılması gereken yerlerde yavas gidenlere kızmişsiniz ama bu yol hız yolu değil.Insallah bilen biri çıkar da daha mantıklı bir açıklama yapar.

Ana yollarda bir sürü tabela var geneli uyarı amaçlı viraj girişlerinde falan olur genelde.Bunlar hız sınırı değil dikkat için koyulmuştur. yolda 70 levhası var diye orda sınır 70 değildir.Duble yollarda 110 tek şeritli şehirler arası yollarda hız sınırı 90 dır. bunu bilerek kullanmakta fayda var.Levha gördüm ben ona uydum derseniz tır sizi sollar buda normal :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Az bişey viraj olsa hemen 90 - 70 levhaları çıkıyor karşımıza. arabanın 160-170 ile rahat döneceği virajlar ama kural 70 e düş diyor.. 

Nasıl uyacaksın.. Sarhoş olur insan sürekli hızlan yavaşla.. 

Ahmet Türedi yazdı:

Ana yollarda bir sürü tabela var geneli uyarı amaçlı viraj girişlerinde falan olur genelde.Bunlar hız sınırı değil dikkat için koyulmuştur. yolda 70 levhası var diye orda sınır 70 değildir.

Yok hocam.. levha varsa sınır 70'tir.  

Yorum bağlantısı
Kadir Kaya29
(düzenlendi)

1 km de bir 50 hız tabelası konulduysa bir anlamı olmalı.

Bu yolu bilen biri çıkıp sen 70 le gitmişsin ama o yol 100 lük yol der mi?

tarihinde Kadir Kaya29 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Kadir Kaya29 yazdı:

Tabelalar önemsiz mi?

O yolu kullanmış biri olarak yazıyorum o civarda çok fazla yerleşim yeri olduğu için sık sık 50 km/h yazıyor. Güvenlik açısından en güzeli takip mesafesini ayarlayıp trafiğin akış hızında gitmeniz olacaktır. Birde navigasyondan yolu takip edebilirseniz virajın keskinliği görmenizi sağlayıp hızınızı ayarlamanıza yarıyor. Hız tabelalarında ağır tonajlı araçlarda dikkate alarak belirliyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Metin Uzunoğlu yazdı:

Güvenlik açısından en güzeli takip mesafesini ayarlayıp trafiğin akış hızında gitmeniz olacaktır. 

Her yolda böyle aslında.. Akışa uymazsan sıkıntı çıkar.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğulcan Akıncıoğlu

Benzer yolları kullanıyorum, açıkcası yerleşim yeri değilse sadece önlem uyarı amaçlı 50 70 vs var ise yoluda biliyorsam hiç yavaşlamam.
Her arabayamı 50 o virajlar, sanmam.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

O limitlere birebir olmasada dikkate alarak hızı ona göre ayarlamakta yarar var. bir kaza olsa suçlu sensin.  tabela var niye uymadın derler. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi
Mehmet Ozyurek yazdı:

Az bişey viraj olsa hemen 90 - 70 levhaları çıkıyor karşımıza. arabanın 160-170 ile rahat döneceği virajlar ama kural 70 e düş diyor.. 

Nasıl uyacaksın.. Sarhoş olur insan sürekli hızlan yavaşla.. 

Yok hocam.. levha varsa sınır 70'tir.  

Mehmet abi Karadeniz sahil yolunda baya bu şekilde levha var ,viraj ağzında 70 yazıyor ama yolda hız sınırı 110 biliyorum.Levha var diye hız sınırı o değil.Aynı şekilde Konya Antalya arasındada var bu şekilde levhalar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mehmet abi Karadeniz sahil yolunda baya bu şekilde levha var ,viraj ağzında 70 yazıyor ama yolda hız sınırı 110 biliyorum.Levha var diye hız sınırı o değil.Aynı şekilde Konya Antalya arasındada var bu şekilde levhalar.

Radar koysa ceza yazar. Ki bazen oluyor bu.
Kaza yapsan kusurlu olursun.
Ki bunlara da gerek yok.
Levha varsa aksine levhayı görene kadar sınır odur hocam.

Metin hoca karadeniz yolunda bir günde 6 ceza yedi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Ozyurek yazdı:

Radar koysa ceza yazar. Ki bazen oluyor bu.
Kaza yapsan kusurlu olursun.
Ki bunlara da gerek yok.
Levha varsa aksine levhayı görene kadar sınır odur hocam.

Metin hoca karadeniz yolunda bir günde 6 ceza yedi.

İpsala'dan Ayvalığa kadar ne kadar eds radar vb varsa toplayıp geldik geçenlerde. 100 den yüksek hızımız olmadı hiçbiryerde.

Bizim tesis e87 karayolu üzerinde. yaya geçidi var ana yolda tabelalar 50. KEnarına radar kuruyorlar. Polise sordum kaça kuruyorsunuz 50 ye mi diye. 121 e kuruyoruz ama birine yaya geçidinde 50 üzerinde süratle çarparsanız yanarsınız demişti.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
(düzenlendi)

Tabela ile yollar bazen örtüşüyor bazen örtüşmüyor. 50 tableası var ama 50 ile gidilemiyor. Kula rampaları inişinde beni hep solluyorlar.

tarihinde Nihat Palolu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yollardaki bolca 70 lere 50 lere düşme tabelası olur, onlar o bölgenin meskün mahal kapsamında olmasındadır. çat diye fren yapıp 50 ye düşülmez genelde, Ancak o bölgede kaza olunca karayolları kendi üstünden yükü atar o tabela sayesenide.

vesile ile resmi verilere göre, kazalarda yol kusur bizim ülkede ALmanya ya göre daha az çıkar. Gerçekte ne olduğunu biliyoruz yani teori ile pratik tutmaz...

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Saçma sapan yerlerde 30-50-70 gibi tabela koydukları için insanlar zamanla uymamayı alışkanlık haline getiriyor. Bazı yerlerde o tabelada yazan hıza düşmek imkansız. Benim her gün kullandığım güzergahta 3 tane "30" tabelası var. Gerçekten 30'a düşersem arkadan gelen beni ezer :) 

Karayolları sorumluluğu atacağım diye o kadar çok tabela koydu ki anlamsız yerlere, gerçekten bunların bir işe yaramadığı, anlamsızlığı konusu içselleştirildi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Bir çok yerde hız limitleri saçma, uygulanamaz. Ancak yayaların olduğu şehir içi bölgede hız limiti dünyanın her yerinde 50 km ,okul önü gibi yerlerde 30km dir.   Bunlara mutlaka uyumak lazım. 

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Yanlıs hatirlamıyorsam yeni sürücüydünüz. Size bir tavsiyem var. Elestirel trafik kavramından vazgeçin.. Alıskanlık yaparsanız bir ömür hep bunun eziyetini çekersiniz..

Yazdıklarımı katiyyen kötü niyetli düsünmeyin. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Alpay Sumer yazdı:

Yanlıs hatirlamıyorsam yeni sürücüydünüz. Size bir tavsiyem var. Elestirel trafik kavramından vazgeçin.. Alıskanlık yaparsanız bir ömür hep bunun eziyetini çekersiniz..

Aynen, 

Akışa uymak en güzelidir :)

Yoksa sivrilir kalırsınız trafikte. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...