İçeriğe Yönlendir

Bu Fiş Soketine Ne Olmuş?

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Arkadaşlar bulaşık makinesi fişini prize takınca direkt sigortayı attırıyordu. Servis çağırdım ama dayanamadım servisten önce ben Açtım makineyi :) 

Sonra fişin makineye girdiği yeri söktüm. Koku da vardı. Bu hale neden gelmiş olabilir? 

615-DE587-06-A0-4-ACC-94-E7-5-CFE9-AC6-A

E6127-D16-8498-4256-B52-A-061-AAA5-E2525

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Arkadaşların dediği doğru. Gevşemiş olduğundan ısınma yapmış ve erimiştir. Geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yani kart yanmamış mıdır?

bu eriyen kısmın diğer tarafı soketin içinde kaldı. Erimiş yapışmış şekilde

Yorum bağlantısı
Osman Ünal

Karşı soket temiz ise yeni kablo alıp deneyin. her durumda kablonun yenisi alınacak.

Kartın arızalanmış olma ihtimali çok düşük.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Osman Ünal yazdı:

Karşı soket temiz ise yeni kablo alıp deneyin. her durumda kablonun yenisi alınacak.

Kartın arızalanmış olma ihtimali çok düşük.

Temi değil. Yarın kartı kartçıya götüreyim. Bi baksın. Yeni kablo alıp deneyeyim 

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Bu fiş bu kadar yandığı halde kaçak akım rölesi atmadıysa KAR ya bozuktur ya iptal edilmiştir.

O konu daha önemli bence.

Fiş ve priz değişir, kart problemi olacağını sanmıyorum.

Ama KAR konusu önemli.Mutlaka ehil bir ustaya baktırmanızı öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İbrahim Arslan yazdı:

Bu fiş bu kadar yandığı halde kaçak akım rölesi atmadıysa KAR ya bozuktur ya iptal edilmiştir.

O konu daha önemli bence.

Fiş ve priz değişir, kart problemi olacağını sanmıyorum.

Ama KAR konusu önemli.Mutlaka ehil bir ustaya baktırmanızı öneririm.

Kaçak yok ki sadece yanmış.

Burada  gevşeklik de olabilir kalitesizlik de olabilir kablo kasıyor şekilde gergin duruyor olabilir durduğu yerde. 

Bi kötü ihtimal de makinede aşırı akım çeken bir yer oluşmuştur. (reziztansta hafiften kısa devrelenme gibi) buradan kendini koyvermiştir. Düşük olasılık ama nadiren böyle yapar cihazlar olabilir yani. 

Ben oyumu kablo kasıktı yahut duvara değiyordu diye kullanıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Birkaç ilavede ben yapayım zamanla tak çıkar tak çıkar prizlerin fişle birleştiği dişi yataklarda genişlemeler oluyor.Bazı fişlerinde çapları diğerlerinden daha geniş oluyor prizlerdeki  yatakları zamanla açıp genişletiyor.Tüm bunlar gevşeklik problemine oda temassızlığa ve ısınmaya gidiyor.

Bazen cihaz yükteyken prize fiş takıldığına şahit oluyorum buda arklanmaya neden oluyor örneğin vantilatör anahtarı açıkken fişe takılması gibi.

Fişe bakılırsa çok takıp çıkartılan bir fiş değil gibi görünüyor , bende bir nedenle  gevşeme ile zamanla olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

Burada  gevşeklik de olabilir kalitesizlik de olabilir kablo kasıyor şekilde gergin duruyor olabilir durduğu yerde. 

Bi kötü ihtimal de makinede aşırı akım çeken bir yer oluşmuştur. (reziztansta hafiften kısa devrelenme gibi) buradan kendini koyvermiştir. Düşük olasılık ama nadiren böyle yapar cihazlar olabilir yani. 

Kablonun soketin yanması da bir nevi kaçaktır notrden dönmesi gereken akım ark atmaktadır ve pratikte bir çok kez KAR attırdığını gördüm.

Yazlık komşumun bulaşık makinesi 30-40 dk. da bir KAR attırıyormuş, servisi çagırıyorlar.

Makine eski, servis bu bitmiş artık değiştirin diyor. Yeni makine alıyorlar, hop yeni makine de aynı şekilde KAR atıyor.

Benden yardım istediler, Seyyar kablo ile başka prize bağladım sorunsuz çalıştı.

yaptığım inceleme sonucu mutfak dolap değişimi sırasında buatta çalışma yapan ustanın nötr bağlantısını bantlamadığını ve nötrün sıvaya değdiğini gördüm. Bantladım sorun çözüldü. Makine çalışınca nötrden dönmesi gereken akımın bir kısmı duvara akarak 30mA i gecince KAR atıyordu sonuc olarak.

Komşum hemen makineyi aldıgı firmaya şikayette bulundu, yeni makineyi geri verdi, eskisini tekrar kurdurdu   4 yıl oldu halen eskiyi kullanıyor.

Mevcut arıza için ben de oyumu  kablo gergindi, duvara değiyordu diye kullanıyorum. 

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Kablonun makineye girdiği yer gerilmiş kırılmıştı. 

Aytac Sakal yazdı:

Birkaç ilavede ben yapayım zamanla tak çıkar tak çıkar prizlerin fişle birleştiği dişi yataklarda genişlemeler oluyor.Bazı fişlerinde çapları diğerlerinden daha geniş oluyor prizlerdeki  yatakları zamanla açıp genişletiyor.Tüm bunlar gevşeklik problemine oda temassızlığa ve ısınmaya gidiyor.

Bazen cihaz yükteyken prize fiş takıldığına şahit oluyorum buda arklanmaya neden oluyor örneğin vantilatör anahtarı açıkken fişe takılması gibi.

Fişe bakılırsa çok takıp çıkartılan bir fiş değil gibi görünüyor , bende bir nedenle  gevşeme ile zamanla olduğunu düşünüyorum.

Evet tak çıkar yapıyoruz :( yani makineyi açık bırakarak değil de açmak isteyince fişi takıp işi bitince çıkartıyoruz 

İbrahim Arslan yazdı:

Kablonun soketin yanması da bir nevi kaçaktır notrden dönmesi gereken akım ark atmaktadır ve pratikte bir çok kez KAR attırdığını gördüm.

Yazlık komşumun bulaşık makinesi 30-40 dk. da bir KAR attırıyormuş, servisi çagırıyorlar.

Makine eski, servis bu bitmiş artık değiştirin diyor. Yeni makine alıyorlar, hop yeni makine de aynı şekilde KAR atıyor.

Benden yardım istediler, Seyyar kablo ile başka prize bağladım sorunsuz çalıştı.

yaptığım inceleme sonucu mutfak dolap değişimi sırasında buatta çalışma yapan ustanın nötr bağlantısını bantlamadığını ve nötrün sıvaya değdiğini gördüm. Bantladım sorun çözüldü. Makine çalışınca nötrden dönmesi gereken akımın bir kısmı duvara akarak 30mA i gecince KAR atıyordu sonuc olarak.

Komşum hemen makineyi aldıgı firmaya şikayette bulundu, yeni makineyi geri verdi, eskisini tekrar kurdurdu   4 yıl oldu halen eskiyi kullanıyor.

Mevcut arıza için ben de oyumu  kablo gergindi, duvara değiyordu diye kullanıyorum. 

İşte böyle bir sürü sebep olabilir. Ehil elektrikçi nasıl bulacağız bu zamanda bilmiyorum 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Temi değil. Yarın kartı kartçıya götüreyim. Bi baksın. Yeni kablo alıp deneyeyim 

Soket tarafı çalışsa bile mutlaka değişmeli. Metal özelliğini kaybediyor. Yeni taktığın kablo yada soket tarafı bir sonrakinde yeniden yanar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Tarlabaşı’nda bi yere geldim beyinci mehmet :) adam kartı elimden aldı. Prizlerini değiştir dedi. Ark yapmış bu dedi. Kartı yaptı geri verdi. Yeni kablo da verdi. Miss gibi oldu. Akşam takarım artık :) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Erken konuştuk. Kart yanmış. Adam yapamadı  

57-EE8-EF6-3152-46-D0-883-D-7343-FEFCFA4

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bi çay içimlik işlem var orada. Soketi iptal ederim kablo takarım. Kablo ucuna fiş takarım bitti

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Bi çay içimlik işlem var orada. Soketi iptal ederim kablo takarım. Kablo ucuna fiş takarım bitti

Gelirim. Olmazsa passat’ı alırım :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Gel gel çok eğleneceğük

Kaçak akım mı keseceğiz :) 

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Servet bey Kocaeli'nin neresindesiniz ben de müsaitlik olursa uğramak isterim  :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Yeni kart ve kablo aldım. Ama sorunsuz olur mu? Kartı taktim. Makinenin ekran ışığı yanmıyor. On/off düğmesini ölçtüm voltaj var. Ama kartta hareket yok. Düğmeler de çalışmıyor. Sadece on düğmesine basınca makinenin arkasından tık tık sesi geliyor. Başka bir hareket yok. 

bu sefer ekranın arkasındaki kartı söktüm. Kumanda kartı sanırım.  Beyinci mehmet bekle beni :) 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Makineye KAR yağmış resmen.

Bu teknik tabiri çok anlamadım ama aklımın bi köşesine yazayım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...