İçeriğe Yönlendir

Cruze - Hız Göstergesi Dalgalı

Behlül Baş

Recommended Posts

• 2 ay sonra...
Behlül Baş

Bu konuya bir güncelleme getirmem lazım..

Aks keçesini değiştikten sonra bu hız göstergesindeki dalgalanma daha da arttı. 

Vitesi boşa attığımda hız sıfıra düşüyor bazen sonra vitese takınca geri düzeliyor. Ama yine dalgalı tabiki.

İnternette biraz araştırmamla Cruze-Astraların hızı sol ön tekerden aldığını okudum. Abs sensörüyle beraber. Ben poryayı bozmuş olabilir miyim?

Şanzımandan hızı alan bir sensör yok dedi usta kaç kez anlamadım 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Behlül Baş yazdı:

Bu konuya bir güncelleme getirmem lazım..

Aks keçesini değiştikten sonra bu hız göstergesindeki dalgalanma daha da arttı. 

Vitesi boşa attığımda hız sıfıra düşüyor bazen sonra vitese takınca geri düzeliyor. Ama yine dalgalı tabiki.

İnternette biraz araştırmamla Cruze-Astraların hızı sol ön tekerden aldığını okudum. Abs sensörüyle beraber. Ben poryayı bozmuş olabilir miyim?

Şanzımandan hızı alan bir sensör yok dedi usta kaç kez anlamadım 

Abs sensörünü değişmek ne kadar. Değiştiğinde düzelir belki. 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Abs sensörünü değişmek ne kadar. Değiştiğinde düzelir belki. 

Bilmiyorum ama o da heralde 500 kağıt vardır ama şöyle bir durum da var vitesi boş atınca özellikle düşük hızdaysam 0 lanıyor ibre.

Ve ayrıca ABS sağlam çalışıyor lambası falan da yanmıyor. 

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Ali Darbaz yazdı:

Hız sensörü, şanzıman üzerinde. 

2188676.png

Sanırım sorun bundan Ali abi. Anlamadım ki bu adamlar da opel tamir eden adamlar sensör yok diyip durdu.

Yabancı forumlara biraz daha baktım da bu sorunu yaşayan tek ben değilmişim. Plastik dişliyi değişip sorunu halledenler var

Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Bu sorun pazar günü yani üstteki mesajı attığımın ertesi günü kendi kendine düzeldi hatta tamamen düzeldi ama 2 gün sonra tekrar bozuldu.

Artık olayın mekanik değil kablo sensörle alakalı olduğunu iyice düşünmeye başladım.

Kabloya veya sensöre değen yağ su gibi etkenler bu sonuçlara yol açabilir mi?

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
(düzenlendi)

İşin kötüsü(yoksa iyisi mi) hızı doğru ölçemediği için Km saati de az artıyor 😅🤣

Normalde depoyu fullememden bu yana 200 km yapmış olmam gerekirken tripte 160 civarı.

Ve mesela beyin arabanın hızının gerçeğinden daha düşük olarak algıladığı için basıyor yakıtı silindirlerin içine yakıt tüketimi de 1 litre artmış gözüküyor yol bilgisayarında. 

Youtubeda başka markalarda da bu sorunu yaşayan var sanırım sorun sensörde veya sensör tesisatında ama gel gör ki Diyarbakır’da bunu tereyağından kıl çeker gibi yapabilecek biri yok gibi 😅 Hoş Kayseri’de de olup olmadığından emin değilim halbuki basit bir şey ama 

Bir önceki mesajımda bahsettiğim üzere kendi kendine düzeldiğinde ya temassızlık gitmişti ya da yağ veya sulu bölge kurumuştu 😅

tarihinde Behlül Baş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Biraz flood gibi oldu kusuruma bakmayın

js4uar8.png

7mb8ob5.png

aa2s25l.png

Farklı farklı fikirler var 😀 Ama sanırım ben bir başlangıç olarak balata spreyiyle sensörün bulunduğu bölgeyi iyice kurutayım diyorum çünkü dediğim gibi 2 günlüğüne düzelmişti tamamen

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Biraz flood gibi oldu kusuruma bakmayın

js4uar8.png

7mb8ob5.png

aa2s25l.png

Farklı farklı fikirler var [emoji3] Ama sanırım ben bir başlangıç olarak balata spreyiyle sensörün bulunduğu bölgeyi iyice kurutayım diyorum çünkü dediğim gibi 2 günlüğüne düzelmişti tamamen

İçerdeki dişli plastik km sensörüde plastik ikisinden birinin dişleri zarar görmüş olabilir önce ucuzdan başlayın temizleyin

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Metin Akbal
Behlül Baş yazdı:

Bilmiyorum ama o da heralde 500 kağıt vardır ama şöyle bir durum da var vitesi boş atınca özellikle düşük hızdaysam 0 lanıyor ibre.

Ve ayrıca ABS sağlam çalışıyor lambası falan da yanmıyor. 

Hız sensörü 200 250 lira civarı. Benim kabloda kopukluk olmuş ben söktüm tamir ettim. Sol ön teker idi. Bazen arıza yakıyordu. Yalnız 4 tekerde de ABS Hız sensörü var. Sadece sol ön tekerden okur mu bilmiyorum.

Porya içindeki bölümde parçalanma olursa sensörü parçalıyormuş. Her iki durumda da arıza verir.

Yorum bağlantısı
Behlül Baş
Metin Akbal yazdı:

Hız sensörü 200 250 lira civarı. Benim kabloda kopukluk olmuş ben söktüm tamir ettim. Sol ön teker idi. Bazen arıza yakıyordu. Yalnız 4 tekerde de ABS Hız sensörü var. Sadece sol ön tekerden okur mu bilmiyorum.

Porya içindeki bölümde parçalanma olursa sensörü parçalıyormuş. Her iki durumda da arıza verir.

Valla Metin hocam sorun tam olarak neyden kaynaklanıyor halen çözemedim ben de.

ABS sıkıntısız çalışıyor. Abs sensöründe değil gibi. Çünkü arabanın km saati de yavaş artıyor. Büyük ihtimalle şanzıman içinde hız sensöründe bir gariplik var. Elektriksel gibi çünkü kendi kendine tamamen düzelmişti şimdi yine bozuk.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Gokhan Cimen
Ali Darbaz yazdı:

Arabanın kadranı çözüldü. 5 ve 10 numaralı sigortaları sildim. Sıkıntı kalmadı... 

d1d61zp.jpg

Merhaba benim aracın da sadece hız göstergesi çalışmıyor neden olabilir acaba

Yorum bağlantısı
Gokhan Cimen
Ali Darbaz yazdı:

Temelli göstergenin kendisi gitti. Obd üzerinden hızı okuyabiliyorum.  Ayrıca km sayacıda çalışıyor. Sayaç doğruda ölçüyor. 18 km test ettim. 

Aracın göstergesi 0 km gösteriyor. Arka plan ışığıda yanıyor. 

Şöyle bir açıklama var.

Hız Ölçer

Gösterge kümesi ECM'den gelen bilgiler bazında araç hızını görüntüler. ECM, araç hızı bilgilerini bir Yüksek Hızlı CAN-Bus sinyali vasıtasıyla BCM'ye gönderir. Sonra BCM bir Düşük Hızlı CAN-Bus sinyali vasıtasıyla araç hızı bilgilerini, araç gereksinimleri bazında, araç hızını kilometre veya mil olarak görüntülemek üzere gösterge tablosu kümesine gönderir. Hızölçer aşağıdaki durumlarda 0 km/saat (0 MPH) olarak varsayar:

•  BCM, ECM ile bir seri veri iletişimi kaybı tespit eder.  

•  Gösterge kümesi, BCM ile bir seri veri iletişimi kaybı tespit eder. 

Bu açıklamaya bakarsak. Fakat devir saati ve km sayacıda aynı sinyali kullanıyor. Onlarda çalışmazdı. 

Devir Sayısı Ölçer

Gösterge kümesi ECM'den gelen bilgiler bazında motor hızını görüntüler. ECM, motor hız sensöründen gelen verileri bir motor devir sinyaline dönüştürür. ECM motor hızı bilgilerini bir Yüksek Hızlı CAN-Bus sinyal vasıtasıyla BCM'ye gönderir. Sonra BCM bir Düşük Hızlı CAN-Bus sinyali vasıtasıyla motor hızının görüntülenmesi için bilgileri gösterge tablosu kümesine gönderir. Takometre aşağıdaki durumlarda 0 dev/dak. olarak varsayar:

•  ECM motor hız sensörü devresinde bir arıza tespit eder.  

•  BCM, ECM ile bir seri veri iletişimi kaybı tespit eder.  

•  Gösterge kümesi, BCM ile bir seri veri iletişimi kaybı tespit eder.  

Sonradan derinlemesine araştırma yaptım. 5 numaralı rolenin hız kadranı ile ilişkisi olduğunu gördüm.  Yarın kontrol edeceğim. 

fuse-box-module-bsi-chevrolet-cruze-chev

AM-JKLXESyKytebs_Gtw7J0SWOqJTZfk1LAnUSLf

Merhaba benim aracın sadece hız göstergesi çalışmıyor kontağı açıp aracı çalıştırdıktan sonra diğer göstergeler test yapıyor ama hız göstergesinde hiç hareket yok neden olabilir acaba 

Yorum bağlantısı
Gokhan Cimen

Bu arada sorunu çözdüm gibi kadranı söküp arkasındaki dişli olan yerleri temizleyip balata spreyi sıktım şu an bi sorun yok çalışıyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

km göstegesi elektronik değilmiymiş. çözüldüğüne sevindim basit iyidir

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...