İçeriğe Yönlendir

Trafik Sigortası Ödenen Parayı Geri İstiyor

Emrah Arslan

Recommended Posts

Emrah Arslan

Kolay gelsin. Ben 4 ay önce bir kazaya karıştım ve kusurlu taraf bendim ve karşı tarafın sigorta,kasko yoktu hatalı ben olunca karşı tarafın pert hasarını bir kısmı sigorta bir kısmı kasko olmaz üzere ben karşıladım. Fakat bir kaç gün önce arabulucu bir şirket benden rücu bedeli olarak sigorta parasını geri istedi. İsteme nedeni ise ; ben de 0,11 promil alkol çıktı ve kaza anı ile alkol cihazına üfleme anı arasında 53 dk geçmiş ve bu süre içinde de 0,13 promil alkol havaya karıştığı için rücu bedeli istendi.  Aracım fiat fiorino 1.3. kullanım amacı hususi , kullanım şekli kamyonet diye geçiyor. Böyle bir yasal hak var mıdır? daha doğrusu bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Alkollü iken neden direksiyon başına geçtiniz? Şirket karşı tarafın haklarına kanuni halef olduğundan elbet tazmin ettiği zararı kusuru bulunana rücu edecek.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ekici
(düzenlendi)

Kamyonet veya ticarilerde alkol sınırı 0,20 pr bildiğim kadarıyla.

tarihinde Ahmet Ekici tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Emrah Arslan yazdı:

kaza anı ile alkol cihazına üfleme anı arasında 53 dk geçmiş ve bu süre içinde de 0,13 promil alkol havaya karıştığı için rücu bedeli istendi.

Böyle bir hesaplama yöntemi var mıymış? İlk defa duyuyorum. Ticari araçlarda alkol sınırı 0.20 promil diye biliyorum sizde çıkan alkol 0,11+0.13(uçan) = 0.24 diye siz haksız bulundunuz galiba...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Böyle bir hakları var mı emin değilim yalnız alkolmetre cihazlarının belli periyotlarda kalibrasyonunun yapılması lazım. Genelde yapılmaz. İş davalık hale gelirse bunun üzerinden yürünebilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emrah Arslan
Koray Demir yazdı:

Alkollü iken neden direksiyon başına geçtiniz? Şirket karşı tarafın haklarına kanuni halef olduğundan elbet tazmin ettiği zararı kusuru bulunana rücu edecek.

Emin olun alkol aldım demek bile abes kaçıyor. Konu çok farklı sadece uzatmamak için bilgi alma odaklı yazdım ve asla alkollü araç kullanmayı bırakın bir kere bile hız sınırını geçmedim. Lütfen yargılayarak yorum yapmayın. Diğer cevabınız için de teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Onur Çelebi
Çağlar Bayur yazdı:

http://www.trafik.gov.tr/alkollu-arac-kullanimi

ticari ve kamyonet (fiorino o kategoride) tümü ile yasak, %0 olması lazımdı. sigorta parayı geri ister.

Çağlar abi burdaki ticari araçtan kastı servis, nakliye aracı tarzı araçlar galiba.

Benim amcaoğlu trafik polisi daha 1 hafta önce konusu açılmıştıda konuşmuştuk ticari araçlar kullanan (sivil vatandaş diyeyim kaba tabirle) iş olarak kullanılmayan araçlarda 0.20 promil olması lazım.

Nette aratınca bazı yerlerde 0.20 diye yazıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya
Emrah Arslan yazdı:

Kolay gelsin. Ben 4 ay önce bir kazaya karıştım ve kusurlu taraf bendim ve karşı tarafın sigorta,kasko yoktu hatalı ben olunca karşı tarafın pert hasarını bir kısmı sigorta bir kısmı kasko olmaz üzere ben karşıladım. Fakat bir kaç gün önce arabulucu bir şirket benden rücu bedeli olarak sigorta parasını geri istedi. İsteme nedeni ise ; ben de 0,11 promil alkol çıktı ve kaza anı ile alkol cihazına üfleme anı arasında 53 dk geçmiş ve bu süre içinde de 0,13 promil alkol havaya karıştığı için rücu bedeli istendi.  Aracım fiat fiorino 1.3. kullanım amacı hususi , kullanım şekli kamyonet diye geçiyor. Böyle bir yasal hak var mıdır? daha doğrusu bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Bu konuda bilgi sahibi kurumlardan ücreti mukabilinde profosyonel yardım alın. Belki ucundan kenarından biryerlerden birşeyler yakalar kurtulursunuz.

Birkaç ay önce ofisi aradılar. Bu yukarıda bahsettiğiniz firmalardan biri. Şirket aracınız kazaya karışmış. İsterseniz karşı tarafdan belirli bir miktar talep edebilirsinizmi dedi yoksa değer kaybı talep edebilirsinizmi dedi tam hatırlamıyorum. Hayır böyle bir talebimiz yoktur dedim. Kapattım. Binecek merkep arıyorlar heralde. Kazaya karışan aracımızda yoktu. Nerden bulup arıyorlar oda ilginç.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkut Uysal

Öncelikle Geçmiş olsun...

Aracın kullanımı hususi, nevi ticari... 

Ticari araçlarda promil sınırlaması yok diye biliyorum bende... 

Kazanın kusurlusu siz olduğunuz için ve poliçenizde yazan şartlara haiz olmadığınız için, sigorta size rücu yoluna gitmiş... 

Ben bu işten sıyrılabileceğinizi zannetmiyorum... 

Bir hukukçu ile görüşmeniz daha faydali olur...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

İlginç bir olay, geçmiş olsun hiç bilmediğim bilgiler söz konusu. Aracın hususi kullanımda olması ve 53 dk'da 0,13 promilin havaya karışması olayı belki lehinize kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Alkol almadığınız halde alkollü çıktıysanız, bir avukat bulun ve itiraz edin.. 

Alkol almadan da alkollü çıkılabiliyor.. Yediğimiz içtiğimiz kolonya oldu.. 

Böyle bir durumla karşılaştığınızda da aklınızda olsun, hastaneye sevk isteyip kanda alkol testi yaptırın. 

Muhtemelen; şu an 0,11 promil ise 53 dakika önce 0,50 nin üstündedir bu gibi bir hesap yaparak rücu istemişler.. 

İtiraz ederek aksi ispat edilmeli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Can Coşkun

Alkollü değilken 0.11 promil çıkmasına o zaman itiraz etmediniz mi?

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

0,20 promil hakkınız var, bu caddy, connect gibi araçlarda da bu şekilde, sigorta şirketi sizin zaman aşımına uğramış daha fazla alkol aldığınızı ispatla mükellef diye tahmin ediyorum.

Arabulucuya anlaşmadığınızı beyan edip, ilamsız icra açılırsa takip edip, itiraz etmeyi unutmamanızı tavsiye ederim.

Ayrıca bu branşta uzmanlaşmış bir avukat bulmanızı da tavsiye ederim.

Merakla nasıl sonuçlanacağını bekliyorum.

Geçmiş olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Alkol sınırı üstünde alkol aldığınızı ispatlarlarsa ve bunu sigorta şirketleri öğrenirse karşı tarafın tüm hasarını ve sizin aracınızın tüm hasarını sizden rücu ederler. Özetle,  tüm parayı cebinizden ödersiniz. Bu sebeple güçlü bir avukat bulmanız gerekiyor. 

Karşı tarafın sigortasının olup olmaması,  kusursuz olması nedeniyle önemli değil. Sadece sigortasız araç kullanmaktan ceza yiyecek. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu tür olaylarda şu hataya da çok düşülüyor.. 

Alkollü olmak, kusurlu olmak anlamına gelmez.. Alkollü araç kullanmak ayrı suçtur, Kazada kusurlu olmak ayrı bir olaydır.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Trafik sigortasının amacı, kusursuz tarafın mağduriyetini gidermektir. 

Bu amaçla, kusurlu kişi alkollü de olsa, ehliyetsiz de olsa, karşı tarafa verilen zararı öder, ancak araç sahibine rücu eder. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Karayolları trafik kanunu otomobil haricindeki bütün araçlarının promil sınırını 0.20 promil oladak belirlemiştir. Yani aracınızın kullanım tarzı kamyonet olduğu için yasal sınırınız. 0.20 promil. Tıbbı genel kanıya göre her saat kandaki alkol oranı 0.15 promil düşer, sizin yazdıklarınızla kıyasladığımızda sigorta şirketinin promil hesabı doğru çıkıyor. Alkollü araç kullanımı ağır kusur olarak nitelendirilir, keza olaşan kazada %100 kusurlu bulunmuşsunuz. Sigortacının ödediği hasar miktarı kadar size rücu hakkı bulunmakta. Mahkeme yoluna gidebilirsiniz, zorlu ve uzun bir süreç, Geçmiş olsun tekrardan.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mahmut Yurt yazdı:

Karayolları trafik kanunu otomobil haricindeki bütün araçlarının promil sınırını 0.20 promil oladak belirlemiştir. Yani aracınızın kullanım tarzı kamyonet olduğu için yasal sınırınız. 0.20 promil. Tıbbı genel kanıya göre her saat kandaki alkol oranı 0.15 promil düşer, sizin yazdıklarınızla kıyasladığımızda sigorta şirketinin promil hesabı doğru çıkıyor. Alkollü araç kullanımı ağır kusur olarak nitelendirilir, keza olaşan kazada %100 kusurlu bulunmuşsunuz. Sigortacının ödediği hasar miktarı kadar size rücu hakkı bulunmakta. Mahkeme yoluna gidebilirsiniz, zorlu ve uzun bir süreç, Geçmiş olsun tekrardan.

Üstadım otomobil dışı tüm araçlar 0,20 promil demişsin.. Burada şöyle bir durum var.. Ticarilerde alkol hiç yok, 0,00 olmak zorunda. 0,20 promil hakkı yanılmıyorsam hususilere veriyor. Şöyle ki, kamyonet ruhsatlı hususi kayıtlı bir araç ile 0,20 hakkın varken, kamyonet ruhsatlı ticari kayıtlı bir araç ile bu hakkın 0,00 promildir. 

Bir de; alkollü araç kullanan biri kazaya karışırsa, gel bakalım sen alkollüymüşsün. örnek; alkollü iken yeşilde geçip kırmızıda geçen adam çarpmışsın kusuru % 100 sana vereceğiz denmiyor. 

Her kaza trafik kurallarına göre değerlendiriliyor. 

Yani bu örnekte Emrah Bey'e kusur verilmişse, sebebi kusurlu oluşudur. Gerekçe olarak da alkollü araç kullanmak değil de, arkadan çarpmak, ışıkta geçmek, geçiş hakkını vermemek vs. bir şey yazıyordur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Üstadım otomobil dışı tüm araçlar 0,20 promil demişsin.. Burada şöyle bir durum var.. Ticarilerde alkol hiç yok, 0,00 olmak zorunda. 0,20 promil hakkı yanılmıyorsam hususilere veriyor. Şöyle ki, kamyonet ruhsatlı hususi kayıtlı bir araç ile 0,20 hakkın varken, kamyonet ruhsatlı ticari kayıtlı bir araç ile bu hakkın 0,00 promildir. 

Bir de; alkollü araç kullanan biri kazaya karışırsa, gel bakalım sen alkollüymüşsün. örnek; alkollü iken yeşilde geçip kırmızıda geçen adam çarpmışsın kusuru % 100 sana vereceğiz denmiyor. 
Her kaza trafik kurallarına göre değerlendiriliyor. 
Yani bu örnekte Emrah Bey'e kusur verilmişse, sebebi kusurlu oluşudur. Gerekçe olarak da alkollü araç kullanmak değil de, arkadan çarpmak, ışıkta geçmek, geçiş hakkını vermemek vs. bir şey yazıyordur. 

Yanlış hatırlamıyorsam 2013 veya 2014 yılında ktk madde 48'de değişikliğe gidildi. Kanunda hususi otomobil için. 0,50 promil diğer araçlar için. 0.20 promil sınırı var. Kanun diğer araçlar dediği için ruhsat kullanım tipinde hususi harici bütün araçlar 0.20 promil sınırında. Değişiklik yapılmadan önce ticari araçlar için sınır 0.00 promildi ancak, alkol metre cihazlarındaki kalibrasyon sorunlatından dolayı genelge ile kanun maddesi değiştirildi, kontrol edebilirsiniz. Ayrıca hasarın oluş nedenini bilmiyorum kendisi %100 kusurlu olduğunu belirtmiş, bu kusurun alkolden kaynaklı olduğunu söylemek istemedim yanlış anşıldıysam affola. Ben sadece alkollü araç kullanımın ağır kusur olduğunu ve kazada %100 kusurlu olduğunu yazdım (alkolden kaynaklı değil diğer ihalşerden kaynaklı olabilir). Ayrıca alkollü olup, kaza yapan kişilerin oluşan kazada alkolün etkisi olmadığını onaylayan yargıtay kararlarıda mevcut, ancak burda kusur durumu önemli faktör. Yazımda belirttiğim gibi hukuk sürecüni başlatabilir, sonuç her zaman lehte çıkacak gibi bir durum söz konusu değil tabiki
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu adreste şu ifade yer alıyor.. 

ÜLKEMİZDE YASAL ALKOL SINIRI 
Ülkemizde ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmış, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil belirlenmiştir.

İşin garibi, bu sitede 0,20 promilden hiç bahsetmiyor..

Yorum bağlantısı
Mahmut Yurt

Bu adreste şu ifade yer alıyor.. 

ÜLKEMİZDE YASAL ALKOL SINIRI 
Ülkemizde ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasaklanmış, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil belirlenmiştir.
Ben direkt kanun maddesini yazayım...

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı:

Madde 48 – (Değişik : 24/5/2013 - 6487/19 md.)
Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin karayolunda araç
sürmeleri yasaktır.
Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki miktarını tespit
amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılır.
Kişinin yaralanmalı veya ölümlü ya da kollukça müdahil olunan maddi hasarlı trafik kazasına karış-
ması hâlinde, ikinci fıkrada belirtilen muayeneye tabi tutulması zorunludur. Teknik cihaz ile yapılan ölçüme
itiraz eden veya bu cihaz ile ölçüm yapılmasına müsaade etmeyen bu sürücüler, en yakın adli tıp kurumuna
veya adli tabipliğe veya Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşlarına götürülerek uyuşturucu veya uyarıcı
madde ya da alkol tespitinde kullanılmak üzere vücutlarından kan, tükürük veya idrar gibi örnekler alınır. Bu
işlem bakımından 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 75 inci maddesi hükümleri,
beşinci fıkrası hariç olmak üzere uygulanır.
Trafik kazası sonucunda kişinin ölmesi veya teknik cihaza üfleyemeyecek kadar yaralanmış olması
hâlinde, üçüncü fıkra hükümlerine göre bu kişilerden kan, tükürük veya idrar gibi örnekler alınır.
Yapılan tespit sonucunda, 0.50 promilin üzerinde alkollü olarak araç kullandığı tespit edilen sürücü-
ler hakkında, fiili bir suç oluştursa bile, 700 Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi altı ay
süreyle geri alınır. Hususi otomobil dışındaki araçları alkollü olarak kullanan sürücüler bakımından promil alt
sınırı 0.21 olarak uygulanır. Alkollü olarak araç kullanma nedeniyle sürücü belgesi geri alınan kişiye, son
ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru beş yıl içinde; ikinci defasında 877 Türk Lirası idari para
cezası verilir ve sürücü belgeleri iki yıl süreyle, üç veya üçten fazlasında ise, 1.407 Türk Lirası idari para
cezası verilir ve sürücü belgeleri her seferinde beşer yıl süreyle geri alınır. Sürücü belgelerinin herhangi bir
nedenle geçici olarak geri alınmış olması hâlinde belirtilen süreler, geçici alma süresinin bitiminde başlar.

Yapılan tespit sonucunda, 1.00 promilin üzerinde alkollü olduğu tespit edilen sürücüler
hakkında ayrıca Türk Ceza Kanununun 179 uncu maddesinin üçüncü fıkrası hükümleri uygulanır.
Hususi otomobil sürücüleri bakımından 0.50 promilin, diğer araç sürücüleri bakımından
0.20 promilin üzerinde alkollü olan sürücülerin trafik kazasına sebebiyet vermesi hâlinde, ayrıca
Türk Ceza Kanununun ilgili hükümleri uygulanır.
Uyuşturucu veya uyarıcı madde aldığı tespit edilen sürücülere 3.600 Türk Lirası idari para
cezası verilir ve sürücü belgesi beş yıl süreyle geri alınır. Bu kişiler hakkında ayrıca Türk Ceza
Kanunu hükümleri uygulanır.
Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığı ya da alkolün kandaki mik-
tarını tespit amacıyla, kollukça teknik cihazlar kullanılmasını kabul etmeyen sürücülere 2000
Türk Lirası idari para cezası verilir ve sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınır.
Sürücünün uyuşturucu veya uyarıcı madde kullandığından şüphe edilmesi hâlinde 5271
sayılı Kanunun adli kolluğa ilişkin hükümleri uygulanır.
Alkollü olarak araç kullanması nedeniyle son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye
doğru beş yıl içinde sürücü belgeleri ikinci defa geri alınan sürücüler Sağlık Bakanlığınca, usul ve
esasları İçişleri, Millî Eğitim ve Sağlık bakanlıklarınca çıkarılacak yönetmelikte gösterilen sürücü
davranışlarını geliştirme eğitimine; üç veya üçten fazla geri alınan sürücüler ise psiko-teknik
değerlendirmeye ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulurlar.
Sürücü belgelerinin geçici geri alma işlemleri bu Kanunun 6 ncı maddesinde sayılan gö-
revliler tarafından yapılır.
Bu madde hükümlerine göre geri alınan sürücü belgesinin iade edilebilmesi için; ilgili kişi
hakkında trafik kurallarına aykırılık dolayısıyla bu Kanun hükümlerine göre verilmiş olan idari
para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması; uyuşturucu veya uyarıcı madde alması nedeniy-
le sürücü belgesi geri alınanların ayrıca sürücü olmasında sakınca bulunmadığına dair resmi
sağlık kurumlarından alınmış sağlık kurulu raporunun ibraz edilmesi şarttır.
Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin tespiti için kullanılacak teknik cihazların sahip
olacağı asgari koşullar ile diğer usul ve esaslar yönetmelikte gösterilir.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Tabi kaynak olarak kabul edilmez ama sigortam.nette şöyle bir ifade var.. 

Sürücüler için trafiğe çıkarken dikkate alınan alkol sınırı ülkemizde 0,50 promildir. Bu sınır ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücüler için geçerli değildir. Bu sürücüler trafiğe çıkarken kesinlikle alkol kullanmamalıdır. Alkol sınırı motosiklet sürücüleri için ise 0,20 promil olarak belirlenmiştir.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...