İçeriğe Yönlendir

Priz Nötr-Toprak Voltajı

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Arkadaşlar 3 tane aynı sigortaya bağlı prizim var. Multimetre ile toprak voltajını ölçtüm. Nötr ve toprak kablosu arasında. İkisinde 0,1 veya 0,2 çıkıyor. Ama birinde 0,4-0,5 arası değişiyor. Bu prize bulaşık makinesi bağlıyken zaman zaman sigorta attırıyordu. Ben de kullanmıyordum. Bu kadar toprak voltajının anlamı nedir?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Trafodan binaya gelen hat ne kadar uzun ise ve bina içinde kablo ne kadar ince ise toprak ve nötr arasında potansiyel gerilim farkı oluşur ve hatta 3 volt veya daha yüksek olursa beleş olarak enerji de sağlanır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Tansu Bey Topraklama sağlıklı olarak Meger ile kontrol edilebilir direnç değeri değerlendirilmelidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

hatta 3 volt veya daha yüksek olursa beleş olarak enerji de sağlanır.

güneş panelinden  daha iyi

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

arada voltaj farkı bir yerlerde kaçak olduğundan da olabilir kablo uzunluğundan da olabilir. Çünkü kullanılan kablo hattında nötürde voldaj düşümü olur.

Mesela 1500W bir güç çekiyorsunuz.  fazda 1 volt düşüyor diyelim çekmediğiniz duruma göre. nötürde de 1 volt yükselme olur o hat boyunca.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Metin Uzunoğlu yazdı:

Panoda kaçak akım rölesi varmı?

Evde yok ama bina panosunda her dairede var

Aytac Sakal yazdı:

Tansu Bey Topraklama sağlıklı olarak Meger ile kontrol edilebilir direnç değeri değerlendirilmelidir.

Evet. Elektrikçiyi aradım. Konuşması güven vermedi. Akşam vakti bu kadarına bakabildim. Çünkü elektrikle oyun oynamak istemiyorum. Daha fazlası beni aşar :) ama dediğiniz cihazı sorup onunla kontrol ediyorlarsa elektrikçi çağıracağım

Çağlar Bayur yazdı:

binada gerçek topraklama var mı?

Bilmiyorum :( bina deprem sonrası, 2005 yapımı. Gerçek topraklama var mı yok mu piyasa elektrikçileri bakmıyor. Hepsi çakma usta

Mehmet Göktürk yazdı:

arada voltaj farkı bir yerlerde kaçak olduğundan da olabilir kablo uzunluğundan da olabilir. Çünkü kullanılan kablo hattında nötürde voldaj düşümü olur.

Mesela 1500W bir güç çekiyorsunuz.  fazda 1 volt düşüyor diyelim çekmediğiniz duruma göre. nötürde de 1 volt yükselme olur o hat boyunca.

Peki bu fark elektronik eşyaya zarar verir mi? Topraklamanın da gerçek olup olmadığını bilmiyorum. Vardır illaki yapılmıştır ama çalışıyor mu, kopmuş mu bilmiyorum

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

.

Peki bu fark elektronik eşyaya zarar verir mi? Topraklamanın da gerçek olup olmadığını bilmiyorum. Vardır illaki yapılmıştır ama çalışıyor mu, kopmuş mu bilmiyorum

vermez. sorun yok sizde. herşey kapalı iken harcama yok iken fark az olması lazım. Değilse toprak bağlantınız biraz yüzer vaziyette iyi bağlı değildir gördüğünüz voltaj da telde indükleme ile oluşan yüksek empedans nedeniyle gördüğünüz voltajdır.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

..

Evet. Elektrikçiyi aradım. Konuşması güven vermedi. ..

Esnaf kazanacak. Geçen gün doğuş oto rot balans yapılması lazım rotlarınız fena kaymış dedi. pis pis bakıştık sesini kesti arkadaş. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet. Elektrikçiyi aradım. Konuşması güven vermedi. Akşam vakti bu kadarına bakabildim. Çünkü elektrikle oyun oynamak istemiyorum. Daha fazlası beni aşar :) ama dediğiniz cihazı sorup onunla kontrol ediyorlarsa elektrikçi çağıracağım

Bilmiyorum :( bina deprem sonrası, 2005 yapımı. Gerçek topraklama var mı yok mu piyasa elektrikçileri bakmıyor. Hepsi çakma usta

Test etmesi kolay, duy'a ampul takıp kablonun bir ucunu faz'a diğer ucunu toprağa değidirin anında kaçak akım atıyorsa topraklamanız vardır.

Megerle gelip topraklama ölçümü yapacak elektrikçi bulamazsınız. Bu hizmeti test firmaları veya tse veriyor. Biz dükkan için tse'ye yaptırıyorduk.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
Nihat Palolu yazdı:

Test etmesi kolay, duy'a ampul takıp kablonun bir ucunu faz'a diğer ucunu toprağa değidirin anında kaçak akım atıyorsa topraklamanız vardır.

Ben de aynen bu yöntemle test ediyorum. Hem topragı hem de KAR ı test etmiş oluyoruz.

İlaveten eğer düşük wattlı akkor flamanlı bir lamba ile test ederseniz akkor flamanın azıcık kızardıktan sonra KAR ın attıgını da görebilirsiniz.

30 mA e kadar akıma izin veriyor.

İşletmemizin danışman firmasında bu işi yapan bir ölçü aleti var. KAR ın kaç mA de attığını söylüyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Nihat Palolu yazdı:

Megerle gelip topraklama ölçümü yapacak elektrikçi bulamazsınız. Bu hizmeti test firmaları veya tse veriyor. Biz dükkan için tse'ye yaptırıyorduk.

Ampulu taktıktan sonra hangi kabloları değdirecem nihat bey anlamadım 

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Benzer sorunu yaşamıştım. Topraklama en düzgünu olsa dahi bir kaç V görülür toprak hattında. ( Yedi katlı binanın metal borulu kalorifer tesisatını topraklama olarak denemiştim ). İndüksiyon akım denen ölü bir enerjidir. Arkadaş en güzelini demiş. Bir duya lamba bağlayın ama eski tip olsun filemanli. Kontrol kalemini tuttugunuzda yanan uca faz denir. Onun ile topraklama hattı arasına takarsanız kaçak akım rolesi varsa tesisatta atar. Yoksa ve topraklama çalışıyorsa lamba yanar. Sorun yok demektir. Eğer bir şey olmuyorsa yada çok cılız ise topraklama görevini yapmıyor demektir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Şunu anlamadım. Duya takılmış ampule kablo ucunu nasıl değdiriyoruz?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

fişi yok say.

IMG_20210714_081757.jpg

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Normal bir lamba duyu al. Flemanlı bir lamba tak. Kaç watt olduğu pek önemli değil. Kontrol kalemi ile prize bakacaksın. Kontrol kalemini hangi delikte yanıyor ise duyun bir kablosunu ona diğer ucunuda toprak hattına bağlayacaksın yada ucunu soyup deydireceksin. Hepsi o. 
1- evde kaçak akım rölesi varsa atar
2- Kaçak akım rölesi yok ama topraklama sağlam ise lamba yanar
3- Lamba  çok cılız yanar ve başka birşey olmaz ise kaçak akım rölesi yoktur ve topraklama kötüdür.
Fakat önceki gönderideki yanma olayının kaçak akım ile vesaire ile ilgisi yok. Temassızlıktan olmuştur. Sağa sola deymedi ise birşeyde attırmaz
Not: Demeyi unutmuşum bu işlemi yaparken beyaz eşyalara dokunma :)

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hamit inan yazdı:

Normal bir lamba duyu al. Flemanlı bir lamba tak. Kaç watt olduğu pek önemli değil. Kontrol kalemi ile prize bakacaksın. Kontrol kalemini hangi delikte yanıyor ise duyun bir kablosunu ona diğer ucunuda toprak hattına bağlayacaksın yada ucunu soyup deydireceksin. Hepsi o. 
3- Lamba  çok cılız yanar ve başka birşey olmaz ise kaçak akım rölesi yoktur ve topraklama kötüdür.
Fakat önceki gönderideki yanma olayının kaçak akım ile vesaire ile ilgisi yok. Temassızlıktan olmuştur. Sağa sola deymedi ise birşeyde attırmaz

1. şık olduğunda toprak hattı çalışıyor anlamı da çıkar mı

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

1. şık olduğunda toprak hattı çalışıyor anlamı da çıkar mı

Tabiki. Zaten tesisatta kaçak akım rölesi varsa topraklama zayıf olsa dahi yeterli gelir. Pil akımı kadar bir akım aksa toprağa röle atar. 
Siz makinenin kartı söktürdü iseniz soketide değiştirdin yada eski kablonun fişi kesin klemens ile bağlayın kart tarafına geçin. Uğraşmaya gerek yok fazla.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hamit inan yazdı:

Tabiki. Zaten tesisatta kaçak akım rölesi varsa topraklama zayıf olsa dahi yeterli gelir. Pil akımı kadar bir akım aksa toprağa röle atar. 
Siz makinenin kartı söktürdü iseniz soketide değiştirdin yada eski kablonun fişi kesin klemens ile bağlayın kart tarafına geçin. Uğraşmaya gerek yok fazla.

Kartı söktüm. Kabloyu da aldım. Taksim’de beyinci mehmet varmış. Ona götürüyorum. Karta bi baksın sorun var mı diye. Sizin yorumları düşünüp ya yeni soket-kablo alırım. Ya da bana bi ayar yapar, klemens ile takarım eski kabloya. İlginiz için tşk ederim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Kaçak akım rölesini büyütmek mantıklı bir hareket mi? Bizim binayı ilk teslim aldığımızda sürekli şalter atıyordu. Kaçak akım rölesi atıyordu yani. Binadan bazıları 30 mA röle yerine daha yüksek akımlı röle takarak sorunu çözdük dedi ama ben Kayseri Elektriğe şikayet oluşturdum, gelip bakmışlar, ondan sonra atma olayı bitmişti. Evde 30 mA'lik röle var, aşağıda ne var bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

30 mA insan sağlığı için (ev kullanımı)

300 mA yangın riski için (sanayi kullanımı)

Evde 300 mA kullanmak kullanmamak ile aynı riski taşıyor insan sağlığı için. Siz doğru olanı yapmışsıniz.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

70ma öldürür

Ne kadar garip. Oysaki 70ma ancak led yakabilen akım

Mesajı aldım. Passat teklifimi geri alıyorum :) 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ben yazana kadar arkadaşlar yazmışlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Hamit inan yazdı:

Ampul testini yaptım. Anında kaçak akım sigortası attı 🙏 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...