İçeriğe Yönlendir

3 Faz ve Nötr Kopması Hakkında

Erdoğan Temur

Recommended Posts

Aytac Sakal
(düzenlendi)

Benim nötr kopması ile ilgili yorumum...

Şebeke sağlayıcıda Trafoda 3 faz ve geri dönen bir yıldız noktası var.Bina girişinden nötr kesilirse 3 faz sebekede kalır nötr dönmez bobin ısıtıcı akkor flamanlı lamba gibi elemanlarda akış belirli bir noktaya kadar olacağı için 380 Volt prensibi nedeni ile fazlardaki gerilimler dengesizleşecektir.

Yıldız bağlı bir motora bobin başına 220 volt veriyoruz 3 faz yıldız noktasında birleşip sıfıra iniyor yada yaklaşıyor.Üçgen bağlı bir motorda ise bobin başına 380 Volt veriyoruz yani iki fazı iki uçta bobin başına veriyoruz bence neden bu..

Tamamen kendi yorumumdur başka düşüncesi yorumu veya bildiği olan varsa öğrenmek isterim amaç doğruya ulaşmak.

tarihinde Aytac Sakal tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Aytac Sakal yazdı:

Benim nötr kopması ile ilgili yorumum...

Şebeke sağlayıcıda Trafoda 3 faz ve geri dönen bir yıldız noktası var.Bina girişinden nötr kesilirse 3 faz sebekede kalır nötr dönmez bobin ısıtıcı akkor flamanlı lamba gibi elemanlarda akış belirli bir noktaya kadar olacağı için 380 Volt prensibi nedeni ile fazlardaki gerilimler dengesizleşecektir.

Yıldız bağlı bir motora faz başına 220 volt veriyoruz 3 faz yıldız noktasında birleşip sıfıra iniyor yada yaklaşıyor.Üçgen bağlı bir motorda ise bobin başına 380 Volt veriyoruz yani iki fazı iki uçta bobin başına veriyoruz bence neden bu..

Tamamen kendi yorumumdur başka düşüncesi yorumu veya bildiği olan varsa öğrenmek isterim amaç doğruya ulaşmak.

Aynen öyle. Yıldız noktası notr yani tam sıfır. Fazın biri gittiğinde sıfıra inemiyor. Ev içinde bunun arıza açması imkansız gibi birşey ama şebekede olduğunda direk başa bela olur ne varsa yakar atar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mehmet Göktürk yazdı:

nötür kopması durumunda ciddi bir sorun yaşamazsınız kaçak akım rölesi bildiğim kadarı ile nötürden geri dönüş algılamaz ise atar.

Yok hocam öyle olmuyor. Alt komşuda nötr bağlantısı kopmuş pano içi bağlantıdan. Prizlerdeki adaptörlerin hepsi patladı. Kombi ve buldolabı  pompaları arızalandı.

Nötr gitti mi evde bazı prizler 140- - 160v  oluyor bazı prizlerde  380v oluyor prizler. Test edip ölçtük. Eve hangi aklılla 3faz veriyorlarsa. Evde olunmazsa evde yangın çıkar. 380v oldu mu herşeyi yakıyor.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

En ucuz yöntem bu sanırım.

onun yerine aşağıdaki parçayı alıp kaçak akım çıkışına paralel bağladım ben. 

https://urun.n11.com/aksesuarlar/trimbox-ym3expr-yeni-nesil-parafudr-trifaze-gold-P489250846?gclsrc=aw.ds&gclid=CjwKCAjwlrqHBhByEiwAnLmYUKwMs8JcB2wxFDIg8USLCpjl1K5rc3D22leJ6lDKJ-hAxcPGScXYoxoC3O0QAvD_BwE

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Hamit inan yazdı:

Yeni binalarda daire içi sigorta kutularına 3 faz giriyor genelde. Tesisata linyelerle bölünerek ayrı ayrı dağıtılıyor 220 olarak kullanılıyor. Daire içinde nötr kesilirse sorun ( nötr olmadığı için faz tek başına birşey ifade edecez.)olmaz ama
daireye tek faz girer fakat bina içindeki diğer fazlardan biri kesilir ise prizde 215-230 V falan yerine yükün durumuna göre çok yüksek bir gerilim görülebilir. 
Yani alt dairenin notr hattı gider seninki gitmez ise tesisatında gerilim artışı olur.

Daire içine 3 faz giriyorsa ve nötr kesilirse o an evde çalışan ne kadar cihaz varsa hepsi 380 volta maruz kalır ve yanar.

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Furkan Avcı yazdı:

normal eve trifaz giriş bu kadar problemliyse, niye trifaz daireye girer veya illa girecekse bu problemi oluşturmayacak bir sistem neden konmaz. Aydınlatın beni :roportaj:

Trafo çıkışındaki faz yüklerinin eşit olması için yapılıyor. Trafonun R fazının sigortası attığında o faza denk gelen dairelerin elektriği komple kesiliyordu.

Şimdi eskisi kadar trafo sigortası atmıyor, atsa bile dairelerin elektriği komple kesilmiyor. O faza denk gelen odaların veya cihazların elektriği kesiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Nihat Palolu yazdı:

Daire içine 3 faz giriyorsa ve nötr kesilirse o an evde çalışan ne kadar cihaz varsa hepsi 380 volta maruz kalır ve yanar.

Daire içinde nötr koparsa ?

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Hamit inan yazdı:

Üstte yazdığınızla aynı mantık gibi hocam. Varistör sadece akım sınırlamak için sanırım. Fazların 0 noktası bozulunca toprak arasında voltaj farkı oluyor termistör üzerinden akım geçirip röleyi attırıyor.

resimdeki mantığı anlamadım ben.  varistörü neden kaçak akım sigortası çıkışına paralel bağlantı ile çıkıp toprak hattı bağladı.  sadece faz ya da nötr alsa anlamlı olurdu.

nötr gidince ölçümlerde prizdeki iki çıkışta faz oluyor. nötr olması gereken çıkışta faza dönüşüyor patlamalar gerçekleşiyor.

kontaktör işe  yararmı?  

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Erdoğan Temur yazdı:

resimdeki mantığı anlamadım ben.  varistörü neden kaçak akım sigortası çıkışına paralel bağlantı ile çıkıp toprak hattı bağladı.  sadece faz ya da nötr alsa anlamlı olurdu.

nötr gidince ölçümlerde prizdeki iki çıkışta faz oluyor. nötr olması gereken çıkışta faza dönüşüyor patlamalar gerçekleşiyor.

kontaktör işe  yararmı?  

220 Volt bobinli kontaktörü girişe koyar 3 fazıda kontaktörden dolandırırsanız , A2 de nötr bağlarsanız kesildiği anda bırakacak ve gerilimi kesecektir akıllıca net işe yarar.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ana girişinde nötr giderse şenlik olur. Ama iç hatta giderse birşey olmaz.

kontaktör işe  yararmı?  
Varistör 30volt üstü görünce iletime geçecek ve kaçak akım sigortası atacak.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Hamit inan yazdı:

Daire içinde nötr koparsa ?

Daire içinde nötr kopsa yine yine olur.

Servet Aydın yazdı:

Ana girişinde nötr giderse şenlik olur. Ama iç hatta giderse birşey olmaz. Varistör 30volt üstü görünce iletime geçecek ve kaçak akım sigortası atacak.

İç hatta nötr giderse yine olur aga. Düşünsene buatın birinde 2 ayrı linye buluşup odalara ayrılıyor. Buattaki nötr hattı gevşiyor/yanıyor sonra bom :bomb:

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Nihat Palolu yazdı:

Daire içinde nötr kopsa yine yine olur

Devreyi nereden tamamlayacak yük ?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Hamit inan yazdı:

Devreyi nereden tamamlayacak yük ?

Senaryoyu kağıda çizerek çalışırsanız daha net görebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)

Trifaze KAR yerine ev tesisatına 3 adet monofaze  KAR takılsa nötr kopmasına karşı korur.

Zor tarafı evde 3 KAR çıkışında 3 nötr barası olmak zorunda ve birbirine bulaşmamalılar.

Ayrıca trifaze bir yük varsa ısı pompası vs gibi ona da ayrı trifaze KAR gerekir.

Neticede triplex villası olana koymaz. :):)

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Nihat Palolu yazdı:

Senaryoyu kağıda çizerek çalışırsanız daha net görebilirsiniz

Evde trifaz olsun. Çamaşır, bulaşık buzdolabı seyyar üçlü üstünde, üçlünün düğmeye nötr gelecek şekilde birinci fazda ve aynı anda çalışıyor olsun. Diğer fazlardan birinde TV diğerinde bir ampül olsun. Üçlünün anahtar devreyi kesince yani nötr boşa çıkınca( tesisatta nötr hattının kesilmesi ile aynı olay ) diğer fazlardaki cihazlara 300-380 gibi bir voltaj gelecek diyorsun. Doğrumu anladım? 

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Erdoğan Temur yazdı:

kontaktör işe  yararmı?  

Servet Aydın yazdı:

Varistör 30volt üstü görünce iletime geçecek ve kaçak akım sigortası atacak.

Kusura bakma şimdi fark ettim sorunu. Servet abi varistoru cevaplamış zaten.

İki uçta faz görülmesinin sebebi fazın yük  üzerinden devreyi tamamlaması. Patlama falan olmaz o durumda. Far ampulüne tek başına + bağladığını düşün. Karşılığında - olmayınca diğer uçta + gibi olur

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Buradaki artılar araba gibi paralel değil işte. Şöyle yapalım. İki tane 220volt ampül. Uçları birer faza bağlı ve nötr ortak olsun. Nötr hattını kesince iki ampül seri olarak canlı uca bağlı olacak ve her bir ampül 190volt gerilim ile çalışacak. Şayet iki ampülden biri 100watt diğeri 60 watt ise 60watt ampül atıyorum 300volt alacak üstüne ve patlayacak

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Servet Aydın yazdı:

Buradaki artılar araba gibi paralel değil işte. Şöyle yapalım. İki tane 220volt ampül. Uçları birer faza bağlı ve nötr ortak olsun. Nötr hattını kesince iki ampül seri olarak canlı uca bağlı olacak ve her bir ampül 190volt gerilim ile çalışacak. Şayet iki ampülden biri 100watt diğeri 60 watt ise 60watt ampül atıyorum 300volt alacak üstüne ve patlayacak

Yok abi faz dönüşünü anlatmaya çalıştım. Aklıma o örnek geldi :)

watlari farklı denemedim ama rahmetli babamla denemiştim. İki faz arasını seri bağlı ampulle deniyorduk. Mesala iki ampulü seri bağlayıp iki faz arasına verince her birine 380/2 =190 V değilde yine 220v düşüyordu. Bayağı şaşırmıştım çocukken. Mehmet hocamın paylaştığı RMS olayı devreye giriyor sanırım burada.

Neyse ben uyur. Boş boş bakmaya başladım tele :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Benim iş yerimde olan sobalar 220volt ancak ben 380v veriyorum. Seri bağlılar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Servet Aydın yazdı:

Benim iş yerimde olan sobalar 220volt ancak ben 380v veriyorum. Seri bağlılar

220 de gibi çalışır normal. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Erdoğan Temur yazdı:

kontaktör işe  yararmı?  

En maliyetsiz ve problemsiz çözüm bu ve varistör bence. Kontaktör ve varistör gerilim düşümlerini ve yükselmelerinden etkilenmez fakat nötr gittiği anda kesin çözüm ortaya koyarlar. kontaktörlerin bobin uçları abb için mesela 100-250V AC 50/60 Hz olarak biliniyor. Bu durumda gerilim düşümü 100 volt altına inerse kontaktör bırakır fakat bobin çekiliyken 250 volt üstüne çıkarsa bırakmayacaktır diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Aytac Sakal
Arif Aykın yazdı:

En maliyetsiz ve problemsiz çözüm bu ve varistör bence. Kontaktör ve varistör gerilim düşümlerini ve yükselmelerinden etkilenmez fakat nötr gittiği anda kesin çözüm ortaya koyarlar. kontaktörlerin bobin uçları abb için mesela 100-250V AC 50/60 Hz olarak biliniyor. Bu durumda gerilim düşümü 100 volt altına inerse kontaktör bırakır fakat bobin çekiliyken 250 volt üstüne çıkarsa bırakmayacaktır diye düşünüyorum.

Kritik noktayı iyi yakalamışsınız 🙂 Güzel fikir alışverişi oluyor...

Kontaktör Daire içinde olursa Nötr üzerinde akış olacağı için 220 Volt kontaktöre 380 Volt verilmiş gibi yapışacak hatta titreme tabir ettiğimiz moda geçip  bir süre sonrada bobin yanacaktır.

Ancak Kontaktörü direk şebekenin ilk girişine bağlarsak akış olmayacak ve kestiği anda bırakacaktır diye tahmin ediyorum.

Oda olmazsa diyelim bırakmıyor yada çek bırak yapıyor kontaktöre Nc kontak ilave edip nötr üzerinden dolaştırsak A2 versek bir kere kesildiği anda Nötr açık kontakta kalacak ve tekrar çekmeyecektir.Tabi tekrar çekmesi için basmak gerekiyor.

Forumu Elektrik Bakım Forumuna çevirdik 🙂

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Hamit inan yazdı:

Evde trifaz olsun. Çamaşır, bulaşık buzdolabı seyyar üçlü üstünde, üçlünün düğmeye nötr gelecek şekilde birinci fazda ve aynı anda çalışıyor olsun. Diğer fazlardan birinde TV diğerinde bir ampül olsun. Üçlünün anahtar devreyi kesince yani nötr boşa çıkınca( tesisatta nötr hattının kesilmesi ile aynı olay ) diğer fazlardaki cihazlara 300-380 gibi bir voltaj gelecek diyorsun. Doğrumu anladım? 

Öyle demiyorum. Düğmeden nötr kesmeyle 380 gelmez. Servet aga'nın anlattığı gibi bağlantının paralelden seriye düşmesi.

Eğer paralelden seriye düştüğünde aynı fazlara denk gelirse birşey olmaz. Babanızla yaptığınız seri bağlı ampulleri 380 de aynı fazlara bağladığınızda ampullerin yanmaması gibi.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Nihat Palolu yazdı:

Öyle demiyorum. Düğmeden nötr kesmeyle 380 gelmez. Servet aga'nın anlattığı gibi bağlantının paralelden seriye düşmesi.

Eğer paralelden seriye düştüğünde aynı fazlara denk gelirse birşey olmaz. Babanızla yaptığınız seri bağlı ampulleri 380 de aynı fazlara bağladığınızda ampullerin yanmaması gibi.

Öyle bir dünya yok :) bir uçta bir faz var diğer uçta nötr. Nötr devresi zaten kesik. Diğer faza nereden gidecek cihaz. Sizin nötr ucunda gördüğünüz  cihazdan geri dönüş yapan faz

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...