İçeriğe Yönlendir

Türkiyede Yolların Yayalara, Kaldırımların Araçlara Ait Olması

Kadir Kaya29

Recommended Posts

Kadir Kaya29

Yaya geçidi ve ışıklar harici yerlerde yayaların araç yolundan yavaş ve dikkatsiz geçmesi, hatta yolun ortasından yürümesi, bütün araçların kaldırımlara park etmesi.Sokak ve caddelerin çocuk parkı gibi olması.

Nasıl düzeleceğiz.?

Gerçekten alışılır mi?

Çelik gibi sinirler ne kadar idare eder.?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Aygün

Bu gibi konularda yandan yemiş bir orta doğu ülkesi olduğumuzu anlıyorum ama önemli olan şeyin caydırmak olduğunu düşünüyorum. Bahsettiğiniz sorunların büyük bir kısmını da görevini tam yapmayan polisler ve bağlı oldukları emniyet genel müdürlüğünün olduğunu düşünüyorum. Yaya geçidinde yayaya yol veren çok nadir polis arabası gördüm. Sarı yanınca arkamdan selektör atan polisinden tut, sağ şeritten sola döneni, bisiklet yoluna park edeni.. Aslında trafik polisleri de trafikteki sivil profilin aynısı sadece üniforması var işte. Yönetmelikler tam olarak uygulanırsa, polisler görevlerini tam olarak yaparsa çoğu sorunu aşacağımızı düşünüyorum. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

NE kadar yanlış mantık. Bu anlayıştan devam edersek hırsızın katilin de suçu yok. Emniyetin tüm suç. Denetlesene adamı. Her vatandaşın arkasına polis tak. Nüfus 40 milyon. 40 milyon da polis tamam işte.
Saygı, vicdan, ahlak ve etik varsa ne polise gerek var ne kanuna. İnsan olmak asıl mesele.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Bence sorun polisin denetlememesi değil vatandaşın hesap soramamasindandir. Burada da kurallarin eksik olması veya eksik uygulanması sozkonusu. Diyecek bir şeyim yok sayın hakim sözü gibi ülkede herşey.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Bir ara Güneşli de oturuyordum hocam araçlar bildiğin yol ortasına park ediyordu. Nasıl olsa sabah erken işe gideceğim düşüncesi ile.. Artık kaldırımlar falan bitmiş yol ortası düşün yani...

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Malesef ülke her alanda trafikte olduğu gibi. Kanunla polisle düzelecek birşey değil bu. 

Yazdım yazdım sildim...

En tahsillisinden en cahiline,

en zengininden en fakirine,

en dindarindan en dinsizine.....

Berbat bir toplum olduk malesef.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Aygün
İlkay BAŞARAN yazdı:

NE kadar yanlış mantık. Bu anlayıştan devam edersek hırsızın katilin de suçu yok. Emniyetin tüm suç. Denetlesene adamı. Her vatandaşın arkasına polis tak. Nüfus 40 milyon. 40 milyon da polis tamam işte.
Saygı, vicdan, ahlak ve etik varsa ne polise gerek var ne kanuna. İnsan olmak asıl mesele.

Saygıyı vicdanı ahlakı bu saatten sonra kime verebilirsiniz ? Sadece gençlere ve çocuklara o da eğitim sistemiyle alakalı. Trafikteki profilleri anca evcilleştirebilirsiniz bu da kısıtlamalarla olur. Kural koymak marifet değil ki onu uygulamak önemli olan. Türkiye'deki araç kullanıcıları gelişmiş ülkelerdeki kullanıcılara göre çok çok daha özgürler, öyle ki herkes kendi kuralını koyabiliyor. Bu özgürlüğü emniyet kısıtlar, oluyosa 10 polisle yapsın olmuyosa 40 milyon polis alsın orası bizi ilgilendirmez. Benim mantığım konu sahibinin "nasıl düzeleceğiz?" sorusuna karşılıktı, bence böyle düzeleceğiz. Sizin anlayışınızla asırlar geçse yine aynı odun aynı kütük. Hırsız katil konu dışı

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

konu başında sayılan ve yaşananlar bir sonuç.... sebeplere inersek... çıkamayız...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Yasin Aygün yazdı:

Saygıyı vicdanı ahlakı bu saatten sonra kime verebilirsiniz ? Sadece gençlere ve çocuklara o da eğitim sistemiyle alakalı. Trafikteki profilleri anca evcilleştirebilirsiniz bu da kısıtlamalarla olur. Kural koymak marifet değil ki onu uygulamak önemli olan. Türkiye'deki araç kullanıcıları gelişmiş ülkelerdeki kullanıcılara göre çok çok daha özgürler, öyle ki herkes kendi kuralını koyabiliyor. Bu özgürlüğü emniyet kısıtlar, oluyosa 10 polisle yapsın olmuyosa 40 milyon polis alsın orası bizi ilgilendirmez. Benim mantığım konu sahibinin "nasıl düzeleceğiz?" sorusuna karşılıktı, bence böyle düzeleceğiz. Sizin anlayışınızla asırlar geçse yine aynı odun aynı kütük. Hırsız katil konu dışı

İyi insan yetiştireceğiz evimizde. Çevreye duyarlı saygılı. 

Yorum bağlantısı
Cihaner Öztürk

Açık açık yazacağım, şimdiden özür dilerim. Geçen ay tatildeydim ve denizde yüzerken yandaki anne kızına işe kızım diyor. 5 yaşlarındaki kız anne denize işenmez diyor. Hayır kızım o havuz için geçerli hadi işe diyor. Yandaki bayan akrabalar hadi hep birlikte işeyelim diyorlar. Ve sonuç koca koca insanlar! hep birlikte denize işeyerek çocuğuda zorla işettiler, sonrada çocuğu alkışladılar. Bu ucuz bir otel plajında olmadı, aile cahil bir ailede değildi. Gayet modern görünümlü bir aileydi. Ben yorum yapmayım siz söyleyin, bu toplum nasıl düzelir. 

• Beğen 6
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Yücel Yücel

Demek ki, çişli toplum olma yolunda çok yol katetmişiz. 🤔🤭

• Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Kadir Kaya29 yazdı:

Nasıl düzeleceğiz.?

Bununla.

gr77bis.jpeg

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal
Cihaner Öztürk yazdı:

Açık açık yazacağım, şimdiden özür dilerim. Geçen ay tatildeydim ve denizde yüzerken yandaki anne kızına işe kızım diyor. 5 yaşlarındaki kız anne denize işenmez diyor. Hayır kızım o havuz için geçerli hadi işe diyor. Yandaki bayan akrabalar hadi hep birlikte işeyelim diyorlar. Ve sonuç koca koca insanlar! hep birlikte denize işeyerek çocuğuda zorla işettiler, sonrada çocuğu alkışladılar. Bu ucuz bir otel plajında olmadı, aile cahil bir ailede değildi. Gayet modern görünümlü bir aileydi. Ben yorum yapmayım siz söyleyin, bu toplum nasıl düzelir. 

Modern görünümlü olmak, akıl yoksunu ve görgüsüz olduklarını gizlemiyor işte... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli

Eğitim.

Cehalet her kötülüğün anasıdır. Şu bahsettiğiniz sorundan tutun ülkedeki büyük küçük bütün sorunların ana nedeni ileri derecede eğitimsizliktir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Bir ülkenin medeniyet seviyesi kaldırım yükseklikleri ile doğru orantılıymış . Okullarda veya ailede düzgün eğitim almayan birey, etrafı kirletiyor, kurallara uymuyor, işini dürüstçe yapmak yerine önce üçkağıdını bulmaya çalışıyor. 

Ülkenin düzelmesi için eğitim sisteminin baştan düzenlenmesi ve ülkesine-milletine bağlı , dürüst , düşünen ve okuduğunu anlayabilen insanlar yetiştirmesi lazım. Bu konuda bence Malezyayı rol model almalıyız. 

Bu tip bireyler gelişmemiş ülkelerde kolay yönlendirilemedikleri için tercih edilmemektedir. 😊

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu

Meclis yasa yapar, konulan yasaya tepeden tırnağa saygı olursa o devlet düzelir. Millet vekili kendisini konulan yasanın üzerinde ayrıcalıklı görürse o yasaya saygı azalır. Yasa denetleyicilerde yasaya uymuyorsa örneğin ;göreve gitmeyen memur işaretlere uymuyorsa onu gören vatandaşta yasaya saygı duymaz. Mesala Afganistan şeriatla yönetiliyor ama zenginler için Zenne veya Baçebaze (bknz. https://www.bbc.com/turkce/haberler/2010/09/100908_afghanistan_dancers) geleneği yüzlerce yıldır devam ediyor. Fakir halktan biri zina yapsa şeriat uygulanıyor. Burada Şeriat dinsel terim olarak kullanmadım hepizin bildiği bir hukuk kavramı olarak kullandım yanlış anlaşılmasın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fedai Özoğlu yazdı:

Mesala Afganistan

vesile ile oraya ^''ülke'' demek de zor, dolayısı ile herşey beklenir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Muhammet Ali Deli yazdı:

Eğitim.

Cehalet her kötülüğün anasıdır. Şu bahsettiğiniz sorundan tutun ülkedeki büyük küçük bütün sorunların ana nedeni ileri derecede eğitimsizliktir. 

Ahlak kısmında eğitimsizlik. Bir kişiye ahlak eğitimi vermeden egitirseniz toplum profosyenel eğitimli bir pislik kazanıyor.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

İki yolu var. 

1-Eğitim. Trafik için söylüyorum, 10 sene ehliyet alıp yola çıkmayı 4 gözle bekleyen çocuğa evde ve okulda doğruyu göstermek lazım. Okuldakini ilk nesilde çözersin ama evdekini ancak ikinci nesilde çözersin. (ilk nesilde okulda eğitilen ikinci nesilde evde eğitmen olur). 

2- Ceza. Ama bu herkesin peşine adam takarak olmaz. Toplumsal olarak eğitimle ve kanunların ısrarla eşit olarak uygulanmasıyla olur. İnsan bunu bilirse kendini yanlış yapmaktan alıkoyar. Yani, yaptığı yanlış şeyin yanına kar kalmayacağını bilirse ona göre davranır. 

Yorum bağlantısı
Muhammet Ali Deli
Hamit inan yazdı:

Ahlak kısmında eğitimsizlik. Bir kişiye ahlak eğitimi vermeden egitirseniz toplum profosyenel eğitimli bir pislik kazanıyor.

Aynen öyle bahsettiğim eğitim bu eğitim hocam. 

Çocuklara yarış atı gibi davranıp yuvarlak karalamaca yaptırıp üniversite kazan da ne olursan ol mantığı eğitim değil. 

Ahlaki ve insani eğitimi olan biri zaten hayatta bir yerlere gelir faydalı olmak için yaşar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hacı Şenyurt

Eğitim ile öğretim sıkça birbirine karışır. Ancak aradaki fark çok belirgindir aslında. Öğretimi her şeyden alabilirsiniz bu kitap olur inyernet olur gezip görmek olur. Okuldaki öğretmen olur. Olur da olur. O yüzden alaninda çok başarılı insanlar gorebiliriz. Ancak kişiliği oluşturan kişinin hem genetik hemde çevreden aldıklarına bağlı olarak değişir. Örneğin tam anlamıyla örnek bir öğretmen anne baba amca vs size eğitmen olabilir. Iyi kişilikler kebdineleribe ve çevrelerine duyarlı iyi kaplı insanlar olurlar. Veya en kotu mahllelerde uyusturucu vs. Ne kotuluk ararsanız orada bir eğitim alırsanız o yönde evrilmeniz muhtemeldir. Genetik ve çevre temel etkenlerdir. Dünyanın ve insanlığın iyi kişilikler olması için umut ederiz ama bir çoğu insan sadece 1 hiç kimseye örnek olmaz. Biri arabasını kaldırıma park ederken biz mudahele etmetyiz. Veya daha bir sürü örnek var. Müdahil olmadıkça dunayanin ve insanlarin iyi olmasını beklemek sadece halaycilik oluyor.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)
Hacı Şenyurt yazdı:

Biri arabasını kaldırıma park ederken biz mudahele etmetyiz. Veya daha bir sürü örnek var. Müdahil olmadıkça dunayanin ve insanlarin iyi olmasını beklemek sadece halaycilik oluyor.

Son bir ayda yaşadığım üç olay
1- Sahilde çimenlerde piknik yaparken kadın kılıklı bir mahluk hayvanını 1.5 mt kenarımıza pislettirdi. Pisliğini almadan giderken" Ne yapıyorsun sen bu ne utanmazlık "deyince burası sizin oturma yeriniz değil çimenler köpek pisletme yeri diye lafa girdi...... Arsız utanmak ahlaksız bir kadın kısaca.... Az kalsın akşam haberlerinde beni izleyeceklerdi o pisliği yedirirken kadına. İşin üzücü kısmı 1.5 mt diğer tarafta yani pisliğe aynı mesafede bir aile sanki film izler gibi baktı ve bir kelime dahi etmedi.....
2- Başka bir kadın anayolun ortasında yolcu tarafından artislik bir hareketle pet şişeyi insanların içine attı. Işıkta yetişti aracı süren kocası idi sanırım. İndim gittim yanına.
"Yanındaki yaratığa söyle sokaklar çöp değil dedim...... Adamda benim tonuma çıksa kavga dövüş kaçınılmaz idi"
3- İki gün önce yine yolda pis menddilleri attılar araçtan asfalta ama öyle böyle değil. Yine ışıkta yetiştim. İlerler iken adam panikledi yanaştım yanına" Senden bir ricam var bir daha sokaklara caddelere pis mendillerini atma " dedim. Ben atmıyorum dedi ve elimi uzatıp yan koltuktaki tuvalet kağıtlarını rulo peçeteleri işaret ettim. "Kusura bakma arkada çocuklar var onların işi dedi"
..................................
Artık karışmayacağım. Belaya kalmak an meselesi. Bu ülkenin ve bu insanların düzeleceğine inanmıyorum. Çöl bedevisi gibi bir toplum olduk. Hayvanlar ile aramızdaki tek farkımız cümle kurabilmek ve para kullanabilmek.............
Yaşım 25 olsa bir dakika durmam bu ülkede.............

tarihinde Hamit inan tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Hamit inan yazdı:

Artık karışmayacağım. Belaya kalmak an meselesi. 

Tam bunu yazacaktım.. sen yazmışsın.

Sadece eğitiminden sorumlu olduğumuz kişilere bu tavsiyelerde bulun. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fedai Özoğlu
Aklı başında insanların ülkemizde yaşaması her geçen gün zorlaşıyor.
Karşılklı çekilemez hale geliyorsun. Normalsin ama toplumun içinde anormal birey olarak algılanıyorsun. Oturduğum binanın bir tarafı eğimli boş arsa apartman sakinlerinin bazıları orayı çöplük olarak kullanıyor , kolayına geliyor balkondan aşağıya atıyorlar.
  • Beğen 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...