İçeriğe Yönlendir

Aracın Akü Bitirmesi

Münir Nurettin Taşova

Recommended Posts

Münir Nurettin Taşova

Aracımız geçen sene Ford bayisinden ikinci el olarak aldım. Araç, şirketin kendi kullandığı araçtı. Showroom da beklediğinden aküsü boştu, takviye ile çalıştırılıp teslim edildi. Ertesi gün sabah araç marş almadı. Servise çekildi ölçümler yapıldı akü garanti kapsamında 80 amper olarak yenisiyle değiştirildi. İşimden dolayı ayda bir kez araç işyeri otoparkında bir hafta yatıyor. Aracı aldıktan 6 ay sonra otoparktan araci çalıştırıp eve gittim. Ertesi gün araç kapıları açtı ama marş basmadı. Elektrikçi çağırıp takviye yaptırdım ve 5 ay kadar gene bir problem olmadı. Çarşamba günü bir hafta çalışmayan araç kapıları bile açmadı, akü tamamen boşalmış. Elektrikçi çağırıp takviye yaptırıp eve gittim. Dün mevcut sorun için servise bıraktım araci. Bugün aradılar. Akü ölçülmüş, şarj dinamosuna bakılmış, kaçak yok deniyor. Bir hafta çalışmayan araç nasıl aküyü sıfırlar diyorum? Bir problem görünmüyor, tekrarlarsa yol yardımı ararsınız yerinde tespit edilir deniyor. Detaylı yazdım çünkü araci aldığımda da akü boştu. Kaçak olma ihtimalini düşünüyorum. Öncesinde 2 bin km yol yapmış sonra bir hafta otoparkta yatmış, aküsü bir yıl önce değişen bir aracın kapıları bile açmayacak şekilde aküyü boşaltması nasıl olabilir? Fikirlerinizi öğrenebilir miyim?

Yorum bağlantısı
Ali Gök

aracın teybi orjinalmi ?

ekstra güvenlik kamerası vs bi donanım varmı elektrik hattına bağlı

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Ali Gök yazdı:

aracın teybi orjinalmi ?

ekstra güvenlik kamerası vs bi donanım varmı elektrik hattına bağlı

Araç 2016 model Mondeo Titanium, teyp orijinal ve ekstra hiçbir donanım yok.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

akü yeni de olsa, gerçek !!! akü şarj cihazı ile doldurulmalı sonra denenmeli, 1 haftada boşalmamalı o anormal.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Çağlar Bayur yazdı:

akü yeni de olsa, gerçek !!!

Akü problemli olabilir diyorsun yani abi?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Münir Nurettin Taşova yazdı:

%100 şarja ulaşmadan yatıroyr hale geliyor olabilir. önce aküyü dışarda tam şarj etmeli, onu elemeli, kaçak da yok ise ve yine haftada bir bitiyorsa, akü sorunlu . göstegreli şarj cihazlarında da anlaşılabiliyor, %65 gösterirken 15 dak sonra %100 şarja ulaşmışsa o akü yok hükmünde mesela.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Anlattığına ve yapılanlara bakılırsa, akü bozuk.. 

Aldığında akünün boş olmasına takılma. Bayide kim bilir aç yattı o araç.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)

Eskiden Şahin arabaların saatleri aküyü bitirirdi. Araçtaki saate giden elektriği kesmek için ek düğme koyduranlar olurdu. Düğmeyi kapatınca akü boşalmazdı. Araca binince saat ayarlamak gerekirdi. 

Aküyü tam olarak şarj ettirdikten sonra tekrar yaparsa, kullanmadığınız bir iki gün kutup başını sökerek de aküyü araçtaki bir kaçağın boşaltıp boşaltmadığını deneyebilirsiniz. 

tarihinde Rıdvan Ergün tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Mehmet Ozyurek yazdı:

Aldığında akünün boş olmasına takılma. Bayide kim bilir aç yattı o araç.  

O zaman bende takılmamıştım abi. Bir yıl olmadan 2 kere aynı problem oluşunca acaba dedim.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova

Aracı teslim aldım. Akü ölçüm cihazının çıktısını teslim ettiler, değerler normal görünüyor.  Bayramdan sonra uzun süreli parklarda bir sıkıntı olup olmadığını kontrol için servise bırakacağım aracı. Sonucu buradan paylaşırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Aracımın eski aküsü zaten sorunluydu. Değiştirdim. Taktığım sıfır akü de park halinde zayıflıyordu. Zor marşlıyordu, airbag uyarısı veriyordu vs. Ölçtürdüm, akü sağlam, kaçak yok ve şarj normal çıktı. Bunun üzerine bizim şirketin kademecisine sordum. Sıfır akü ya şarj cihazına bağlanıp tam şarj ile araca bağlanmalı ya da araç yol yapmalı ki şarjı tamamlasın. Senin ev ile iş arasındaki gidiş geliş 40 km yolda teybin açık farın açık, yaptığı şarj yetmez, araç yatınca zayıflar dedi. Gerçekten uzun yol yaptığımdan beridir en ufak sorun yok. 

Fabrikadan yaklaşık %40 şarj ile çıkıyormuş, tam kapasite şarj için en az 300-400 km yol gitmeliymiş gibi bir sürü gereksiz bilgi vermişti benim kademeci :) 

Vakit yoksa aracı bir hafta bana verin, hallederim :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Murat Sahın yazdı:

Aracımın eski aküsü zaten sorunluydu. Değiştirdim. Taktığım sıfır akü de park halinde zayıflıyordu. Zor marşlıyordu, airbag uyarısı veriyordu vs. Ölçtürdüm, akü sağlam, kaçak yok ve şarj normal çıktı. Bunun üzerine bizim şirketin kademecisine sordum. Sıfır akü ya şarj cihazına bağlanıp tam şarj ile araca bağlanmalı ya da araç yol yapmalı ki şarjı tamamlasın. Senin ev ile iş arasındaki gidiş geliş 40 km yolda teybin açık farın açık, yaptığı şarj yetmez, araç yatınca zayıflar dedi. Gerçekten uzun yol yaptığımdan beridir en ufak sorun yok. 

Fabrikadan yaklaşık %40 şarj ile çıkıyormuş, tam kapasite şarj için en az 300-400 km yol gitmeliymiş gibi bir sürü gereksiz bilgi vermişti benim kademeci :) 

Vakit yoksa aracı bir hafta bana verin, hallederim :D 

Bir hafta yatmadan önce 2 bin küsür km uzun yol yaptı araç. Akü doluluk oranı %70 den düşükse start stop devreye girmiyor zaten, oradan anlaşılıyor. :)

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Bahadır Taşpolat yazdı:

bi süre start stop'u kapalı olarak aracı kullanmalısınız bence 

Evet kapatıyorum.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Bsm modülü takılmış mıydı? Birde start stop devredemiy di. Start stop devrede değilse akü yeterince dolu değildir.

Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bsm modülü takılmış mıydı?

Modülü sormayı unuttum Hocam. Normalde start stop hep devreye giriyor, park etmeden önce evden işe 40 km hiç dur kalk yapmadan gittim.

Yorum bağlantısı
Ahmet Kiriş

Şehir efsanesi mi bilmem ama, start stoplu araçlar için farklı akü varmış, normal akülerden farklı olarak.

Sizdeki start stop a uygun mu?

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Modülü sormayı unuttum Hocam. Normalde start stop hep devreye giriyor, park etmeden önce evden işe 40 km hiç dur kalk yapmadan gittim.

Start stop devredeyse aküde sorun olmamalı. Bende akü %70 altına düştümü start stop çalışmıyor. Sorun şarj dinamosunda olabilir. Detaylı incelenmeli. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Şehir efsanesi mi bilmem ama, start stoplu araçlar için farklı akü varmış, normal akülerden farklı olarak.

Sizdeki start stop a uygun mu?
Evet SS akü. Zaten farklı bir akü takılırsa devreye girmiyor.
Yorum bağlantısı
Münir Nurettin Taşova
Start stop devredeyse aküde sorun olmamalı. Bende akü %70 altına düştümü start stop çalışmıyor. Sorun şarj dinamosunda olabilir. Detaylı incelenmeli. 
Akü yüzde 70 in altına düşmüyor, SS hep devrede çünkü. Takviye yapıp calistirdigimda 40 km yol gittim, ev önünde yarım saat bekledim SS devreye girmedi. Yazılımsal bir problem de olabilir. Akü yüzde 40 iken yüzde 90 gibi görüyor gibi.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Akü yüzde 70 in altına düşmüyor, SS hep devrede çünkü. Takviye yapıp calistirdigimda 40 km yol gittim, ev önünde yarım saat bekledim SS devreye girmedi. Yazılımsal bir problem de olabilir. Akü yüzde 40 iken yüzde 90 gibi görüyor gibi.

O zaman akü şarj tutmuyor olabilir. Ayrıca dediğiniz gibi yazılımsal bir sıkıntıda olabilir. Bsm modülünden başlayabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Nejat Tağmat

Geçen sene aynı olay benim başıma geldi yeni akü aldım ama sık sık boşalıyordu.İnternetten seri nosuyla sorgulattıgımda ben almadan yaklaşık 13-14 ay rafta durmuş garanti kapsamında değiştirdim sorun çıkmadı.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...